Декларація незалежності (США, 1776 р.)
6) “…Метою будь якого політичного союзу є збереження природних та невідчужуваних прав людини. Права ці: свобода, власність, безпека і супротив гнобленню. Принцип всієї верховної влади знаходиться головним чином в нації. Ніяка установа, ніяка особа не може здійснювати владу, що не походить прямо від нації.
Закон є вираженням спільної волі. Всі громадяни мають право особисто або через представників брати участь у виданні законів. Закон має бути однаковим для всіх, незалежно від того, чи він захищає чи карає. Оскільки всі громадяни перед ним рівні, остільки вони повинні однаково допускатися до всіх звань, місць та суспільних посад за своїми здібностями, чеснотами і талантами.”
Декларація прав людини і громадянина (Франція 1789 р.)
Зверніть увагу!
Ознаками демократії, що сформувались в історії людства, можна вважати:
- народ – джерело і носій влади (народний суверенітет);
- виборність органів державної влади;
- надання людини і громадянину прав і свобод;
- можливість контролю над державною владою
Отже, упродовж століть демократія змінювала свої форми, вона була більш широкою або обмеженою, безпосередньою або представницькою, послідовною чи непослідовною, але ідея про владу народу, про діяльність цієї влади в інтересах громадян не зникала, викликаючи прагнення удосконалювати суспільство.
Перевірте себе
Оберіть із запропонованого списку те, що ви вважаєте “коренями” і те, що вважаєте “плодами” демократії. Розмістіть відповідно свого вибору картки на малюнку із зображенням дерева. Аргументуйте свій вибір. Якщо у вас є потреба, можете додати до цього переліку 2-3 положення.
- Поінформованість громадян про зовнішню політику країни
- Можливість стати підприємцем
- Участь громадян в управлінні
- Рівність
- Вільні та справедливі вибори
- Контроль громадян над владою
- Можливість бути обраним президентом країни
- Верховенство закону
- Самоврядування
- Суверенітет народу
Поняття і терміни: * демократія * суверенітет народу * політика * безпосередня демократія * представницька демократія
Це Ви зможете зробити самі
У зв’язку з розвитком засобів зв’язку (мережа Інтернет, супутниковий зв’язок) деякі політологи вважають, що що в майбутньому можливо введення прямої демократії з поданням голосів по каналах зв’язку, вихід на які буде мати кожен. Чи може таке відбутися? Якщо так, то як це вплине на політичне життя суспільства?
ЯК ЗАРОДЖУВАЛИСЯ І РОЗВИВАЛИСЯ ПРАВА ЛЮДИНИ
* як зароджувалися і розвивалися права людини? * що таке загальна декларація прав людини? * що означають поняття “право людини” і “свобода людини”? * які права людини закріплені в міжнародних документах? *
“Свобода дає право робити те, що не шкодить іншим”
М.Клаудіус
“Свобода людей, що знаходяться під владою уряду, полягає в тому, щоб мати постійне правило для життя, загальне для всіх в цьому суспільстві і встановлене законодавчою владою, створеною в ньому; це – свобода слідувати своєму власному бажанню у всіх випадках, коли цього не заперечує закон, і не бути залежним від постійної, невизначеної, невідомої, самовладної волі іншої людини”
Дж.Локк
“Для громадянина політична свобода є душевним спокоєм, заснованим на переконанні у своїй безпеці”.
Ш.Монтеск”є
Після цього уроку ви зможете:
· пояснювати що таке права людини, наскільки вони важливі для існування людини;
· визначати етапи формування прав людини та розрізняти види прав;
· висловлювати своє ставлення до необхідності міжнародних документів про права людини
1. ЯК ЗАРОДЖУВАЛИСЯ І РОЗВИВАЛИСЯ ПРАВА ЛЮДИНИ?
Демократичне суспільство, демократична держава нерозривно пов’язані з поняттям “права і свободи людини”. Кожен чи кожна з вас у повсякденному житті, напевно, вимовляли слова “я маю право “, “це моє право“, “права людини“, і т. д.
