Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Україна на міжнародній арені




З початку 90-х рр. Україна вийшла на міжнародну арену як самостійний суб'єкт міжнародної політи­ки. Роль і вага нашої держави у сфері міжнародних відносин багато у чому залежатиме від того, на яких засадах будуватиметься її зовнішньо­політична діяльність.

Як зауважує С. Рябов, зміст української зовнішньої політики у першій половині 90-х рр. зводився до розв'язання проблем ядерного роззброєння нашої держави, до з'ясування стосунків з Росією щодо Криму та Чорно­морського флоту, до заохочення іноземних інвестицій, до міжнародної участі у ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи й запобігання її поширення та до отримання гуманітарної допомоги. Сьогодні для України великий інтерес мають інтеграційні процеси у Європі і побудова нової ар­хітектури безпеки на континенті.

Міністр закордонних справ України Б. Тарасюк вважає, що "праг­нення повернути свою ідентичність повноправної європейської держави в кінцевому підсумку визначило європейську інтеграцію як єдино прий­нятний шлях розвитку України. Саме тому однією з пріоритетних цілей української зовнішньої політики є інтеграція в Європейський Союз". (Див.: Тарасюк Б. Україна в сучасному світі // Політика і час. - 1998. -№11-12). Втілення в життя Указу Президента України від 11.06.1998 р. "Про стратегію інтеграції України в ЄС" покликане забезпечити для нашої держави здобуття асоційованого, а згодом - й повноправного членства в ЄС.

Курс на інтеграцію України в Європу означає не однолінійну орієнта­цію на шкоду двосторонньому співробітництву з іншими державами, а гнучку систему взаємовідносин у глобальному просторі Європа - Росія -Азія - Північна Америка, яка в свою чергу складається з важливих для ук­раїнських інтересів регіональних "угрупувань", де на першому місці -суміжні держави. Саме із встановлення дружніх відносин з Росією, Біло­руссю, Польщею, Угорщиною, Словаччиною, Румунією, Молдовою роз­почався "вихід" України в Європу.

Україна бере активну участь у будівництві "верхнього поверху" но­вої архітектури безпеки, яка складається з таких організацій і структур, як ОБСЄ, НАТО, ЗЄС, Рада Європи. Наша держава вносить безпосе­редній вклад у зміцнення міжнародної безпеки своєю активною участю у миротворчих операціях, що проводяться під егідою ООН і ОБСЄ. Ук­раїнські миротворці та дипломати добре зарекомендували себе в Анголі, Молдові, республіках колишньої Югославії, Таджикистані, Гватемалі, Грузії. Таким чином, Україна демонструє світові, що вона є не тільки споживачем, а й виробником безпеки.

У контексті адаптації і зростання ролі європейських і євроатлантич­них структур безпеки неабияке місце займає співробітництво України з НАТО. Ставлення до цього як у політиків, так і у громадян України неоднозначне. Зокрема, результати дослідження, проведеного Інститу­том соціальної та політичної психології АПН України свідчать, що 31% опитаних погоджується з твердженням, що "повна інтеграція України в НАТО і ЄС зможе дати їй цілковиті гарантії національної безпеки", 24% - не згодні з цією думкою, а 45% - вагалися з відповіддю. У той же час 27% респондентів вважають, що "Україна повинна не лише відмовитися від співпраці з НАТО, а й спільно з братніми Росією та Білоруссю зупи­нити просування цього агресивного блоку на Схід", 36% - не погоджу­ються з цим твердженням, а 37% - не визначилися щодо своєї позиції (Див.: Соціологічна служба "Дня" //День. - 1998. - 8 липня. - СІ). Наве­дені дані є досить типовими для опитувань громадської думки в Україні за останні роки. Кількості прихильників і противників зближення з НАТО приблизно однакові; при цьому значний відсоток "невизначених" є свідченням амбівалентного співіснування у масовій свідомості двох образів Альянсу - старого "ймовірного противника" і нового "стратегіч­ного партнера".

Навколо згаданої проблеми є надто багато ідеологічних нашарувань, але національні інтереси України щодо НАТО базуються не на симпатіях, чи антипатіях, а визначаються з урахуванням провідної ролі Північноат­лантичного альянсу в підтриманні міжнародного миру, стабільності, без­пеки, сприянні поглибленню міжнародного довір'я в євро-атлантичному регіоні, створенні нової системи безпеки в Європі. Крім участі у спільній з НАТО програмі "Партнерство заради миру", Україна співпрацює з Аль­янсом у галузі екології, перекваліфікації військовослужбовців, в подо­ланні наслідків надзвичайних ситуацій тощо. Важливою умовою зміцнен­ня позицій України в європейському домі є її участь у зустрічах прези­дентів країн Центральної і Східної Європи, шостий самміт яких відбувся у травні 1999 р. у Львові.

Європейське тяжіння України зовсім не означає згортання політичних і економічних зв'язків на інших напрямках, зокрема з державами-учасниця-ми СНД. Проте Україна вважає, що СНД матиме перспективу лише у тому випадку, якщо він зможе оновитися не шляхом створення наднаціо­нальних структур, а шляхом формування сприятливих умов для торгівлі, економічного і науково-технічного співробітництва і зовсім не обов'язко­во на "загальному" рівні, а на взаємовигідній двосторонній основі або у "групах за інтересами".

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 2205 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2227 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.