Написання не разом | Написання не окремо |
Не пишеться разом: а) з усіма частинами мови, якщо слово без не не вживається: негода, негайний, неволити; б) з іменниками, прикметниками, прислівниками, займенниками, дієсловами (без залежного слова), якщо з не вони набувають протилежного значення (його часто можна замінити синонімом): недоля (лихо), нешвидкий (повільний), недобре (погано), неабиякий, непідписаний документ; в) у складі префікса недо-, який означає неповноту дії, стану чи ознаки: недобачати, недоказаний, недоїдок; г) з деякими службовими частинами мови: неначе, немов, невже, нехай. | Не пишеться окремо: а) з дієсловами, дієприслівниками, займенниками, числівниками, службовими частинами мови: не співав, не малюючи, не мої, не п'ять, не завтра, не лише; б) з іменниками, прикметниками, прислівниками, дієприкметниками при наявності протиставлення: не друг, а ворог; не глибокий, а мілкий; в) з дієприкметниками, якщо вони мають при собі залежні слова або коли виконують функцію присудка: не спростований ніким факт, робота не виконана. |
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 16
Тема: СТИЛІСТИЧНА РОЗРІЗНЕНІСТЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Мета: з'ясувати групи слів з точки зору стилістичного забарвлення; навчитися правильно вживати стилістично забарвлену лексику в офіційно-діловому мовленні.
План
- Поняття про лексику нейтральну й стилістично забарвлену.
- Загальна характеристика нейтральної лексики та її вживання в діловому мовленні.
- Загальна характеристика книжної лексики та її вживання в діловому мовленні.
- Загальна характеристика розмовної лексики та особливості її вживання в українській мові.
Завдання
1. Підготуйте схеми розгалуження нейтральної лексики та книжної лексики.
2. Виконайте вправи:
21. Подані розмовні форми замініть офіційними зворотами.
Симоненків паспорт, височезна споруда, бухгалтерів звіт, продукція доброї якості, день для роботи, обіймати дуже високу посаду, точнісінько так, щонайкраще виразити думку, найцінніша річ, він дуже сильно потиснув мені руку.
2.2. Замініть словосполучення синонімічними, використовуючи слова з дужок. Поясніть значення паронімів.
Людина з тактом — (тактична, тактовна) людина, лікування у санаторії — (санаторне, санаторське) лікування, Ремонт з гарантією — (гарантований, гарантійний) ремонт, аудиторія для лекцій — (лекційна, лекторська) аудиторія, зал для демонстрацій — (демонстративний, демонстраційний) зал, працівник банку — (банківський, банковий) працівник, деталь з дефектом — (дефективна, дефектна) деталь, думка особи — (особова, особиста) думка, комісія з кваліфікації — (кваліфікована, кваліфікаційна) комісія, виставка книжок — (книжкова, книжна) виставка, майстерність виконавців — (виконавча, виконавська) майстерність.
2.3. Трансформуйте пасивні синтаксичні конструкції в активні
1. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. 2. Судові рішення ухвалюються судами іменем України. 3. Незалежність і недоторканість судів гарантується Конституцією і законами України. 4. Суддя звільняється з посади органом, що його обрав або призначив. 5. На посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років. 6. Голова Верховного Суду України обирається на посаду та звільняється з посади шляхом таємного голосування Пленумом Верховного Суду України в порядку, встановленому законом (Із Конституції України).
2.4. Виправте помилки у словосполученнях і висловлюваннях і запишіть правильні конструкції.
Ні який клієнт не повірить; маса цікавих питань; напоминати про зустріч; в заключення скажу; займати участок; другим разом буде краще; відложити засідання; відповідати по бажанню; поїхав по призначенню; позорити колектив; у прошлому році; проводити міроприємства; літом я віддихаю; це до мене не відноситься; дальше ми попадаємо в механічний цех; говорити на російській мові.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 17
Тема: УКРАЇНСЬКА ЮРИДИЧНА ТЕРМІНОЛОГІЯ: ДЖЕРЕЛА ТА СПОСОБИ ТВОРЕННЯ ТЕРМІНІВ
Мета: познайомитися з джерелами творення юридичної термінології; навчитися визначати спосіб творення юридичного терміну; з’ясувати вимоги до юридичних термінів; з’ясувати поняття «термін», «термінологія», «юридичний термін»; сформулювати основні риси термінів; визначити види термінів удосконалити орфографічні та пунктуаційні навички; навчитися складати довіреність на керівництво нерухомим майном та довіреність на представництво в органах суду.
ПЛАН
5. Термін, термінологія, юридичний термін.
6. Основні риси термінів.
7. Види термінів.
8. Джерела юридичної термінології.
9. Способи творення юридичних термінів.
10. Основні структурні моделі складених юридичних термінів.
11. Основні вимоги до термінів.
12. Лексико-семантичні особливості термінотворення в законодавчій діяльності.
13. Довіреність на представництво в органах суду: визначення, правила оформлення, реквізити.
14. Довіреність на управління та керівництво нерухомим майном: визначення, правила оформлення, реквізити.
ЗАВДАННЯ
1. Запишіть 10 юридичних термінів із такою інформацією про них: тлумачення, джерело (походження), спосіб творення.
2. Доберіть до термінів синоніми, антоніми, омоніми, пароніми (якщо такі є). Поясніть їх наявність або відсутність.
3. Дайте тлумачення і визначте походження та спосіб творення поданих юридичних термінів.
Адвокатура, адміністрація, арбітраж, жебрацтво, виїмка, грабіж, організована група, дактилоскопія, кримінологія.
4. Виконайте письмово такі вправи:
4.1. Утворіть прикметники з суфіксом –ськ- від поданих слів. Поясніть правопис.
Кореспондент, студент, інтелігент, гігант, дилетант, пропагандист, футурист, публіцист, авантюрист, танкіст, екстреміст, президент, антифашист: Чехія, Словакія, Румунія, Угорщина, Естонія; таджик, узбек, поляк, чех, словак, словен, хорват.
4.2. Від поданих слів утворіть нові слова за допомогою префікса з- (чи його варіантів с- або зі-). Поясніть правопис.
Робити, орієнтувати, цідити, жарити, чіпляти, питати, сунути, косити, гнути, мліти, явитись, їсти, скочити, псувати, кріпити, палити, творити, жати, вести.
