Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Особливості стомлення в бігу




Проблема втоми вважається актуальною общебиологической проблемою, становить великий теоретичний інтерес і має важливе практичне значення для діяльності людини, що займається легкою атлетикою. Питання про правильну трактуванні процесу стомлення довгий час залишався дискусійним. Нині воно розглядається як стан організму, що виникає внаслідок виконання фізичної роботи і проявляється в тимчасовому зниженні працездатності, у погіршенні рухових і вегетативних функцій, їх дискоординації і появу відчуття втоми.

При виконанні фізичного навантаження в першій стадії втоми у порівнянні з виконанням такої в "стійкому" стані відбуваються більш глибокі зрушення в показниках серцево-судинної і дихальної систем. У другій стадії втоми спостерігається подальше зниження біоелектричної активності кори великого мозку і більш напружена діяльність серцево-судинної і дихальної систем. Третя стадія стомлення характеризується зниженням біоелектричної активності кори великого мозку (до 22% в порівнянні з попередніми двома стадіями стомлення) і погіршенням функціонування серцево-судинної і дихальної систем.

У працюючих м'язах бігуна при стомленні відбувається вичерпання запасів енергетичних субстратів (АТФ, КФ, глікоген), накопичуються продукти розпаду (молочна кислота, кетонові тіла) і відзначаються різкі зрушення внутрішнього середовища організму. При цьому порушується регуляція процесів, пов'язаних з енергетичним забезпеченням м'язового скорочення, з'являються виражені зміни в діяльності систем легеневого дихання і кровообігу (Меньшиков В.В., Волков Н.І., 1986).

У стані втоми у спортсмена-бігуна знижується концентрація АТФ в нервових клітинах і порушується синтез ацетилхоліну в синаптичних утвореннях, в результаті чого порушується діяльність центральної нервової системи з формування рухових імпульсів та передачі їх до працюючих м'язів; сповільнюється швидкість переробки сигналів, що надходять від проприо-і хеморецепторів; в моторних центрах розвивається охоронне гальмування, пов'язане з утворенням гамма-аміномасляної кислоти (Меньшиков В.В., Волков Н.І., 1986; Міщенко BC, 1990).

При стомленні в процесі виконання фізичних навантажень пригнічується діяльність залоз внутрішньої секреції бігуна, що веде до зменшення вироблення гормонів і зниження активності ряду ферментів. Перш за все, це позначається на міофібріллярного АТФ-фазі, яка контролює перетворенняхімічної енергії в механічну роботу. При зниженні швидкості розщеплення АТФ в міофібрили автоматично зменшується і потужність виконуваної роботи. У стані втоми зменшується активність ферментів аеробного окислення і порушується сполучення реакцій окислення з ресинтезу АТФ. Для підтримки необхідного рівня АТФ відбувається вторинне посилення гліколізу, що супроводжується за-кісленіем внутрішніх середовищ і порушенням гомеостазу. Посилення економічної катаболізм білкових сполук супроводжується підвищенням вмісту сечовини в крові.

Молочна кислота виробляється м'язами і потім виділяється в кров, де можна виміряти її концентрацію. Вона присутня як в м'язових волокнах, так і в крові у вигляді двох іонів, відповідно однієї молекули і одного електрично зарядженого атома. Перший іон - це негативно заряджений іон лактату (Lа -). Рівень цієї субстанції в крові може бути, зокрема, виміряний. Другий іон - це позитивно заряджений іон водню (Н +). Саме другий іон викликає великий дискомфорт, тому що підвищує рівень молочної кислоти в м'язах. Більш того, він навіть може порушити належну роботу м'язів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 375 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2373 - | 2121 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.