Як президент, так і парламент обирались шляхом прямих виборів усім народом на п’ятирічний термін. Вони не були підпорядковані один одному, як і не мали відповідальності один перед одним. В обов”язки президента входило формування і керівництво урядом, до обов”язків парламенту – затвердження уряду і законодавства.
Президентом було обрано лідера демократів, який хотів провести економічні реформи (приватизацію державних підприємств), але більшість у парламенті мала партія соціалістів, які вважали подібне реформування та приватизацію шкідливим явищем для народу. Президент сформував уряд, але парламент його не затвердив.
Президент видав указ про приватизацію, але парламент прийняв закон, за яким приватизація заборонялась. Тоді президент розробив нову Конституцію, де передбачалося збільшення його прав. Проте парламент відхилив Конституцію. Президент запропонував провести всенародний референдум про довіру президентові, але парламент визнав референдум незаконним і проголосив розпуск парламенту.
Більшість депутатів парламенту розгорнули кампанію протесту, водночас закликаючи народ до боротьби. В країні склалася загроза громадянської війни. Населення було незадоволене, але виходу з цього становища не було, оскільки ні одна з гілок влади не поступалася, а Конституцією не були передбачені подібні ситуації.
2.СИСТЕМА ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ В УКРАЇНІ
Подумайте і дайте відповідь
Що таке система? Спробуйте дати визначення поняття.
Чи можна розглядати державну владу як систему? Чому?
Системою називають сукупність впорядкованих, взаємопов’язаних та взаємодіючих частин, яка виникає і діє для досягнення певної мети. Їй властиві риси, яких не мають окремі компоненти, що її утворюють. Система – цілісне явище, єдиний “організм”. Пошкодження одного з її елементів позначається на всій системі. Кожна держава створює свою систему влади. Вона складається з різноманітних органів, необхідних для функціонування держави. Система вла-ди існує і в Українській державі. Ця система відображає її демократичний устрій.
Тільки в єдності три гілки разом створюють систему державної влади. Законодавча влада (Верховна Рада України) в межах Конституції (ст.85) приймає закони, здійснює контроль за виконанням Конституції України та інших законів та має інші важливі повноваження. До її складу входять 450 депутатів, обраних на чотири роки.
Виконавча влада (Кабінет Міністрів або уряд на чолі з прем”єр-міністром) своїми діями забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики, виконання Конституції і законів, постанов Верховної Ради, указів і розпоряджень Президента.
Судова влада (Конституційний Суд, Верховний Суд та інші суди) здійснює правосуддя і спостерігає за тим, чи відповідають дії вищих органів влади Конституції України.
Президент України призначає голову уряду і головних міністрів за згодою парламенту. Він може головувати на засіданнях уряду, затверджує його рішення і таким чином контролює його діяльність. Президент може відправити уряд або окремих міністрів у відставку. Уряд також періодично звітує перед пар-ламентом, контролюючи його діяльність через прийняття відповідних законів і бюджету країни. Парламент може висловити вотум недовіри уряду і президент мусить в такому разі відправити уряд у відставку. Президент може також за обставин, визначених Конституцією, розпустити парламент з обов`язковим призначенням термінів проведення наступних парламентських виборів.
Президент є головою держави і головнокомандуючим Збройними Силами. Як голова держави він представляє Україну у внутрішньодержавних і зовнішніх відносинах.
Повноваження між гілками влади розподілені так, що кожна з них не тільки виконує свої функції, а й уважно слідкує, а в разі потреби може стримувати інші гілки від ухиляння їх від виконання своїх функцій чи загарбання чужих повноважень. Наприклад, утримати уряд від неправомірних дій можуть Верховна Рада (висловити йому недовіру), Конституційний Суд (виступити із заявою про неконституційність дій Уряду), Президент України (припинити повноваження голови уряду - прем”єр-міністра, відправити його у відставку, що означає і відставку уряду).
Якщо Президент гальмує процес прийняття закону, накладає на нього вето (заборону), Верховна Рада може подолати це вето, якщо за це проголосують дві третини її депутатів.
Така система державної влади називається механізмом противаг і стримувань в системі влади в Україні. Він спрямований на подолання небезпеки зловживань владою з боку однієї з її гілок Крім того, існують широкі можливості для груп громадян і окремих осіб впливати на окремі гілки влади за допомогою інших.
Перевір себе
1.Прочитайте думки відомих людей про демократію, наведені на початку уроку. Оберіть ту, яка вам подобається і, користуючись методом “Прес”, доведіть, чи вважаєте ви її справедливою.
2.Доведіть, що в Україні існує змішана форма правління, давши відповіді на наступні запитання:
- Хто обирає Верховну Раду?
- Хто обирає Президента України?
- Хто може відправити Президента у відставку?
- Хто може розпустити Верховну Раду?
- Хто призначає Прем”єр-міністра?
- Хто може відправити Прем”єр- міністра у відставку?
Поняття і терміни: * парламентська республіка * президентська республіка * змішана форма правління * напівпрезидентська республіка * механізм противаг і стримувань *
Це Ви зможете зробити самі (Варіант 1).
Прочитайте статті 78, 80, 85, 90 або 103,106,111 Конституції Україні
і знайдіть не менше 3 підтверджень того, що в Україні використовується механізм стримувань та противаг.
Це Ви зможете зробити самі (Варіант 2)
Підготуйтеся до обговорення питання:
До чого може призвести ситуація, коли гілки влади, забувши про своє пряме призначення, починають жити і діяти виключно заради самих себе: відриваючи для себе все більші “шматки” повноважень, прав, привілеїв і матеріальних благ, у той час, як громадяни змушені смиренно випрошувати те, що належить їм згідно із законом?
ЯК В КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ ВІДОБРАЖЕНІ ПРАВА І СВОБОДИ ЛЮДИНИ
* якими є права і свободи людини і громадянина в Україні? * що таке конституційні обов”язки? * які проблеми можуть виникати при
реалізації наших прав? *
“Рівність прав не в тому, що всі ними користуються, а в тому, що вони надані”
Сенека
“Свобода означає відповідальність. Ось чому багато хто відчуває страх перед нею”
Б.Шоу
“Щоб зробити з людей справжніх громадян, їм необхідно дати можливість реалізовувати свої громадянські права і виконувати свої громадянські обов”язки”
С.Смайл
Після цього уроку ви зможете:
· розповідати, які права і обов”язки є у громадян України;
· порівнювати, як права і свободи, закріплені в Конституції України, відповідають Загальній декларації прав людини;
· аналізувати конфліктні життєві ситуації та визначати права і обов”язки сторін конфлікту;
· сформувати власне ставлення до прав і обов”язків громадянина України
1. ЯКИМИ Є ПРАВА І СВОБОДИ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА В УКРАЇНІ?
Виконайте та обміркуйте
Прочитайте в групах скорочений текст розділу ІІ Конституції України.
Розподіліть наведені статті на групи.
Дайте назву кожній групі статей. Оберіть одну з груп та складіть перелік прав і свобод, що входять до цієї групи.
Порівняйте, чи відображені в Конституції України групи прав, що є в ЗДПЛ?
Визначте, чи відповідає Конституція України Загальній декларації прав людини? Чи є перелік кожної з груп прав в Конституції більш широким чи звуженим? Поясніть.
Права і свободи людини і громадянина держава закріплює в правових (насамперед – конституційних) нормах. Без юридичного закріплення державою використання прав і свобод людини було б проблематичним, а у деяких випадках – неможливим. Права і свободи людини визначають її правовий статус (становище) у стосунках з державою в особі її державних органів, службових та посадових осіб.
