Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема: Культура Нового часу




Після вивчення матеріалу теми ви повинні вміти:

- порівнювати світо моделі Нового часу і Середньовіччя;

- розкривати особливості розвитку культури епохи Нового часу;

- визначати роль мистецтва, науки, літератури в духовному житті суспільства;

- називати основні ідейно –художні стилі та їх характеризувати;

- розповідати про творчість діячів епохи.

План.

  1. Загальна характеристика культури Нового часу.
  2. Особливості розвитку культури 17 ст..

Теоретичний мінімум: - природа (освіта,знання,раціоналізм,матеріалізм,атеїзм,історія,філософія,технічний прогрес),

- людина (просвіт ель,енциклопедист,мораль,виховання),

-суспільство(просвітницький абсолютизм,революція, технічна революція).

Основна частина.

Європейську культуру 17-19ст. Називають Новим Часом. В цей період закладаються основи сучасного світу. Вона базується на буржуазному способі виробництва, має єдиний духовний орієнтир – розвиток особистості, загальні риси, такі як гуманізм, антропоцентризм, європоцентризм, раціоналізм.

Кожне століття має своє історичне обличчя, свою специфіку:

- ХVІІ ст. – століття „революційної критики” феодалізму у Нідерландах та Англії й раціональної критики-схоластики у Франції та інших країнах;

- ХVІІІ ст. – століття Просвітництва;

- ХІХ ст. – епоха розквіту буржуазної культури, початок кризи.

17 ст. - це час, Коли людство сподівалося на можливість удосконалення світу на гуманістичних, життєстверджуючих, творчих засадах. 17 ст.-це епоха абсолютизму (Франція Людовика 14-го), формування національних культур. 17 ст. можна вважати століттям наукової революції, коли розвиток наукових знань почав випереджувати техніку. У цей час живуть Г. Галілей. І. Ньютон. Й. Кеплер, Р. Декарт, Б. Паскаль.

Розвивається філософія. Початок філософії Нового Часу було покладено Рене Декартом(1596 - 1650), автором постулату: „Я мислю, отже існую",який відкидав пізнання, прийняті на віру. Формула англійського філософа Френсіса Бекона „Знання - сила",спираючись на ідеї соціального прогресу,зробила великий внесок у розвиток європейської цивілізації.

17 ст. Внесло дуже багато у розвиток художньої культури. У живописі становляться самостійними жанри пейзаж та портрет, виникають натюрморт і анімалістичний жанр. В музиці народжується опера (перша опера - „Орфей" К. Монтеверді).

Головні напрямки в мистецтві та літературі 17 ст. – бароко (від італ. barocco – грубий, фальшивий, штучне, перебільшення) і класицизм ((від лат. c lassicus – зразковий), художній стиль та естетичний напрям в європейському мистецтві; строгі канони, стройність, логічність). Бароко виникає наприкінці 16 ст. В Італії (творчість архітектора та скульптора Л. Берніні). Найяскравіше бароко виявилося в католицьких країнах: Іспанії, Фландрії, Чехії, Польщі. Центральна постать епохи бароко - фландрський живописець П. П. Рубенс (1557 - 1640).

В Голандії найяскравішою фігурою був Рембрандт ван Рейн, чия творчість - найвище досягнення реалізму (напрям в мистецтві, який найбільш близько виражав реальність).

Батьківщиною класицизма стала Франція. Це художній стиль у європейській літературі та мистецтві 17-18 ст., ідейним підґрунтям якого став раціоналізм, а основною рисою – звернення до образів і форм античного мистецтва і літератури як ідеального художньо-естетичного еталона.

Предметом мистецтва повинно бути лише прекрасне, піднесене, героїчне і духовне. Сюжети бралися з міфології, історії чи біблійних текстів. Головною постатю у живописі класицизму став Н. Пуссен (1594 - 1665), у якого важливою була тема гармонії людини і природи.

Класицизм в архітектурі втілився у Версальському ансамблі,побудованому під час правління Людовика 14-го. Стиль класицизма утвердився в літературі. Утверджувалася ієрархія жанрів, які поділялися на високі (трагедія, ода) та низькі (комедія, сатира, байка). Провідне місце належало трагедії. Славу французькому театру забезпечили 3 драматурга: П. Корнель, Ж. Расін та Ж. Б. Мольєр (1622 - 1673), засновник жанру т.з. „високої комедії. Великої популярності набули байки Ж. Лафонтена.

У 1680 р. за результатом з,єднання театрів Расіна та Мольєра виник паризький театр „Комеді франсез", який до нашого часу є школою акторського і режисерського мистецтва.

ХVІІ ст. – початкова епоха в становленні буржуазного суспільства. Це період падіння релігії та посиленого вироблення нового буржуазного світогляду.

Література: 1. Бокань В А. Культурологія: Навч. посіб. - К., 2000.

2. Бокань В.Л., Польовий Л.П. Історія культури України. -К, 1998.

3. Греченко В.А., Чорній І.В., Кушнерук В.А., Режко В.А. Історія світової та української культури. - К., 2002.

4.Історія української та зарубіжної культури / За ред. С. М. Клапчука, В. Ф. Остафійчука. - К., 1999.

5. Кордон М.В. Українська та зарубіжна культура: Курс лекцій. - К, 2002.

6. Кормич Л.І., Багацький В.В. Культурологія (історія і теорія світової культури XX століття): Навчальний посібник. - Харків, 2002.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 504 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2305 - | 2067 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.