Змістовий модуль № 1: Загальні уявлення про правосуддя з господарських справ і господарські процесуальні правовідносини
ТЕМА № 1. Судова влада і правосуддя в господарських відносинах. Господарські суди, їх функції та завдання
Лекція за темою № 1. Історія розвитку органів арбітражу. Створення господарських комісій згідно постанови Президії Вищої Ради Народного Господарства в 1922 році та їх правове становище. Передача господарських спорів на розгляд судової системи. Створення Державного арбітражу та розвиток господарської системи протягом 1933-1980 рр. Закон СРСР "Про державний арбітраж в СРСР". Розвиток системи господарського судочинства незалежної України. Прийняття законів України "Про господарський суд" та Господарського процесуального кодексу. Удосконалення Господарського процесуального кодексу України. Конституція України про правосуддя в господарських відносинах. Поняття господарського суду. Функції господарських судів. Завдання господарського суду. Система господарських судів України. Вищий господарський суд України як найвищий орган в системі господарських судів. Склад Вищого господарського суду України. Повноваження Вищого господарського суду України. Правове становище Голови Вищого господарського суду України. Пленум Вищого господарського суду: склад, компетенція. Президія Вищого господарського суду: склад, компетенція. Судова колегія Вищого господарського суду: склад, повноваження. Склад і повноваження господарських судів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя. Науково-консультативна рада господарського суду. Фінансування та матеріально-технічне забезпечення господарських судів.
Самостійна робота *
ТЕМА № 2. Поняття господарського процесу. Господарське процесуальне право як самостійна галузь права
Лекція за темою № 1. У лекції розглядаються питання щодо господарського процесу як інституту процесуального права. Господарська процесуальна форма. Предмет господарського процесу. Стадії господарського процесу. Джерела господарського процесу. Господарський процес як наука. Предмет та система науки господарського процесу. Господарські процесуальні правовідносини: елементи та підстави виникнення.
Самостійна робота *
ТЕМА № 3. Принципи господарського процесу
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо поняття принципів господарського процесу та їх значення. Система принципів. Поділ принципів на організаційно-функціональні та функціональні. Принципи, що закріплені Конституцією України. Принципи, що закріплені законодавством про судочинство. Специфічні принципи господарського процесу. Порівняльний аналіз з принципами цивільного судочинства.
Практичне заняття № 1.
1. Поняття принципів господарського процесу, їх система.
2. Принципи диспозитивності та змагальності в господарському процесі.
Самостійна робота *
Змістовий модуль № 2: Загальні положення господарського процесу
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо порядку і значення досудового врегулювання спорів. Поняття претензії. Вимоги чинного законодавства до змісту та реквізитів претензії. Сума претензії та розрахунок до неї. Додатки до претензії та вимоги до їх оформлення. Порядок і строки розгляду претензії. Запит про надання додаткових документів для розгляду претензії по суті. Зобов'язання задовольнити обґрунтовані вимоги заявника претензії. Відповідь на претензію. Вимоги законодавства до форми та змісту відповіді. Задоволення претензії та відмова в задоволенні претензії. Особливий порядок пред'явлення та розгляду претензії при виникненні спору за участю транспортної організації. Нормативні акти, що регулюють порядок пред'явлення та розгляду претензії за участю транспортних організацій. Строк пред'явлення претензії при перевезеннях вантажу та його обчислення. Розгляд претензії перевізником. Наслідки недодержання претензійного порядку, встановленого транспортними статутами та кодексами. Досудове врегулювання розбіжностей, що виникають при укладенні господарських договорів. Протокол розбіжностей. Порядок розгляду. Досудове врегулювання спорів, що виникають при зміні та розірванні господарських договорів. Порядок розгляду пропозицій про зміну та розірвання договору. Відповідальність за порушення порядку досудового врегулювання спорів. Наслідки порушення строків розгляду претензії. Наслідки неприйняття заявником зусиль досудового врегулювання спорів.
Практичне заняття № 1.
1. Основні положення досудового врегулювання господарського спору.
2. Порядок пред'явлення претензії. Зміст претензії. Порядок і строки розгляду претензії.
3. Повідомлення заявника про результати розгляду претензії. Відповідальність за порушення строків розгляду претензії.
Самостійна робота *
ТЕМА № 5. Підвідомчість справ господарським судам. Підсудність справ.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо підвідомчості справ господарським судам: поняття підвідомчості та її правове значення. Правові ознаки як підстави відмежування підвідомчості господарських спорів. Спори, що підвідомчі господарським судам. Розподіл спорів між судами загальної юрисдикції та господарськими судами. Підсудність. Загальні правила визначення підсудності справ господарським судам. Види підсудності. Справи, підсудні Вищому господарському суду України. Справи, підсудні господарським судам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Поняття територіальної та виключної підсудності справ. Порядок передачі справ за належністю. Строк передачі. Розбіжності які виникають при визначенні підсудності.
Практичне заняття № 1.
1. Поняття підвідомчості господарських спорів. Справи, підвідомчі господарським судам.
2. Розмежування компетенції загальних судів і господарських судів.
3. Поняття та значення підсудності господарських спорів.
4. Види підсудності господарських спорів.
5. Передача справ з одного господарського суду до іншого господарського суду.
Самостійна робота *
ТЕМА № 6. Учасники господарського процесу.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо поняття інституту учасників господарського процесу. Сторони в господарському процесі, їх права та обов'язки. Співучасть у господарському процесі. Заміна неналежної сторони. Процесуальне правонаступництво. Поняття та види третіх осіб в господарському процесі. Повноваження третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору. Правове становище третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Інститут представництва. Поняття та значення представництва. Види представництва. Порядок підтвердження повноважень представників сторін і третіх осіб, підприємств, організацій та фізичних осіб. Прокурор як учасник господарського процесу. Підстави і форми участі прокурора в господарському процесі. Повноваження прокурора при розгляді господарських спорів. Інші особи, які мають право брати участь в господарському процесі: органи державного управління, посадові особи підприємств, організацій, установ. Правове становище судового експерта. Відвід судового експерта. Правове становище органів Антимонопольного комітету в господарському процесі.
Практичне заняття № 1.
1. Статус судді господарського суду. Склад господарського суду. Відвід судді.
2. Сторони в господарському процесі. Права та обов’язки сторін.
3. Співучасть у господарському процесі.
4. Залучення до участі у справі іншого відповідача. Заміна неналежного відповідача.
5. Процесуальне правонаступництво.
6. Поняття та види третіх осіб в господарському процесі.
7. Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору (поняття, значення та правове положення в господарському судочинстві).
8. Треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору (поняття, значення та правове положення в господарському судочинстві).