Виконайте та обміркуйте
Працюючи в парах, придумайте і напишіть 1-2 речення зі словами “права людини»
Закінчить словосполучення: “Я вважаю, що права людини - це …»
Назвіть 1 - 3 причини, які, на ваш погляд, переконають іншу людину у необхідності вивчення прав людини
Шлях людства до сучасного розуміння прав людини був довгим. Спочатку права людини існували у вигляді моральних норм, наприклад, право на повагу, на власну точку зору. Такі права існують і сьогодні. Вони важливі для людини, але не мають відношення до правових норм, до законів.
Закони, що з’явилися з появою держави, зробили права людини поняттям юридичним. Права людини (на життя, безпеку, власність, працю тощо) або охоронялися законом, або держава не забезпечувала їх дотримання. Інколи бувало, що права були зафіксовані в законах держави, але не виконувалися в реальному житті.
У перших державах, відомих історії, права людини були дуже обмеженими, вузькими. Наприклад, у державах Давнього Сходу закон відрізнявся достатньо жорстким ставленням до людини, нерідко був кастовим. Про які права міг мріяти раб? Навіть права на життя йому не було забезпечено. Про такі права, як право на працю, освіту, соціальне забезпечення, ніхто навіть не замислювався. Для численного прошарку тодішнього суспільства – рабів - існувало одне «право» - бути річчю, “твариною”, що говорить.
В античні часи й у Середньовіччя, незважаючи на можливість деяким верствам суспільства користуватися окремими правами, про права людини (в сучасному розумінні терміну) говорити не можна. Насамперед тому, що людина в рабовласницьких державах і абсолютних монархіях не розглядалася як вільна особистість. Люди були нерівні за становими, майновими, релігійними, національними та іншими ознаками. Така нерівність людей унеможливлювала реалізацію прав і свобод людини.
Першою з подій, що наблизили торжество прав людини, було прийняття англійської Маgna Сharta Libertatum - Великої хартії вільностей (1215 р.). Вона проголосила деякі привілеї лицарству, верхівці вільного селянства, містам. У ній, зокрема, було сказано: “Ні єдина людина не буде заарештована і ув’язнена, або позбавлена майна, або оголошена поза законом, або вигнана... інакше як по законному вироку рівних їй і за законом країни...”. Це була зірниця свободи особи (нехай і дуже обмеженої) у задушливій атмосфері Середньовіччя. За Великою хартією вільностей у європейських державах був прийнятий ряд документів, що розширювали права вищих прошарків населення (Золота булла імператора Карла IV (1356), англійський Білль про права та ін.)
Але дійсний відлік історії прав людини в їх теперішньому виді починається від Великої Французької революції.
За три дні до взяття Бастилії “герой Старого і Нового світу” маркіз Лафайет, що нещодавно повернувся зі Сполучених Штатів, пред’явив Національним зборам проект Декларації прав людини і громадянина, сказавши при цьому: “Щоб нація стала вільною, їй достатньо цього захотіти”. Історія показала, що потрібно ще, щоб цього захотіла держава, щоб вона була готова поділитися своєю владою з пресою, громадською думкою... Незабаром після 14 липня 1789 р. Національні збори Франції проголосували за XI статтю Декларації: “Вільний обмін думками і думками є одним із найцінніших прав людини...”.
Проте нова республіка, що засудила монархію, незабаром стала практикувати жорстокий терор, перетворилася в диктатуру. Французам потрібно було ще 100 років для того, щоб у їхній країні зміцнилась демократія і були створені умови для реалізації прав людини.
У Сполучених Штатах, що перемогли у війні за незалежність, боротьба за права людини йшла більш успішно. Творці американської Конституції (1789 р.) оголосили народ суверенним. Під час її затвердження найбільшу стурбованість у представників штатів викликала відсутність в ній положень, які б захищали як штати, так і їхніх громадян з боку центрального уряду. З уваги на це в 1791 році штати прийняли перші десять поправок до Конституції Сполучених штатів, відомі тепер як Білль про права. Зрозуміло, і в США пройшли довгі десятиліття, відзначені боротьбою з рабством у південних штатах, громадянською війною, ганьбою “підкорення” західних і центральних індіанських територій, перед тим, як стало можливим говорити про відповідність Білля про права реальному життю країни.