У Конституції України у ст.3 підкреслено, що “людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю”. Це означає, що людина є цінністю не тільки сама для себе, а й для всього суспільства. Всі інші цінності мають бути підпорядковані цінності людини. Не існує жодної цінності в суспільстві, заради якої можна було б пожертвувати людиною.
У цій же статті зазначено: “ Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов”язком держави.” З цього випливає, що держава не всевладна щодо людини – у своїй діяльності вона має бути обмежена її правами і свободами. Це означає також, що держава має створювати умови, за яких стає можливою реалізація прав громадянами, тобто держава має забезпечити гарантії цих прав. Саме тому в багатьох статтях Конституції України зафіксовано, що держава “гарантує”, “забезпечує” права і свободи людини, створює умови для здійснення прав людей, “дбає” про здійснення прав людини.
У статті 22 проголошено, що перелік закріплених в Конституції України прав і свобод не є вичерпним, тобто є такі права та свободи, які закріплено у законах і схвалених Верховною Радою міжнародно-правових актах, але в Конституції вони поки що не відображені і не згадуються. Таким чином, права і свободи людини і громадянина не вичерпуються тими, що закріплені в Конституції України. Це й зрозуміло, адже людські потреби зростають і урізноманітнюються, що збільшує і розширює права і свободи людини.
Права людини поширюються на всіх осіб, які проживають в Україні, а права громадянина - лише на тих осіб, які є громадянами даної держави. Наприклад, право брати участь в управлінні державними справами, у всенародному та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування (ст.38) визнається лише за громадянами.
Конституційні права і свободи поділяються на громадянські (особисті), політичні, соціально-економічні, культурні та інші (наприклад, екологічні).
До громадянських (особистих) прав і свобод людини відносяться: права людини на життя та його захист, повагу до її гідності, на свободу та особисту недоторканість, на невтручання в особисте життя та таємницю листування, на недоторканість житла, на свободу думки і слова, свободу світогляду і віросповідання, свободу пересування.
У Конституції відображені найголовніші політичні права і свободи: на участь в управлінні державними справами, на об’єднання, на мирні збори та демонстрації, на свободу друку та інформації, виборчі права тощо.
Конституція гарантує громадянам соціально - економічні права, насамперед, право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, право на підприємницьку діяльність, а також різноманітні соціальні права: на працю, на страйк, на відпочинок, на соціальний захист, на житло, на достатній життєвий рівень, на охорону здоров’я тощо. До культурних конституційних прав відносять - право на освіту, на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості та ін.
Держава бере на себе відповідальність забезпечувати права і свободи людини і громадянина, сприяти їх реалізації, охороняти і захищати. Свої права і свободи громадяни можуть захищати в суді.
Виконайте та обміркуйте
Об`єднайтеся в групи з 5-6 осіб, оберіть одну зі запропонованих проблем щодо застосування і дотримання в суспільстві реальних прав людини і проведіть невеличку публічну (перед усім класом) дискусію з метою визначення можливих позицій, що виникають в суспільстві щодо цієї проблеми.
1)Всім вам відомо, що право на життя є природним правом людини, яке гарантується міжнародними документами та законами держав. Разом з тим, зараз в багатьох європейських країнах обговорюються проблеми евтаназії (права смертельно хворої людини піти з життя за допомогою людини). В Голландії, наприклад, таке право – “допомогти” хворому - надано лікарям. Противники евтаназії кажуть, що це суперечить заповіді “не убий” і праву людини на життя. Якою є ваша точка зору?
2)Закінчіть речення, обравши один з запропонованих варіантів: Головна ознака демократичної держави - це… (відсутність тюрем, вільна преса, можливість за свій рахунок друкувати свої твори, демократичний президент). Доведіть запропоновані варіанти, враховуючи, що демократична держава - насамперед та, де захищені права і свободи людини.
3)В Конституції України закріплено право на працю і на винагороду за результатами праці. Але економічна криза породжує безробіття і викликає конфлікт інтересів громадян. Отже, що краще: відсутність безробіття і мінімальна зарплата тих, хто працює, чи можливість безробіття, але велика зарплата тих, хто має роботу? Доведіть.
4)Як ви думаєте: чи потрібні культурні права людині, яка всі сили витрачає на те, щоб заробити гроші на виживання? Свою точку зору доведіть.
5)Держава дала вам право на безкоштовне навчання, але в Україні існують і платні освітні послуги. З якою з точок зору ви погоджуєтесь: а)“Платне навчання дозволяє здібним дітям та їх батькам обрати те, що їм більше підходить”; б) Платні школи створюють нерівні умови, надають привілеї в навчанні, а значить і в майбутньому житті дітям, батьки яких можуть оплачувати навчання”. Чому?
По закінченні обговоріть:
- згадайте ситуації, які сьогодні обговорювались; як ви вважаєте, наскільки важливим для вас був їх аналіз?
- Чи можете ви використовувати ці знання в житті? Чому ви так думаєте?
- Чи змінилось після цього уроку ваше ставлення до проблеми прав і свобод громадян в Україні? Як саме?
Це Ви зможете зробити самі
На основі переліку прав і свобод громадян України і на основі тексту Конституції заповніть таблицю: 1)права і свободи, що важливі для мене сьогодні; 2)права і свободи, що будуть для мене важливими після закінчення школи. Подумайте над обгрунтуванням свого переліку.
2. ЩО ТАКЕ КОНСТИТУЦІЙНІ ОБОВ”ЯЗКИ?
Подумайте і дайте відповідь
Підберіть два-три словосполучення зі словом “обов”язок”, що відображають реальну ситуацію вашого життя, є для вас звичними (наприклад, я завжди прибираю свою кімнату – це мій обов”язок)
Чи завжди ви виконуєте ваші обов”язки? Чому?
Чи є виконання обов”язків важким для вас? Чому?
Поясніть, чи є обов”язки обмеженням ваших прав, чи ні? Чому?
Права людини не є абсолютними, безмежними. Межею здійснення власних прав і свобод є права інших осіб. Ця межа схарактеризована в статті 68 Конституції України, як обов»язок кожного не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Його дотримання - запорука того, що люди зможуть здійснювати свої права, і таким чином задовільняти свої потреби та інтереси. Однак уявлення про те, де “починаються” права інших, у різних людей часто не співпадають, адже поряд з однаковими у всіх членів суспільства інтересами, існують інтереси групові та індивідуальні, а розуміння того, як їх задовольнити, нерідко суттєво відрізняється.
Важливим елементом взаємодії держави, права і особи виступають конституційні обов’язки. В обов’язках виражаються як особисті, так і загальні інтереси. Під конституційними обов’язками розуміють такий тип поведінки людини, здійснення якого забезпечує нормальне життя суспільства і держави. Їх небагато, але кожен з них має дуже велике значення. Причому, в залежності від змісту, деякі обов’язки є обов”язками кожної людини, що проживає в Україні, інші – тільки громадянина України (наприклад, захист Вітчизни).
Важливим обов’язком громадянина України є захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів (ст. 65). Конституція України закріплює обов»язок кожного/кожної не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ними збитки (ст. 66). Кожний громадянин або громадянка зобов’язані сплачувати податки і збори (ст.67). Важливим обов»язком громадянина і громадянки, як і кожної особи, яка проживає в Україні є неухильно дотримуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Подумайте і дайте відповідь
Як ви думаєте, що є більш важливим – здійснювати свої права чи виконувати свої обов”язки?
