У липні 1954 р. ЦК КПРС прийняв закриту постанову «Про значні недоліки в науково-атеїстичній пропаганді і заходи її поліпшення», суть якої зрозуміла з її назви. У листопаді того ж року вийшла постанова ЦК КПРС «Про помилки у проведенні науково-атеїстичної пропаганди серед населення», опублікована в газеті «Правда». В ній засуджувалися образливі випади проти духівництва і вірних, брутальне ставлення до священиків і адміністративне втручання в діяльність релігійних об'єднань. Отже, критика «культу особи» дала певний поштовх еволюції церковної політики властей.
В грудні 1956 р. серед керівництва Ради в справах Російської православної церкви (РПЦ) при Раді міністрів СРСР розгорілася дискусія. Прибічники ліберального курсу відстоювали необхідність винятково ідейної боротьби з «релігійними пережитками», виступали проти продовження політичної війни з релігією, заперечували адміністрування і насильницькі дії щодо церкви. Навпаки, інші члени Ради у справах РПЦ наполягали на продовженні боротьби з релігією і обмеженні діяльності духівництва. Вони твердили про неприпустимість розширення видавничої діяльності церкви, збільшення числа духовних навчальних закладів.
«Уніатська загроза»
На початку 50-х pp. усі греко-католицькі приходи були ліквідовані, а їхні храми й монастирі передані РПЦ. Сталінський режим бажав винищити греко-католицьку церкву, яка була найбільш стійким чинником національної самобутності західноукраїнського населення.
З осені 1955 р. в західні області почали повертатися із заслання репресовані священики. Населення стало вимагати відновлення легальної діяльності греко-католицької церкви.
Першою стривожилася РПЦ. На нараді єпископів західних областей у Києві, що відбулася в січні 1957 p., патріарху Алексію було запропоновано «ліквідувати уніатську спадщину» за допомогою властей.
Влада пішла назустріч РПЦ. Рада у справах РПЦ при Раді міністрів СРСР заявила, що про відновлення уніатської церкви не може бути й мови. КДБ оточив пильною увагою тих, хто контактував з пастирем греко-католицької церкви митрополитом Й. Сліпим. Митрополит давно відбув строк ув'язнення, але його тримали на поселенні в Красноярському краї.
Погром церкви
Відносно ліберальна політика щодо церкви тривала недовго. Державна партія брала курс на побудову комунізму і форсоване подолання релігійності. Місцеві органи влади встановили жорсткий нагляд за священиками, фінансовою та господарською діяльністю церкви. Наприкінці 50-х років було ухвалено низку актів, які значно зменшили можливості відкриття храмів, але істотно полегшили їх закриття.
Засоби масової інформації повели атаку на церковні громади, обвинувачуючи їх у порушенні радянської законності. Протягом 1957-1964 pp. майже половина українських церковних громад залишилася без храмів. Припинили діяльність дві третини монастирів. У 1961 p. M. Хрущов заявив, що будь-які витрати на реставрацію церков є розбазарюванням народних коштів. Після цього з державного обліку було знято 740 історичних пам'яток переважно культового походження.
Відбулася низка судових процесів над вірними. Судили переважно євангельських християн-баптистів, адвентистів сьомого дня і представників незареєстрованих общин, насамперед єговістів та п'ятдесятників.
Розвиток народної освіти
Намагаючись наздогнати країни Заходу в галузі науково-технічного прогресу, радянські лідери з середини 50-х років звернули пильну увагу на потреби науки і тісно пов'язану з нею сферу освіти. Найбільш високий відсоток бюджетного фінансування загальноосвітньої школи за всі радянські часи припав якраз на період «відлиги».
Під керівництвом М. Хрущова були розроблені і в листопаді 1958 р. опубліковані тези ЦК КПРС про реформу народної освіти.
У грудні 1958 р. Верховна Рада СРСР прийняла новий шкільний закон. У ньому містилася «демократична» норма про те, що батьки самі можуть обирати, якою мовою повинні вчитися їхні діти. На стадії обговорення тез ця норма викликала обурення в багатьох союзних республіках як така, що підривала в народній освіті конституційний статус «титульної» нації. Привілейоване становище російської мови в національних республіках ні для кого не було секретом. Навпаки, соціальний статус української мови в містах південних і східних областей республіки був принижений. Всі розуміли, що немало батьків з метою полегшити своїм дітям майбутнє життя обиратимуть російську мову навчання. Русифікація народної освіти, яка йшла знизу, від батьків, була особливо загрозливою.
Протест проти цієї норми закону не побоялися висловити навіть деякі високопоставлені чиновники. Зокрема секретар ЦК Компартії України з питань культури та освіти С. Червоненко і заступник голови Ради міністрів УРСР С. Гречуха твердили, що українська мова має залишатися обов'язковою для вивчення в російськомовних школах, що республіка повинна мати більше прав у сфері освіти. У листі М. Бажана і М. Рильського, який опублікувала 22 грудня газета «Правда», така «демократичність» шкільного закону розцінювалася як знаряддя національного нівелювання.