2.ЩО ТАКЕ ЗАГАЛЬНА ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЛЮДИНИ?
Країни Західної Європи і Північної Америки створили умови для того, щоб не тільки декларувати права і свободи людини, але і гарантувати їх здійснення. У середині XX сторіччя, переживши найжахливішу з усіх війн - другу світову, що позбавила світ від одного із заклятих ворогів демократії та прав людини – нацизму, багато хто у світі зрозумів, що, якщо права людини, її честь і гідність нехтуються в окремих країнах, весь світ легко може бути втягнутий у кривавий конфлікт. Порушення прав людини в окремих країнах - осередок пожежі, що може охопити увесь світ або його значну частину.
Саме тому, країни - переможці разом з іншими державами створили Організацію Об’єднаних Націй (ООН), головним завданням якої є підтримка і зміцнення миру і безпеки у світі, розвиток співробітництва між державами. В її Статуті, зокрема говориться, що ООН сприяє загальній “повазі і дотриманню прав людини і основних свобод для всіх, без огляду на раси, статі, мови і релігії”.
Один із найважливіших документів, що увібрав у себе багатовікові сподівання людей у всіх кутках планети, - Загальна декларація прав людини, прийнята Генеральної Асамблей ООН 10 грудня 1948 року. Її значення полягає в тому, що вперше в історії людства були сформульовані для здійснення у всіх країнах основні права і свободи людини, котрі в усьому світі розглядаються як стандарти, зразки для відповідних національних юридичних документів (наприклад, розділів конституцій про права громадян).
Збірник міжнародних документів про права людини, виданий ООН у 1989 році, хронологічно починається з Конвенції про рабство, підписаної в Женеві 26 вересня 1926 року. У ньому біля сімдесяти міжнародних договорів про захист прав і свобод людини. Їх склад постійно поповнюється, і зараз їх більше ста. Один із найважливіших нових документів, з яким ви обов”язково має бути знайомими, - Конвенція про права дитини, прийнята ООН у 1989 р. Прекрасно, якщо люди будуть знати всі ці документи, але, напевно, важко досягти цього. Вивчення і впровадження в життя цих міжнародних актів - завдання політичних діячів, юристів, управлінців. Усім же іншим людям достатньо прагнути дізнатися про них якнайбільше.
3. ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ПОНЯТТЯ “ПРАВО ЛЮДИНИ” І “СВОБОДА ЛЮДИНИ”?
Виконайте та обміркуйте
Обговоріть свої думки в парах:
- Що означає поняття “право людини»?.
- Поясніть, чи є свобода правом людини, чому?
- Чи важливо для вас особисто мати свободу?
Право людини - можливість щось робити і діяти, яка охороняється та забезпечується державою і є узаконеною.
Право людини - це те, що відповідає природі людини і що дозволено законами. Це забезпечена законом міра можливої поведінки громадянина або організації, спрямованої на досягнення цілей, пов’язаних із задоволенням їхніх інтересів.
За відсутності у людини свободи вона не може володіти і реально користуватися своїми правами. Саме свобода створює умови для реального набуття прав та їх реалізації. Свобода - це те, у що держава не повинна втручатися, бо вона проголошена природнім правом людини. Наприклад, у статті 18 Декларації говориться: «Кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії...»
Свобода людини (у тому значенні, у якому це поняття вживається в документах про права людини) - це відсутність яких-небудь обмежень, утисків у чомусь (діяльності, поведінці). Свобода потрібна, але не завжди допускається, як ми знаємо, владою, державою, законом. Зрозуміло, що права і свободи людини знаходяться в прямій залежності від того, вільна це держава чи залежна від іншої, демократична чи тоталітарна (від латинського totalis – весь, повний, цілий, - тобто така, яка характеризується повним контролем з боку органів державної влади над всіма сферами суспільного життя та значним обмеженням прав і свобод людей).