9. Представники сторін і третіх осіб в господарському судочинстві.
10. Участь прокурора в господарському процесі. Рішення Конституційного Суду України N 3-рп/99 від 08.04.99.
11. Участь в процесі посадових осіб та інших працівників підприємств, установ, організацій, державних та інших органів.
12. Участь в судовому процесі судового експерта. Призначення і проведення судової експертизи. Висновок судового експерта.
Самостійна робота *
ТЕМА № 7. Докази та доказування в господарському процесі.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо процесу доказування в господарському процесі. Поняття доказів. Предмет доказування в господарському процесі, Факти, які не потребують доказування. Класифікація доказів. Обов'язок доказування. Суб'єкти доказування. Обов'язок представлення доказів. Належність та допустимість доказів. Письмові докази, речові докази. Порядок витребування і представлення письмових та речових доказів. Огляд та дослідження письмових та речових доказів в місці їх знаходження. Пояснення сторін та третіх осіб. Висновок експерта. Умови призначення по справі експертизи. Права експертів. Забезпечення доказів. Господарські судові доручення. Оцінка доказів господарським судом.
Практичне заняття № 1.
1. Поняття доказів в господарському процесі. Засоби доказування в господарському процесі.
2. Належність і допустимість доказів.
3. Обов'язок доказування і подання доказів. Витребування доказів.
4. Підстави звільнення від доказування.
5. Класифікація доказів. Оцінка доказів.
Самостійна робота *
ТЕМА № 8. Судові витрати.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо поняття та видів господарських витрат. Державне мито. Порядок обчислювання його розміру. Звільнення від сплати господарських витрат. Повернення державного мита. Виплата сум, що належать експертам, свідкам та перекладачам. Розподіл між сторонами господарських витрат. Штрафи в господарському процесі, розмір та підстави стягнення.
Практичне заняття № 1.
1. Судові витрати. Склад судових витрат.
2. Розподіл господарських витрат.
Самостійна робота *
ТЕМА № 9. Процесуальні строки.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо поняття та видів процесуальних строків. Строки, встановлені законом. Строки, визначені господарським судом. Обчислення строків. Призупинення, поновлення, продовження та перерив процесуальних строків. Наслідки пропуску процесуального строку.
Практичне заняття № 1.
1. Процесуальні строки. Види строків.
2. Встановлення та обчислення процесуальних строків.
3. Закінчення процесуальних строків. Зупинення процесуальних строків.
Самостійна робота *
ТЕМА № 10. Позов в господарському процесі.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо права на звернення до господарського суду. Реалізація права на захист порушеного права юридичних та фізичних осіб в господарських судах. Поняття і суть позовного провадження як форма господарського процесу. Поняття позовної заяви. Вимоги чинного законодавства до форми і змісту позовної заяви. Ціна позову та її визначення. Зобов'язання позивача надіслати копію позовної заяви відповідачу. Документи, що додаються до позовної заяви. Вимоги чинного законодавства до додатків. Порядок розгляду позову. Відзив на позовну заяву. Вимоги чинного законодавства до змісту та порядку надіслання відзиву на позов. Відповідальність відповідача за неподання відзиву на позовну заяву. Зустрічний позов: підстави та порядок його пред'явлення.
Практичне заняття № 1.
1. Подання позову. Форма і зміст позовної заяви. Ціна позову. Надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів.
2. Документи, що додаються до позовної заяви.
3. Відзив на позовну заяву. Подання зустрічного позову.
Самостійна робота *
модуль № 2.
Змістовий модуль № 3: Розгляд господарських справ у першій інстанції
ТЕМА № 11. Порушення провадження у справі.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо прийняття позовної заяви. Дії судді при прийнятті матеріалів. Підстави для відмови у прийнятті позовної заяви. Ухвала судді про відмову у прийнятті позовної заяви. Підстави для повернення позовної заяви. Ухвала судді про повернення позовної заяви. Порядок порушення провадження у справі. Ухвала судді про порушення провадження.
Практичне заняття № 1.
1. Прийняття позовної заяви. Підстави відмови у прийнятті позовної заяви.
2. Підстави повернення позовної заяви. Правові наслідки.
3. Право на звернення до господарського суду. Порушення справ у господарському суді.
4. Дії судді по підготовці справи до розгляду.
5. Підстави та заходи до забезпечення позову. Скасування забезпечення позову.
Самостійна робота *
ТЕМА № 12. Підготовка матеріалів до розгляду в засіданні господарського суду.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо підготовки справи до розгляду. Дії судді в стадії підготовки матеріалів справи до розгляду в засіданні господарського суду. Питання забезпечення позову. Підстави та заходи до забезпечення позову. Ухвала про забезпечення позову.
Самостійна робота *
ТЕМА № 13. Вирішення спорів в засіданні господарського суду
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо поняття стадії вирішення господарських спорів як основна, центральна стадія господарського процесу. Мета та значення стадії вирішення спорів. Строк вирішення спорів. Склад господарського суду. Правове становище судді. Відвід судді. Підстави для відводу. Особи, які мають право на відвід судді. Прийняття рішення про відвід судді. Порядок ведення засідання господарського суду. Вирішення питання розгляду справи при нез'явленні в засідання представників позивача і відповідача, при неподанні відзиву на позов і витребуваних матеріалів. Підстави для відкладення розгляду справи. Ухвала про відкладення розгляду справи. Відмова позивача від позову. Ухвала про припинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі. Підстави та ухвала про зупинення розгляду справи. Припинення провадження у справі. Підстави та ухвала про припинення справи. Залишення позову без розгляду. Підстави та ухвала про залишення позову без розгляду. Розгляд позовної заяви по суті. Пояснення сторін з предмету спору. Розгляд клопотань та заяв сторін. Ознайомлення з матеріалами справи. Порядок прийняття рішення господарським судом. Права судді при прийнятті рішення. Вимоги законодавства до структури та змісту рішення. Вступна, описова, мотивувальна та резолютивна частини рішення господарського суду. Оголошення рішення. Розсилання рішень. Роз'яснення рішення господарського суду учасникам господарського процесу. Окрема ухвала.
Практичне заняття № 1.
1Порядок вирішення господарських спорів в г осподарському суді. Строк вирішення спору.
2. Відкладення розгляду справи, перерва в засіданні.
3. Зупинення провадження у справі та його поновлення.
4. Припинення провадження у справі.
5. Залишення позову без розгляду.
6. Протоколи. Протокол судового засідання. Зауваження на протокол судового засідання.
7. Порядок прийняття рішення. Зміст рішення. Права господарського суду щодо прийняття рішення.
