Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методи вирішення політичних конфліктів




Методами, способами розв'язання полі­тичних конфліктів виступають: локаліза­ція конфлікту, компроміси, консенсуси, солідарність, інтеграція, виховання і освіта, соціальний примус, встановлення стабільності, міцності полі­тичних режимів та ін.

За природою політичні антагонізми прагнуть перетворитися в насильство, тому що відображають життєво важливі інтереси соціальних спільностей і організацій, а люди завжди готові за­стосувати всі доступні методи, щоб добитися своїх інтересів, задоволення потреб. В таких умовах політика постійно намагаєть­ся усунути відтворення насильства в суспільному житті, перекладає вирішення спірних суджень, інтересів, суперечностей в площину переконань, обмірковувань, аргументів тощо.

Тільки на шляху угод, домовленості тощо можливо вирішення супере­чок і відвернення загострення конфліктів. Адже насильство ро­бить конфлікт нерозв'язуваним, породжуючи ненависть і бажан­ня помсти, посилюючи його початкові причини. Обмеженість конфлікту, досягнення угоди про правила ненасильницького су­перництва - шлях до вирішення політичного конфлікту мирно.

Основна функція політики, здійснювана в сучасних умовах де­мократичними інститутами держави і суспільства, ~ досягнути в вирішенні політичних конфліктів компромісу. Обмін думками, дискусії забезпечують умови для з'ясування проблем, характеру і змісту інтересів, причин їх зіткнення, позицій, що зближують погляди і позиції. Компромісу можна досягнути за умовою відмови від частини вимог, претензій і позицій для досягнення згоди. Компроміс у вирішенні політичних конфліктів можливий і за умови звернення до третьої сторони (третейський суд) з тим, щоб з'ясувати загальні позиції і знайти шляхи прийняття рішення з конфліктної проблеми. Визначення справедливості залежить від ідеології і системи цінностей, політичної свідомості та політичної культури в суспільстві.

Консенсус - наявність між двома або більш індивідуумами схо­жих пізнавальних і практичних орієнтацій, що дозволять їм вста­новити взаєморозуміння або взаємодію в якихось справах. Консен­сус - це згода більшості будь-якого співтовариства стосовно найбільш важливих аспектів соціального порядку, що знаходить відображення у погоджених діях людей, які обумовлюють існу­вання і функціонування співтовариства. Угода сама по собі має широку сферу дії. Майже всі вважають, що Земля - кругла, хоча самі не перевіряли. Однак згідно із системою побічних тверд­жень і висновків це так. Але існує ж якась кількість людей, що впевнені, що це не так. Констатація ж - просто визнання конк­ретного явища. Між тим мати право визнати, що в сучасному суспільстві є консенсус з питань природи і походження Землі. Якщо взяти теорію демократії, то загальним для всіх суджень є,

по-перше, свобода, рівність і братерство людей при забезпеченні умов для реалізації творчих здібностей кожного - кінцева мета розвитку суспільства;

по-друге, обов'язкова дія процедур, норм і правил, встановлених для здійснення взаємодії між державами, суспільством і особою; по-третє, угода про функції і зміст полі­тики, що проводиться. Відповідно виділяється і три базових рівні консенсусу: основний консенсус на рівні співтовариства, консенсус на рівні політичного режиму і консенсус на рівні прак­тичної політики.

Без почуття солідарності неможлива соціальна інтеграція. Со­лідарність виникає як результат спільного життя, в якому кож­на людина має потребу в інших людях, і обмін, і взаємодія між індивідуумами створюють систему, в межах якої функціонує. Со­лідарність - один з методів мирного вирішення політичних і соці­альних конфліктів. Розв'язання конфліктів сприяє і реалізації інтеграції суспільства: встановлення правил і процедур, органі­зація колективних служб і управління суспільством, піклуван­ня про виховання і утворення громадян - все це сприяє усу­ненню суперечностей і неузгодженості інтересів соціальних верств та індивідуумів тощо. Монополізація засобів примушен­ня в руках держави передує застосуванню насильства окремих членів суспільства і їх груп, соціальних верств один проти од­ного і сприяє усуненню протистояння інтересів. Можча уявно уявити ідеальний компроміс як ваги в стані рівноваги. Це за­гальнодоступний символ справедливості та рівності. У практиці суспільних відносин визначення справедливості залежить від ідеології і системи цінностей суспільства. Майже завжди спра­ведливість концентрується навколо проблеми розподілу багат­ства і соціальних ресурсів. При переході від авторитаризму до демократії базовий принцип «кожному від народження» зазнає змін: «кожному за здібностями». При диспропорції сил досяг­нутий компроміс нерівний.