Наведіть приклади.
3. ЯКІ ПРОБЛЕМИ МОЖУТЬ ВИНИКАТИ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ НАШИХ ПРАВ?
Кожна людина повинна використовувати свої права таким чином, щоб це не призвело до порушення прав інших людей. Можна сказати, що право однієї людини закінчується там, де починається право іншої. Але в житті ви напевно потрапляли в ситуації, коли здійснення вами своїх прав порушувало права інших? Наприклад ви бажаєте послухати музику після школи, реалізуючи своє право, а ваш сусід в цей час зібрався поспати. Кореспондент газети, використовуючи своє право на свободу слова, розповідає в статті подробиці політичної події. Але ця подія пов”язана з проблемами особистого життя громадського діяча і він вважає, що його права на повагу до честі і гідності порушені.
Часто в таких випадках виникає конфлікт. Але, як правило, є можливість його вирішити, проявляючи толерантність та і бажання знайти компроміс. Якщо досягти згоди не вдається, вирішення конфлікту доручається незалежному арбітру – суду.
В реальному житті поруч із конфліктом прав досить часто зустрічається конфлікт прав і обов’язків. Вам хочеться затриматись на дискотеці ввечері, але ви знаєте, що мама буде хвилюватись і вашим обов”язком повернутись додому вчасно. У вас є право на відпочинок, але вашим обов”язком є отримати загальну середню освіту.
Кожна людина має певні обов’язки, стосовно самої себе та інших людей і несе моральну відповідальність за їх виконання, навіть у тих випадках, коли це не передбачено існуючими законами. Разом з тим, інколи в ситуації коли право і обов”язок суперечать одне одному, важко знайти вихід з ситуації.
Перевірте себе
Проаналізуйте наведені нижче приклади ситуацій і визначте:
- хто є учасниками ситуації?
- якими є факти (що ми знаємо про цих учасників)?
- якими є права і обов”язки кожної зі сторін?
- чи суперечать вони одне одному, чи є в ситуації конфлікт?
- Які шляхи розв’язання конфлікту ви б запропонували?
1.Вчитель математики зайшов на урок до одинадцятого класу і доброзичливо попросив, щоб вони все прибрали з парт і підготувалися до контрольної роботи. Однак, учням було не до сміху. Протягом двох попередніх днів вони вже писали три контрольні роботи, і ніхто не встиг добре підготуватися до математики.
Староста класу встав і пояснив вчителю ситуацію, нагадавши, що в Законі про освіту записано, що протягом тижня учні не можуть мати більше трьох контрольних робіт. На це вчитель відповів, що якщо він не проведе контрольну роботу в цей останній день занять, то буде змушений завтра виставляти підсумкові оцінки на основі поточних.
Учні продовжували галасувати… Але вчитель повернувся і почав записувати на дошці завдання контрольної роботи.
2.Юнак, якому виповнилося 18 років, отримав повідомлення про призов його на строкову військову службу до лав армії. Він, як і його батьки, був членом пацифістської організації “Люди за мир” і за переконаннями не міг тримати зброю в руках. Його батьки звернулися в райввійськкомат із проханням замінити військову службу їхньому синові альтернативною. Їм відмовили.
3. В одній із шкіл міста А. адміністрація прийняла рішення про те, що навчальний день буде розпочинатися і закінчуватися виконанням Державного Гімну і підняттям Прапора. Всі учні школи в цей час мають стояти струнко на шкільній лінійці. Одна дівчинка відмовилася вийти на лінійку, мотивуючи свою поведінку тим, що це суперечить її релігійним переконанням.
4. Десятикласник Микола В. пропускає уроки з деяких предметів, які, як він вважає непотрібні йому в житті. Батьки карають його за це. Вчителі наполягають на відвідуванні всіх уроків, пояснюючи це необхідністю виконання державного навчального плану.
1. Податкова міліція виявила зловживання у сплаті податків підприємцем К. При розслідуванні виявилось, що значну частину несплачених прибутків своєї фірми К. віддавав на утримання дитячого будинку в місті. Штрафні санкції, що мали бути накладені на К. за законом, означали для нього закриття підприємства. Дирекція дитячого будинку звернулась в податкову інспекцію з проханням не карати К.
Поняття і терміни: * права і свободи людини і громадянина конституційні обов’язки * конфлікт прав і обов’язків *
Це Ви зможете зробити самі
Запитайтесь у своїх батьків, чи були в їхньому житті випадки, коли виникали конфлікти між правами їх та інших людей або між правами і обов”язками, як вони виходили з таких ситуацій. Коротко опишіть ці випадки.
ЯК ПРАЦЮЄ МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ
* що таке самоврядування? * якими є завдання місцевого самоврядування? *
“Демократія пропонує правити кожному з нас, – інакше кажучи, всі ми маємо владу втручатися в суспільні справи”
Х.Ортега-і-Гассет
“Якщо хтось нехтує суспільними справами, то він набуває поганої репутації, навіть якщо він нічого не вкрав і взагалі не скоїв ніякої несправедливості”
Демокріт
“Хто не став насамперед Людиною, той поганий громадянин”
В.Белінський
Після цього уроку Ви зможете:
· розповідати про завдання, структуру та діяльність органів місцевого самоврядування;
· розрізняти повноваження центральної та місцевої влади, органів місцевого самоврядування;
· давати власну оцінку відповідності цієї діяльності, основним завданням місцевого самоврядування і ознакам демократії
1. ЩО ТАКЕ САМОВРЯДУВАННЯ?
Подумайте і дайте відповідь
Яке визначення ви можете дати терміну “самоврядування”?
Наведіть відомі вам приклади самоврядування, запроваджені в українському суспільстві в різні історичні часи
Слово самоврядування легко зрозуміти. Адже походить воно від слів “врядувати, керувати самому”. Місцеве самоврядування – це самостійне вирішення населенням місцевих справ.
Самоврядування було відоме ще стародавнім грекам як “автономія” (свій закон). Автономією або самоврядуванням користувалися всі грецькі колонії і поступово, із занепадом грецької держави, ставали незалежними державами. Цього права добивалися середньовічні міста в боротьбі з феодалами-сеньорами, країни Африки та Азії в епоху колоніалізму, окремі провінції чи частини країн в наш час (наприклад, провінція Квебек в Канаді).
В Середньовіччя деякі українських міста, так само як більшість євро-пейських,жили в умовах міського самоврядування, заснованому на Магдебурзь-кому праві (від назви німецького міста Магдебург, де воно вперше було засто-совано). Воно зокрема, передбачало власні закони і правила поведінки для громадян міста; види і розміри податків чи мита до місцевого бюджету тощо.
Першими українськими містами, що отримали привілеї магдебурзького права в ХУІ столітті були міста Сянок, Львів, Кам”янець на Поділлі, Берестя. Хоча слід пам’ятати, що в умовах іноземної залежності українських земель лише близько 20 % українських міст могли користуватися правом самоврядування.
В часи розподілу українських земель між сусідніми Річчю Посполитою, Австро-Угорською та Російською імперіями місцеве самоврядування в Україні, як і решта органів влади, підпорядковувалося інтересам іноземного імперського управління.
За радянських часів конституції Радянської України формально проголошували багато прав, в тому числі і на місцеве самоврядування, але тоталітарний політичний режим з пануванням комуністичної партії робив неможливим реальний доступ громадян до влади всіх рівнів.