8. Винесення ухвали та її зміст. Розсилання рішень та ухвал. Окрема ухвала. Повідомлення господарського суду.
9. Додаткове рішення, ухвала. Роз'яснення і виправлення рішення, ухвали.
Самостійна робота *
Змістовий модуль № 4: Перегляд рішень господарського суду
ТЕМА № 14. Перегляд судових рішень в апеляційному порядку. Перегляд судових рішень в касаційному порядку. Перегляд судових рішень Вищого господарського суду Верховним судом України. Перегляд рішення, ухвали, постанови господарського суду за нововиявленими обставинами.
Лекція за темою № 1.У лекції розглядаються питання щодо перегляду судових рішень в апеляційному порядку. Право апеляційного оскарження. Визначення апеляційної інстанції. Строк подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання. Форма і зміст апеляційної скарги (подання). Надсилання копій апеляційної скарги (подання) сторонам у справі. Відзив на апеляційну скаргу (подання). Повернення апеляційної скарги (подання). Прийняття апеляційної скарги (подання). Порядок розгляду апеляційної скарги (подання). Межі перегляду справи в апеляційній інстанції. Строк розгляду апеляційної скарги (подання). Повноваження апеляційної інстанції. Підстави для скасування або зміни рішення. Постанова апеляційної інстанції. Перегляд судових рішень у касаційному порядку. Право касаційного оскарження. Касаційна інстанція. Порядок і строк подання касаційної скарги (подання). Форма і зміст касаційної інстанції. Порядок розгляду касаційної скарги (подання). Межі перегляду справи в касаційній інстанції. Строк розгляду касаційної скарги (подання). Повноваження касаційної інстанції. Підстава для скасування або зміни рішення або постанови. Постанова касаційної інстанції. Обов’язковість вказівок, що містяться у постанові касаційної інстанції. Перегляд судових рішень Вищого господарського Суду України Верховним Судом України (право касаційного оскарження, підстави для оскарження, порядок подання касаційної скарги та внесення касаційного подання, порядок перегляду, повноваження Верховного Суду України).
Лекція за темою № 2.У лекції розглядаються питання щодо поняття перегляду рішень господарського суду за нововиявленими обставинами як стадії господарського процесу. Підстави для перегляду рішень. Порядок і строк подання заяви. Особи, які мають право на подання заяви. Зміст заяви про перегляд рішень. Результати перегляду рішень, ухвал, постанов за новоявленими обставинами.
Практичне заняття № 1.
1. Перегляд судових рішень в апеляційному порядку. Право апеляційного оскарження. Визначення апеляційної інстанції. Строк подання апеляційної скарги або внесення апеляційного подання. Форма і зміст апеляційної скарги (подання).
2. Надсилання копій апеляційної скарги (подання) сторонам у справі. Відзив на апеляційну скаргу (подання). Повернення апеляційної скарги (подання). Прийняття апеляційної скарги (подання). Порядок розгляду апеляційної скарги (подання). Межі перегляду справи в апеляційній інстанції. Строк розгляду апеляційної скарги (подання).
3. Повноваження апеляційної інстанції. Підстави для скасування або зміни рішення.
4. Постанова апеляційної інстанції.
5. Перегляд судових рішень у касаційному порядку. Право касаційного оскарження. Касаційна інстанція. Порядок і строк подання касаційної скарги (подання). Форма і зміст касаційної інстанції.
6. Порядок розгляду касаційної скарги (подання). Межі перегляду справи в касаційній інстанції. Строк розгляду касаційної скарги (подання).
7. Повноваження касаційної інстанції. Підстава для скасування або зміни рішення або постанови. Постанова касаційної інстанції. Обов’язковість вказівок, що містяться у постанові касаційної інстанції.
8. Перегляд судових рішень Вищого господарського Суду України Верховним Судом України (право касаційного оскарження, підстави для оскарження, порядок подання касаційної скарги та внесення касаційного подання, порядок перегляду, повноваження Верховного Суду України).
9. Перегляд рішення, ухвали, постанови господарського суду за нововиявленними обставинами.
Самостійна робота *
Змістовий модуль № 5 Процесуальні питання, пов'язані з виконанням рішень, ухвал, постанов господарського суду
ТЕМА № 15. Виконання рішення, ухвали, постанови господарського суду.
Лекція за темою №1.У лекції розглядаються питання щодо виконання рішення, ухвали, постанови господарського суду. Набуття законної сили рішення господарського суду. Підстава для виконання рішення. Вимоги законодавства щодо наказу господарського суду. Строк і порядок виконання наказу. Втрата наказу. Відстрочка та розстрочка виконання рішення. Зміна способу та порядку виконання рішення, ухвали, постанови. Поворот виконання рішення.
Практичне заняття № 1.
1. Виконання рішення, ухвали, постанови. Наказ господарського суду і пред’явлення його для виконання.
2. Зміст наказу. Строк для пред'явлення наказу для виконання. Видача дубліката наказу.
3. Відстрочка або розстрочка виконання рішення, зміна способу та порядку виконання рішення, ухвали, постанови. Зупинення виконання судового рішення.
4. Поворот виконання рішення, постанови.
Самостійна робота *
Змістовий модуль № 6 Особливості вирішення господарських спорів третейськими судами
ТЕМА № 16. Вирішення господарських спорів третейськими судами.
Лекція за темою №1.У лекції розглядаються питання щодо завдання третейського суду та порядок його організації. Склад третейського суду. Порушення справи і порядок третейського розгляду. Прийняття рішення третейським судом. Виконання рішення третейського суду.
Практичне заняття № 1.
1. Третейський розгляд господарських спорів.
2. Закон України "Про міжнародний комерційний арбітраж". Положення про міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України. Положення про Морську арбітражну комісію при Торгово-промисловій палаті України.
Самостійна робота *
Змістовий модуль № 7 Провадження у господарських справах за участю іноземних осіб
ТЕМА № 17. Провадження в справах за участю іноземних суб’єктів господарювання.
Лекція за темою №1.У лекції розглядаються питання щодо процесуальних прав іноземних осіб. Компетенція господарських судів в Україні по справам за участю іноземних осіб. Судові доручення та їх виконання. Порядок звернення по господарським спорам в господарські суди зарубіжних країн. Рішення судів зарубіжних країн, їх визнання і виконання.
Самостійна робота *
Всього за заліковим кредитом:
ПМК
3. Методичні вказівки до семінарських, практичних та лабораторних занять
Модуль № 1
Змістовий модуль № 1 Загальні уявлення про правосуддя з господарських справ і господарські процесуальні правовідносини
Тема № 3: Принципи господарського процесу.
Практичне заняття:Принципи господарського процесу.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 1 години.