5. Укладіть довіреність на представництво в органах суду або довіреність на управління та керівництво нерухомим майном. До цього заняття і у подальшому при укладанні документів користуйтеся навчально-методичним посібником для самостійної роботи.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 18
Тема: ПИСЕМНЕ ДІЛОВЕ МОВЛЕННЯ В ЮРИДИЧНІЙ ДІЯЛЬНОСТІ: ОСОБЛИВОСТІ ТА ВИМОГИ
Мета: з’ясувати поняття «писемне ділове мовлення»; визначити особливості писемного ділового мовлення; сформулювати вимоги до писемного ділового мовлення; удосконалити орфографічні й пунктуаційні навички; навчитися складати договір (на вибір)
ПЛАН
15. Поняття про писемне ділове мовлення.
16. Особливості писемного ділового мовлення.
17. Вимоги до писемного ділового мовлення.
18. Літературні норми, що використовуються в писемному діловому мовленні.
19. Договір: визначення, правила оформлення, реквізити, рубрикація тексту.
ЗАВДАННЯ
1. Наведіть по 3 приклади порушення орфографічної норми, пунктуаційної норми, морфологічної норми, синтаксичної норми, лексичної норми, стилістичної норми. Поясніть правильне вживання.
2. Виконайте письмово такі вправи:
2.1. Поясніть значення поданих юридичних термінів.
Декларація, делікт, дезертирство, делімітація і демаркація кордонів, диверсія, директива, дискримінація, диспозиція, дифамація.
2.2. Запишіть подані іменники разом або через дефіс. Поясніть їх правопис.
Лісо\смуга, авто\кран, тонна\кілометр, генерал\майор, радіо\комітет, стоп\кадр, лорд\канцлер, людино\день, блок\система, екс\міністр, прем’єр\міністр, віце\президент, агро\станція, біо\станція, танц\майданчик, міськ\рада, кіно\репортаж, магазин\салон, псевдо\Крилов, контр\революція, контр\адмірал.
2.3. Виправте помилки і визначте, яка літературна норма порушена.
Це несправедливе відношення до наших спортсменів; це доказує накал пристрастей на олімпійських іграх; команда посяде четверту позначку; треба в тишині зробити десять пострілів; в залежності від того, як боротиметься борець; ви собі не представляєте, що саме важливе для перемоги; єдиний, перший чоловічий гімнаст завоював медаль; його проміжні результати нам відомі (із мовлення спортивних коментаторів на Олімпійських іграх у Лондоні).
3. Укладіть договір (на вибір).
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 19
Тема: ДОКУМЕНТ ЯК ЗАСІБ ПИСЕМНОЇ ПРОФЕСІЙНОЇ КОМУНІКАЦІЇ: ВИМОГИ ДО УКЛАДАННЯ. ТЕКСТ ЮРИДИЧНОГО ДОКУМЕНТА
Мета: З’ясувати поняття «документ» і «документування»; знати основні властивості документа, його функції; познайомитися з класифікацією документів і вміти визначати вид документа за будь-якою ознакою класифікації; удосконалити орфографічні та пунктуаційні навички; навчитися складати заяву про прийняття спадщини
ПЛАН
20. Поняття про документ і документування.
21. Основні властивості документа.
22. Загальні і спеціальні функції документа.
23. Класифікація документів.
24. Вимоги до укладання документів.
25. Заява про прийняття спадщини: визначення, реквізити, правила оформлення.
26. Текст як основний реквізит документа. Вимоги до укладання тексту
27. Структура і види текстів.
28. Поняття про стандартизовані мовні звороти в тексті.
29. Загальні вимоги до мови тексту документа.
30. Ухвала про закриття провадження у справі: визначення, реквізити, правила оформлення.
31. Ухвала про залишення позовної заяви без розгляду: визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Виконайте письмово такі вправи:
1.1. Складіть речення з такими словами і словосполученнями.
Бланк, документ, діловодство, пересічний громадянин, джерело інформації, формуляр документа, гриф погодження, набір реквізитів документа, завірення копії.
1.2. Розкрийте значення поданих слів, користуючись словниками. Виділіть багатозначні слова.
Абзац, абревіатура, віза, гриф, елемент, ілюстрація, індекс, інструкція, код, контракт, копія, пропозиція, пункт, регламент, регламентація, резолюція, рубрикація, стандарт, трафарет, факс, фірма, формат, штамп.
1.3. Прочитайте текст. Визначте, який це документ за а) найменуванням, б) призначенням, в) походженням, г) місцем складання, д) стадіями і способами виготовлення. Які ще характеристики документа ви можете надати.
Карпенку Андрію Андрійовичу
вул. Горького, буд.18, кв. 39
м. Одеса –123
312123 Україна
Шановний пане Карпенко А.А.! Просимо Вас з’явитись 7.02.2000 об 11.00 за адресою: м. Одеса, вул. Жовтнева, 7 для укладення контракту з інвестиційною компанією “Універсал-Фондовий” на агентські послуги щодо реалізації цінних паперів населенню.
24.01.2000.
З повагою
перший заступник генерального директора (підпис) О.Г.Дерев’янко
1.4. Відредагуйте текст. Поясніть помилки.
Згідно договору з реконструкції лижної траси бази олімпійської підготовки ФСТ «Динамо» та додаткових угод до нього, Н-ська обласна організація ФСТ «Динамо» доручає здійснити реконструкцію лижної траси олімпійської підготовки ФСТ «Динамо» ТОВ «Технобуд».
Проведеною перевіркою підрядника ТОВ «Технобуд» установлено ряд допущених ним порушень дійсного законодавства про визначення вартості будівництва.
1.5. Запишіть прикметники разом, окремо або через дефіс.
Залізо/бетонний, військово/полонений, сизувато/зелений, гіркувато/солоний, народно/визвольний, дрібно/каліберний, науково/дослідний, високо/калорійний, сіро/кам’яний, суспільно/необхідний, емоційно/образний, емоційно/забарвлений, сильно/схвильований, плодово/овочевий.
1.6. Запишіть прислівники разом, окремо або через дефіс.
По/двоє, на/троє, в/четверо, від/нині, без/кінця/краю, з/жалю, на/добраніч, під/кінець, по/змозі, по/можливості, по/латині, по/українськи, по/перше, рік/у/рік, пліч/о/пліч, всього/на/всього, на/верху, на/зло, кінець/кінцем, коли/небудь, аби/де, в/цілому, тим/часом/як.
1.7. Виправте помилки з уривків характеристик. Укажіть вид порушеної літературної норми.
