Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Самостійна аудиторна робота. Виконати лабораторні роботи:




Виконати лабораторні роботи:

ЗАВДАННЯ 1. Приготувати витяжку із рослинної сировини.

У вигляді алкалоїдів – основ. Біля 5г подрібненої рослинної сировини помістити в колбу об’ємом 250 мл з притертим корком, зволожте 5 мл розчину гідроксиду амонію, старанно перемішайте і залийте 70 мл хлороформу. Колбу закрийте корком і перемішайте на апараті для струшування (АВУ - 1) протягом 40 хв (для запобігання викидів витяжки, внаслідок збільшення виділення парів розчинника, необхідно час від часу відкривати корок колби). Витяжку відфільтруйте через вату в колбу, прикриваючи лійку годинниковим склом. З отриманої хлоформної витяжки розчинник відженіть на водяному огрівнику до об’єму 1 – 2 мл, залишок в колбі перенесіть в фарфорову чашку і випарте досуха на водяному огрівнику. Сухий залишок розчиніть в 5 мл розчину хлористоводневої кислоти і проведіть якісні реакції та хроматографічний аналіз.

У вигляді алкалоїдів – солей. Зважте 3 г подрібненої рослинної сировини, перенесіть її в колбу із шліфом і залийте 40 мл 1% розчину хлористоводневої кислоти. Екстракцію алкалоїдів проводьте на киплячому водяному огрівнику із зворотнім холодильником протягом 20 хв. Після охолодження витяжку відфільтруйте і розчином гідроксиду натрію підлужніть до рН 10 – 12. Основи алкалоїдів відекстрагуйте 10 – 30 мл. органічного розчинника (хлороформ, дихлоритан), перемішуючи в роздільній лійці протягом 5 – 10 хв. Органічну фракцію відділіть від водної і помістіть у фарфорову чашку. Органічний розчинник випарте досуха на водяному огрівнику, а сухий залишок розчиніть в 5 мл розчину хлористоводневої кислоти. З отриманою витяжкою проведіть якісні реакції на алкалоїди та її хроматографічний аналіз.

ЗАВДАННЯ 2 Виявити алкалоїди у витяжці за допомогою якісних реакцій і хроматографії.

Загальноосадові реакції на алкалоїди:

На предметне скло нанесіть 6 окремих крапель досліджуваної витяжки. Поряд з кожною краплею нанесіть по дві краплі реактивів: Бушерда, Драгендорфа, Майєра, Зонненштейна, розчину таніну і пікринової кислоти. Скляною паличкою з’єднайте краплю витяжки з краплею реактиву. Спостерігайте утворення помутніння або утворення осаду, що свідчить про наявність у витяжці алкалоїдів. Відмітьте результати реакцій і запишіть у вигляді таблиці.

Таблиця 1. Результати якісних реакцій на алкалоїди.

№ з/п Реактив Результати реакцій

Кольорові реакції на алкалоїди. Реакція Віталі-Морена.

2 мл досліджуваної витяжки випарте в фарфоровій чашці досуха. Сухий залишок розчиніть в 1 мл концентрованої азотної кислоти. Розчин випарте досуха на водяній бані, додайте декілька крапель ацетону і 1-2 краплі 0,5 н спиртового розчину калію гідроксиду. Зафіксуйте результати реакції в протоколі з зазначенням хімізму реакції.

Хроматографічне виявлення алкалоїдів.

На хроматографічну пластинку із закріпленим шаром силікагелю нанесіть 5-8 крапель хлороформної витяжки і поряд 2-3 краплі розчину достовірного зразку алкалоїду (“свідка”). Пластинку з нанесеною витяжку і зразками “свідків” помістіть у камеру і хроматографуйте в системі: ефір-ацетон-діетиламін (80:20:25) або хлороформ-ацетон-амонію гідроксид (40:20:1), після чого підсушіть в сушильній шафі при температурі 45-500С і проявіть реактивом Драгендорфа в модифікації Муньє.

На основі величини Rf ідентифікуйте окремі алкалоїди.

ЗАВДАННЯ 3. Визначити кількісний вміст алкалоїдів у сировині за ДФ ХІ.

