Оздоровчий і профілактичний ефект масової фіз. культ. Нерозривно пов’язаний з підвищенням фіз. активності, посиленими функціями скелетно – рухового апарату, активізацією обміну речовин. В результаті в організмі людини порушується нервово – рефлекторні зв’язки, закладені природою і закріплені в процесі тяжкої фіз. праці, що призводить до розладу регуляції діяльності серцево – судинної та інших систем, порушенню обміну речовин і розвитку дегенеративних захворювань.
Для нормального функціонування людського організму і збереження здоров’я необхідна певна „доза” рухової активності.
Розрізняють загальні і спеціальні ефекти фіз. впр., а також їх опосередкований вплив на фактори ризику. Найбільш загальний ефект тренування полягає в розході енергії, прямо пропорційно діяльності і інтенсивності м’язової діяльності, що дозволяє компенсувати дефіцит енерговитрат. Важливе значення має також підвищена стійкість організму до дій несприятливих факторів зовн6ішнього середовища: стресових ситуацій високих і низьких температур, радіації, травм, гіпоксії. В результаті підвищення неспецифічного імунітету підвищується і стійкість до простудних захворювань. Але використання конкретних тренувальних навантажень, необхідних у великому спорті для досягнення „піку” спортивної форми, нерідко призводить до протилежного ефекту – пригніченню імунітету і підвищенню сприйнятливості інфекційних захворювань. Аналогічний негативний ефект може бути одержаний і при заняттях масовою фіз. культ. Із посиленим збільшенням навантаження.
Оздоровчий ефект занять масової культури пов’язаний насамперед з підвищенням аеробних можливостей організму, до рівня загальної витривалості і фіз. працездатності. Підвищення фіз. працездатності супроводжується профілактичним ефектом у відношення факторів ризику серцево – судинних захворювань: зниження маси тіла і жирової маси, вмісту холестерину і тригліцеридів у крові, зменшенням ЛПНЩ і збільшенням ЛПНЩ, зменшенням АТ і ЧСС.
Крім цього регулярне фіз. тренування дозволяє в значній мірі загальмувати розвиток вікових еволюційних змін фізіологічних функцій організму, а також дегенеративних змін різних органів і систем (включаючи затримку і зворотній розвиток атеросклерозу). В цьому відношенні не є виключенням і кістково – м’язева система. Виконання фіз. впр. позитивно впливає на всі ланки рухового апарату, перешкоджає розвитку дегенеративних змін, пов’язаних з віком і гіподинамією. Підвищується мінералізація кісткової тканини і вміст кальцію в організмі. Збільшується прилив лімфи до суглобних хрящів і міжреберних дисків, що є кращим засобом профілактики артроза і острохондроза.
Все це свідчить про безцінний позитивний вплив занять оздоровчою фіз. культ. На організм людини.