1. Приймав активну участь в переобладнанні технічної лінії по випуску велосипедів для дітей покращеної конструкції. 2. За хорошу роботу був нагороджений дошкою пошани. 3. При контрольному зважуванні повара Хамиченка завжди виявляється недостача м'яса. 4. Гр. Окунь за час проживання у с. Киянка показав себе з позитивної сторони. Працює трактористом. У порушенні громадського порядку на території сільської Ради не зареєстрований. Інших компрометуючих даних виконком сільської Ради не має. 5. Дотримується дисципліни труда і праці. Бере активну участь у повсякденному житті. 6. Улюблені заняття: малює, грає на гітарі, не п'є. (Із журналу "Перець")
1.8. Прочитайте фрагменти автобіографії українського письменника Григорія Косинки. Назвіть особливості тексту, які є відступом від вимог офіційно-ділового стилю.
[…] Року 1899-го, 17 листопада за ст.ст., в селі Щербанівці, на Київщині, у Наталки й Михайла стрільців знайшлася перша дитина: Я. […]
[…] У вільний час я дуже любив книжки читати, отож завжди надокучав батькові, щоб купили мені в Києві яку-небудь книжку (батько часто на заробітки до Києва їздили — дрова грузити, цеглу на будівлі носити, "лінію" десь копати); батько, бувало, привозили на цілий злотий книжок тих — Шерлок Холмс, Нат Пікертон, Бова Королевич — багато всякого мотлоху. […]
2. Укладіть заяву про прийняття спадщини.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 20
Тема: РЕКВІЗИТИ ДОКУМЕНТА ТА ПРАВИЛА ЇХ ОФОРМЛЕННЯ
Мета: з’ясувати поняття «реквізит», «формуляр», «бланк»; познайомитися з правилами розміщення та оформлення реквізитів; удосконалити орфографічні та пунктуаційні навички; навчитися складати постанову про визнання особи потерпілою та постанови про призначення судово-медичної (судово-технічної) експертизи
ПЛАН
32. Поняття про реквізит.
33. Формуляр, бланк.
34. Правила розміщення та оформлення реквізитів документа: дата, підпис, адресат, печатка.
35. Постанова про визнання особи потерпілою: визначення, реквізити, правила оформлення.
36. Постанова про призначення судово-медичної (або судово-технічної) експертизи: визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Виконайте письмово такі вправи:
1.1. Напишіть не зі словами разом чи окремо.
Не/збагненний, не/вміють, не/дуга, не/дочуває, не/сьогодні/завтра, не/навмисний, не/твій, не/перший, не/спокій, не/під/силу, не/раз, не/дарма, не/хай, не/мовби, не/мовби/то, не/зважаючи на.
1.2. Запишіть подані дати усіма можливими в офіційно-діловому стилі способами. Поясніть, за яких умов доцільніше використовувати кожен із запропонованих вами способів.
Дев'яте листопада тисяча дев'ятсот вісімдесят дев'ятого року, четверте березня дві тисячі п'ятого року, друге лютого двохтисячного року.
1.3. Відредагуйте речення і поясніть характер помилок у використанні форм однини і множини.
1. Багато кабінетів лікарні обладнані новими устаткуваннями. 2. Зараз ідуть підготовки до серійного виробництва сівалок. 3. Потрібно створювати умову для приватизації землі. 4. Рік у рік міцніють зв’язки виробництва з науками, і це приносить результат — розширюються асортименти товарів, поліпшуються якості продукції. 5. Фірма виготовляє друковану рекламну продукцію з паперів різного сорту і кольорів. 6. Виконаємо комплексні ремонти зі свого матеріалу. 7. Виконаємо будь-яку малярну, штукатурну, оздоблювальну роботу. 8. Учні з середньою освітою забезпечуються обмундируваннями та стипендіями. 9. Вступники подають на ім’я директора заяви, документи про освіту і довідки про стан здоров’я. 10. Ваші пропозиції взяті на замітки. 11. Підприємство виготовляє різноманітні обладнання для переробок сільгосппродукції. 12. Приймаються заявки на проведення урочистостей, весіль, дня народжень.
1.4. Відредагуйте речення і поясніть характер помилок у вживанні форм роду іменників.
1. У клубі ДК 5.10.74 р. дивіться новий художній фільм “Чорний панчох”. 2. Хто знайшов олімпійку в мужській душі, просимо занести в 503 кімнату. 3. Санітарний стан у магазині задовільний. Немає умивальника, боротьба з мухами ведеться, потрібно посилити боротьбу з мишом. 4. Сумській торгово-закупочній базі Обкоопторгу терміново потрібні на роботу механік-холодильник та машиніст холодильних установок (Із журналу “Перець”). 5. Райфінвідділу терміново потрібен секретар-машиністка. 6. Довідка видана правлінням колгоспу “Перемога” с. Козуби колгоспнику Кушнір Любі Василівні, що він дійсно працює в колгоспі.
2. Укладіть на вибір одну із зазначених у плані заняття постанов.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 21
Тема: КОНТРОЛЬНА РОБОТА
Мета: перевірити ступінь засвоєння знань з вивчених тем курсу, уміння укладати юридичні документи
ЗАВДАННЯ
1. Підготуйтеся до контрольної роботи з таких теоретичних питань
1. Термін, термінологія, юридичний термін. Основні вимоги до термінів і види термінів.
2.Джерела юридичної термінології та способи творення юридичних термінів.
3.Поняття професіоналізмів в українському мовознавстві. Професіоналізм і термін. Шляхи утворення професіоналізмів.
4.Поняття про лексикографію. Види словників. Українська юридична лексикографія.
5.Поняття про писемне ділове мовлення. Особливості писемного ділового мовлення.
6.Вимоги до писемного ділового мовлення. Літературні норми, що використовуються в писемному діловому мовленні.
7.Поняття про документ і документування. Основні властивості документа. Загальні і спеціальні функції документа.
8.Вимоги до укладання документів. Класифікація документів.
9.Текст як основний реквізит документа. Вимоги до укладання тексту. Структура і види текстів.
10.Загальні вимоги до мови тексту документа.
11.Поняття про реквізит, формуляр, бланк.
12.Правила розміщення та оформлення реквізитів документа: дата, підпис, адресат, печатка.
2. Повторіть правила укладання перерахованих нижче документів.
1. Постанова про визнання особи потерпілою: визначення, реквізити, правила оформлення.
2. Постанова про призначення судово-медичної (або судово-технічної) експертизи: визначення, реквізити, правила оформлення.