М. Хрущов, однак, наполіг на тому, щоб у республіканському законі про народну освіту, який було прийнято у 1959 p., залишився пункт про факультативність вивчення української мови. В результаті за 1959— 1966 pp. кількість шкіл з російською мовою викладання збільшилася майже на 500, а кількість українських шкіл скоротилася більш як на 2 тис. У Одесі, Донецьку, Харкові та інших великих містах Сходу й Півдня лишилося по кілька невеликих за чисельністю українських шкіл.
У 50-х роках обов'язковою була семирічна освіта. Новий закон про народну освіту передбачав запровадження з 1960/61 навчального року в місті й на селі восьмирічної освіти.
Розвиток науки
У розвиткові науки надзвичайно стимулюючу роль відіграв липневий (1955) пленум ЦК КПРС - єдиний пленум в історії державної партії, який був присвячений проблемам науково-технічного прогресу. Змагання з Заходом потребувало значних коштів для прискореного розвитку перспективних наукових напрямків.
Змінилося ставлення влади до керівництва науковою сферою. Дріб'язкову і повсякденну опіку державна партія зберігала лише над гуманітарними й суспільними науками. Партапарат став поновлюватися вихідцями з наукового середовища. Учені дістали можливість виїжджати за кордон, щоб знайомитися із здобутками світової науки.
Протягом 1956-1965 pp. в АН УРСР з'явилося десять нових науково-дослідних установ. Половина їх розміщувалася в Києві, решта - в інших містах України. У Києві постали Інститут проблем лиття (1958), Інститут хімії високомолекулярних сполук (1959), Інститут напівпровідників (1960), Інститут геофізики (1960), Інститут кібернетики (1961).
Історик І. Крип'якевич з колегами з Інституту суспільних наук на розкопках стародавніх валів м. Львова, 1956 р.
В Інституті фізики у 1960 р. став до ладу атомний реактор, за допомогою якого розгорнулися дослідження в галузі фізики атомного ядра. Фізико-технічний інститут у Харкові увійшов у програму розвитку атомної енергетики, якою керував І. Курчатов. Інститут електрозварювання ім. Є. Патона перетворився на потужний науково-технічний комплекс з власними конструкторськими бюро і дослідними виробництвами. Атмосфера лібералізації, яка запанувала в країні після XX з'їзду КПРС, сприятливо позначилася на розвиткові гуманітарних наук. Вперше було відкрито доступ до архівних матеріалів радянської доби. З 1957 р. почали виходити спеціалізовані журнали академічних установ гуманітарного профілю: «Український історичний журнал», «Економіка Радянської України», «Радянське право», «Народна творчість та етнографія».
Проте за академічними установами ретельно стежили працівники центрального партійного апарату.
Раптом виявилося, що небезпечною для партапарату може стати така невинна тема, як культура української мови. В лютому 1963 р. Інститут мовознавства АН УРСР і Київський університет ім. Т. Шевченка зібрали на наукову конференцію близько 800 учителів, письменників і науковців, які обговорили цю тему. Деякі з виступаючих відверто засуджували теорію двомовності націй, яка стала мало не офіційною стараннями таких запопадливих мовознавців, як І. Білодід. Лунали пропозиції про запровадження української мови в усіх установах, забезпечення її вживання у видавничій справі і в кіновиробництві. Конференція перетворилася на прилюдний осуд мовної політики партії.
Літературний процес
Складний, суперечливий і болісний процес десталінізації суспільства викликав істотне пожвавлення національно-культурного життя.
У 1959 р. О. Довженко став лауреатом Ленінської премії за далекий від казенних канонів кіносценарій «Поема про море».
В. Сосюра написав чудові поеми «Ma зепа» і «Розстріляне безсмертя», автобіографічну повість «Третя рота». Опублікувати їх тоді йому не вдалося. М. Стельмах створив романи «Кров людська - не водиця», «Хліб і сіль». За роман «Тронка» О. Гончар був удостоєний Ленінської премії. Г. Тютюнник написав роман «Вир».
В літературу увійшло покоління шістдесятників. Це була яскраво обдарована молодь, і в своїх прозових або поетичних творах вона таврувала пропаганду класової ненависті, підносила загальнолюдські ідеали, зверталася до традицій власного народу, його напівзабутої історії. Серед представників цього покоління ми бачимо такі яскраві імена, як І. Дзюба, І. Драч, Р. Іваничук, Л. Костенко, Р. Лубківський, Б. Олійник, Д. Павличко, В. Симоненко, В. Стус.
Коли політичний режим відмовився від терористичних методів управління, йому стало важче керувати митцями, бо не всі піддавалися підкупу або залякуванню, не всі йшли на компроміс. Найбільш безкомпромісно письменники виступали проти мовної політики державної партії. Особливо послідовно боролися з русифікацією Л. Дмитерко, С. Крижанівський, М. Рильський.
