Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Прогнози суспільного розвитку




Прогнозів у політологічній літературі не бракує — від трагічних до оптимістично тверезих. «Готуючись до XXI століття» — так назвав свою книжку відомий амери-

канський професор Пол Кеннеді. В окремому її розділі аналізуються причини розпаду СРСР. На думку автора, головна проблема — у кризі політичної легітимності радян­ської системи, посиленій занепадом економіки, а обидві ці кризи поглиблюються внаслідок ускладнення міжетнічних відносин. Мало надії на те, що буде знайдено «добре» розв'язання цієї потрійної кризи. А отже, можливий такий перебіг подій: громадянські війни, міжетнічні чвари, внут­рішня дезінтеграція, нові спроби консервативного держав­ного перевороту. Якщо ж виходити з оптимістичного прог­нозу, чого теж не виключає автор, то СНД збереже свою цілісність, економічні ринкові реформи допоможуть подола­ти кризу, процеси в різних етнічних групах триватимуть, але без проявів насильства.

Із цими передбаченнями кореспондуються й інші політологічні прогнози. Хоча правда й у тому, що реальність їх безжально спростовує.

Прогноз перший. І далі зростатимуть націоналізм і сепа­ратизм. Як підсумок — міждержавні й міжнаціональні війни, розпад майже всіх колишніх республік із Російською Феде­рацією включно, утворення нежиттєздатних нових держав, кривавий переділ територій і кордонів, який, імовірно, вий­де за межі СНД. Небезпека тут іде від різних «провокаторів» — неофашистів, націонал-шовіністів, що, спекулюючи на природних прагненнях людей будь-якої національності збе­регти й розвивати свою мову, історію, культуру, звичаї, віру й традиції, намагаються спрямувати все це в націоналістич­не русло з домаганням виняткових прав і привілейованого становища лише для однієї нації.

Враховуючи вибухонебезпечну ситуацію в Криму, Ук­раїна, на думку частини іноземних експертів і аналітиків, може стати місцем найкривавішого конфлікту в Європі з часів Другої світової війни.

Прогноз другий. Ґрунтується на тому, що економічні, політичні, соціальні процеси, які відбуваються в постто-талітарних державах, спричинюють перетворення їх на ко­лонії Заходу. Нинішній суспільний лад у цих державах є гібридом старого соціалізму, примітивного капіталізму й до­потопних явищ досоціалістичного періоду. Політичні зміни до радикальних соціальних зрушень не призведуть. Захід і

могутні прозахідш сили, впливові в кожній незалежній дер­жаві, не допустять відновлення попереднього соціального ладу. Тож країни на території колишнього Радянського Со­юзу приречені стати колоніями високорозвинених західних країн.

Прогноз третій. Еволюція держав СНД посилюватиме інтеграційні процеси. Налагоджуватиметься співробітництво спочатку в економічній, а потім і в інших сферах, утворить­ся центр, якому буде надано право виконання координа­ційних, а в деяких питаннях і управлінських функцій. Ідеть­ся про конфедерацію на добровільних засадах, співтоварист­во рівноправних незалежних держав-республік, що матимуть досконалі владні структури, нормальний економічний ри­нок за відсутності моноідеології, моновлади і моновласності.

Не можна вважати реальною можливість здійснення перших двох прогнозів, проте й нехтувати їх не варто. Хоча б тому, що для значної частини політиків і політологів рівень катастрофічності прогнозу («добрий прогноз — це похмурий прогноз»), небезпека катастрофи є джерелом кар'єри, слави й грошей. На наш погляд, найвірогіднішим є останній прогноз, зрозуміло, з можливими корективами.

У цьому контексті, безперечно, корисним буде хоч би стислий огляд тих змін, що відбуваються в державах СНД та Балтії в політичній, економічній, соціальній сферах, вияв­лення спільних рис, відмінностей, пов'язаних з економіч­ним та географічним становищем, національним менталіте­том, історичним і культурним розвитком, та порівняння з тим, що спостерігаємо в Україні.