3. Довіреність на представництво в органах суду: визначення, правила оформлення, реквізити.
4. Довіреність на управління та керівництво нерухомим майном: визначення, правила оформлення, реквізити.
5. Заява про захист честі та гідності.
6. Позовна заява про відшкодування матеріальних збитків.
7. Договір: визначення, правила оформлення, реквізити, рубрикація тексту.
8. Постанова про визнання особи потерпілою: визначення, реквізити, правила оформлення.
9.Постанова про призначення судово-медичної (або судово-технічної) експертизи: визначення, реквізити, правила оформлення.
10.Заява про прийняття спадщини: визначення, реквізити, правила оформлення.
11.Ухвала про закриття провадження у справі: визначення, реквізити, правила оформлення.
12.Ухвала про залишення позовної заяви без розгляду: визначення, реквізити, правила оформлення
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 22
Тема: КЛАСИФІКАЦІЯ ДІЛОВИХ ПАПЕРІВ. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ
Мета: з’ясувати місце документа в класифікації ділових паперів за різними ознаками; удосконалити орфографічні та пунктуаційні навички; навчитися складати постанову про визнання особи цивільним позивачем
ПЛАН
37. Класифікація ділових паперів за різними ознаками.
38. Постанова про визнання особи цивільним позивачем.
ЗАВДАННЯ
1. Виконайте письмово такі вправи:
1.1. Поставте на місці пропусків ь або й. Поясніть свій вибір.
Ра..он, с..огодні, кол..оровий, сер..озний, з..омка, під..омний, заво..ований, т..охкати, л..он, л..ох, га..овий, Солов..ов, Мурав..ов, сконстру..ований, пол…овий.
1.2. Поставте, де це потрібно, розділові знаки.
1. Наша згода наша сила. Наша дружба наша воля. (М.Рильський) 2. Життя без мистецтва варварство. (Нар.тв.) 3. Найбільша слава для кожного народу для нації це творити загальнолюдське (А.Луначарський) 4. Два чоботи пара. (Нар.тв.) 5. В чужих краях і хліб неначе вата. (М.Тарнавський) 6. Моя душа як арфа золота. (В.Сосюра) 7. Життя прожить не поле перейти. (Б.Олійник) 8. Поезія це завжди неповторність якийсь безсмертний дотик до душі (Л.Костенко) 9. Жінки й чоловіки малих та більших сіл коріння первородне мого роду. (Б.Олійник)
1.3. Відредагуйте висловлювання спортивних коментаторів на Олімпійських іграх у Лондоні. Укажіть, яка літературна норма порушена.
Нас чекає насищена програма; починається третя черветь баскетбольного матчу; скільки років він мотався по Європі; під загрозою виявився дійсний чемпіон світу; дальше все залежить від руки кидаючого: дрогне вона чи не дрогне; це дуже європейський вид спорту; поздравляю вас, любі глядачі; вона встигла востановити свої сили; це – саме головне.
1.4. Поясніть значення поданих слів.
Фальсифікат, форс-мажор, шантаж, шахрайство, реверсія, ревізія, регламент.
2. Укладіть постанову про визнання особи цивільним позивачем.
3. Підготуйтеся до написання контрольного диктанту 2.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 23
Тема: ХАРАКТЕРИСТИКА ЗАГАЛЬНОКАНЦЕЛЯРСЬКИХ ДОКУМЕНТІВ
Мета: повторити загальноканцелярські документи; удосконалити навички редагування висловів; навчитися складати постанову про відмову в порушенні кримінальної справи та постанову про закриття кримінальної справи
ПЛАН
39. Документи щодо особового складу та їх загальна характеристика.
40. Довідково-інформаційні документи та їх загальна характеристика.
41. Постанова про закриття кримінального провадження: визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Виконайте письмово такі вправи:
1.1. Схарактеризуйте подані документи за класифікацією ділових паперів: заява, характеристика, автобіографія, протокол, доповідна записка.
1.2. Виправте помилки у наведених уривках наказів і дайте правильний варіант.
1. Згідно до наказу Міносвіти за № 8 від 12.02.2004 року наказуємо... 2.... у зв'язку з чим наказується... 3.... зарахувати Петрову О.Л. на посаду економістки... 4....встановити для постійних клієнтів пільги та скидки... 5.... командирувати пана Тягнирядна Г. Д. до Києва... 6.... на протязі двох неділь привести документацію у відповідність з діючим законодавством... 7.... переводиться старший бухгалтер заводу Корнійко Іван Трохимович головним бухгалтером з 18.05.04...
1.3. Запишіть слова і сполучення слів, скорочуючи їх за загальноприйнятими правилами. Визначте, які скорочення і за яких умов недоцільно використовувати в офіційно-діловому стилі.
Будинок, вулиця, квартира, мікрорайон, місто, область, озеро, район, селище міського типу, село; акціонерне товариство, видавничий центр “Академія”, Голова Верховної Ради України, виробниче об’єднання “Каштан”, вищий учбовий заклад, військовий комісаріат, Дніпропетровський національний університет, закрите акціонерне товариство “Фенстер-Київ”, лікувально-трудовий профілакторій, медична академія, Міжнародний валютний фонд, міністерство освіти, Національний банк України, Організація Об’єднаних Націй, педагогічний інститут, районний відділ народної освіти, спільне підприємство, Харківський тракторний завод.
1.4. Відредагуйте вислови і запишіть їх правильно. Яка літературна норма порушена?
1. Вона працює інструкторкою-методистом у спортивній школі. 2. Контроль за виконанням наказу доручений заступниці директора Ковальовій О. М. 3. Старший інженер оголосила наказ директора. 4. Хочу висловити щиру подяку моїй науковій керівничці. 5. Старша викладачка кафедри історії зробила цікаву доповідь. 6. Логінову К. Ф. переведено на посаду старшої наукової співробітниці відділу інформації. 7. На засіданні виступив інспектор Петрова М. І. і розповіла про досягнення нашого відділу. 8. Передноворічна виставка-продажа проходитиме за адресом: вул. Гоголя, 17. 9. У полтавську загальноосвітню школу № 34 надійшло важливе повідомлення із паризького штаба-квартири ЮНЕСКО. 10. За дорученням начальника ГЖЕД № 8 зрубано два тополі біля буд. 6 на вул. Головка. 11. Вона була нашим колегою в парламенті минулого скликання.