Позбавлені можливості друкуватися, молоді письменники поширювали свої твори «самвидавом». Окремі сміливці передавали їх у «тамвидав», тобто за кордон.
Шукання нових форм не подобалося ідеологічним бонзам. Секретар ЦК Компартії України А. Скаба люто накинувся на І. Драча, Л. Костенко та інших поетів за «формалістичні викрутаси». У пресі негайно розгорнулося цькування тих, на кого він
показав пальцем. Особливо дісталося Драчеві за вірш «Ода чесному боягузові».
У часи «відлиги» в українську культуру повернулися імена репресованих або навмисно викреслених сталінським режимом з пам'яті людей письменників і поетів. У літературне життя включилися письменники, яким вдалося вижити у концтаборах або на засланні - Б. Антоненко-Давидович, В. Гжицький, Н. Забіла, О. Ковінька, 3. Тулуб та ін.
Розвиток мистецтва
Нові керівники КПРС змушені були визнати несправедливими безглузді звинувачення деяких композиторів і авторів лібретто у політичних помилках, зроблені в часи панування головного сталінського «мистецтвознавця» А. Жданова. 28 травня 1958 р. вийшла постанова ЦК КПРС, в якій визнавалися несправедливими звинувачення, адресовані опері В. Мураделі «Велика дружба» та операм українських композиторів К. Данькевича «Богдан Хмельницький», і Г. Жуковського «Від щирого серця». Водночас у цій постанові вказувалося не необхідність і надалі «боротися проти удаваного «новаторства», зараженого впливом реакційного буржуазного мистецтва».
В умовах «відлиги» з особливим натхненням почали працювати визнані метри української музики і талановита молодь - К. Данькевич, Г. Жуковський, С. Людкевич, Г. Майборода, П. Майборода, Ю. Мейтус, Л. Ревуцький, А. Штогаренко. В жанрі оперети добилися успіхів А. Кос-Анатольський, О. Сандлер, Я. Цегляр. В народі користувалася визнанням творчість композиторів-пісенників О. Білаша, А. Філіпенка, І. Шамо.
Театральне мистецтво залишалося елітарним, хоч кількість відвідувачів театральних вистав неухильно збільшувалася. У театрах працювала плеяда таких майстрів, як А. Бучма, М. Крушельницький, Ю. Лавров, М. Романов, Н. Ужвій, К. Хохлов, Ю. Шумський, Г. Юра.
Образотворче мистецтво розвивали такі прославлені майстри, як М. Божій, М. Дерегус, В. Касіян, К. Трохименко, О. Шовкуненко, Т. Яблонська. Здобули широке визнання яскраві майстрині декоративно-прикладного мистецтва К. Білокур і М. Примаченко.
Аудиторія кіноглядачів на переломі 50-х і 60-х років перевалила за 700 млн. на рік, тобто була у 50 разів більша, ніж театральна. Півтора - два десятки нових фільмів кожного року - такою була сумарна продукція трьох кіностудій в Одесі, Києві і Ялті. З повним навантаженням працювали Київська студія науково-документальних фільмів і Українська студія хронікально-документальних фільмів.
Попри суворий контроль комітетів КПРС, в усіх формах мистецтва з'являлися новаторські твори, які відбивали складний процес духовного відродження нації. Лібералізація суспільно-політичного життя була могутнім чинником розкріпачення творчої думки.
27.3. Опозиційний рух. Репресії проти інтелігенції. Правозахисник рух. Народна освіта. Розвиток української літератури. Проблеми українського мистецтва. Русифікація в сфері культури.
...
Народна освіта
У 60-80-х роках внаслідок скорочення народжуваності відбувалося постійне зменшення контингенту дітей шкільного віку. Це полегшило перехід до загальної середньої освіти. Положення про обов'язкову середню освіту внесли до Конституції СРСР 1977 р. і Конституції УРСР 1978 р.
Здійснення загальної середньої освіти було великим культурним досягненням. Вже у 1976 р. більшість випускників восьмих класів продовжила навчання в дев'ятих класах або в середніх спеціальних навчальних закладах.
У сільській місцевості запровадження обов'язкової середньої освіти натрапляло на особливі труднощі. У багатьох селах працювали тільки початкові або неповні середні школи, як правило - малокомплектні. Щоб розв'язати проблему, при середніх школах у великих селах створювалися інтернати.
У 1984 р. Верховна Рада СРСР схвалила «Основні напрями реформи загальноосвітньої і професійної школи». Запроваджувалося навчання дітей з шести років (за бажанням батьків). Восьмирічки були реорганізовані в дев'ятирічки, а середні школи перетворювалися з десятирічок на одинадцятирічки. Професійно-технічні училища різних типів були перетворені в ПТУ, які давали повну середню освіту.