Політологи вирізняють щонайменше п'ять моделей формування суспільного устрою новоутворених незалежних

держав.


Перша модель — російська

Російська Федерація (територія — 17,1 млн. кв. км; населення — 145,5 млн. чол.) прагне залишитися євразійсь­кою державою, якою свого часу була Золота Орда й традиції якої Російська імперія успадкувала. Звідси намагання влад-

них структур Росії не тільки тримати в покорі автономії й республіки, розміщені на її території, а й зберегти вплив у республіках колишнього Радянського Союзу. Про це свід­чить, зокрема, виданий у вересні 1995 р. указ Президента Росії, в якому завдання щодо країн СНД визначено потре­бою «зміцнення Росії як провідної сили формування нової системи міждержавних політичних і економічних відносин на території постсоюзного простору». Автори доповіді «СНД: початок чи кінець історії?», визначаючи стратегію найефективнішої організації пострадянського простору, на­зивають дві можливості: або пострадянський простір захоп­люють центри сили, що виникають за допомогою Заходу для отримання Росії, або ж перемагає лінія на рішуче втягуван­ня Росії в процес державобудівництва в колишніх радянсь­ких республіках, щоб, використовуючи всі економічні, військові, етнічні та інші важелі впливу, не допустити кон­солідації державної влади навколо сил з антиросійською й антиінтеграційною спрямованістю.

Нині можна вважати завершеним утвердження Консти­туції в Росії. 21 вересня — 4 жовтня 1993 року відбулися події, що почалися з неконституційного указу Б.Єльцина про розпуск Верховної Ради та з'їзду народних депутатів Росії й закінчилися збройним штурмом приміщення, в яко­му засідали депутати. Нову Конституцію Російської Феде­рації прийнято на загальноросійському референдумі 12 груд­ня 1993 р. Прийнято в складній політичній та економічній ситуації.

Згідно з Конституцією Російської Федерації Росія є пре­зидентсько-парламентською республікою. Носієм суверені­тету і єдиним джерелом влади є багатонаціональний народ Росії. Російська Федерація — світська держава. Державна влада в Росії здійснюється на засаді поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Росія виступає як федеративна держа­ва. Визначено механізм відносин суб'єктів Російської Феде­рації з федеральними органами влади.

Федеральні Збори — парламент Російської Федерації — є представницьким і законодавчим органом. Федеральні збори складаються з двох палат — Ради Федерації та Дер­жавної Думи, які приймають постанови з питань, віднесених до їхнього відання Конституцією. До Ради Федерації входять

по два представники від кожного суб'єкта Російської Феде­рації: по одному від представницького й виконавчого ор­ганів державної влади — загалом 178 членів Ради. Державна Дума налічує 450 депутатів, що обираються на чотири роки й працюють на професійній основі. Рада Федерації й Державна Дума засідають окремо, а спільними засідання є лише тоді, коли заслуховуються послання Президента, ви­сновок Конституційного Суду, виступи керівників інозем­них держав.

Останні вибори до Державної Думи Росії (грудень 2003 р.) принесли перемогу пропрезидентським політичним партіям. «Единая Россия», Ліберально-демократична партія Росії, «Родина» мають у Державній Думі понад 50 відсотків мандатів. Удвоє менше отримали голосів виборців кому­ністи. Не пройшли в законодавчий орган ліберальні партії «Яблоко» і «Союз правых сил».

Президент Росії обирається її громадянами на чотири роки. Як глава держави Президент представляє Росію всере­дині країни й у міжнародних відносинах. Президент призна­чає за згодою Державної Думи голову уряду Росії та на йо­го пропозицію призначає і звільняє з посади заступників го­лови уряду, федеральних міністрів. Важливо підкреслити, що хоча Президент Росії не має де-юре повноважень голо­ви виконавчої влади, де-факто його повноваження значно ширші, ніж у більшості президентів демократичних країн, де за ними закріплено статус глави держави й глави виконав­чої влади. За формального збереження поділу функцій вла­ди, влада президента як глави держави або вбирає в себе частину важливих функцій інших гілок влади, або дає змогу нейтралізувати небажані тенденції в структурах законодав­чої, виконавчої та судової влад. Російський політолог П. Во-лобуєв зауважує, що за формою Росії даровано президентсь­ку республіку. Фактично вона отримала напівмонархію, а точніше імперське президентство. Відкинуто геть фундамен­тальний принцип поділу влади. Президент зосередив у своїх руках усю повноту законодавчої, виконавчої та фактично й судової влади, володіючи одноосібно монополією на визна­чення головних напрямів внутрішньої та зовнішньої політи­ки. Обсяг повноважень глави держави такий, що він висту­пає не просто провідною ланкою політичної системи, а