2. Укладіть постанову про закриття кримінального провадження у справі.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 24
Тема: ХАРАКТЕРИСТИКА ОСНОВНИХ КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ДОКУМЕНТІВ: МОВНО-СТИЛЬОВІ ОСОБЛИВОСТІ
Мета: повторити поняття про юридичний документ та його види; з’ясувати поняття «процесуальний акт»; схарактеризувати основні кримінально-процесуальні акти; удосконалити навички редагування висловів; навчитися складати постанову про порушення кримінальної справи і прийняття до свого провадження
ПЛАН
42. Юридичні документи та їх види.
43. Поняття про процесуальний акт, їх класифікація.
44. Характеристика основних кримінально-процесуальних актів.
4. Ухвала про закриття провадження у справі у зв'язку з прийняттям мирової угоди у попередньому судовому засіданні: визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Виконайте письмово такі вправи:
1.1. Схарактеризуйте кримінально-процесуальні документи за класифікацією ділових паперів.
1.2. Запишіть слова і сполучення слів, скорочуючи їх за загальноприйнятими правилами. Визначте, які скорочення і за яких умов недоцільно використовувати в офіційно-діловому стилі.
Гектар, двадцятипроцентний, кілограм, кілометр, метр, мільйон, п’ятдесятикілометровий, рік, річка, роки, секунда, століття, тисяча, тонна, хвилина, центнер; академік, академік Національної академії наук України, доцент, доцент кафедри політології, громадянин, завідувач кафедри, завідуючий лабораторією, кандидат юридичних наук, приватний підприємець, професор, член-кореспондент.
1.3. Виправте помилки у словосполученнях і висловлюваннях і запишіть правильні конструкції.
Приносити збитки; все якраз наоборот; самий активний вкладчик; це являється прикладом; визивати подив; поштовий перевод; заказний лист; скажіть у двох словах; внести у список; підписні видання; я до вас по справі; це лишній раз доказує, що вся прошла неділя була важка; з вашої сторони це погане відношення до держави; ви себе компроментуєте; уряд удячний усім, хто приймав участь у створенні документу; ми поступили згідно регламенту; ви запевнювали безкоштовну освіту молоді.
1.4. Поясніть значення поданих слів.
Реєстрація, резолюція, реквізиція, рекламація, рекомендація, реорганізація, реституція.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 25
Тема: ЦИВІЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДОКУМЕНТИ: МОВНО-СТИЛЬОВІ ОСОБЛИВОСТІ
Мета: повторити поняття про процесуальний акт; схарактеризувати основні цивільно-процесуальні акти; удосконалити навички редагування висловів; удосконалити орфографічні й пунктуаційні навички; навчитися складати протоколи допиту свідка і потерпілого
ПЛАН
- Цивільно-процесуальні документи та їх різновиди.
- Характеристика основних цивільно-процесуальних документів.
- Складання та оформлення цивільних позовів.
- Процесуальні акти-документи в адміністративному судочинстві.
- Протокол допиту свідка: визначення, реквізити, правила оформлення.
- Протокол допиту потерпілого: визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Виконайте вправи.
1.1. Утворіть форми родового відмінка множини від таких слів.
Ампер, апельсин, баклажан, брелок, бутс, валянок, вільха, вольт, гектар, дупло, житло, кед, кілограм, кочерга, підошва, плаття, томат, туфля, центнер, стаття, суддя, місто, знання, доповідь, ім’я, галузь, рівень, площа, ступінь, відкриття;
1.2. Відредагуйте речення і поясніть характер помилок у вживанні займенників.
1. Віктор Гаврилко сумлінно обслуговує відвідувачів, надійно ремонтує різні радіоприлади. За це вони йому щиро вдячні. 2. Наших доярок звинувачують у розбазарюванні кормів. Вважаю, що вони не винуваті, бо все те, що я їм відважую, вони повністю з’їдають. 3. По Коцюбинського 5 продається диван. Питати Захарченка, він ще не старий і на поролоні. 4. Шановні батьки! Цього року новорічні подарунки вручатиме Дід Мороз. Подарунки отримають діти, батьки яких здадуть їх до 27 грудня в будинок культури. 5. Уже підготовлено в основному списки громадян, які підлягають паспортизації. Частина з них проходить останню стадію доробки. 6. Довідка дана Укрремтресту в тому, що мешканці будинків №№ 22, 24, 26 виселені у зв’язку з їхньою непридатністю до життя. 7. Увага! Хто бажає придбати помідори, цибулю, прохаємо записатись, зазначивши свою вагу. (Із журналу «Перець»)
1.3. Перепишіть речення, поставте необхідні розділові знаки. Повторіть розділові знаки при однорідних членах речення.
1. Усе міняється оновлюється рветься у ранах кров’ю сходить з туги в груди б’є замулюється мулом порохом береться землі сирій всього себе передає. (П.Тичина) 2. Зазолотились засиніли заграли в семибарвній грі гранітних сходів мокрі схили. (М.Бажан) 3. Столиця Естонії схожа на ілюстрацію до казок Андерсена або братів Грімм (З газети) 4. Помчали в степ прудконогі олені та смугасті зебри. (О.Гончар) 5. Цвітуть бузки садок біліє і тихо ронить пелюстки. (М.Рильський) 6. І квіти і зорі й зеленії віти проводять розмови про вічную славу весни на сім світі про чари потужні весняні. (Леся Українка) 7. Квітка н6а високому пні вітає сонце і море скелі та далекі вогкі вітри гордим і безнадійним привітом засуджених передчасно на смерть. (М.Коцюбинський)
1.4. Доберіть до поданих слів іншомовного походження українські відповідники.
Референт, рецидив, реформа, саботаж, санкція, сертифікат, сесія, стандарт, статус, статут, пенсія, перлюстрація.
2. Укладіть протокол допита свідка або протокол допиту потерпілого
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 26
Тема: УСНЕ ПРОФЕСІЙНЕ СПІЛКУВАННЯ: ОСОБЛИВОСТІ, ВИМОГИ, ФОРМИ
Мета: з’ясувати особливості усного професійного спілкування; визначити вимоги до усного професійного спілкування; Схарактеризувати форми усного професійного спілкування; Удосконалити навички редагування висловів; удосконалити орфографічній й пунктуаційні навички; навчитися складати протокол допиту підозрюваного; поглибити знання про правила складання виступів, охарактеризувати поняття з теми, розвивати уміння вести діалог відповідно до запропонованих ситуацій; навики спонтанного й підготовленого мовлення; удосконалювати комунікативні навички, сприяти збагаченню словникового запасу; виховувати толерантність до чужої думки, культуру усного мовлення.