Навчальні питання:
Поняття принципів господарського процесу, їх система.
Принципи диспозитивності та змагальності в господарському процесі.
Завдання № 1
Комерційний банк "Міст" подав до господарського суду позовну заяву про стягнення зі спільного підприємства "Нота" заборгованості за кредитним договором та несплачених річних відсотків за користування кредитом у загальній сумі 256789 грн.
У судовому засіданні представник відповідача подав клопотання про розгляд справи в закритому судовому засіданні, мотивуючи це тим, що деякі питання, які підлягають дослідженню під час вирішення спору, містять комерційну таємницю.
Які існують підстави розгляду справи у закритому судовому засіданні?
Розкрийте зміст принципу гласності в господарському процесі.
Завдання № 2
Акціонерне товариство "Промтекс" пред’явило до господарського суду позов на приватне підприємство "Еталон" про стягнення 12000 грн. заборгованості за договором поставки. У судовому засіданні сторони повідомили суд, що вони досягли угоди, за якою АТ "Промтекс" задовольнить свої вимоги до ПП "Еталон" за рахунок дебітора ПП "Еталон" - колективного сільськогосподарського підприємства "Більшовик" і просили суд відповідно до цієї угоди прийняти відповідне процесуальне рішення.
Яке рішення повинен прийняти суд?
Який принцип господарського процесуального права реалізується?
Завдання № 3
Підприємство звернулось господарського суду Харківської області з позовною заявою до АТ «Маяк» про повернення майна із чужого незаконного володіння. В позовній заяві позивач зазначив, що якщо неможливо вилучити майно в натурі, то прохав суд стягнути на його користь дійсну вартість майна.
Суддя повернув позовну заяву, зазначивши в ухвалі, що заява складена не державною мовою, а російською.
Позивач, виправивши недоліки, повторно звернувся до суду. Суд розглянув справу і відмовив позивачу у задоволенні у позовних вимог, з тих мотивів, що АТ «Маяк» визнало наявність у нього майна, що належить позивачу, але вартість його сплатити відмовляється, так як це майно прийшло в непридатність.
Чи правильні дії суду?
Які принципи господарського процесуального права порушені? Розкрийте зміст цих правових принципів і визначте процесуальні наслідки їх порушення.
Завдання № 4
В господарському суді розглядалася справа за позовом Санаторного комплексу «Волна» про виконання зобов’язання в натурі. Судочинство велося українською мовою. Відповідач, фізична особа підприємець, заявив клопотання про виклик перекладача, оскільки він є кримським татарином, тому майже не володіє українською мовою. Суд відмовив в задоволенні клопотання і запропонував Нармухамедову користуватися російською мовою, якою він володіє.
Викладіть свою думку відносно дій судді.
Завдання № 5
При розгляді господарської справи за позовом підприємства ПП «ПМК-1» до компанія ТОВ «Сінергос» про визнання права власності на нерухоме майно в судовому засіданні позивач подав клопотання про приєднання до справи письмових доказів, які свідчать про те, що він за свої власні кошти будував частину будівлі та проводив капітальний ремонт, а тому і має право на задоволення його позовних вимог.
Суд залишив це клопотання без розгляду і вирішив справу на підставі доказів, що були в справі.
Чи правильні дії суду?
Який принцип господарського процесуального права порушено?
В яких статтях ГПК України закріплено цей принцип і які наслідки його порушення передбачені чинним законодавством України?
Теми для рефератів:
Поняття принципів господарського процесу, їх система.
Література
Господарський процесуальний Кодекс України.
Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального Кодексу України. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 25 лютого 1992 р. із змінами станом на 18 вересня 1997 р.
Притика Д. Судова незалежність: етика і проблеми корупції // Право України. – 2000. - № 6. – с. 3-5.
Притика Д. Роль арбітражних судів у забезпеченні законності в економічних правовідносинах і протидії економічним правопорушенням // Право України. – 2001. - № 1. – с. 8-14.
Змістовий модуль № 2 Загальні положення господарського процесу
Тема № 4: Досудове врегулювання господарських спорів.
Практичне заняття:Досудове врегулювання господарських спорів.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 1 години.
Навчальні питання:
Основні положення досудового врегулювання господарського спору.
Порядок пред'явлення претензії. Зміст претензії. Порядок і строки розгляду претензії.
Повідомлення заявника про результати розгляду претензії. Відповідальність за порушення строків розгляду претензії.
Завдання № 1
Під час подання позову в господарський суд Харківської області позивач подав суду поштову квитанцію, що підтверджувала надіслання відповідачеві претензії. Претензія повернулася без розгляду, тому що за даними поштового відділення відповідач був відсутній за вказаною адресою. Ухвалою суду позов було залишено без розгляду на підставі того, що позивачем не було додержано вимог щодо порядку досудового врегулювання спору. Позивачем було подано апеляційну на ухвалу, якою позов було залишено без розгляду.
Яке рішення повинна була прийняти апеляційна інстанція?
Обґрунтуйте відповідь.
Завдання № 2
Приватне підприємство "Модус" звернулося до акціонерного товариства "Селена" з претензією щодо оплати одержаної за договором поставки продукції. Акціонерне товариство "Селена" претензійні вимоги визнало повністю, але у відповіді на претензію зазначило, що ліквідує заборгованість тільки через 2 місяці.
Як повинен діяти в такому випадку заявник претензії?
Яким буде порядок вирішення цієї ситуації, якщо приватне підприємство "Модус" знаходиться та зареєстровано в Росії?
Завдання № 3
Рішенням господарського суду Харківської області задоволено позов акціонерного товариства "Діалог" (орендодавця за договором) про дострокове розірвання договору оренди та стягнення заборгованості по орендній платі з приватного підприємства "Гранд" (орендаря) з тих підстав, що орендар не сплачував орендної плати протягом 3-х місяців і тим порушив умови договору оренди.
Під час перегляду справи апеляційному порядку встановлено, що додана до справи претензія не містить вимог про розірвання договору й суду не подано доказів надіслання її відповідачу і що відповідь на претензію також відсутня.
Яке рішення повинна винести апеляційна інстанція? Складіть проект постанови по справі.
Теми для рефератів:
1. Досудове врегулювання господарських спорів.
Література
Господарський процесуальний кодекс України.
Рішення Конституційного Суду України щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів) від 09.07.2002 р. № 1-2/2002.
Угода про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності від 20.03.92 р. Ратифікована Постановою Верховної Ради України від 19 грудня 1992 р.
Про деякі питання практики застосування статей 80, 81 ГПК України. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 23 серпня 1994 р.
Про деякі питання практики застосування розділу II Господарського процесуального Кодексу України. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 01 листопада 1995 року з наступними змінами.