Очевидно, що між компромісом і конфліктом немає абсолют­них суперечностей. Компроміс означає не закінчення боротьби, а примирення. Дискусійним у визначенні природи солідарного по­чуття виступає дилема між суспільним обов'язком і особистим інтересом. Особистий інтерес і суспільний обов'язок хоча й рів­ноправні, все ж не замінюються один одним, але спільно забезпе­чують ефективність і раціональність солідаризації. Тенденція со­лідаризації може бути розвинута і гіпертрофована в умовах ізоляції або самоізоляції суспільства або окремих соціальних спільнос­тей, груп тощо. В таких умовах солідаризація стає впливовим джерелом формування конкретних впливових політичних уяв­лень і переконань, норм і правил поведінки. Разом з тим, со­лідарність здебільшого показник колективного престижу, аніж реальної близькості. І в солідаризації відіграє значну роль систе­ма знаків і символів, що відображають національні стереотипи, в яких члени суспільства можуть пізнати себе тощо. Держава сприяє інтеграції суспільства: встановлює правила і процедури, організує колективні служби і управління суспільством як цілісним організмом, піклується про виховання і утворення гро­мадян, застосовує примушення до порушників тощо. Компроміси, договори і закони довговічні, якщо не носять характеру диктату з боку держави і суспільства.

Важливу роль відіграє в суспільстві стабільність політичних режимів, стабільність і міцність відносин у сфері суспільного.жит­тя: політичного, економічного, соціального і духовного.

Падіння інтересу до політики в країнах Заходу, що склалося па початку XX століття з причин змін та модернізації соціальної структу­ри суспільства, якісного зростання матеріального добробуту, відобра­жає падіння інтересу до архаїчних форм політики. Адже в США і краї­нах Західної Європи робітники, перш ніж влитися в ряди революційних партій, не тільки зможуть втратити «свої ланцюги», а умудряться втратити і автомобіль, і будинок, і безліч інших корис­них для життя речей і предметів. Ось чому з середини XX століття зростає іптерес серед промислових робітників індустріально розвине­них країн Європи, США і Японії, а слідом і країн Латинської Амери­ки, Канади до нових форм політичної участі. Конкретизація соціальних вимог стає більш важливою складовою частиною політичного процесу, аніж загальна критика системи. Битва за свободу та рівність йде і в сучасних умовах, але не на барикадах, а за столом переговорів, досяг­нення угод, компромісів, солідаризації. Зменшення конфліктності між соціальними верствами і групами в процесі стабільного економічного розвитку пе знімає автоматично конфлікту між громадянином і вла­дою. І влада в такій обстановці збільшує командні позиції, використо­вуючи фактор інтеграції і солідаризації. Досвід вирішення соціальних конфліктів в межах компромісу і співробітництва, власне, і визначає суть теоретичних узагальнень, що стосуються методів вирішення полі­тичних конфліктів в сучасних умовах.

Особливість сучасного політичного процесу в Україні - збе­реження в ньому конфліктів обох типів. Головну небезпеку для стійкого, стабільного розвитку становить наявність системного конфлікту, тобто суперечностей політичних інтересів різнома­нітних груп у питанні про зміст і мету державного, соціального і економічного розвитку суспільства. Основні суперечності йдуть по лінії, що традиційно називають соціалізмом і капіталізмом. Суть суперечностей полягає в несприйнятті базових цінностей і пріоритетів індивідуального і суспільного розвитку, в основі якого лежить визнання інституту приватної власності, вільного підприємництва і регульованою ринком (тобто попитом і про­позицією) економіки. Сумістити базові розбіжності неможливо, тим більш, що ліві радикальні політичні партії і не прагнуть до такого врегулювання конфлікту, виступають за участь в легаль­ному політичному процесі та визнають компроміс, тобто мож­ливість існування різноманітних форм власності. Якщо ж ба­зові суперечності не вирішуються, то ані консенсусу, ані компромісу не буде, і конфлікти матимуть тенденцію до роз­витку в сторону глибоких політичних криз і навіть збройного протистояння. Важлива умова досягнення стабільності в -суспільстві - політичний союз всіх політичних ліво- і праворади­кальных сил і досягнення консенсусу у вирішенні політичних, соціальних і економічних конфліктів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 804 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2283 - | 2108 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.