4. ЯКІ ПРАВА ЛЮДИНИ ЗАКРІПЛЕНІ В МІЖНАРОДНИХ ДОКУМЕНТАХ?
Усі права не є однотипними. Прийнято представляти їх у зведеному вигляді як групи прав:
· Громадянські (особисті) права - це можливості людини, необхідні для її фізичного існування, для забезпечення її біологічних та матеріальних потреб, це можливості збереження прояву, розвитку і захисту морально-психологічної індивідуальності людини, її світогляду та духовності;
· Політичні права - це можливості людини брати участь у здійсненні влади у керівництві державними справами та суспільно-політичному житті;
· Соціально-економічні права дають можливості людині реалізувати свої здібності та створювати засоби для існування, беручи участь у виробництві матеріальних та інших благ. Вони є основою економічної самостійності людини, а також визначають загальні умови її соціального життя;
· Права на чисте довкілля, культурні права і права розвитку -це можливості збереження і розвитку національної самобутності, своєї мови, культури, доступ до духовних надбань людства, їх засвоєння, використання та участь у подальшому їх розвитку. Вони визнають також, що у людей є право жити у такому оточуючому середовищі, яке є чистим, захищеним від забруднень і знищення.
Виконайте та обміркуйте
Ознайомтеся з переліком прав людини, наданим в Загальній декларації прав людини. Візьміть картку, де записано якесь право. Зберіться в групи відповідно до виду права на вашій картці.
Ознайомте інших членів вашої групи з тим, яке у вас право і доведіть їм, що ви належите саме до цієї групи.
Перевірте разом з іншими: 1) чи правильно ви визначили свою приналежність; 2) переглянувши текст ЗДПЛ, визначте, чи всі права, що стосуються вашої групи, є в наявності
Підготуйтеся до представлення своїх думок у класі.
Перевірте себе
Уявіть собі, що ви - мешканець невеликої країни Фуксії, оточеної могутніми державами. Прокинувшись одного ранку, ви раптом дізналися, що вашу країну захопила могутня сусідка – держава - Будякія. На кожному дереві та на кожних дверях будинків висять оголошення такого змісту:
УВАГА!
З цього дня Фуксія знаходиться під контролем нових господарів. Всі мають підкорятися наступним правилам:
1. вживання фуксійської мови заборонено
2. всі релігійні свята заборонені
3. громадські зібрання заборонені
4. видання газет заборонено
5. всі мешканці у віці від 20 до 30 років повинні вступати в шлюб з партнерами з країни Будякії
6. всі автомобілі переходять у власність нового уряду
7. працездатні мешканці Фуксії підлягають переселенню в трудові табори
8. фуксійці з 18 років підлягають призову на військову службу
Обговоріть в парах:
- які з ваших прав, передбачених Загальною Декларацією прав людини будуть порушені?
- Як зміниться ваше життя?
- Чого вам найбільше буде не вистачати з вашого життя у перод до цих подій?
Об`єднайтесь в четвірки та напишіть короткого листа в ООН з описом ваших проблем.
Поняття і терміни: *права людини *свободи людини *демократична, тоталітарна держава *Організація Об’єднаних Націй *Загальна декларація прав людини *громадянські (особисті) права *політичні права *соціально-економічні права *права на чисте довкілля, культурні права і права розвитку
Це Ви зможете зробити самі
Поміркуйте і напишіть коротку письмову відповідь на одне з запитань:
1) які етапи розвитку ідеї прав людини можна визначити, які з них найважливіші?
2)чи можна вважати повстання рабів в Стародавньому світі (зокрема в Давньому Римі) – боротьбою за права людини?
3)кому більше потрібні права людини – бідним чи багатим?
РОЗДІЛ ІІІ.