Тема № 5: Підвідомчість справ господарським судам. Підсудність справ.
Практичне заняття:Підвідомчість справ господарським судам. Підсудність справ.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 1 години.
Навчальні питання:
Поняття підвідомчості господарських спорів. Справи, підвідомчі господарським судам. Розмежування компетенції загальних судів і господарських судів.
Поняття та значення підсудності господарських спорів.
Види підсудності господарських спорів. Передача справ з одного господарського суду до іншого господарського суду.
Завдання № 1
Державне підприємство звернулось до господарського суду із позовом до регіонального Контрольно-ревізійного управління про визнання недійсним акту перевірки, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що під час проведення перевірки працівниками КРУ було допущено ряд суттєвих порушень чинного законодавства, акт є необ’єктивним тощо.
Чи підлягає зазначений спір розгляду в порядку господарського судочинства?
Які дії процесуальні повинен вчинити суд? Обґрунтуйте відповідь.
Завдання № 2
Приватним підприємством "Чеболь" було подано позов про визнання недійсними установчих документів (статуту та установчого договору ТОВ "Ольга"). Під час розгляду справи суд встановив, що установчий договір про створення ТОВ "Ольга" було укладено приватним підприємством "Чеболь" та трьома фізичними особами.
Чи підлягає зазначений спір розгляду в порядку господарського судочинства?
Які дії повинен вчинити суд? Обґрунтуйте відповідь.
Завдання № 3
Товариством з обмеженою відповідальністю "Тор" було подано господарському суду позов про визнання недійсною постанови слідчого обласного управління МВС України про накладення арешту на майно підприємства, винесеного на підставі статті 12 Закону України "Про організаційно-правові засади боротьби з організованою злочинністю".
Чи підлягає розгляду господарським судом цей позов?
Обґрунтуйте відповідь.
Завдання № 4
ООО “ПМТ” (м. Полтава) звернулось до господарського суду Полтавської області із позовом до Університету (м. Харків) про стягнення заборгованості за договором оренди у розмірі 16 000 грн., розірвання цього договору та зобов’язання звільнити приміщення, яке є предметом договору. Судом була постановлена ухвала про порушення провадження у справі.
Чи дотримані правила підсудності господарським справ під час прийняття позову? Обґрунтуйте відповідь.
Завдання № 5
ТОВ “Сезам” звернулось із позовом до ТОВ “Промторгпрект” про визнання угоди недійсною. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач надав до суду акт приймання-передачі векселя, який є предметом спірної угоди. Господарський суд м. Києва постановив ухвалу, якою було відмовлено в порушенні провадження по справі. Суд мотивував рішення тим, що позивач фактично звернувся із позовом про визнанням недійсним акту приймання-передачі векселя. Відповідно до ст. 12 ГПК України такі спори не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.
Позивач оскаржив ухвалу до апеляційного суду.
Яке рішення повинна прийняти апеляційна інстанція?
Теми для рефератів:
1. Підсудність та підвідомчість господарських спорів.
Література
1. Кримінально-процесуальний кодекс України.
2. Господарський процесуальний кодекс України.
3. Закон України "Про товарну біржу" від 10 грудня 1991 р.
4. Закон України "Про організаційно-правові засади боротьби з організованою злочинністю".
5. Закон України “Про третейські суди” від 11.05.2004 № 1701-IV.
6. Про деякі питання визначення ціни позову, підсудності справ та сплати державного мита. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 17 лютого 1994 р.
7. Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 08 лютого 1996 р.
8. Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ за участю іноземних суб'єктів господарської діяльності. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 21 вересня 1993 р. з наступними змінами.
9. Луспеник Д. Спорная юрисдикция // Юридическая практика. - № 3. – 16. 01.2007.
10. Корбут В. Устанавливаем подведомственность // Юридическая практика. - № 31. – 01.08.2006.
11. Насадюк А. Проверка? Сначала в суд // Юридическая практика. - № 48. – 28.11.2006.
12. О разграничении подведомственности между админ и хозсудами // Юридическая практика. - № 43. – 24.10.2006.
13. Федоренко О. Куда пойти, куда «податься»? Тихое противостояние, или двойная подведомственность // Юридическая практика. - № 1. – 02. 01.2007.
Тема № 6: Учасники господарського процесу.
Практичне заняття:Учасники господарського процесу.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 2 години.
Навчальні питання:
Статус судді господарського суду. Склад господарського суду. Відвід судді.
Сторони в господарському процесі. Права та обов’язки сторін.
Співучасть у господарському процесі.
Залучення до участі у справі іншого відповідача. Заміна неналежного відповідача.
Процесуальне правонаступництво.
Поняття та види третіх осіб в господарському процесі.
Треті особи, які заявляють самостійні вимоги на предмет спору (поняття, значення та правове положення в господарському судочинстві).
Треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору (поняття, значення та правове положення в господарському судочинстві).
Представники сторін і третіх осіб в господарському судочинстві.
Участь прокурора в господарському процесі. Рішення Конституційного Суду України N 3-рп/99 від 08.04.99.
Участь в процесі посадових осіб та інших працівників підприємств, установ, організацій, державних та інших органів.
Участь в судовому процесі судового експерта. Призначення і проведення судової експертизи. Висновок судового експерта.
Завдання № 1
Акціонерне товариство "Мар'яж" звернулося до господарського суду Харківської області з заявою про відвід судді, мотивуючи її тим, що цей суддя вже повертав позов, що свідчить про його упередженість.
Під час розгляду цієї заяви голова господарського суду встановив, що повернення суддею первісних позовних матеріалів у порядку, передбаченому законом, було обґрунтовано. При повторному зверненні з позовом позивач усунув недоліки й заяву було прийнято до розгляду.
Чи є в цьому випадку підстави для відводу судді?
Що може бути підставами відводу?
Хто може заявити клопотання про відвід судді?
Завдання № 2
Філією "Екобанку" в місті Харкові в господарський суд Харківської області подано позов про стягнення з ТОВ "Захід" суми заборгованості за кредитним договором, укладеним між філією "Екобанку" в місті Харкові та відповідачем.
Які обставини повинен з'ясовувати суд для вирішення питання про прийняття позовної заяви?
Чи можуть відособлені підрозділи юридичних осіб виступати в господарському процесі?
Завдання № 3
Розглядаючи справу за позовом Відділу державної служби охорони Ленінського РВ ХМУ УМВС України в Харківській області до Тунельного загону № 15 про стягнення заборгованості за послуги по охороні, суд встановив, що відповідач по справі не має статусу юридичної особи, а є відособленим підрозділом ВАТ "Харківметробуд" і у відповідності до статей 2 та 18 ГПК України не може бути стороною в господарському процесі.