стоїть немовби над нею, його залежність від інших її ланок зведено до мінімуму.

У березні 2000 року Президентом Російської Федерації замість Бориса Єльцина обрано Володимира Путіна. Перед новообраним Президентом Росії постали завдання, які потребували нагального розв'язання: посилення влади цент­ральних органів і обмеження повноважень регіонів, створен­ня жорсткої вертикалі виконавчої влади й на цій основі — консолідація політичної влади загалом, визначення ключо­вих параметрів внутрішньої й активізація зовнішньої політи­ки держави.

Президент оголосив пріоритетами своєї внутрішньої по­літики встановлення «диктатури закону», відновлення «вер­тикалі влади» та створення «сильної держави».

Політична система Російської Федерації реформувалася в рамках чинної Конституції. Йшлося про те, щоб:

обмежити політичну суб'єктність (необмежену незалеж­ність) керівників регіонів, збільшити їхню підконтрольність й залежність від центру;

ліквідувати політичну суб'єктиість «олігархів», що конт­ролюють провідні загальнонаціональні засоби масової інформації;

послабити протиборство з комуністичною опозицією, відмовившись від антикомунізму й перейти до гри на всьому політичному полі;

консолідувати базу підтримки в Державній Думі, сформу­вати достатньо стійку проурядову парламентську більшість.

Чотирирічний період президентства Володимира Путіна небезпідставно вважається успішним. Від самого початку новообраний Президент зрозумів, що всевладність губерна­торів та ігнорування ними центральних органів влади ство­рює небезпеку для цілісності Росії. Глава держави особливу увагу приділив зміцненню вертикалі виконавчої влади. Змі­нено порядок формування Ради Федерації — місце керів­ників регіонів у Верхній палаті посіли представники регіо­нальних влад (виконавчої й законодавчої). Засновано сім федеральних округів на чолі з представниками Президента. Утворені федеральні округи збігаються з військовими окру­гами країни, а п'ять із семи повноважних представників —

колишні військові або працівники спецслужб. На обмежен­ня влади суб'єктів федерації спрямовано податкову рефор­му, її здійснення скоротило частку податків, що збиралися на території суб'єктів федерації й залишались у їхньому роз­порядженні, з 49 до 41 відсотка, та зменшило кількість регіонів-донорів із 15 до 7. Отже, йдеться про посилення контролю над суб'єктами федерації шляхом посилення їхньої фінансово-економічної залежності від центру.

У результаті Володимир Путін відновив вертикаль орга­нів федеральної влади, змусив всесильних за Бориса Єльци­на губернаторів суворо дотримуватися правових норм, лікві­дував суперечності між Конституцією РФ і законодавчими актами суб'єктів федерації.

Одне з найсуттєвіших досягнень президентства В. Путі-на — економічне піднесення. Проте до останнього часу еко­номічне зростання визначається цінами на нафту. Створен­ня диверсифікованої економіки — нагальне завдання найближчих років. За цей час удалося накопичити значні валютні резерви. За останніми даними, вони перевищують 80 мільярдів доларів — рекордний показник для Росії. Еко­номічне піднесення позитивно позначилося на рівні життя громадян. Регулярно виплачується зарплата, підвищується її рівень, хоча, може, й не так швидко, як хотілося б.

