Поняття, предмет і ознаки філософії та філософування. Структура філософського знання. Функції філософії в суспільстві. Філософія в структурі світогляду. Співвідношення філософії з наукою та релігією. Історико-філософський процес. Основне питання філософії: різноманітність підходів.
Лекція 2
Тема: Філософія Давнього світу (Китай, Давня Греція)
Східний та західний способи філософування. Давньокитайська філософія: даосизм та конфуціанство. Антична філософія. Докласична філософія: космоцентризм, натурфілософія, софісти. Класична давньогрецька філософія: Сократ, Платон, Аристотель. Філософія епохи еллінізму: скептики, стоїки, епікурейці, кініки. Філософія Давнього Риму.
Лекція 3
Тема: Філософія середньовіччя та доби Відродження
Періодизація середньовічної філософії: патристика і схоластика. Основні ідеї та принципи середньовічної філософії. Вчення Августина Блаженного та Фоми Аквінського. Періодизація філософії епохи Відродження, основні принципи та поняття. Людина і суспільство у філософській думці епохи Відродження. Бог та природа у філософії епохи Відродження.
Лекція 4
Тема: Філософія Нового часу та Просвітництва
Гносеологізм філософії Нового часу. Проблема методу пізнання. Емпіричний напрям: вчення Ф.Бекона. Раціоналістичний напрям: Р.Декарт. Проблема субстанції в філософії Нового часу. Французький матеріалізм і Просвітництво. Філософія Вольтера, Ж.-Ж.Руссо.
Лекція 5
Тема: Класична німецька філософія та некласична філософія ХІХ ст.
Основні риси та проблематика німецької класичної філософії. Критична філософія І.Канта. Філософська система Г.Гегеля: логіка, вчення про природу, філософія духу. Значення німецької класичної філософії для подальшого розвитку філософської думки.
Особливості некласичної філософії. Загальна характеристика марксизму як вчення про людину, походження та сутність суспільства. Філософія життя: Ф.Ніцше, А.Шопенгауер. Психоаналітична філософія З.Фройда та К.Юнга. Філософія людини Л.Фейєрбаха.
Лекція 6
Тема: Західна філософія ХХ століття
Провідні напрямки сучасної філософії. Позитивізм та неопозитивізм (О.Конт, Е.Мах, Р.Авенаріус, Б.Рассел, К.Попер, Т.Кун). Герменевтика та структуралізм. Основні риси культури та філософії постмодерну. Сучасна комунікативна філософія. Етика відповідальності в сучасній німецькій філософії.
Поняття та ідеї екзистенціалізму. Філософія С.К’єркегора. Релігійний екзистенціалізм: К.Ясперс, Г.Марсель. Атеїстичний екзистенціалізм: А.Камю, Ж.-П.Сартр. Позитивний екзистенціалізм. Особливості персоналізму. Філософія М.Бердяєва і Л.Шестова.
Лекція 7
Тема: Особливості розвитку української філософської думки
Особливості та основні етапи розвитку української філософської думки. Філософська культура Давньої Русі. Філософія українського бароко. Григорій Сковорода – видатний український мислитель. Вчення Сковороди про світ, людину, пізнання. Класична українська філософія: П.Юркевич, О.Новицький, С.Гогоцький, Потебня. Філософія національної ідеї. Філософія Радянської доби та діаспори. Українська історіософія.
Лекція 8
Тема: Онтологія та гносеологія
Проблема буття: основні історичні підходи та сучасне бачення. Матерія та її властивості. Свідомість як ідеальне буття. Філософське вчення про пізнання. Емпіричне та раціональне пізнання. Знання та його класифікація. Наука як соціальний інститут. Особливості наукового пізнання та його методи. Поняття діалектики і метафізики. Закони, принципи та категорії діалектики.
Лекція 9
Тема: Соціальна філософія
Суспільство як предмет соціальної філософії. Історія формування філософського розуміння суспільства. Суспільство як система і процес. Основні сфери суспільного життя: матеріальна, духовна, соціальна, політична, фізична. Структура та функції сфер суспільства. Поняття суспільно-історичного процесу. Прогрес та його критерії.
Лекція 10