Які дії в межах своїх повноважень повинен здійснити суд?
Завдання № 4
Прокурором Комінтернівського району міста Харкова подано позов в господарський суд Харківської області в інтересах державного підприємства "Завод імені Малишева" про стягнення заборгованості з контрагента заводу за договором поставки.
Чи може суд прийняти таку заяву до розгляду?
За яких умов провадження у справі порушується за заявою прокурора?
Які повноваження прокурора існують в господарському процесі?
Завдання №5
Релігійна громада прогресивних йудоістів звернулась до господарського суду Харківської області із позовом до Міського бюро технічної інвентаризації із позовом про визнання права власності та спонукання реєстрації права власності на об’єкт нерухомості, який є пам’ятником архітектури. Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що до радянських часів будівля, що була розташована та цією адресою, належала релігійній громаді та була культовою. Після революції 1917 року все майно релігійної громади було вилучено та знаходилось до 2006 року у безкоштовному користуванні держави.
Судом було порушено провадження у справі та винесено рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Чи були судом порушені норми матеріального чи процесуального права при прийнятті рішення?
Обґрунтуйте відповідь.
Теми для рефератів:
Господарський суд як суб’єкт господарського процесу.
Сторони в господарському процесі.
Література
1. Конституція України.
2. Господарський процесуальний кодекс України.
3. Закон України "Про прокуратуру".
4. Закон України “Про свободу совісті та релігійні організації”.
5. Рішення Конституційного Суду України N 3-рп/99 від 08.04.99.
6. Про деякі питання вирішення спорів за позовами прокурорів. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 17 січня 1995 р. із змінами станом на 17 січня 1996 року.
7. Про участь в господарському процесі відособлених підрозділів юридичних осіб. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 28 липня 1994 р. із змінами станом на 18 листопада 1997 року.
8. Про деякі питання вирішення спорів за участю податкових органів. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 12 травня 1995 р. із змінами станом на 17 березня 1998 року.
9. Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ за участю іноземних суб'єктів господарської діяльності. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 12 травня 1995 р. із змінами станом на 21 вересня 1993 року з наступними змінами.
10. Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ арбітражним судам. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 08.02.1996 р. № 02-5/62.
11. Гапеев В.Н. Участники гражданского и арбитражного процесса (сравнительный анализ правового положення). - Ростов-на-Дону, 1998.
12. Лилак Д.Д. Правовий статус державних податкової, митної і контрольно-ревізійної служб в Україні і їх участь в господарському процесі // Вісник Вищого арбітражного суду України. - 1998. - № 4.
13. Пушай В. І. Треті особи в арбітражному процесі // Вісник господарського судочинства. - 2001. - № 3. – с.90-95.
14. Руденко М. Представництво прокурором інтересів держави в господарському суді // Право України. - 1998. - № 15.
15. Ясинок М.М., Кройтор В.А., Логвиненко М.І. Представництво як міжгалузевий інститут. Монографія. - Суми: Видавничо-виробниче підприємство «Мрія-1», 2006. – 180 с.
Тема № 7: Докази та доказування в господарському процесі.
Практичне заняття:Докази та доказування в господарському процесі.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 2 години.
Навчальні питання:
1. Поняття доказів в господарському процесі. Засоби доказування в господарському процесі.
2. Належність і допустимість доказів.
3. Обов'язок доказування і подання доказів. Витребування доказів.
4. Підстави звільнення від доказування.
5. Класифікація доказів. Оцінка доказів.
Завдання № 1
Рішенням господарського суду Харківської області було задоволено позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "Торос" про стягнення з відповідача заборгованості за виконані роботи. Під час перегляду справи в апеляційному порядку судова колегія господарського суду встановила, що ухвалою суду позивача було зобов'язано надати документи, що підтверджували підстави позовних вимог та розмір позовної суми. Однак ці документи суду не було представлено з посиланням на те, що їх було вилучено у позивача працівниками податкової міліції. Незважаючи на ненадання зазначених письмових доказів, рішення по справі було прийнято.
Чи відповідають дії суду чинному законодавству?
Як позивач повинен обґрунтовувати свої позовні вимоги?
Які засоби може застосовувати суддя для повного та всебічного дослідження всіх необхідних доказів?
Завдання № 2
Рішенням господарського суду Харківської області було задоволено позовні вимоги цукрозаводу до ВАТ "Цукат" про стягнення пені за несвоєчасне виконання зобов'язань по оплаті поставленої цукрової сировини.
Під час апеляційного провадження встановлено, що договір, який слугував підставою для відвантаження продукції, не мав підпису уповноваженої особи, хоча й мав печатку, у договорі не були передбачені порядок розрахунків та деякі інші умови. Для обґрунтування позовних вимог позивач використав, як докази, пояснення фізичних осіб - працівників підприємств позивача та відповідача.
Яке рішення повинна прийняти наглядова інстанція? Дайте оцінку доказів, покладених в основу рішення: договору, пояснень фізичних осіб.
Обґрунтуйте відповідь.
Завдання № 3
Організація пред’явила позов до господарського суду про зобов’язання приватну фірму звільнити нежиле приміщення, яке залишилось в її користуванні після закінчення строку договору оренди, та стягнення недоотриманого прибутку. Господарським судом Харківської області провадження по справі було порушено та призначено судове засідання. В порядку підготовки справи до судового розгляду суд зобов’язав позивача надати докази в обґрунтування свої позовних вимог, відповідача – відзив на позовну заяву та докази в обґрунтування заперечень проти позову.
Які докази повинна надати кожна зі сторін?
Які правові наслідки невиконання процесуально-правового обов’язку із доказування?
Завдання № 4
Університетом було пред’явлено позов до приватної фірми “Інтерпротео” про стягнення 11 600 грн. збитків, які були завдані внаслідок невиконання зобов’язання за договором на виконання науково-технічної продукції від 30 травня 2004 року: не були виготовленні знаки “За заслуги” та дипломи лауреатів цих нагород. Під час підготовки справи до судового розгляду суд встановив, що Університетом 20 червня 2004 року була здійснена попередня оплата робіт, що підтверджувалось платіжними дорученнями.
Які факти входять до предмету доказування у цій справі?
Які докази повинен надати позивач в обґрунтування своїх вимог?
Завдання № 5
Державна установа пред’явила позов до господарського суду до ВАТ “Р-Мотор-Сервіс” про визнання недійсним договору. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що спірний договір купівлі-продажу автомобіля з боку Державної установи був підписаний особою, яка не мала повноважень на його підписання: заступником директора та не була дотримана встановлена законом процедура продажу державного майна.