ПЛАН
1. Особливості усного професійного спілкування.
2. Вимоги до усного професійного спілкування та їх характеристика.
3. Форми усного професійного спілкування та їх характеристика.
4. Загальна характеристика монологічного мовлення.
5. Діалог, його специфіка та особливості.
6. Нарада. Види нарад, підготовка до наради, мовна специфіка.
7. Протокол допиту підозрюваного: визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Виконайте вправи.
1.1. Утворіть форми родового відмінка множини від таких слів.
Ворота, гальма, гастролі, гуслі, джинси, канікули, консерви, литаври, ножиці, шорти, шпроти; башкир, болгарин, вірменин, галичанин, городянин, грузин, кримчанин, молдаванин, монгол, осетин, солдат, татарин, циган.
1.2. Відредагуйте речення і поясніть характер помилок у вживанні займенників.
1. Перед виводом тварин у літні табори, ветеринарним працівникам зробити клінічний огляд на предмет виявлення їх захворювань, надрізати роги і розчистити ратиці (Із журналу „Перець”). 2. Мені доручили зустріти делегацію і допомогти їм влаштуватися у готелі. 3. Під час експерименту показник не фіксувався, отже він не може бути врахований. 4. Семиволос працює з Юрієм два роки. За цей час він досяг певних успіхів. 5. Викладач запропонував студенту вичитати свою доповідь. 6. Сьогодні дружина попросила мене приготувати собі сніданок. 7. У своїй доповіді лектор особливу увагу звернув на засоби масової інформації. 8. Діяльність працівника має сприяти розвиткові товариства, підвищенню результатів його господарської і підприємницької діяльності. 9. У своїй діяльності працівник повинен керуватися законодавством та іншими нормативними документами
1.3. Спишіть речення. Поставте, де це необхідно, розділові знаки. Повторіть розділові знаки при однорідних членах речення.
1. Микола вгледів її тонкий стан сорочку з товстого полотна червоне намисто на шиї вгледів її лице з чорними бровами (І.Нечуй-Левицький) 2. До складу термінів особливо технічних часто входять інтернаціональні компоненти як-от авто- авіа- гідро- теле- радіо- тощо. 3. Щастя здоров’я веселість все цвіло в тім домі. (М.Коцюбинський) 4. Одвічні проблеми буття життя і смерть мрія і дійсність світло і морок біле і чорне ось призма творчості письменника і художника. (З журналу) 5. Луки гори пишні сади все зелене й принишкле. (О.Гончар) 6. Все труд робітника і сміливість героя і кожен дар землі і кожен сплеск води і села вквітчані і горді городи все звернене до вас як безпощадна зброя. (М.Рильський) 7. У нашім саду підвладне все золотому труду і люди і гори і води. (В.Сосюра)
1.4. Поясніть значення поданих слів.
Аболіція, аварія, авізо, авуари, адат, апатриди, біпатриди, арешт, афект, боніфікація, валюта.
2.Робота в парах. Скласти діалог на тему «Розмова з другом про майбутню професію» та презентувати на занятті.
3.Поясніть значення термінів, користуючись тлумачним словником: спілкування, комунікація, телефон, телефонна розмова, етикет спілкування, діалог, монолог.
4. Замініть подані вирази сполученнями іменника та прикметника. Поясніть правопис складних прикметників.
Договір між двома сторонами; сторони, які домовляються; умова перед укладанням договору; покажчик за порядком розташування букв; торгівля окремими товарами; праця найманих робітників; сума, яка задовольняє потреби; правила на службі; білет членства; відомості, що подаються щомісячно; підпис, зроблений своєю рукою; видання, які передплачуються.
5.Поясніть походження свого імені та прізвища.
6. Укладіть протокол допиту підозрюваного.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 27
Тема: ПУБЛІЧНИЙ ВИСТУП. КОНТРОЛЬНИЙ ДИКТАНТ
Мета: ознайомитися з вимогами до публічного виступу та основними жанрами публічного виступу; навчитися аналізувати вимоги до культури мовлення оратора; ознайомитися з особливостями підготовки до публічного виступу; навчитися укладати композицію виступу відповідно до ситуації й мети мовлення; удосконалити орфографічні й пунктуаційні навички; навчитися укладати протокол огляду місця події.
ПЛАН
- Поняття про публічний виступ.
- Основні жанри публічного виступу та їх характеристика.
- Поняття про культуру мови промовця. Вимоги до культури мови у публічному виступі.
- Підготовка до публічного виступу.
- Композиція публічного виступу.
- Протокол огляду місця події: визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Підготуйтеся до написання контрольного диктанту.
2. Виконайте вправи:
2.1. Перепишіть текст, вставляючи потрібні букви, розкриваючи дужки і розставляючи розділові знаки.
Тан(ь?)цювали самі парубки. Ставні легені побралися руками за плечі зімкнулися в тісне (не)велике коло. Під воркоті(н/нн)я ц(е/и)мбалів та баса ритмічно зах(е/и)талися цілим колом (з)боку(на)бік а потім разом рвучко рушили в буряному коловороті міцно б(‘/ь)ючи ногами в діл. В дужих і граціозних руках парубків була сила енергія буйна веселіс(ь?)ть. (Ні)чого більш пр(е/и)красного в розвагах людс(ь?)ких в красі молодечих веселощів досі мені (не)доводилося бачити. (Т.Масенко)
2.2. Перепишіть речення, поставивши необхідні розділові знаки. Поясніть їх.
1. Отак сплелись життя і пісня переливаючись в одне (Антонович) 2. За вікном спить ніч в темне небо загорнена зорями прихорошена. (Ю.Збанацький) 3. Аж до самого небосхилу розляглося засипане снігом поле і спить під поблискуючою тисячами іскорок одежею. (М.Коцюбинський) 4. Веселка овіяна вітром в моїх зацвітає очах. (А.Малишко) 5. Позбавлений можливості говорити з людьми Дорош у стократ сильніше переживав свою трагедію. (Г.Тютюнник) 6. І дощами вмиті журавлі в блакиті відлітають у тривожний дальній шлях. (А.Малишко) 7. І імлистій долині осяяній срібним промінням місяця стояли широкі лани золотого жита і пшениці. (М.Коцюбинський)
2.3. Доберіть до поданих слів іншомовного походження українські відповідники.