Що стосується зовнішньої політики, то й у цій сфері до­сягнуто чимало. На час приходу В. Путіна до влади Росія була в напружених стосунках із багатьма державами. Можна було навіть говорити про політичну ізоляцію країни. Вихід із цієї ситуації було знайдено. Налагоджується співробіт­ництво з країнами Європейського Союзу. Франція й Німеч­чина нерідко стають щодо важливих міжнародних проблем на позицію, яка подібна до російської. Вдалося подолати серйозну кризу в російсько-американських стосунках. Росія й США після трагічних подій 11 вересня 2001 року стали союзниками в боротьбі з міжнародним тероризмом. У Росії й США є чимало розходжень, зокрема щодо іракської проб­леми. Проте головне в роки президентства В. Путіна зроб­лено: Москва й Вашингтон навчилися вести конструктив­ний діалог, розуміти одне одного.

За чотири роки Путіну вдалося зробити багато, хоча, можливо, і не все із задуманого.

Вибори до Державної Думи Росії (грудень 2003 р.) пока­зали, що, зміцнивши свої позиції в Думі, російський Прези­дент став єдиною реальною силою в Росії. Саме він визна­чає і визначатиме магістральні напрями внутрішньої та зовнішньої політики Російської Федерації.

14 березня 2004 року відбулися вибори Президента Ро­сійської Федерації. Явка виборців становила 64,3 відсотка. Нинішній Президент здобув підтримку 71,2 відсотка вибор­ців, або майже 49 млн. осіб. За ним ішов кандидат від кому­ністів Микола Харитонов, за якого проголосувало 13,7 відсотка виборців, 4 відсотки чи й менше отримали інші претенденти.

Директор Міжнародного інституту гуманітарно-політич­них досліджень В'ячеслав І трупов зазначив, що вибори в Росії віддзеркалюють стан російського суспільства: Путін отримав рівно стільки голосів, скільки й повинен був отри­мати. Що стосується інших кандидатів, то вони також отри­мали ту підтримку, на яку заслуговують. І далі: «До момен­ту приходу до влади Путіна народ стужився за стабільністю, дуже багато було ностальгії за минулим, небажання втрати­ти досягнуті зміни. Він дуже добре вписався в очікування громадян. За Путіна зростає благополуччя громадян. Він чудовий політик, який зумів «осідлати» суспільну думку і зберегти популярність».

Соціологічні дослідження підтверджують цю тезу. Близь­ко 70 відсотків опитаних вважають, що Росії потрібна силь­на особистість, яка зуміє навести лад у країні. Революційні роки (1917—1924) позитивно оцінюють 6,4 відсотка, епоху Сталіна — 7,9 відсотка, хрущовську відлигу (початок 60-х pp.) — 10,4 відсотка, період «застою» (70-і — початок 80-х pp.) — 17,0 відсотка, роки горбачовської перебудови (1985—1990 pp.) — 4 відсотки, роки єльцинських реформ (від 1991 р. й до виходу у відставку) — 3,2 відсотка. Згідно з соціологічними дослідженнями 75 відсотків вважають, що в історичній перспективі епоха Єльцина дала Росії більше по­ганого, ніж доброго (останні роки його управління, позна­чені наростанням хаосу, розвалу й анархії, породили в російському суспільстві втому й апатію), і що порядок для Росії важливіший, ніж демократія. Єдиний період російської історії, яким пишаються 54 відсотки опитаних, це епоха Петра І (XVIII ст.).

Триста років тому Петро І заснував Санкт-Петербург — місто, в якому народився Володимир Путін. Сьогодні при­хильники Президента жартують, що обидві ці людини з команди «пітерських».

Виконавчу владу в Російській Федерації здійснює уряд Російської Федерації. Уряд Росії розробляє та представляє Державній Думі федеральний бюджет, подає звіт щодо його виконання, забезпечує проведення єдиної фінансової, кре­дитної та грошової політики, управляє федеральною влас­ністю, здійснює заходи щодо забезпечення оборони країни, державної безпеки, реалізації зовнішньої політики Російсь­кої Федерації, а також здійснює інші повноваження, покла­дені на нього Конституцією Російської Федерації, федераль­ними законами, указами Президента Російської Федерації.