З відновленням державної незалежності України в 1991 році постало завдання впровадити систему справжнього самоврядування громадян. Згідно з Конституцією України, в нашій державі “визнається і гарантується місцеве самоврядування”. Для реалізації конституційного положення Верховною Радою був прийнятий Закон “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Подумайте і дайте відповідь
Основу самоврядування завжди становили місцеві територіальні громади. Як ви думаєте, що означає це словосполучення?
Який зв’язок між словами “громада” і “громадяни”?
Членом якої територіальної громади ви є?
Як ви вважаєте, в межах якої території повинно бути організовано місцеве самоврядування: вулиця, квартал, мікрорайон, селище, село, місто, декілька сусідніх населених пунктів, район?
ДОКУМЕНТИ РОЗПОВІДАЮТЬ…
Стаття 7 Конституції України
В Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Стаття 140 Конституції України
Місцеве самоврядування є правом територіальної громади – мешканців села чи добровільного об’єднання у сільську громаду мешканців кількох сіл, селища чи міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
… Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл. Селищ та міст, є районні та обласні ради.
Стаття 141 Конституції України
До складу сільської, селищної, міської ради входять депутати, які обираються мешканцями… на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування строком на чотири роки.
Стаття 26 Закону “Про місцеве самоврядування в Україні”
До компетенції місцевих рад народних депутатів належить установлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території, населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти, порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші яких передбачено адміністративну відповідальність.
Отже, місцеве самоврядування в Україні – це гарантоване державою право територіальних колективів громадян і обраних ними органів самостійно розв’язувати всі питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Так само, як громадяни цілої держави делегують (передають) повноваження на владу обраному ними парламенту та президенту, так і члени певної територіальної громади обирають свої органи місцевого самоврядування – ради, які складаються з депутатів. В кожній раді обирається голова. Як і кандидати в депутати, так і кандидати на посаду голови висувають перед виборцями свої програми, де пропонують вирішення тих чи інших місцевих проблем. Ради створюють виконавчі комітети - органи, відповідальні за виконання рішень цих рад, підконтрольні та підзвітні їм.
Таким чином, місцеве самоврядування здійснюється:
· територіальними громадами сіл, селищ, міст безпосередньо шляхом виборів, місцевих референдумів, загальних зборів громадян;
· через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи;
· через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачає обрання голів сільських, селищних і міських рад шляхом прямих виборів самими мешканцями. Районні та обласні ради представляють інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, а голови районних та обласних рад обираються не безпосередньо, а депутатами на засіданнях цих рад. Такий порядок формування керівних органів місцевого самоврядування ілюструє ця схема.
Органи самоврядування місцевих та об’єднаних територіальних громад
Самоврядування здійснюється також через органи самоорганізації населення: будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення, які наділені певними визначеними повноваженнями, фінансами, майном.
Подумайте і дайте відповідь
З якими формами місцевого самоврядування ви зустрічались в своєму житті?
В яких випадках?
Що ви можете розповісти про їх діяльність, конкретні досягнення, заходи? Назвіть три найважливіших справи.
Як ви могли взяти участь в цих справах?
2. ЯКИМИ Є ЗАВДАННЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ?
Основною метою при створенні самоврядування всіх рівнів є можливість громадян самим вирішувати ті чи інші питання свого співжиття. Чого ж ми очікуємо від місцевого самоврядування?
Виконайте та обміркуйте
Об`єднайтеся в малі групи та визначте, розв’язання яких проблем місцевою владою є для кожного з вас є важливим (за шкалою: 4-дуже важливо; 3-іноді важливо; 2- не має значення; 1- це повинна робити центральна влада). Підсумуйте відповіді і спробуйте скласти діаграму. Підготуйтеся до представлення своїх результатів в класі.
Культурне життя
Допомога нужденним верствам населення
Будівництво житла
Ремонт доріг
Профілактика злочинності
Усунення безробіття
Розвиток освіти
Впорядкування території
Захист прав громадян
Заснування засобів масової інформації
Захист навколишнього середовища
*запропонуйте свій варіант
Не завжди всі проблеми можна вирішити тільки на місцевому рівні. Розподіл повноважень між центральним урядом, виконавчою владою обласних, районних рад та сільськими, селищними, міськими виконавчими комітетами відповідних територіальних громад є складною проблемою як в Україні, так і в інших країнах.
В країнах, де основна частина коштів, які громадяни сплачують як податки, використовується на місцевому рівні, вирішення більшості питань залежить від місцевої влади. У випадку зосередження коштів у центральної влади, на неї перекладається відповідальність за основні проблеми. Як правило, розподіл таких повноважень закріплюється конституцією країни та іншими законодавчими актами.
У демократичних суспільствах спостерігається поступове обмеження повноважень центральної влади і заохочення розвитку місцевого самоврядування, адже хто, крім самих громадян, найкраще уявляє свої потреби?
Виконайте та обміркуйте
Зазначте в запропонованій таблиці, задоволення яких суспільних потреб, на вашу думку, належить до повноважень уряду як центральної влади, органів регіональної (обласної, районної) влади і що можуть вирішувати самі громадяни через різні органи самоврядування. При виконанні завдання можете скористатися статтями розділу ІХ Конституції України. Обговоріть дані своєї таблиці з сусідом чи сусідкою по парті. Виробіть спільну точку зору, представте її класу.
(По деяких позиціях повноваження органів влади різних рівнів можуть співпадати).
В такому випадку старанно обгрунтовуйте свою думку.
Отже, органи місцевого самоврядування можуть і повинні вирішувати багато проблем, які стосуються мешканців певної території.
Наша держава схожа на великий житловий будинок. Усі, хто в ньому живе, об’єднанні тим, що є його мешканцями і мають спільно розв’язувати питання щодо підтримання його в найкращому стані і поліпшення своїх житлових умов. Однак це не заважає мешканцям кожної квартири обирати такий спосіб життя і господарювання, який не шкодить сусідам і всьому будинку, і є водночас для них найбільш сприятливим.
Перевірте себе
Обговоріть з сусідами по парті:
- Чи потрібна своя власна міліція в кожній територіальній громаді? Чому?
- Чи потрібні місцеві податки, а якщо так, то які саме ви пропонуєте ввести в своїй територіальній громаді?
- Які питання є, на вашу думку, першочерговими для вашого місцевого самоврядування?
Поняття і терміни: * самоврядування * місцеве самоврядування * органи місцевого самоврядування * рада * голова ради * виконавчий комітет ради *
Це Ви зможете зробити самі
Дізнайтеся і запишіть у вигляди схеми чи короткого плану: як влаштовано місцеве самоврядування там, де ви живете? Як називається його голова? Хто зараз керує вашим самоврядування (назвіть конкретне ім’я). Які створено органи самоврядування?
Чи є на твоїй вулиці, в будинку, в школі органи самоврядування?
ЩО ТАКЕ ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ ТА ЯК ЇХ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ГРОМАДЯНИ В ДЕМОКРАТИЧНОМУ СУСПІЛЬСТВІ
* що таке засоби масової інформації? * як засоби масової інформації можуть впливати на громадян і суспільне життя? * чи є інформація ЗМІ правдивою?
“Людина – суспільна тварина”
Сенека
“Що громада скаже, то й пан не поможе”.