Біля 5г подрібненої рослинної сировини внести в колбу об’ємом 250 мл з притертим корком, зволожте 5 мл розчину гідроксиду амонію, старанно перемішайте і залийте 70 мл хлороформу. Колбу закрийте корком і перемішайте на апараті для струшування (АВУ - 1) протягом 40 хв (для запобігання викидів витяжки, внаслідок збільшення виділення парів розчинника, необхідно час від часу відкривати корок колби). Витяжку відфільтруйте через вату в колбу, прикриваючи лійку годинниковим склом. Для визначення алкалоїдів у сировині відміряйте 50 мл витяжки, а ту кількість, що залишилась використайте для реакцій ідентифікації і хроматографії. 50 мл одержаної витяжки перенесіть в роздільну лійку. Мірний циліндр двічі промийте хлороформом по 5 мл, який приєднайте до витяжки. Із хлороформної витяжки алкалоїди максимально екстрагуйте послідовно 15,10,5мл 1% розчином хлористоводневої кислоти. Солянокислу витяжку профільтруйте через змочений водою фільтр, який промийте двічі 1% розчином хлористоводневої кислоти по 5мл приєднуючи промивні води до витяжки. До одержаної витяжки додайте розчин амонію гідроксиду до лужної реакції (за фенолфталеїном або універсальним індикатором) і алкалоїди екстрагуйте послідовно 10,10,5 мл хлороформу, збовтуючи по 3 хв. Хлороформну витяжку профільтруйте через паперовий фільтр з 2 – 2.5 г безводного сульфату натрію, змоченого хлороформом. Фільтр промийте хлороформом двічі по 5 мл, приєднайте його до загального об’єму хлороформної витяжки.

Кількісне визначення алкалоїдів проведіть одним з наведених методів (за вказівкою викладача).

1. Кількісне визначення алкалоїдів у листках беладонни, дурману звичайного і блекоти (ДФ ХІ, с.251 - 253).

З одержаної хлороформної витяжки розчинник відженіть на водяному огрівнику до об’єму 1-2 мл, залишок хлороформу в колбі висушіть продуванням повітря до повного зникнення запаху. Сухий залишок розчиніть в 15 мл розчину хлористоводневої кислоти (0,22 моль/л) при нагріванні на водяному огрівнику, додайте 2 краплі розчину метиленового червоного і 1 краплю розчину метиленового синього і надлишок хлористоводневої кислоти відтитруйте розчином натрію гідроксиду (0,02 моль/л) до появи зеленого забарвлення.

Вміст суми алкалоїдів у перерахунку на гіосціамін у абсолютно сухій сировині в процентах (Х) розрахуйте за формулою:

, де

0,005780 – кількість алкалоїдів у перерахунках на гіосціамін, що відповідає 1мл розчину хлористоводневої кислоти (0,02 моль/л), в г;

V – об’єм розчину натрію гідроксиду (0,02 моль/л), що витрачено на

титрування, в мл;

m – маса сировини, що відповідає взятому об’єму хлороформної

витяжки, в г;

w – втрата в масі при висушуванні сировини, в %.

2. Кількісне визначення алкалоїдів у траві чистотілу (ДФ ХІ, с.309 - 311).

Об’єднані хлороформні витяжки перенесіть в круглодонну колбу і відженіть хлороформ досуху на ротаційному випарювачі.

Сухий залишок кількісно перенесіть за допомогою 5 мл хлороформу, 10 мл льодяної оцтової кислоти, 10 мл ацетонітрилу і титруйте потенціометрично розчином хлорної кислоти (0.05 моль/л).

Паралельно проведіть контрольний дослід.

Вміст суми алкалоїдів у перерахунку на хелідонін в абсолютно сухій сировині в процентах (Х) розрахуйте за формулою:

, де

0,01765 – кількість суми алкалоїдів у перерахунку на хелідонін, що відповідає

1 мл розчину хлорної кислоти, в г;

V – об’єм хлорної кислоти, що йде на титрування суми алкалоїдів, в мл;

V1 – об’єм хлорної кислоти, що йде на титрування в контрольному досліді, в мл;

M – маса сировини, в г;

W – втрата в масі при висушуванні сировини, в %.

3. Кількісне визначення алкалоїдів у траві термопсису ланцетного (ДФ ХІ, с.335 - 338).

50 мл одержаної витяжки перенесіть в колбу ємкістю 100мл і хлороформ відженіть до об’му 1 – 2 мл. Залишок хлороформу висушіть продуванням повітря. До залишку додайте 2мл розчину натрію гідроксиду (0,1 моль/л) і протріть скляною палочкою до повного зникнення комочків, потім прибавте 8мл води і перемішайте. До вмісту додайте 10мл розчину хлористоводневої кислоти (0,1 моль/л), обережно перемішайте і залишіть на 8 – 10хв, потім збовтайте на апараті для струшування 8 – 10хв і профільтруйте через складчастий фільтр.