СУЧАСНЕ ОБЛИЧЧЯ ДЕМОКРАТІЇ ТА ДЕМОКРАТИЧНОЇ ДЕРЖАВИ
ДЕМОКРАТІЯ СЬОГОДНІ: ЩО ЦЕ ТАКЕ
* якими є основні принципи сучасної демократії? * що таке державна влада за умов демократії? * що таке розподіл влади? *
“Тільки те суспільство, в якому народ користується верховною владою, є істинним вмістилищем свободи”
Ціцерон
“Демократія - це не просто право більшості, але право більшості, яка належним чином поважає право меншості.”
К. Етлі
“Демократія – це не влада більшості, а захист меншості”
А.Камю
“Політичну свободу знаходимо в тих країнах, де правлять помірно, але й там вона є не завжди. Політична свобода проявляється в таких країнах, де не існує використання влади зі злісними намірами. Проте досвід вчить нас, що у кожної людини, наділеної владою, існує схильність до застосування її зі злісними намірами і вона намагається розтягти її до безмежності”
Ш.Л.Монтеск`є
“Політична свобода підданих є тим своєрідним спокоєм духу, який випливає з впевненості у безпеці своєї особи… Щоб забезпечити таку свободу, уряд має бути створений таким чином, щоб люди не боялися один одного. Свобода не може існувати, якщо законодавча і виконавча влада будуть сконцентровані в одних руках… Свобода не може існувати і в тому випадку, якщо законодавча влада не відділена від виконавчої”
Ш.Л.Монтеск`є
Після цього уроку ви зможете:
· визначати основні принципи демократії як способу організації суспільного життя та розповідати про сфери діяльності законодавчої, виконавчої і судової влади;
· доводити, що Українська держава базується на принципах демократії
· пояснювати, яке значення в житті демократичного суспільства має розподіл влади та наводити відповідні приклади.
1. ЯКИМИ Є ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ СУЧАСНОЇ ДЕМОКРАТІЇ?
Подумайте і дайте відповідь
Прочитайте наведені нижче думки і визначте, які з них є близькими творцям демократичного устрою:
- поки я дотримуюсь законів, влада не може обмежити мої права;
- я маю право вдягатися так, як мені подобається та їсти те, що я хочу;
- коли мене образить інша людина, я шукаю справедливості в помсті;
- влада завжди має рацію, їй треба підкорятися;
- закон єдиний для всіх.
В сучасних демократичних суспільствах влада належить всім повноправним мешканцям країни – громадянам. Влада реалізується через представників народу (депутатів), які обираються на певний час. В таких країнах народ обирає тільки депутатів парламенту, а в деяких країнах і президента, і вони приймають основні рішення з управління державою. Всі рішення приймаються більшістю голосів.
Взагалі часто кажуть, демократія – це правліннябільшості. І це справедливо. Приймаючи рішення, керівники країни не можуть врахувати всі точки зору, всі думки всіх громадян. Тому вони виходять з думок більшості населення. Але чи завжди більшість має рацію?
Наприклад, в одному з обласних міст середньої Росії прийнято рішення не дозволяти постійне проживання представникам народів Кавказу. Це було викликано тим, що декілька разі вони влаштовували бійки на ринках і вулицях міста, скоювали грабунки та злочини. Більшість жителів міста підтримали рішення мера. Чи правою в цьому випадку була більшість? Звичайно, ні. Не можна на основі випадків робити висновок, що всі представники цих національностей такі.
Демократія передбачає не тільки виконання рішень більшості, але й дотримання прав меншості – такими меншостями можуть бути представники різних національностей, що мешкають в країні, різних релігій тощо. Цікаво, що в сучасному світі жінок не менше ніж чоловіків, але їх традиційно вважають меншістю, оскільки вони довго дискримінувались і зараз ще не завжди мають такі ж права, як чоловіки.
Взагалі д отримання прав і свобод людини є найважливішим принципом демократії.
Для того, щоб забезпечити справедливе представництво народу повинні бути забезпечені вільні та відкриті вибори. Одним із найважливіших принципів демократії є право всіх громадян взяти участь у виборах, володіти всією необхідною інформацією про кандидатів, і вибирати депутатів, котрі дійсно представляють більшість населення.