За три тижні до президентських виборів уряд, який про­тягом чотирьох років очолював Михайло Касьянов, було відправлено у відставку. Сам прем'єр-міністр назвав цю відставку «нелогічною». Володимир Путін у момент відстав­ки М. Касьянова стверджував, що він прагне визначити фігуру, разом із якою йтиме на президентські вибори. Екс­перти називають кілька причин відставки прем'єр-міністра. Це і зв'язок з великим бізнесом і опальними олігархами, це й те, що він не зміг налагодити безперебійні поставки енер­горесурсів на Захід, це й газовий конфлікт із Білоруссю. Проте визначальною причиною найімовірніше було інше. Зміна уряду — це був «засіб подолання опору регіональних еліт. Насправді підтримка владою на місцях ініціатив Путіна не була однозначною, і частина з них робила ставку на прем'єра в разі, якщо занижена явка стане на заваді Путіну вдруге виграти вибори. Проте різка зміна правил у розпал гри перешкодила перерости таким настроям в упевненість».

Очолив уряд Михайло Фрадков, який свого часу працю­вав заступником міністра зовнішньоекономічних відносин, директором федеральної служби податкової поліції, а перед призначенням — повноважним представником Російської Федерації при європейських співтовариствах у Брюсселі в ранзі міністра. Уряд затвердили в складі 17 міністрів замість колишніх ЗО.

Система органів державної влади на регіональному рівні в Росії визначається суб'єктами Федерації (їх 89) самостійно,

відповідно до основ конституційного ладу Росії та загальних принципів організації представницьких і виконавчих органів державної влади, визначених федеральним законом.

Місцеве самоврядування в Росії, згідно з Конституцією, забезпечує самостійне вирішення населенням питань місце­вого значення, володіння, використання й розпорядження муніципальною власністю. Воно здійснюється в міських, сільських поселеннях і на інших територіях з урахуванням історичних та інших місцевих традицій. Структура органів місцевого самоврядування визначається населенням само­стійно. Бюджети більшості цих органів є дотаційними. Від­повідно до поправки, прийнятої Державною Думою до Закону «Про загальні принципи організації місцевого само­врядування в Російській Федерації», Президент і глави ви­конавчої влади суб'єктів федерації отримали право за відпо­відних обстав звільняти з посади глав законодавчих органів місцевого управління. У результаті місцеве самоврядування так і не стало самостійною ланкою політичної системи Росії.

Правосуддя в Росії здійснюється тільки судом за допомо­гою конституційного, адміністративного й кримінального судочинства. Судді незалежні й підпорядковуються тільки Конституції й федеральному закону. У Конституції Російсь­кої Федерації детально розроблено механізм взаємодії різних гілок судової влади, чітко визначено роль Конституційного суду. Конституційний суд Російської Федерації вирішує справи щодо їх відповідності Конституції Росії, федераль­ним законам, нормативним актам вищих органів державної влади, конституціям республік, договорам між органами державної влади Російської Федерації й органами державної влади її суб'єктів. Конституційний суд Російської Федерації складається з 19 суддів.

Формально Російська держава є правовою. Фактично ж право виступає інструментом політики, яка подається як така, що формально не суперечить закону. Ініційована Пре­зидентом Росії реформа судової системи залишить найімо­вірніше імітаційно-правовий режим.

Однією із складних, якщо не найскладнішою, є пробле­ма владних відносин — створення механізму стримань і про­тиваг між парламентом і Президентом. Федеральні збори Російської Федерації можуть усунути з поста Президента на

підставі висунутого обвинувачення. З цією метою в Консти­туції Росії ретельно відпрацьовано правову підставу його відставки. Президент Російської Федерації може бути усуне­ний з поста Радою Федерації лише на підставі висунутого Державною Думою обвинувачення в державній зраді або скоєнні іншого тяжкого злочину, підтвердженого висновка­ми Верховного суду про наявність у діях Президента ознак злочину і Конституційного суду про дотримання встановле­ного порядку висунення обвинувачення. Рішення про усу­нення Президента від влади мають прийматися двома тре­тинами голосів від загальної кількості депутатів кожної з палат.