Які факти входять до предмету доказування у цій справі?
Які докази повинен надати позивач в обґрунтування своїх позовних вимог?
Теми для рефератів:
1. Докази і доказування в господарському процесі.
Література
1. Господарський процесуальний кодекс України.
2. Закон України "Про судову експертизу" від 25 лютого 1994 р.
3. Про деякі питання практики призначення судової експертизи. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 11 листопада 1998 року.
4. Довідник з підготовки матеріалів, що направляються на судову експертизу господарськими судами. Затверджений спільним наказом Вищого арбітражного суду України та Міністерства юстиції України від 14.08.98 №11-40/5.-Київ, 1998.
5. Петрик І.Й. Використання в якості доказів документальної інформації, яка створена засобами електронно-обчислювальної техніки // Вісник Вищого господарського суду України. - 2000. - № 1.
6. Степанова Т.В. Місце судових доказів у процесі розгляду господарських спорів // Вісник господарського судочинства. – 2001. - № 4. – с. 183-186.
7. Степанова Т.В. Поняття допустимості доказів у господарському процесі // Вісник господарського судочинства. – 2002. - № 2. – с. 230-233.
8. Треушников М.К. Доказательства и доказывание в советском граж-данском процессе. - М., 1982.
9. Треушников М.К. Относимость и допустимость доказательств в гражданском процессе. - М., 1981.
Тема № 8: Судові витрати.
Практичне заняття:Судові витрати.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 1 година.
Навчальні питання:
1. Судові витрати. Склад судових витрат.
2. Розподіл господарських витрат.
Завдання № 1
Рішенням господарського суду Харківської області задоволено вимоги позивача про стягнення вартості непоставленої продукції на суму 50 000 грн., а у частині стягнення пені в розмірі 5000 грн. за прострочення виконання зобов'язання відмовлено через пропуск встановленого законом строку позовної давності.
Позивачем при поданні позову було сплачено державне мито в сумі 550 гривень та господарські витрати в сумі 118 гривень за інформаційно-технічні послуги по забезпеченню господарського процесу.
Як повинні бути розподілені витрати по сплаті державного мита та витрати, пов’язані із розглядом справи, між сторонами?
Чи зміниться порядок розподілу, якщо розмір пені буде складати 1000 гривень?
Завдання № 2
Акціонерне товариство звернулось до господарського суду із позовом про відшкодування збитків: витрат на адвокатські послуги, надані кількома місяцями раніше в іншій справі, але сплачених після прийняття рішення. Судом позов було задоволено. Відповідач оскаржив рішення в апеляційному порядку.
Яке рішення повинна прийняти апеляційна інстанція?
Який порядок розподілу судових витрат?
Завдання № 3
Під час пред’явлення позову про стягнення заборгованості за договором оренди у розмірі 25 678 грн. та розірвання цього договору позивачем ВАТ було сплачено державне мито у розмірі 85 грн. та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118 грн. Зазначений позов було задоволено. Відповідач подав апеляційну скаргу, сплативши 42 грн. 50 коп. державного мита. Апеляційний господарський суд повернув апеляційну скаргу на підставі п. 3 ст. 97 ГПК України.
Чи відповідає ухвала суду закону?
Який порядок та розміри сплати державного мита у випадку, коли позовна заява об’єднує вимоги майнового та немайнового характеру?
Теми для рефератів:
1. Судові витрати.
Література
Господарський процесуальний кодекс України.
Декрет КМУ "Про державне мито" від 12 лютого 1993 р. (зі змінами та доповненнями).
Інструкція "Про порядок обчислення та справляння державного мита", затверджена наказом Головної державної податкової інспекції України від 22.04.93 № 15.
Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 19 березня 1998 року з наступними змінами.
Про практику застосування ст. 119 Господарського процесуального кодексу України. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 19 березня 1993 р. зі змінами від 18 листопада 1997 р.
Про практику застосування ст. 90 Господарського процесуального кодексу України. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 02 лютого 1992 р. зі змінами від 18 листопада 1997 р.
Про деякі питання, що виникають у вирішенні спорів, пов'язаних з визнанням недійсними рішень органів державної податкової служби та зворотним стягненням списаних ними у безспірному порядку сум. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 19 березня 1998 р.
Бородин М., Кройтор В. Судебные и арбитражные расходы. - Ха-рьков: АО «Бизнес Информ», 1998.
Про практику Верховного Суду України щодо сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Інформаційний лист Вищого господарського суду України від 06.09.2004 р. № 01-8/1525.
Тема № 9: Процесуальні строки.
Практичне заняття:Процесуальні строки.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 2 години.
Навчальні питання:
1. Процесуальні строки. Види строків.
2. Встановлення та обчислення процесуальних строків. Закінчення процесуальних строків. Зупинення процесуальних строків.
Завдання № 1
20 жовтня 2005 року Господарським судом Харківської області порушено провадження у справі. Розгляд справи, призначений у судовому засіданні на 25 листопада 1999 року, було відкладено на 17 грудня 2005 року у зв'язку з необхідністю витребування у сторін додаткових документів. 17 грудня 2005 року в судове засідання відповідач не надав у повному обсязі документи, необхідні для вирішення спору. Представник відповідача пояснив, що документи можуть бути представлені не раніше 4 січня 2006 р., тому що вони знаходяться у його партнера в Німеччині й просив продовжити строк розгляду справи.
Як повинен вчинити суддя?
Яким процесуальним документом має бути оформлено його рішення?
Завдання № 2
Акціонерне товариство "Таурус" звернулося до Харківського апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою на рішення суду через 98 днів від дати прийняття рішення, додавши до заяви клопотання про поновлення трьохмісячного строку, встановленого ст. 93 ГПК України, з посиланням на те, що строк було пропущено з провини поштових організацій.
Які обставини повинен з'ясувати суд для прийняття рішення?
Яким процесуальним документом повинно бути оформлено вирішення питання відновлення строку?
Чим повинен обґрунтувати своє клопотання заявник?
Теми для рефератів:
1. Процесуальні строки.
Література
1. Господарський процесуальний кодекс України.
2. Про деякі питання застосування позовної давності при вирішенні господарських спорів. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 16 квітня 1993 р. (із наступними змінами).
3. Про деякі питання практики застосування майнової відповідальності за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 29 квітня 1994 р. з наступними змінами.
4. Балюк І. А. Господарське процесуальне право: навчально-методичний посібник. – К.: КНЕУ, 2002. – 248 с.
5. Тогобицкий Д. Для 3% годовых – общий срок исковой давности // Юридическая практика. - № 1. – 02. 01.2007.
