Ч инники які впливають на еластичність попиту: замінюваність (попит на кукурудзяну олію відносно еластичний,бо її можна легко замінити іншою олією,а попит на сіль відносно нееластичний,оскільки для неї немає товарів-замінників); питома вага видатків на товар( на сіль,сірники питома вага яких у бюджеті родини незначна,попит відносно нееластичний, а попит на автомобілі є відносно еластичним, тому що ці товари займають вагоме місце у бюджеті споживача );предмети розкоші і предмети перш. неохідн.( попит на предмети розкоші-еластичний, а на предмети розкоші – нееластичний. Попит на сіль – нееластичний,тому що вона є товаром першої необхідності ); доповнюваність (попит на авто. мастило – нееластичний,бо воно є доповнювачем - бензину); час (в коротких проміжках часу попит на більшість товарів менш еластичний, ніж у довгих проміжках часу) чинники які впливають на еластичність пропозиції: мобільність( цілі групи товарів виробл. за допомогою значно менш мобільних ресурсів );час.
55. Еластичність попитуза ціною найчастіше застосовується для того, щоб визначити, як зміниться загальний дохід продавця в разі зміни ціни на товар. Загальний дохід визначається як добуток кількості поданого товару на його ціну. Це площа прямокутника під кривою попиту. Дохід
|
Унаслідок різної еластичності попиту між зміною ціни і зміною загального доходу встановлюються різні взаємозалежності. Розглянемо три випадки. Випадок 1. Попит відносно еластичний (E(d)>1). Відсоток зміни ціни є меншим за відсоток зміни величини попиту. Припустимо, що ціна підвищилася від до , а величина попиту зменшилася від до . Враховуючи умову еластичного попиту маємо:
Отже за умови E(d)>1 підвищення ціни спричинило зменшення величини доходу продавця від A+C до A+B. Тобто між зміною ціни і зміною загального доходу подавця встановилася обернена залежність.
Випадок 2. Попит відносно нееластичний (E(d)<1). Відсоток зміни ціни є більшим за відсоток зміни величини попиту. Враховуючи умову нееластичного попиту маємо:
Графік
Отже за умови E(d)<1 підвищення ціни спричинило збільшення величини доходу продавця від A+C до A+B. Тобто між зміною ціни і зміною загального доходу подавця встановилася пряма залежність.
Випадок 3. Попит одинично-еластичний (E(d)=1). Відсоток зміни ціни дорівнює відсотку зміни величини попиту. Будь-яка зміна ціни не вплине на зміну загального доходу подавця. Враховуючи умову одинично-еластичного попиту маємо:
Графік
Підвищення ціни не спричинило зміни величини доходу продавця A+C=A+B.