“Лагідні слова роблять приятелів, а гострі слова – завзятих ворогів”
“Стій за правду горою, то й люди з тобою”
“Посієш вітер, пожнеш бурю”
Українські прислів”я
Після цього уроку ви зможете:
· визначати і пояснювати поняття “засоби масової інформації”;
· розповідати, як підбирається та подається інформація ЗМІ;
· Пояснювати, як можна уникнути небезпеки сприйняття необ’єктивної інформації;
1. ЩО ТАКЕ ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ?
Подумайте і дайте відповідь
Чи доводилось вам коли-небудь надовго залишитися без газет, радіо чи телевізора? Що ви відчували? Чому?
Якого з перелічених джерел інформації вам не вистачало найбільше? Поясніть свою думку.
Що може статися, якщо ціле суспільство, держава будуть позбавлені інформації?
Що ми називаємо засобами масової інформації?
Людина – суспільна істота. Люди не можуть не спілкуватися між собою. Від цього залежить їхнє життя, діяльність, взаємини. Сучасне життя вимагає спілкування і співпраці величезної кількості людей в різних точках земної кулі. До участі у громадському житті свого міста, місцевості, країни залучається все більше людей. Для успішної діяльності у будь-якій сфері нашого життя нам необхідна інформація. Одержати її допомагають засоби масової інформації.
Засоби масової інформації (ЗМІ) – це періодичні друковані видання та технічні засоби, які забезпечують збирання, опрацювання, передачу та поширення інформації серед необмеженого кола осіб з метою оперативного інформування про події і явища.
Про появу засобів масової інформації можна говорити тоді, коли у сус-пільства з’являється технічна, економічна і політична можливість публічно вис-ловлювати свою думку. Винахід друкарського верстата, революційне завоювання свободи слова були першими кроками до створення ЗМІ в сучасному розумінні цього слова та перетворенню їх у впливову силу суспільства, яку інколи називають “четвертою владою” поряд із законодавчою, виконавчою і судовою.
2. ЯК ЗАСОБИ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ МОЖУТЬ ВПЛИВАТИ НА ГРОМАДЯН І СУСПІЛЬНЕ ЖИТТЯ?
Подумайте і дайте відповідь
Відгадайте загадку: Роман К. вирішив вкласти значну суму грошей в радіостанцію і стверджує, що вона буде день і ніч подавати новини так, щоб інформувати абсолютно про всі події, що мали місце протягом доби в цілому світі. Його знайомий і одночасно конкурент Василь С. посперечався з ним на 10 тисяч гривень, доводячи, що це абсолютно неможливо. Хто виграє цю суперечку і чому?
Виконайте та обміркуйте
Вислухайте напередодні уроку ввечері декілька інформаційних випусків різних радіостанцій або телестудій, а також перегляньте 2-3 щоденні газети з наступного дня. Коротко зафіксуйте, які відомості і в якій послідовності в них з’являються.
Запишіть на дошці: в одній колонці ті відомості, які були висвітлені в усіх інформаційних випусках радіо та на перших сторінках газет, на другій.
Обговоріть: чи була якась важлива інформація, висвітлена в газеті, не представлена в інформаційних випусках радіо і телепрограм? Яка?
Чи висвітлюються в газеті інформація про всі події, котрі мали місце в світі та в нашій країні попереднього дня?
А тепер спробуйте витерти написи на дошці і напам’ять написати перелік повідомлень про новини попереднього дня. Зверніть увагу, скільки інформації вам не вдалося запам’ятати.
Більшість людей одержує свої знання про події в сучасному світі з преси, радіо, телебачення. Кожного дня в світі трапляється безліч подій, отже абсолютно неможливо поінформувати людей про кожну з них. Тому зрозуміло, що ЗМІ проводять відбір інформації. Редактори кожного видання самі вирішують, які повідомлення є найважливішими, яким з них треба присвятити більше часу та місця. На практиці з тисячі фактів можуть бути обрані 10-20, котрі будуть подані в інформаційному випуску.
Відбір інформації є необхідністю, однак він приховує небезпеку. Використовуючи одну інформацію та відкидаючи іншу, журналісти можуть несвідомо (а деколи свідомо) створювати неправдивий образ дійсності.
Це часто призводить до нестачі інформації у читачів чи глядачів, особливо, якщо вони постійно користуються лише одним джерелом (наприклад, дивляться тільки один канал телебачення).
Важливим є також розміщення інформації, наприклад, на який сторінці газети, яким шрифтом, кольором вона надрукована, чи її прочитають на початку чи наприкінці випуску новин, що її випереджає і що йде після неї. Споживачі інформації не завжди задумуються про необхідність її підбору, а звинувачують журналістів в недобросовісності.
Але інколи дійсно якість і зміст інформації залежить від того, хто здійснює влив на ЗМІ, наскільки цей вплив сильний, хто фінансує вихід в світ теле- радіопрограм, газет і журналів. В Україні, в умовах перехідного періоду від тоталітарного до демократичного суспільства, становище ЗМІ залишається складним, адже існують політичні сили, які не хочуть залишати політичної арени, намагаються маніпулювати свідомістю громадян – здійснювати при-хований вплив на свідомість з метою формування певної політичної поведінки.
Тому велике значення має рівень культури, свідомості, відчуття відповідальності за свої дії у працівників ЗМІ. Це те, що називається журналістською етикою. Для нас з вами як споживачів інформації важливим є орієнтація на використання багатьох джерел інформації.
Зробіть та обміркуйте
Об`єднайтеся в три групи. Кожна з груп – це команда журналістів, які працюють на місцевій телестудії.
Прочитайте наведені повідомлення і вирішіть, в якій послідовності ви подаєте їх глядачам у випуску новин, а також скільки часу відводите на кожне з них. Загальні правила: випуск повинен тривати рівно 5 хвилин, кожне повідомлення не може бути коротшим ніж 20 секунд, у випуску мають бути спортивна інформація та прогноз погоди.
МІСЦЕВІ НОВИНИ
- Пожежа на вулиці Зеленій
- Прокурор звинувачує районного суддю в корупції.
- ДАІ повідомляє: вчора у місті зареєстровано 9 дорожньо-транспортних випадків, в результаті яких одна особа загинула і вісім дістали травми.
- В найбільшому концертному залі міста відбувся концерт відомого російського співака.
- Зареєстровано погіршення якості питної води у зв”язку з проникненням грунтових вод у міські водозабори.
- Бездомні діти – пасажири міського трамваю.
- Відбулося засідання міської Ради: розмір квартплати для малозабезпечених буде зменшено за рахунок місцевого бюджету.
- В найбільшому районі міста відкрито нову школу
- Вчора відсвяткували ювілей педагогічного інституту, на який завітав мер міста.
НОВИНИ З КРАЇНИ
За три тижні 27-річна домогосподарка з гірського Закарпатського села виграла в лотерею чотири імпортних телевізори і автомобіль.
У зв”язку з річницею незалежності держави уряд оголосив амністію.
Інваліди вчора провели пікетування Верховної Ради: вони вимагали не пільг, а роботи.
Прем’єр міністр повернувся з Росії, де вів переговори щодо українсько-російських торгівельних зв”язків.
Президент України зустрівся з президентом Таджикистану, який перебуває в Україні з офіційним візитом.
На засіданні Верховної ради тривала дискусія щодо виборчого закону.
Відбулася прес-конференція за участю Міністра внутрішніх справ та Генерального прокурора країни.
Уряд розпочав роботу над проектом бюджету на наступний рік.
Вже 180 мешканців України отруїлися грибами в цьому році, з них – 47 дітей.
МІЖНАРОДНІ НОВИНИ
Президент Росії та президент США готуються до зустрічі.
