Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Політичні засоби забезпечення безпеки




Формування концепцій політичного мис­лення, основаних на ідеї переходу до не­насильницького миру, неминуче викликало

радикальну переоцінку поглядів на ролі воєнної сили в суспільному розвитку. Відбулася переоцінка політичних засобів забезпечення без­пеки. Ідея ненасильницького миру, по суті, в конкретній реалізації і допускає використання саме політичних засобів забезпечення без­пеки. Політичні засоби забезпечення міжнародної та національної безпеки - сукупність діяльності держави, що дозволяє без вико­ристання воєнно-насильницьких засобів забезпечити міцний і над­ійний мир, вирішити завдання відвернення війни і створення мир­них умов для розвитку держави.

Структура політичних засобів складна і різноманітна. Існує сис­тема політичних засобів, що охоплює, по-перше, гуманістичність і п-рогресивність характеру панівних у масовій суспільній свідомості цінностей збереження миру і засобів досягнення безпеки. Гуманність, як один з складових елементів системи політичних засобів, допус­кає не тільки формування ідеалу захисту миру, але й формування ком­плексу науково обґрунтованих шляхів відвернення війн.

По-друге, загальнополітична ситуація в світі, характер системи міжнародних відносин, глобальна розстановка і співвідношення полі­тичних сил, визначальні організаційно-економічні, політичні (воєн­но-політичні), науково-технічні, духовно-ідеологічні і гуманітарні відносини. Досягнутий рівень співвідношення сил в інтересах захис­ту миру формує основи певного політико-правового, морально-психо­логічного, організаційного механізму блокування війни. Об'єктивні умови визначають характер і результати будь-якої діяльності, що вклю­чені в систему політичних засобів.

По-третє, власне політичні засоби, що виражаються в зовнішній політиці та дипломатії. Це ті конкретні засоби, методи, способи, що забезпечують розв'язання без використання насильства проблем у в-заємовідносинах держав з приводу забезпечення миру і безпеки. До­пускається формування міжнародно-правових норм, концепцій і кон­кретних програм боротьби за мир і роззброєння; укладення договорів і угод; політичні консультації та особисті контакти лідерів; конкретні практичні заходи по роззброєнню, встановленню контактів і взаєм­ний контроль за ходом процесу роззброєння, сприятливий відкри­тості і встановленню довіри у воєнній сфері.

Особливе місце належить народній дипломатії. В структурі полі­тичних факторів забезпечення безпеки виділяються: по-перше, ха­рактер, спрямування і результативність зовнішньополітичної діяль­ності; по-друге, політична вага, місце і авторитет держави в системі міжнародного співтовариства. Політичні засоби забезпечення міжна­родної та національної безпеки мають певну специфіку: широкі можливості їх ефективного використання для вирішення найсклад­ніших проблем; складність, гнучкість і різноманітність застосуван­ня; діапазон політичних засобів надто широкий - від встановлен­ня політичних контактів до глобальної зміни характеру політичної ситуації по всій системі світового співтовариства; інтегруючий і ст­руктурно-організуючий, по відношенню до інших засобів, характер; підвищення їх ролі в міжнародних відносинах, що виражаються в -тому, що знаходять дедалі більше прихильників серед широких мас громадськості, впливових політичних сил. Структурно-змістовні особливості сучасної концепції безпеки прямо впливають на вияв­лення характеру взаємозв'язку політичних і військових засобів.

В сучасних умовах діалектика політичних і військових засобів має особливості. По-перше, пріоритет ненасильницьких засобів не вик­лючає, а допускає використання в сучасних умовах військових засобів і військового механізму блокування війни; по-друге, успіх викорис­тання політичних і військових засобів залежить від їх комплексного застосування; по-третє, успіх реалізації військових засобів значно залежить від збройних сил. Збройні сили миролюбних держав - мо­гутнє знаряддя відвернення війни. В збереженні мира є їх функція і основна соціальна роль. І поки існує воєнна небезпека, збройні сили, розвиваючись в напрямку оборонної достатності, безпосередньо бра­тимуть участь у підтриманні необхідних умов для розгортання су­часної моделі безпеки. З урахуванням географічного становища Ук­раїни, вирішується і проблема міжнародної і національної безпеки в Європі. В сучасних умовах ще немає єдиної системи європейської безпеки. Водночас в Європі сформувалися і реально можуть служи­ти основою регіональної безпеки три інститути - Європейський Союз, Організація безпеки та співробітництва Європи і НАТО. В су­часних умовах ці структури мають різний потенціал, відрізняються складом учасників і суттєвістю головної мети і напрямків діяльності.

Створення нової системи європейської безпеки - завдання, по­вністю здійсненне. В Європі за безпеку мають відповідати європейці! Багато позитивних тенденцій сучасного цілісного світу свідчать про те, що обороноздатність країни зміцнюється не шляхом нарощуван­ня воєнної могутності, а внаслідок формування системи воєнно-полі-тичних відносин, що виключають можливість застосування засобів збройного насильства. Сучасний світ дедалі більш наполегливіше диктує категоричний імператив, що національна безпека не може бути повною і реальною поза системою міжнародної безпеки.

 

ЛІТЕРАТУРА

Моисеев Н. Н. Человек и ноосфера. М., 1990.

Лазарев И. А. К созданию общей теории безопасности // Военная мысль, 1992, №11.

Армия и общество // Общ. ред. Н. А. Чалдымова и А. И. Черкасенко. М., 1990.

 

ПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ

•Що таке національна безпека?

•Структура національної безпеки.

•В чому суть концепції воєнної безпеки?


Піча-старий

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 605 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2336 - | 2136 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.