10мл фільтрату перенесіть в колбу об’ємом 50мл, прибавте 10мл води, 2 краплі розчину метилового червоного і відтитруйте надлишок кислоти розчином натрію гідроксиду (0,1 моль/л) до появи жовтого забарвлення.

Паралельно проведіть контрольний дослід. В колбу ємкістю 50мл помістіть 1мл розчину натрію гідроксиду (0,1 моль/л), додайте 4 мл води і 5 мл розчину хлористоводневої кислоти (0,1 моль/л), перемішайте. До суміші додайте 2 краплі розчину метилового червоного і відтитруйте надлишок кислоти розчином натрію гідроксиду (0,1 моль/л) до появи жовтого забарвлення.

Вміст суми алкалоїдів у перерахунку на термопсин і абсолютно суху сировину в процентах (X) розрахуйте за формулою:

, де

0,0244 – кількість алкалоїдів у перерахунку на термопсин, що відповідає 1 мл розчину хлористоводневої кислоти, в г;

V1 – об’єм розчину натрію гідроксиду, використаного на титрування контрольного досліду, в мл;

V2 – об’єм розчину натрію гідроксиду, використаного на титрування досліджуваного розчину, в мл;

m – маса сировини, в г;

w – втрата в масі при висушуванні сировини, в %.

ЛІТЕРАТУРА

Основна

4. Ковальов В.М., Павлій О.І., Ісакова Т.І. Фармакогнозія з основами біохімії рослин. – Х.: Прапор, 2000. – С.445 – 551.

5. Муравьева Д.А. Фармакогнозия.- М.: Медицина, 1991. - С.301 – 399.

6. Государственная фармакопея СССР: Вып.2 - ХІ изд. – М.: Медицина, 1989. – С.251 – 253, 260 – 261, 272 – 274, 309 – 311, 335 – 338.

7. Державна Фармакопея України /Державне підприємство “Науково-експертний фармакопейний центр”. – 1-е вид. – Харків: РІРЕГ, 2001

8. Химический анализ лекарственных растений / Под ред. Н.И.Гринкевич, Л.Н. Сафронич.-М.: Высшая школа, 1983. - С. 122-170.

9. Аналітично-нормативна документація:

10. Кореневище кубышки желтой, ФС 42 – 608 – 72;

11. Семя дурмана индейского, ФС 42 – 1005 – 79;

12. Трава термопсиса очередноцветкового, ФС 42 – 1281 – 79;

13. Трава ефедры хвощевой, ФС 42 – 525 – 72;

14. Трава плауна - баранца, ФС 42 – 528 – 72;

15. Трава аконита джунгарского сырая, ФС 42 – 269 – 72;

16. Трава маклеи, ВФС 42 – 950 – 80;

17. Лист унгернии Виктора, ВФС 42 – 1520 – 80;

18. Лист катарантуса розового, ВФС 42 – 1106 – 81.

Додаткова

19. Растительные ресурсы СССР. Цветковые растения, их химический состав, использование. – Л.: Наука, 1984; 1986; 1987; 1988; 1990; 1991; 1993.

20. Растительные ресурсы Росcии и сопредельних государств: Цветковые растения, их химический состав, использование.– СПб.:Наука, 1994;1996.

21. Носаль І.М. Від рослини – до людини: Розповіді про лікувальні та лікарські рослини України. –К.: Веселка, 1995.-606с.

22. Лекарственные препараты Украины. 1999 – 2000 / Кол. авторов.- В трех томах.-Х.: Прапор, 1999. – 464, 622, 638с.

23. Машковский М.Д. Лекарственные средства. В двух томах. –Х.: Торсинг, 1997. – 560, 592с.

24. Генри Т.А. Химия растительных алкалоидов.- М.: Госхимиздат, 1956.- 904с.

25. Орехов А.П. Химия алкалоидов растений СССР. – М.: Наука, 1965.- 391с.

26. Орехов А.П. Химия алкалоидов. – М.: Изд-во АН СССР, 1955.- 859с.

27. Юнусов С.Ю. Алкалоиды. – Ташкент: Фан,1974. – 318с.

28. Ловкова М.Я. Биосинтез и метаболизм алкалоидов в растениях. - М.: Наука, 1981.-171с.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 422 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2420 - | 2290 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.