Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Україна та світ після вересневих подій




Україні в міжнародній ситуації, що склалася після 11 вересня 2001 року, потрібно виробити адекватні заходи, виходячи насамперед зі своїх національних інтересів. При цьому важливо враховувати власні потенційні можливості й наслідки участі, проте й не залишатись осторонь.

Нова геополітична ситуація, що виникла після терорис­тичних актів у США, та створення міжнародної антитеро-ристичної коаліції, до якої увійшла й Україна, внесли істотні корективи в концепцію протистояння Захід — Схід. Росія пішла на блискавичне зближення зі Сполученими Штатами Америки, було створено «двадцятку» Росія — НАТО. При цьому, усвідомлюючи втрату впливу на держави Балтії, маючи американських солдатів у Грузії та загострення сто­сунків із нею, поширення американської присутності в Центральній Азії, Росія прагнутиме не випустити з-під сво­го впливу Україну. А Захід дедалі менше у відносинах із Росією розцінюватиме Україну як «козирну карту», як своє­рідний буфер між Європою та Росією. І все-таки стабільне становище в Європі без політично й економічно стабільної України неможливе. У довгостроковому плані, зберігаючи рівень стратегічних відносин та економічних зв'язків із Росією, Україна повинна інтегруватись у європейські та євроатлантичні структури.

Інтеграція в ЄС, проголошена керівництвом держави як ключовий зовнішньополітичний пріоритет, загалом підтри­мується державно-політичною елітою. Як свідчать результа­ти моніторингу, що протягом останніх років здійснюється Центром Разумкова, серед населення постійно зростає кількість прихильників вступу України в Європейський Союз. На запитання «Чи потрібно Україні вступати у ЄС?» 57,6 відсотка відповіли «так», 16,2 відсотка — «ні», «важко відповісти» — 26,2 відсотка.

Відомий американський політолог Збігнєв Бжезинський на запитання про те, які фактори стримують просування України в напрямі до західних демократій, відповів: «Не­компетентність і лінощі її політичної еліти». Академік Юрій Пахомов зауважує: «Потрібно не стільки кричати, що ми європейці й радіти кожному голосу, поданому за нас на За­ході, скільки радикально перетворювати внутрішнє середо­вище й змінювати вектор розвитку». Йдеться про утверд­ження в Україні європейських стандартів: реальної демок­ратії, не просто ринкової, а соціально-ринкової економіки.

Досвід співробітництва України з ЄС демонструє, що Україна має реальні перспективи стати членом об'єднаної Європи. Найбільша цінність європейської інтеграції не в самому факті вступу в ЄС. Європейська інтеграція дає чіткі критерії того, як мають розвиватись економіка й демократія. Економічні реформи своєю спрямованістю узгоджуються з зовнішньополітичним курсом до набуття членства в ЄС. Інтеграція в ЄС — важливий реформостимулювальний чин­ник для економіки України. Вона спроможна прискорити економічний розвиток і гарантувати політичну безпеку й стабільність, сприяти розвитку демократії. Безперечно, швид­кість зближення України із ЄС залежить, насамперед, від зміцнення демократичних засад українського суспільства, розвитку ринкової економіки, приведення законодавства держави у відповідність із європейською нормативно-право­вою системою. Інтеграція в ЄС можлива лише в результаті надбання українською державою й українським суспіль­ством таких цивілізаційних якісних характеристик, як про­зорість державної політики, повага до прав людини, чесна конкуренція, незалежна преса й вільний доступ до інфор­мації.

При цьому слід виходити з того, що успіх на шляху інтеграції України в ЄС стане можливим тільки за умови, що це буде дорога з двостороннім рухом. Нагадаємо, що до останнього часу позиція Європейського Союзу залишається стриманою. Ринки Європейського Союзу ще закриті для України. Навіть економічно вигідні й високотехнологічні спільні проекти відхиляються країнами—членами ЄС із по­літичних мотивів. Для України поки що не визначено жод­них часових орієнтирів — не те що вступу, навіть приєднан­ня до зони вільної торгівлі або асоційованого членства. Ці чинники не сприяють консолідації населення України нав­коло ідеї європейського вибору.

Отже, відносини України з Європейським Союзом пе­редбачають, з одного боку, цілковите входження України до європейського політичного, правового, економічного прос­тору, а з іншого — визначення політики ЄС щодо України, підтримку державами Європи стратегії інтеграції України до ЄС. При цьому слід мати на увазі, що членство в ЄС зумов­люється неминучою вимогою делегування частини надбано­го за роки незалежності суверенітету на рівень надна­ціональних органів. Цей прихований від побіжного погляду підтекст «європейського вибору» України ще не став предметом дискусії в суспільстві у зв'язку з європейською інтег­рацією України, не кажучи вже про офіційні заяви.

Новий напрям співробітництва України з НАТО розпо­чався після подій 11 вересня 2001 р. у США. Тоді Україна заявила про готовність надати (й надала) повітряний простір американській військово-транспортній авіації, задіяній у боротьбі з тероризмом.

Не менш важливим є ставлення до курсу зближення України з НАТО членів альянсу, насамперед Сполучених Штатів Америки, а також Росії. Американські високопоса-довці не раз заявляли, що прагнення України щодо вступу в Північноатлантичний альянс у США розглядають як сигнал до реалізації Україною економічних, політичних і оборон­них реформ. Щодо позиції Росії, то Євген Марчук, на той час секретар Ради Національної безпеки і оборони України, висловив таку думку: «Де-факто Росія стає членом НАТО. Братиме участь у вирішенні питань, формально не будучи такою. Але це суті справи не змінює. Не будемо кривити душею: в Росії по-різному ставляться до вступу України в НАТО, є і негативна реакція. Але, я гадаю, що цей процес буде відкритий як з боку України, так і з боку НАТО, — він буде транспарентний». І далі: «Тут немає жодної небезпеки ні для України, ні для Росії, і немає підстав для підозрюван­ня України в якихось антиросійських намірах».

Отже, Україна прагне інтегруватися в європейські та євроатлантичні структури паралельно з рівноправним парт­нерством в економічній сфері з Росією, поглибленням її відносин Європейським Союзом і НАТО. Цей сценарій є найраціональнішим для України.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 387 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.