Згідно з Конституцією Росії, Державна Дума може прий­няти рішення про вотум недовіри урядові або окремим його членам, що веде до усунення їх від виконання службових обов'язків. Президент Росії може усунути уряд або його ок­ремих членів у випадках, передбачених законом. Державна Дума може розпускатися Президентом Росії після триразо­вого відхилення кандидатур голови уряду або коли нижня палата протягом трьох місяців повторно висловлює недовіру уряду.

Отже, політична система Росії реформується, як уже говорилося, в рамках чинної Конституції. Оновлена кон­струкція влади ще більше зміцнила роль інституту прези­дентства як ядра політичної системи. Сучасний політичний російський режим можна кваліфікувати як бюрократично-авторитарний, за якого інтереси глави держави й адміністра­тивного апарату врівноважуються в інститутах напівдекора-тивної парламентської демократії й у ході виборчих кам­паній. Загальновідомо, що демократія неможлива без ефек­тивних і водночас уважних до потреб громадян і контроль­них інститутів адміністративно-політичного керівництва. Ось, чому зусилля В. Путіна на відновлення керованості держа­вою, створення системи дійових виконавчих органів влади в умовах загострення боротьби з тероризмом можуть сприяти розвитку повноцінної демократії, якщо вироблення, прий­няття й реалізація ними рішень адекватно відповідатимуть інтересам населення.

Формування політичних партій, які складуть реальну партійну систему, хай навіть на нинішньому етапі переваж-

но президентську, створює ще одну інституційну передумо­ву демократії.

Президент Росії вбачає в громадських силах не тільки одне з джерел спільного розвитку країни, відповідну проти­вагу елітам і бюрократії, а й плюралістичного партнера «сильної держави». Виступаючи в листопаді 2001 р. на гро­мадянському форумі, В. Путін стверджував: «Держава — це завжди більше, ніж влада. І про неї судять не тільки за політичними успіхами й розвитком економіки. Але, напев­но, не в останню, а може, в першу чергу про неї судять за рівнем особистої свободи, за тим, наскільки впливове в тій чи тій державі саме громадянське суспільство».

Після оголошення результатів президентських виборів В. Путін заявив: «Ми зміцнюватимемо багатопартійну сис­тему. Ми зміцнюватимемо громадянське суспільство, роби­тимемо все для того, щоб забезпечити свободу засобів масо­вої інформації. Нині перед Росією стоять суто практичні завдання — активізувати економічне зростання, побороти бідність, стати сильним конкурентом у світовій економіці, відновити провідні позиції у світовій політиці.

Можливо, найбільш обнадійливими для долі демократії в Росії є зусилля Президента, хай і не завжди послідовні, створити, нарешті, правову державу з верховенством закону, а не волі правителів і олігархів. Путін прагнутиме відбудува­ти міцну державу й може мати успіх у цьому. Як навчив досвід Росії, слабка держава може становити загрозу для свободи. Сильна держава є необхідною для функціонування ринкової економіки, якій необхідна сила, що встановлює правила гри. Здійснивши перехід від грабіжницького до за­конного капіталізму, Путін може стати автором економічно­го відродження.

Щодо близького зарубіжжя, то, як вважають експерти, тривалий час політика Росії щодо нього буде переважно імперською. В історичному плані це зумовлено тим, що Росія протягом останніх трьох сторіч боролася за розширен­ня своєї території. З середини минулого століття (до прода­жу Аляски) Росії належала п'ята частина земної суші, потім — шоста, а після розпаду Радянського Союзу (до речі, третина населення країни та більшість її політиків вважає сам розпад трагічною помилкою, яку слід виправити) —

лише сьома. Отже, імперські поривання досі залишаються міцними. Це важливо усвідомити як у Росії, так і за її межа­ми, щоб стримувати ці імпульси, які навряд чи згаснуть самі по собі.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 336 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинать всегда стоит с того, что сеет сомнения. © Борис Стругацкий
==> читать все изречения...

2349 - | 2105 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.