6. Притика Д.М., Тітов М.І., Гайворонський В.М. Господарський процесуальний кодекс України: Наук.-практ. коментар. – Х.: Консум, 2003. – 320 с.
Тема № 10: Позов в господарському процесі.
Практичне заняття:Позов в господарському процесі.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 1 години.
Навчальні питання:
Подання позову. Форма і зміст позовної заяви. Ціна позову. Надсилання копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Документи, що додаються до позовної заяви.
Відзив на позовну заяву. Подання зустрічного позову.
Завдання № 1
В господарському суді Харківської області розглядається справа за позовом ТОВ "Дон" на приватне підприємство "Сет" про розірвання договору оренди. У свою чергу, приватним підприємством "Сет" - відповідачем по цій справі, подано заяву про визнання цього ж договору недійсним та додано до неї клопотання про об'єднання справ в одне провадження.
Чи можна заяву відповідача розглядати як зустрічний позов?
Яке рішення повинен прийняти суддя?
Складіть проект позовної заяви.
Завдання № 2
За рішенням господарського суду Харківської області з приватного підприємства "Бархан" було стягнуто вартість одержаної ним за договором поставки продукції та пеню за прострочення платежів, а також штраф за неподання відзиву на позовну заяву. Під час перегляду справи в апеляційному порядку було встановлено, що ухвала суду про порушення справи та рішення по справі повернулися до суду з відміткою поштової організації про те, що відповідач за вказаною позивачем адресою не перебуває.
Чи є підстави для скасування рішення?
Хто повинен встановлювати дійсне місцеперебування відповідача?
Чи може бути розглянуто позов до відповідача, місцеперебування якого невідоме?
Завдання № 3
Орендодавцем нежитлового приміщення був пред’явлений позов про стягнення заборгованості з орендної плати за 7 місяців у розмірі 5 690 грн., розірвання договору оренди та зобов’язання звільнити приміщення. Господарським судом Харківської області була постановлена ухвала про повернення позовної заяви з мотивів порушення правил об’єднання позовних вимог.
Чи відповідає рішення суду законодавству?
Обґрунтуйте відповідь.
Завдання № 4
До господарського суду звернулась Державна установа із позовом про визнання недійсним договору купівлі – продажу автомобіля ГАЗ 52 від 19.08.2004 року та зобов‘язати акціонерне товариство “РМС” повернути автомобіль ГАЗ 52 АТЗ, 1991 року випуску, державний номер 1111 ХАХ, двигун № 059416. вартість автомобіля складала 5 568 грн.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що договір був підписаний особою, яка не мала право його підписувати: заступником директора, а також порушенням порядку відчуження майна, яке знаходиться у державній власності: згідно з п. 10 Положення про порядок відчуження основних засобів, що є державною власністю, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 30.07.1999 року № 1477, відчуження державного майна шляхом його продажу здійснюється виключно на конкурентних засадах - через біржі, на аукціоні, за конкурсом. Відповідно процедура продажу майна, що знаходиться у державній власності, визначається Положенням про порядок продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 22.09.2000 року № 1976. Під час продажу автомобіля ГАЗ 52 не були проведені ані аукціон, ані конкурс, тобто були порушені вимоги Положення № 1976.
Відповідач пред’явив зустрічний позов про стягнення з Державної установи 21 688 грн., які були витрачені на ремонт автомобіля, який було передано за недійсною угодою.
Чи є законні підстави для прийняття зустрічного позову?
Обґрунтуйте відповідь.
Теми для рефератів:
1. Позов в господарському процесі.
Література
1.. Господарський процесуальний кодекс України.
2. Про деякі питання визначення ціни позову, підсудності справ та сплати державного мита. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 17 лютого 1994 року.
3. Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 08 лютого 1996 р № 02-5/62.
4. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України. Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18 вересня 1997 року.
5. Добровольський А.А., Иванова С.А. Основные проблеми исковой защиты права. - М., 1979.
6. Кройтор В.А. Предьявление иска в арбитражном процессе // Биз-нес Информ. - 1995. - № 7.
7. Кройтор В.А. Защита прав граждан и организаций. - Харьков: Биз-нес Информ, 1995.
8. О достаточности оснований для иска в хозяйственном процессе // Юридическая практика. - № 31. – 01.08.2006.
9. Отказ в рассмотрении встречного иска – не повод для отмены решения // Юридическая практика. - № 3. – 17.03.2006.
10. Новицький В.В. Терміни пред’явлення зустрічного позову та критерії їх встановлення // Вісник господарського судочинства. – 2003. № 4. - 212-218.
Модуль № 2.
Змістовий модуль № 3 Розгляд господарських справ у першій інстанції
Тема № 11: Порушення провадження у справі.
Практичне заняття:Порушення провадження у справі.
Навчальна мета заняття: закріплення теоретичних знань, отриманих під час лекційного курсу.
Час проведення: 2 години.
Навчальні питання:
1. Прийняття позовної заяви. Підстави відмови у прийнятті позовної заяви.
2. Підстави повернення позовної заяви. Правові наслідки.
3. Право на звернення до господарського суду. Порушення справ у господарському суді.
4. Дії судді по підготовці справи до розгляду.
5. Підстави та заходи до забезпечення позову. Скасування забезпечення позову.
Завдання № 1
Приватним підприємством "Чарівниця" в господарський суд Харківської області було подано позов про стягнення суми заборгованості та майнових санкцій з контрагента за угодою, укладеною на біржі.
Суддя відмовив у прийнятті позовної заяви, посилаючись на п. 2 ст. 62 ГПК України у зв'язку з тим, що цей спір було розглянуто арбітражною комісією біржі.
Чи відповідають дії суду чинному законодавству? За яких умов рішення господарських комісій біржі можуть бути визнані правомірними?
Завдання№ 2
Закрите акціонерне товариство звернулось із позовом до державної установи про визнання договору недійсним. Ухвалою господарського суду м. Києва позовна заява була повернута без розгляду з тих мотивів, що до позовної заяви не додані докази, які підтверджують викладені у позовній заяві обставини, окрім того, заяву викладено не українською мовою. Позивач звернувся до апеляційного господарського суду із скаргою, в якій просить зазначену ухвалу скасувати, а справу направити до місцевого суду для розгляду по суті.
Яке рішення повинен прийняти апеляційний суд?
Обґрунтуйте відповідь.
Теми для рефератів:
Право на звернення до господарського суду. Порушення справ у господарському суді.
Література
1. Господарський процесуальний кодекс України.
2. Закон України "Про банкрутство" від 14 травня 1992 року з наступними змінами та доповненнями.
3. Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про банкрутство" відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 30 червня 1999 року.
4. Про судове рішення. Роз'яснення Вищого арбітражного с