Велике значення має створення правової держави, підкорення всіх закону, його верховенство, політичний та ідеологічний плюралізм (визнання рівноправності існуючих в суспільстві різноманітних інтересів, ідеологій, партій, культурних цінностей). Важливо також, щоб держава була обмежена в своїй діяльності, залишаючи громадянам свободу вибору.
Виконайте та обміркуйте
Висловіть свою думку, чи є Україна державою, яка прагне до розбудови демократичного суспільства? Доведіть свої міркування, спираючись на витяги з тексту Конституції України
ДОКУМЕНТИ РОЗПОВІДАЮТЬ…
Стаття 3 Конституції України
Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження прав і свобод людини є головним обов”язком держави.
Зі статті 5 Конституції України
…Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. …
…Ніхто не може узурпувати державну владу.
Зі статті 8 Конституції України
В Україні визнається і діє принцип верховенства права. …
Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції Україні гарантується.
Зі статті 15 Конституції України
Суспільне життя в Україні грунтується на засадах політичної, економічної та ідеологічної багатоманітності.
Зі статті 21 Конституції України
Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.
Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Зі статті 71 Конституції України
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
2. ЩО ТАКЕ ДЕРЖАВНА ВЛАДА ЗА УМОВ ДЕМОКРАТЇЇ?
Подумайте і дайте відповідь
Працюючи в парах, обговоріть та коротко запишіть свої спільні висновки:
- як ви розумієте, що таке влада? Які словосполучення ви можете скласти з цим словом?
- Чи доводилося вам відчувати її на собі? В яких випадках?
Владою називають право та можливість розпоряджатися, керувати кимось або чимось, здійснювати ефективний вплив на поведінку людей за допомогою авторитету, примусу, переконання та інших засобів.
Влада застосовується у повсякденному житті людей і в житті держави. Основним в діяльності ї будь-якої держави є питання про здобуття, утримання і застосування державної влади.
А що ж таке “державна влада”?
Очевидно, що державна влада надає можливість здійснювати вирішальний вплив на все суспільство. Вона реалізує цей вплив через систему державних органів, котрі діють на підставі та в межах законів.
Держава має цілий апарат різних засобів впливу – таких, які підтримують її авторитет (ідеологічно – пропагандистські, виховні, навчальні та наукові зак-лади), які здійснюють примус (правоохоронні органи), органи контролю тощо.
Держава - це впливова сила, яка регулює суспільні відносини. В залежності від того, якими способами і методами - м”якими чи жорсткими – здійснюється влада розрізняють демократичні і недемократичні держави.
Прикладом держав з демократичними способами здійснення влади (демократичним режимом) у світі є Швеція, Швейцарія, Австрія та інші країни.
Протилежністю демократичній владі є авторитарна (заснована на беззастережному підпорядкуванні владі) та її різновид - тоталітарна. Їх ознаками є:
· влада зосереджена в руках однієї людини або групи осіб, які ви ступаючи від імені держави і суспільства, представляють лише власні інтереси, інтереси тих, хто їх підтримує і не враховують волю широких верств населення;
· в діяльності державних органів переважають методи тиску, диктату;
· обсяг прав і свобод населення залежить від влади і може бути змінений в будь-який момент;
· немає розмежування повноважень між гілками влади. Той самий орган, наприклад, може видавати, виконувати закони і здійснювати контроль за їх додержанням.
Прикладами такого режиму влади були нацистська Німеччина, режим Піночета, що існував в Чилі з 1972 по 1986 р., а також Радянський Союз і країни т.зв. соціалістичного табору.
Якщо дії влади спрямовані на захист прав і законних інтересів людини і громадянина, грунтуються на засадах справедливості, рівності, законності, розподілу влади, широкій участі громадян в житті держави, ми розуміємо, що така держава є демократичною. В такій державі громадяни вирішують важливі питання суспільного життя самі або через представників, обраних до органів влади від імені народу. Така держава найбільше відповідає умовам існування громадянського суспільства, працює, як регулятор різноманітних відносин в ньому.
3. ЩО ТАКЕ РОЗПОДІЛ ВЛАДИ?