Нову ракету буде запущено з російського підводного човна в Баренцовому морі.
Вручено нагороди відомого кінофестивалю.
В Парижі підписано угоду про охорону навколишнього середовища.
В районі Бермудського трикутника загинув японський танкер.
СПОРТИВНІ НОВИНИ
У фіналі Уімблдонського турніру з тенісу визначились переможці.
Матч “Шахтаря” і “Динамо” завершився перемогою фаворита чемпіонату країни.
На чемпіонаті Європи зі спортивної гімнастики наші спортсмени здобули 6 медалей: 1-золоту, 2- срібних, 3 бронзових.
Українські альпіністи досягли одної з найвищих вершин світу.
Черговий тур чемпіонату світу з шахів Каспаров-Ананд завершився нічиєю.
Під час турне Росією молодіжна збірна Києва з волейболу перемогла сильну московську команду.
ПРОГНОЗ ПОГОДИ (самостійно опрацюйте його зміст).
Коли ви підберете інформацію, підрахуйте загальний час трансляції. Виберіть 1-2 дикторів, які будуть вести ваш випуск новин і представте свої новини у класі.
Під час представлення спеціальні секретарі з питань преси при міській раді мають записати на дошці перелік повідомлень кожної редакції.
Порівняйте зміст, послідовність, спосіб представлення, вміння розпорядитися часом у різних редакцій.
Визначте, які чинники впливають на те, чи з’являються в ЗМІ ті чи інші новини або повідомлення.
3.ЧИ Є ІНФОРМАЦІЯ ЗМІ ПРАВДИВОЮ?
Виконайте та обміркуйте
Центральна школа міста збирається святкувати 10-річний ювілей, з приводу якого відбудеться вечір. Його будуть рекламувати по радіо.
Складіть текст 1-хвилинної реклами (це приблизно 10-15 речень), обравши одну із запропонованих позицій:
- ви просто повідомляєте глядачів про вечір з метою максимально широкого інформування їх про всі події у вашому місті;
- ви намагаєтесь представити вечір надзвичайно веселим і фантастично привабливим, для того, щоб зібрати якомога більше народу (не забувайте про відомі вам прийоми пропаганди);
- ви не можете не подати інформацію про вечір в своїй програмі, але у той самий час ви намагаєтесь запросити можливих відвідувачів на інші міські заходи, в яких зацікавлені ваші спонсори.
Після представлення ваших реклам обговоріть: в чому полягає необ’єктивність кореспондентів? Як її можна розпізнати? Які пропагандистські прийоми використала кожна група? Наскільки вони ефективні?
Перевірте себе
Як не дати обдурити себе нашим ЗМІ? Спробуйте спочатку парами, а потім всім класом сформулювати декілька порад споживачу інформації ЗМІ.
Зверніть увагу!
· Коли інформація є для вас важливою або цікавою, намагайтеся отримати її з декількох різних джерел.
· Якщо інформація стосується конфлікту – шукайте висвітлення позицій різних, обов’язково всіх сторін;
· Пам’ятайте, що інколи ЗМІ виставляють маленькі факти як великі – і навпаки, тільки задля того, щоб завоювати читачів;
· Обираючи джерело сучасної інформації, не витрачайте часу: зараз в Україні існує багато видань, що відволікають читача від проблем сучасності або розраховують на його низький смак і культуру. Вони привертають увагу сенсаційними інформаціями про вбивства та інші злочини, про черговий візит НЛО, плітками про життя “зірок” тощо.
Поняття і терміни: * засоби масової інформації *
Це Ви зможете зробити самі
Проаналізуйте інформацію в двох газетах з будь-якої актуальної проблеми сучасного життя в України, що є для вас цікавою.
Зверніть увагу на такі речі: чи вказані журналістами джерела використаної інформації? Чи є інформація повною, тобто чи можна зрозуміти з неї сутність проблеми, місце, час, перебіг подій, що відбувалися? Якщо повідомлення описує конфлікт, чи висвітлені позиції всіх сторін конфлікту? Чи в тексті є власні оцінки журналіста, автора повідомлення? Чи можна їх відрізнити від фактів?
Позначте в тексті статей різними двома кольорами виключно інформацію про події та оцінки і коментарі, погляди автора тексту або редакції.
Зробіть висновок: яка із статей є найбільш грунтовною? Об’єктивною? Цікавою? Чи завжди ці характеристики співпадають? Чому?
Підготуйтеся до короткого представлення своїх думок у класі.
ЯК ЗНАЙТИ ШЛЯХ ДО КРАЇНИ ДЕМОКРАТІЇ
“Запорожці, по суті, не визнавали над собою жодного чужоземного володаря. Я вже згадував, що в своїй невеликій республіці вони обирали лише тимчасових отаманів, майже завжди на час їхнього військового походу. Пристрасно віддані ідеї самостійності, вони захищали право кожної людини коритися лише власним бажанням.”
П.Меріме
“... всі люди мають дотримуватись закону природи, який є один мірою їхньої свободи і рабства, прав і обов’язків; дотримання законів – не обмеження, а запорука справжньої свободи”.
Станіслав Оріховський:
“Дотримання закону і наявність влади встановлюють порядок, порушення закону і відмова від влади призводять до безладу”
Хань-Фей
Після цього уроку ви зможете:
· застосовувати знання про основи та принципи демократії;
· визначати, якими є умови та чинники для побудови справді демократичного суспільства;
· розпізнавати та пояснювати на прикладах, які небезпеки можливі на шляху до демократії
Подумайте і дайте відповідь
За словами відомого політика ХХ ст., прем’єр-міністра Великобританії часів Другої світової війни та післявоєнного періоду У.Черчілля, «демократія – поганий спосіб правління, але людство кращого не придумало». Чому британський політик так висловився? Чи погоджуєтеся ви з ним?
Виконайте та обміркуйте
По дорозі до демократії
Об’єднайтеся в малі групи. Зараз кожна з груп буде подорожувати в
країну ідеальної демократії, малюючи власну мапу, що відобразить ваш шлях.
Пам’ятайте!
1)На мапі повинні бути позначені вихідний і кінцевий пункт вашої подорожі.
Дайте назву своїй країні демократії.
2)Правильний шлях до нашої країни веде через ознаки демократії, умови її розвитку, демократичні цінності та закони.
На окремому аркуші випишіть все, що, на вашу думку, допомагає на шляху до ідеальної демократії. Намалюйте впродовж дороги дорожні знаки, які про це інформують. Вони мають нести назви основних елементів, які повинні існувати в державі з ідеальною демократією.
3)На будь-якій дорозі ми зустрічаємося з річками, озерами, болотами, горами, лісами тощо. Вони можуть бути небезпечними. Існує можливість невірних поворотів та заїздів в тупики.
Випишіть фактори, які заважають вам дістатися до ідеальної демократії. Тепер позначте всі знаки про невірні повороти, перешкоди та небезпеки впродовж дороги. Ці знаки показують труднощі на шляху досягнення демократії. Все це для того, щоб ті, хто подорожує за нами, міг уникнути цих ускладнень.
4) Підготуйтеся до представлення своєї мапи у класі.
Виконайте та обміркуйте
Розгляньте в групах подані ситуації, що складаються в країні, та вирішіть, чи є кожна з них ознакою того, що ця країна знаходиться на дорозі до демократичної держави. По черзі представте у класі свою обгрунтовану відповідь.
1. Парламент країни прийняв закон про загальну середню освіту, який вимагає від всіх дітей віком від 6 до 18 відвідувати школу. Державні школи забезпечені всім необхідним.