Агентство, аліменти, амністія, асоціація, атестація, аукціон, аполітизм, версія, гіпотеза.
3. Укладіть протокол огляду місця події.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 28
Тема: СЛУЖБОВА ТЕЛЕФОННА РОЗМОВА.
КОНТРОЛЬНА РОБОТА 2
Мета: ознайомитися зі специфікою ділової розмови; знати й уміти характеризувати основні компоненти розмови; познайомитися з правилами ведення телефонної розмови; навчитися укладати протокол обшуку приміщення (особи)
ПЛАН
45. Специфіка ділової розмови телефоном.
46. Основні компоненти розмови (встановлення зв’язку, виклад справи, заключні слова) та їх характеристика.
47. Правила ведення телефонної розмови.
48. Протокол обшуку приміщення (особи): визначення, реквізити, правила оформлення.
ЗАВДАННЯ
1. Підготуйтеся до контрольної роботи з таких теоретичних питань.
1. Класифікація ділових паперів за різними ознаками.
2. Юридичні документи та їх види.
3. Характеристика основних кримінально-процесуальних документів.
4. Характеристика основних цивільно-процесуальних документів.
5. Особливості усного професійного спілкування.
6. Вимоги до усного професійного спілкування та їх характеристика.
7. Нарада. Види нарад, підготовка до наради, мовна специфіка.
8. Поняття про публічний виступ. Підготовка до публічного виступу.
9. Основні жанри публічного виступу та їх характеристика.
10. Службова телефонна розмова.
2. Повторіть правила укладання перерахованих нижче документів.
1. Постанова про визнання особи цивільним позивачем.
2. Постанова про закриття кримінального провадження.
3. Протокол допиту свідка.
4. Протокол допиту потерпілого.
5. Протокол огляду місця події.
3. Повторіть основні правила орфографії й пунктуації для виконання завдань на володіння навичок грамотного письма.
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ 29
Тема: СУДОВА ПРОМОВА
Мета: з’ясувати поняття «судова промова»; удосконалити орфографічні та пунктуаційні навички
ПЛАН
49. Судова промова як жанр публічного мовлення.
50. Мовні структурні засоби виступу в суді.
ЗАВДАННЯ
1. Підготуйте не виконані раніше індивідуальні роботи (документи) та самостійні роботи (вправи).
2. Повторіть основні орфографічні правила, які вивчалися на заняттях.
3. Підготуйте письмово теоретичний матеріал з пропущених протягом семестру занять.
4. Підготуйтеся до складання контрольних робіт, якщо їх не виконували.
5. Виконайте письмово такі вправи:
5.1. Спишіть, розставивши розділові знаки, і поясніть їх.
1. Луги струшуючи срібну росу розляглися співами своїх соловейків голосним куванням сивих зозуль (П.Мирний) 2. Жовте листя тремтячи і коливаючись у повітрі тихо раз по раз сідало на землю вкриваючи її пишним золотим накриттям. (Б.Грінченко) 3. На сході прокотилася зірка залишивши за собою світлий слід. 4. Сонце кинувши уверх стовп червоних променів сідало за обрієм. 5. Птахи затихли згорнувши натомлені за день крильця на м’які гніздечка гріючи свої тільця пахучим ласкавим по-материнськи ніжним теплом розігрітої за день землі. (Г.Тютюнник) 6. Перечитуючи прекрасні твори Пушкіна і Шевченка ми не можемо не сказати що вони обидва своїми серпами кожен на своєму полі жали на один сніп. Сніп народної волі народного щастя. (М.Рильський)
5.2. Спишіть, розставивши розділові знаки, і поясніть їх.
1. Ось послухай десь за гаєм соловей заплакав враз. (О.Олесь) 2. Поглянь лишень навколо пшениця стигла золота додолу хилить колос. (Н.Забіла) 3. Думав доля зустрінеться спіткалося горе. (Т.Шевченко) 4. Гаї шумлять я слухаю. (П.Тичина) 5. Не мовкли в лісах солов’ї то кликала нас Україна в зелені простори свої (Л.Первомайський) 6. Саме життя ставить перед письменником вимогу людський образ має право на життя тоді коли він типовий. (Ю.Смолич) 7. Зачекайте ще ж не вечір ще ж у лет не кличе кречет ще в гаях бунтують солов’ї. (Б.Олійник)
ПРАКТИЧНЕ ЗАВДАННЯ №30
Тема: ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ
Мета: повторити правила укладання типових документів, продовжити формування вмінь з володіння нормами літературної мови
План
- Повторення правил укладання типових документів
- Виконання вправ
ЗАВДАННЯ
1.Відредагувати речення.
а) На протязі другої половини засідання виступило по крайній мірі десять делегатів і всі вони іскреннє підтримали ідею будівництва нових кирпічних заводів.
б) Ми все-таки настоюємо на голосуванні і просимо проголосувати за всі перечислені нами предложення.
в) Опрацювавши належним чином статті закону, його було включено до порядку денного пленарного засідання.
2.Які іменники треба вживати у цих словосполученнях?
І. Підбивати підсумки/ підводити підсумки, позбутися шкідливих звичок / позбавитися шкідливих звичок, привести до падіння виробництва / призвести до падіння виробництва, взяти участь / прийняти участь, затвердити доповідь / ухвалити доповідь, піднімати питання / висувати питання.
ІІ. Опиратись на досвід / спиратись на досвід, присвоїти кошти / привласнити кошти, попасти в ціль / потрапити в ціль / влучити в ціль, присвоїти чергове звання / надати чергове звання, доказати причетність / довести причетність, заказати квиток / замовити квиток, віддавати перевагу / надавати перевагу, проблема заключається в / проблема полягає, рахувати недійсним / вважати недійсним.
3.Запишіть слова разом або через дефіс.
Теле/прес/центр, електро/поїзд, двох/сот/ліття, двадцяти/п’яти/поверховий, грам/молекула, джерело/знавство, газо/мотор, лісо/смуга, віце/адмірал, борт/інженер, кіно/репортаж, пів/Криму, фото/журналіст, пів/відра, сніго/убирання, член/кореспондент, пів/овал, унтер/офіцер, кіно/зйомка, хліб/сіль.
4.Подані розмовні форми замініть офіційними зворотами:
Обіймати дуже високу посаду, бухгалтерів звіт, Пономаренків паспорт, продукція доброї якості, день для роботи, щонайкраще виразити думку, точнісінько так, найцінніша річ, величезна споруда.