Розподіл влади на три частини є необхідною умовою для існування сучасної демократичної і правової держави. Жорсткий розподіл функцій законодавчої, виконавчої і судової влади між різними інститутами влади гарантує те, що вони будуть контролювати один одного і знаходитись в рівновазі, не допускаючи надмірного концентрування влади в руках однієї чи декількох осіб. Це одна з головних основ демократії.
Вперше цей принцип був сформульований у ХVІІІ, а втілений в життя в ХІХ столітті, коли в Європі конституційні держави замінили феодальні монархії.
Головна справа законодавчої влади – видавати закони. Закон – документ, в якому держава записує найважливіші правові норми. Всі закони разом називаються законодавством. Вищий представницький орган, якому надана законодавча влада називається парламентом.
Виконавча влада приймає політичні рішення та впроваджує закони, створені законодавчою гілкою влади. Вона, як правило, складається з президента чи прем’єр-міністра та групи міністрів, котра називається кабінетом міністрів. Міністри очолюють типові відділи уряду: освіта, внутрішні справи, іноземні справи, фінанси, сільське господарство тощо. Урядові робітники (чиновники) є частиною всіх гілок уряду. Міліція та військові є частиною виконавчої влади і повинні бути під безпосереднім контролем голови виконавчої гілки.
Судова влада складається з судів у країні. Роль судів в демократії – впроваджувати справедливість для громадян та забезпечувати дотримання законів. Роль суддів дуже важлива й тому, що вони мають владу врегульовувати протиріччя між різними гілками влади. Щоб це було можливим, судді повинні бути незалежними від виконавчої та законодавчої гілок влади та мати право судового перегляду будь-яких рішень інших гілок влади.
Звичайно такий чіткий розподіл функцій влади є можливим тільки за умов повної влади закону – повинен бути основний закон, який жорстко визначає і регулює функції влади, повноваження і обов”язки посадових осіб, порядок вступу на посаду і відставки, - тобто Конституція.
В статті 6 Конституції України є положення про те, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову гілки влади. Кожна з гілок влади повинна виконувати лише свої повноваження, ні в якому разі не підміняючи одна одну.
За результатами виборів, у відповідності до Конституції України, формуються органи державної влади, які розпочинають цю владу здійснювати. Вони повинні створити таку систему, яка буде спрямована на роботу в загальних інтересах. Жоден орган влади, жодна особа не повинна мати можливість домінувати над іншими, тобто мати стільки влади, щоб неподільно і безкарно зловживати нею.
Цього можна досягти, оскільки Конституція не дозволяє зосередити всі види влади в одних руках. (Це зафіксовано в ІV-ІХ розділах Конституції, де визначаються повноваження різних гілок влади). Влада розподіляється. І представники різних видів влади (законодавчої, виконавчої, судової) будуть приймати всі рішення, оглядаючись на інші гілки влади.
Від цього виграє суспільство, оскільки кожна влада в своїх діях повинна буде орієнтуватись не на своє всевладдя, а на те, що інша влада може втручатись і “переважати” її.
Виконайте та обміркуйте
Об`єднайтеся в три групи, оберіть один з наведених нижче текстів, уважно прочитайте його і визначте, які види влади були відсутні в даному прикладі та якими були наслідки такої відсутності. Підготуйте також відповідь на поставлене питання.
Текст 1.
100 років тому в Автомобільній Республіці група виборців почала конструювати та виробляти автомобілі. Через декілька років вони стали досить популярними та їхня кількість досягла багатьох тисяч. Це викликало численні проблеми: “пробки” на дорогах і суперечки між водіями, хто повинен їхати першим; багато нещасних випадків, коли гинули люди; завдання шкоди торговцям на вулицях. Поліція і суди були безсильні (хоча діяли досить активно), оскільки закони не порушувались. Уряд, посилаючись на свою зайнятість зовнішньополітичними справами, не знаходив часу для розробки законів про рух автомобілів і розповсюдило на транспортні засоби закон 1806 р. “ Про перевіз мішків та інших вантажів вулицями”.