2. Президент країни проголосив промову, в якій закликав громадян підтримати його на наступних виборах
3. Політична партія, що програла на виборах, вимагає негайного проведення повторних виборів.
4. В будинку, де засідає Парламент, є спеціальна зала з балконами, з яких звичайні громадяни - відвідувачі можуть спостерігати за засіданнями.
5. Конституція твердить, що президентські вибори в країні повинні проводитися кожні 5 років.
6. Президент у країні може обиратись на свою посаду стільки разів, скільки його буде підтримувати населення країни.
7. Вчителям шкіл країни не подобаються їхні умови праці і вони вирішили страйкувати.
8. В Конституції сказано, що брати участь у виборах можуть тільки громадяни, яким виповнилося 18 років та які проживають на території країни більше 5 років.
9. Закон вимагає від всіх працюючих громадян вступати до профспілок.
10. Конституція зобов’язує всіх працюючих дорослих сплачувати невеличку суму грошей з метою отримання фінансової допомоги для проведення виборів.
11. Якщо людина в своєму житті, хоча б один раз була позбавлена волі, вона не може бути обраною до органів державної влади.
12. Президент зобов’язаний кожен рік подавати звіт народові, в якому він (чи вона) звітуються, що зроблено за рік та розповідають про плани на майбутнє.
Поняття і терміни: * демократія * демократична держава *
ВИРІШУЄМО БЕЗПОСЕРЕДНЬО І ЧЕРЕЗ ПРЕДСТАВНИКІВ
* що таке безпосередня і представницька демократія в У країні? * що таке референдум? *
“Справедлива влада над людьми встановлюється лише шляхом служіння цим людям”
В.Кузен
“Воля народу- найкращий закон”
У.Грант
Після цього уроку ви зможете:
· пояснювати, як співвідносяться безпосередня і представницька демократія в Україні;
· отримати навики участі в референдумі;
· сформувати власну оцінку ефективності референдуму
1. ЩО ТАКЕ БЕЗПОСЕРЕДНЯ І ПРЕДСТАВНИЦЬКА ДЕМОКРАТІЯ В УКРАЇНІ?
Подумайте і дайте відповідь
В історії відомі різні шляхи здійснення безпосередньої демократії. Найдавніший – це народні збори, де кожен міг висловлювати свою думку. Для прийняття рішень під час народних зборів різні народи використовували різні способи голосування. В Давній Греції і Римі громадяни голосували піднятими руками, або кидали у величезний глек чорні і білі боби. У Великому Новгороді голосували криком. Звідси походить саме поняття “голосувати” – подавати голос, кричати. Перемагав на виборах той кандидат, за якого голосніше кричали. На Запорозькій Січі, голосуючи, козаки кидали шапки на купи – “за” і “проти”.
- Який із способів подобається вам?
- Про які інші способи виявлення волі народу ви знаєте?
В житті нам часто доводиться приймати рішення. Часом вони прості, часом - дуже складні. Приймати рішення завжди особливо складно, коли воно торкається життєво важливих питань, суспільної справи. Суспільно важливі рішення стосуються долі багатьох людей з різноманітними інтересами. Прийняттям таких рішень найчастіше займається держава, застосовуючи владу. Важливими питаннями при застосуванні державної влади є: як приймати рішення, хто має вирішувати, наскільки зміст даного рішення відображає волю народу.
В Україні самі громадяни є єдиним джерелом влади, вони самі безпосередньо можуть вирішувати важливі питання свого життя, своєї держави. Спосіб здійснення влади самим народом, його пряме (без посередників) волевиявлення у питаннях державного і суспільного життя є безпосередньою демократією.
Однак народ не можна уявити, як щось однорідне і цілеспрямоване, адже він складається з індивідів різних за станом свідомості, переконань, інтересів (часто протилежних). Крім того, для прийняття важливих рішень у сфері політичного чи економічного життя, у створенні законів, розв’язанні судових справ потрібні спеціальні знання, освіта, досвід роботи. Вирішення таких питань краще доручити людям компетентним, таким, що знають, як це зробити найкраще. Інакше кажучи, народ має створити представницьке правління, тобто здійснювати державну владу, або місцеве самоврядування шляхом делегування (передачі) громадянами своїх повноважень їхнім представникам (депутатам), які обираються до представницьких органів. Так із безпосередньої демократії виростає демократія представницька.
Представницька демократія є засобом реалізації волі народу через обраних ним представників до органів влади або посадових осіб, які будуть безпосередньо здійснювати владу (наприклад, президент).
Безпосередня і представницька демократії не існують в нашій країні окремо одна від одної. Елементи безпосередньої демократії існують всередині представницької. Своєрідним містком між ними є вибори, під час яких громадяни безпосередньо висловлюють свою волю і водночас, передають свої повноваження обраним до органів влади представникам від народу.
Подумайте і дайте відповідь
Розгляньте схему.
Доведіть, що безпосередня і представницька демократія не можуть існувати окремо одна від одної.
Яка з них є визначальною для виникнення іншої?
До якої з них ви б віднесли вибори?
Чому вибори зображені як перехідна ланка?
Як представницька демократія може впливати на активізацію безпосередньої? Що ви про це чули?
Представницька демократія може діяти і в зворотному напрямку, на безпосередню. Це відбувається, коли, наприклад, Верховна Рада або Президент України виступають ініціаторами проведення виборів або референдуму. В такому випадку здійснюється організаційний вплив органів влади на процеси безпосередньої демократії.
2. ЩО ТАКЕ РЕФЕРЕНДУМ?
В сучасному демократичному суспільстві популярним шляхом здійснення народовладдя є референдум. (від лат.referendum – те, що має бути повідомлене) - прийняття законів або вирішення важливих питань державного і місцевого значення шляхом всенародного голосування.
Цей спосіб здійснення волі народу дуже популярний в різних країнах світу. Загалом в ХХ столітті загальнонаціональні референдуми проводились понад 256 разів (в Європі – 101, в Африці і на Близькому Сході – 54, в Азії – 18, в Америці – 25, в Австралії і Океанії – 48).
Акт Незалежності України, проголошений Верховною Радою був підтверджений Всеукраїнським референдумом 1991 року. Питання про відділення провінції Квебек від Канади не було вирішено тому, що на референдумі за нього подали голоси лише 49% виборців. У 2000 році, коли австралійці вирішували референдумом, чи бути Австралії республікою, вони проголосували за те, щоб залишитись підданими Британської корони.
В Україні, згідно із законодавством, можливе проведення всеукраїнського і місцевого референдумів та референдуму Автономної Республіки Крим. Кожен з них може вирішувати тільки питання свого рівня. За законом з ініціативою проведення референдумів можуть виступати і органи державної влади, і громадяни.
Стаття 72 Конституції України.
Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією.
Всеукраїнський референдум проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, якщо підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Виконайте та обміркуйте
Уявіть собі, що зараз ви будете проводити референдум. Питанням референдуму може бути будь-яке. (Наприклад: чи потрібна шкільна форма?).
З чого б ви почали таку справу?
Що, на вашу думку, потрібно підготувати для проведення референдуму?
За якими правилами ви б його провели?
Обговоріть питання в групах.
Запишіть запропоновані вами правила, порівняйте їх з результатами роботи інших груп. Виробіть спільний перелік правил.