5. Поставте правильно наголос у словах.
а) Твердий, каталог, квартал, олень, циган, завдання, гуртожиток, загадка, перевертень, веретено, дочка, сільськогосподарський, подруга, приятель, решето, договір, пасти, одноліток, бавовняний, липкий, кидати, кілометр, випадок, одинадцять рукопис, вітчим, абиякий, кропива;
б) чотирнадцять, верба, соломина, п’ятниця, житло, середина, легкий, читання, спина, межа, смачний шофер, завжди, видання, крейдяний, урочисто, мабуть, навчання, дослідний, черговий, хутряний, граблі, коромисло, вимова.
ПЕРЕЛІК ЛОКУМЕНТІВ (уміти укладати різні види документів; знати визначення документів, їх видів, називати реквізити)
1. Документи щодо особового складу (автобіографія, резюме, заява, пропозиція, скарга, характеристика, трудова книжка, особовий листок з обліку кадрів)
2. Довідково-інформаційні документи (анотація, відгук, рецензія, висновок, довідка, огляд, доповідна записка, пояснювальна записка, запрошення,звіт, лист, оголошення, план, протокол, витяг в протоколу, стаття, прес-реліз, наукова робота, реферат, тези, конспект, телеграма, адреса, телефонограма. радіограма,факс)
3. Обліково-фінансові документи (акт, доручення, розписка, список, таблиця накладна)
4. Господарсько-договірні документи (договір, трудова угода, контракт)
5. Організаційні документи (інструкція, положення, правила, статут)
6. Розпорядчі документи (вказівка, постанова, розпорядження)
Рекомендована література
Базова
1. Антоненко-Давндович Б.С. Як ми говоримо. - К.: Либідь, 1991.
2. Ботвина Н.В. Офіційно-діловий та науковий стилі української мови. Навчальний посібник. -К.: "АРТЕК". 1999.
3. Волкотруб Г.Й. Практична стилістика сучасної української мови. - К.: ТОВ. 1998.
4. Глодик С.В. та ін. Сучасні ділові папери: Навчальний посібник. - К.: АСК, 1998.
5. Головач А.С. Зразки оформлення документів: Для підприємств і громадян. -Донецьк.: Сталкер, 1997.
6. Головащук СІ. Українське літературне слововживання: Словник-довідник.-К.: Вища шк., 1995.
7. Гринчишин Д.Г. та ін. Словник-довідник з культури української мови. - Л.: Фенікс, 1996.
8. Гринчишин Д.Г., Сербенська О.А. Словник паронімів української мови. - К.: Рад.шк., 1986.
9. Зубков М.Г. Мова ділових паперів. - X.: Фоліо, Майдан, 1999.
10. Івченко А. Тлумачний словник української мови. - X.: Фоліо, 2001.
11. Коваль А.П. Культура ділового мовлення. - К.: Вища пік., 1974.
12. Козачук Г.О. Українська мова. Практикум. - К.: Вища пік., 1991.
13. Кочан І.М., Токарська А.С. Культура рідної мови. - Л.:;Світ, 1996.
14. Кочерган М. Словник українських міжмовних омонімів. К.: Академія, 1997.
15. Культура української мови: Довідник / За ред. В.М.Русанівського. - К.:
Либідь, 1990.
16. Новий російсько-український словник-довідник /Уклад.: С-Я.Єрмоленко, В.І.Єрмоленко, К.В.Ленець, Л.О.Пустовіт. - К.: Довіра, 1996.
17. Пазяк О.М., Кисіль Г.Г. Українська мова і культура мовлення. - К.: Вища пік., 1995.
18. Пентилюк М.І. Культура мови і стилістика. - К.: Либідь, 1992.
19. Пономарів О.Д. Стилістика сучасної української мови. - К.: Либідь, 1992.
20. Пустовіт Л.О. та ін. Словник іншомовних слів. - К.: Довіра, 2000.
21. Російсько-український словник наукової термінології: Суспільні науки. -К.: Наукова думка, 1994.
22. Тараненко О.О., Брицин В.М. Російсько-український словник: сфера ділового спілкування.-К.: Український науково-виробничий центр "Рідна мова", 1996.
23. Український правопис /НАН України, Ін-т мовознавства ім.О.О.Потебні, Ін-т української мови. - 7-ме вид., випр. й доп.-К.: Наук, думка, 1998
24. Фразеологічний словник української мови/ За ред. Л.С. Паламарчук. - К.: Наук, думка, 1993.
25. Шевчук С.В. Українське ділове мовлення. -К.: ЛІТЕРА, 2006.
26. Шкуратяна Н.Г., Шевчук С.В. Сучасна українська літературна мова: Навч. Посібник. -К.: Літера, 2000.
27. Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. - К.: Освіта, 1994.
28. Мельник Т.М., Тендерна політика в України. Київ. К. 2000.
29. Пономарів О. Іменники жіночого роду в назвах за професіями// Філософсько-антропологічні студії 2001. Спецвипуск - К.: Стимлос, 2005 - с 183-186.
30. Антоненко-Давндович Б.С. Як ми говоримо. - К.: Либідь, 1991.
31. Ботвина Н.В. Офіційно-діловий та науковий стилі української мови. Навчальний посібник. -К.: "АРТЕК". 1999.
32. Волкотруб Г.Й. Практична стилістика сучасної української мови. - К.: ТОВ. 1998.
33. Глтдик С.В. та ін. Сучасні ділові папери: Навчальний посібник. - К.: АСК, 1998.
34. Головач А.С. Зразки оформлення документів: Для підприємств і громадян. -Донецьк.: Сталкер, 1997.
35. Головащук СІ. Українське літературне слововживання: Словник-довідник.-К.: Вища шк., 1995.
36. Гринчишин Д.Г. та ін. Словник-довідник з культури української мови. - Л.: Фенікс, 1996.
37. Гринчишин Д.Г., Сербенська О.А. Словник паронімів української мови. - К.: Рад.шк., 1986.
38. Зубков М.Г. Мова ділових паперів. - X.: Фоліо, Майдан, 1999.
39. Івченко А. Тлумачний словник української мови. - X.: Фоліо, 2001.
40. Коваль А.П. Культура ділового мовлення. - К.: Вища пік., 1974.
41. Козачук Г.О. Українська мова. Практикум. - К.: Вища пік., 1991.
42. Кочан І.М., Токарська А.С. Культура рідної мови. - Л.:;Світ, 1996.