Референдуми проводяться за чітко встановленими правилами. В усіх демократичних країнах, і в Україні зокрема, правила проведення референдумів закріплені в Конституції і окремих законах. В Україні діє Закон про всеукраїнський та місцевий референдуми, в якому закріплено, що:
· рішення референдуму мають найвищу юридичну силу по відношенню до законодавчих актів органів влади;
· на референдум не виносяться питання про податки, бюджет і амністії;
· право брати участь в референдумі мають всі дієздатні громадяни з 18 років;
· питання формулюється чітко, щоб можна було відповісти лише “так” або “ні”;
· рішення приймається за більшістю голосів;
· референдум вважається таким, що не відбувся, якщо в ньому взяло участь менше половини громадян, внесених в списки для голосування і менше двох третин, у випадках, коли мова іде про вибори президента, дострокове припинення повноважень Верховної Ради, зміни в Конституції;
· рішення вводиться в дію з моменту опублікування результатів;
Для проведення референдумів слід дотримуватись таких правил:
· вибрати і сформулювати питання;
· створити організаційну комісію;
· призначити день, час і місце проведення референдуму;
· провести роз`яснювальну роботу, агітацію;
· підготувати списки виборців, бюлетені;
· обладнати приміщення для голосування;
· забезпечити гласність проведення і повідомлення результатів референдуму.
Виконайте та обміркуйте
Порівняйте складений вами перелік правил із запропонованим вище.
Які правила не урахували ви? Що цікавого запропонував ваш клас?
Які ваші пропозиції виявляються зайвими?
Що із запропонованого переліку ви включите до свого списку?
Обговоріть, чому важливо проводити референдум за чітко встановленими правилами.
Що може статися, якщо такі правила не будуть узгоджені попередньо?
Чи впливає це на активність громадян?
Чому громадяни мають бути активними у вирішенні суспільних питань шляхом референдуму? Доведіть свою думку.
Які наслідки може мати їхнє байдуже ставлення до участі в референдумі?
Виконайте та обміркуйте
Проведіть референдум на рівні свого класу.
Подумайте, які важливі питання в житті вашого класу залишаються невирішеними, або вирішуються не достатньо добре. Складіть список таких питань.
Шляхом простого голосування (за більшістю піднятих рук) визначте, яке з цих питань ви винесете на референдум. Пам’ятайте, що ваш референдум має принести користь, не повинен заперечувати законних прав громадян (наприклад, отримання освіти) або носити деструктивний характер.
Для підготовки референдуму об“єднайтесь в ініціативні групи по 3-4 особи:
Одна з груп чітко формулює питання для однозначної відповіді “так” чи “ні”, проводить агітацію за необхідність цього рішення.
Інші: 1)складає списки “виборців”; 2)готує бюлетені; 3) готує скриньки і кабіни для голосування; 4)створює комісію для проведення референдуму, видає бюлетені, підраховує голоси, складає протоколи і оповіщає результати голосування; 5) відповідає за проведення агітації, сповіщає громадян про день, місце і час проведення референдуму(з цією метою співпрацює з першою групою щодо формулювання питання); 6) готує листівки та плакати.
Проведіть референдум по вибраному питанню. Підрахуйте голоси і оголосіть результати.
Подумайте, які позитивні і негативні сторони є у такої форми безпосередньої демократії. Запишіть свої міркування в дві колонки. Обговоріть результати в групах. Чи однаково задоволені результатами референдуму всі його учасники? Що ви пропонуєте для врегулювання цієї ситуації?
Громадянин, який хоче жити у вільному суспільстві, якому не байдужа доля його близьких, дітей, його самого, який хоче бути володарем свого життя, має бути активним учасником суспільних справ, щоб не нарікати потім, що рішення приймали без нього.
Перевірте себе
Ця форма дозволяє оцінити роботу малої групи самими учасниками групи. Можна просто ставити значок (наприклад, хрестик) у відповідній графі, відмічаючи, як працювала група в цілому або вписувати імена учасників групи.
Підписи членів групи: _________________________________
Поняття і терміни: * вибори * референдум *
Це Ви зможете зробити самі
Подумайте, чи всі питання суспільного життя можливо вирішити шляхом референдуму? Чому?
Що ще потрібно для того, щоб успішно вирішувати питання і проблеми суспільного життя?
ЯК ЗРОБИТИ НАЙКРАЩИЙ ВИБІР
* що таке вибори? * як формуються представницькі органи влади за допомогою виборів? *
“З політикою завжди поруч йде мораль. Якщо тут немає гармонії, то народжується або політиканство або диктатура”
Д.Волкогонов
“Влада повинна належати кращим, вибраним особам, на яких покладається велика відповідальність, і які самі покладають на себе великі обов”язки”
М.Бердяєв
“Нехай загальне голосування і має власні темні сторони, але все-таки це єдиний спосіб розумного правління, бо воно є могутнім засобом стримування грубої сили”
В.Гюго
Після цього уроку ви зможете:
· визначати поняття “вибори” та пояснювати, що таке демократичні вибори;
· навчитися робити обгрунтований вибір кандидатур представників до органів влади.
· пояснювати роль виборців у формуванні і контролі за діяльністю органів влади.
1. ЩО ТАКЕ ВИБОРИ?
Подумайте і дайте відповідь
Продовжіть речення:
В більшості країн світу представницькими є органи законодавчої влади та місцевого самоврядування. В Україні представницькими органами державної влади є …
Місцевими представницькими органами державної влади є ради….
Місцеве самоврядування представляють … ради.
В демократичному суспільстві ми можемо самі вирішувати серйозні питан-ня нашого життя, адже, за Конституцією України, єдиним джерелом влади є народ. Народ може здійснювати владу безпосередньо, прямо виявляючи свою волю. Але пряме волевиявлення, наприклад, референдум, не завжди можливе і зручне, воно потребує великих затрат грошей і часу, організаційних зусиль, а також чіткого і коротко формульованого питання, що вирішується. Тому народ створює представницькі органи влади і делегує (передає) їм свої владні повноваження.
Представницькі органи мають зосередити волю багатьох людей у волі представників, які будуть здійснювати владу, гармонійно поєднуючи волі різних людей у суспільну волю. У створенні таких органів допомагають вибори. Вибори – це процедура безпосереднього висунення і обрання осіб шляхом відкритого або закритого (таємного) голосування для виконання громадських функцій, для створення органів представницької влади.
Вибори – це спосіб поєднання безпосередньої і представницької демократії. Люди виражають свою волю на виборах прямо, віддаючи свій голос за конкретного кандидата, і водночас, вони передають своєму обранцю повноваження діяти від їхнього імені. Часто кажуть, що система виборів в країні є своєрідним тестом на рівень демократії. Як же визначити, які вибори є дійсно демократичними?
Виконайте та обміркуйте
Об’єднайтеся в групи по 4-5 осіб. Кожна з груп буде представляти уявну країну А, Б, В, Г, Д, Ж, З, в якій відбуваються вибори. Прочитайте фрагменти законодавства своєї країни, обговоріть в групі. Чи вважаєте ви їх таку систему демократичною, чому? Підготуйтеся до представлення своєї думки у класі.
А. Право голосувати надається тільки чоловікам, тому що, на їх думку, жінки не настільки зацікавлені політичним життям, щоб приймати важливі рішення.
Б. Громадяни володіють правом голосу залежно від майнового становища. Чим вищий рівень доходів виборців, тим більше виборчих бюлетенів їм надається, оскільки маючи більше багатства, вони ризикують більше втратити при невдалих виборах.
В. Вибори не є таємними. Виборці повинні зго