Ділова гра 6. Вектор руху (напрямки реструктуризації та диверсифікації бізнесу компанії „Лукойл Україна” (Наталія Костенко) (2 години)
Мета гри: на основі визначення конкурентних переваг підприємства з участю іноземних інвестицій (ПІІ) запропонувати напрямки реструктуризації та диверсифікації бізнесу компанії
Завдання до ділової гри:
1. Які проблеми стоять перед ПІІ «Лукойл-Україна» на сучасному етапі?
2. Визначте конкурентні переваги ПІІ «Лукойл-Україна».
3. Визначте напрями диверсифікації бізнесу ПІІ «Лукойл-Україна».
4. Які напрями реструктуризації бізнесу компанії «Лукойл-Україна» Ви можете запропонувати?
5.3 якими ризиками може зустрітися компанія на ринку?
6. Яку роль відіграє ОПЕК у формуванні світових цін на нафту? Якою є ціна на нафту на світовому ринку на сьогоднішній день?
Зміст ділової гри:
Віце-президент із стратегічного розвитку ПІІ «Лукойл-Україна» зібрав керівників підрозділів, щоб підбити підсумки діяльності та визначити стратегію на найближчі 5 років. Доповідь містила основні заходи, які було проведено за роки діяльності в Україні.
Доповідь віце-президента:
Перша половина 2004 року стала переломним моментом на ринку нафтопродуктів, що значно зміцнів, тому що уряд знайшов взаєморозуміння з виробниками, заводи збільшили випуск продукції, ціна нафтопродуктів регулюється попитом та пропозицією. Основні напрями бізнесу ПІІ «Лукойл-Україна»:
- палива промисловість;
- фінансовий сектор;
- хімічна промисловість.
Нині опорними підприємствами «Лукойл» є одеський НПЗ, калузький нафтохімічний завод - ЗАТ «Лукор», бердянський завод - СП «Азмол».
Інформація щодо постачання і переробки нафти на українських НПЗ у першому півріччі 2004 наведена у додатку (КТ 5 к. ДГ 6).
Річний оборот у 2004 році становив 2,5 млрд. грн, обсяг реалізації нафтопродуктів в Україні за 2004 рік - 440 тис. т. У 2003 році доход ПП «Лукойл-Україна» становив понад 1,5 млрд грн, ЗАТ «Лукор» - 182,5 млн. грн, одеського НПЗ -175 млн. грн.
ПІІ «Лукойл-Україна» у 2004 році одержав від ВАТ «Лукойл» (Росія) додаткові повноваження щодо прийняття оперативних рішень.
Головний принцип менеджменту: кожний повинен робити свою справу і відповідати за наслідки своїх рішень. Це призвело до скорочення структурних одиниць з 13 філій до 5 територіально-виробничих управлінь. Але ці заходи, проведені на місцях, не усунули внутрішніх суперечностей: боротьба за чисельність штату, за бюджет, інші ресурси.
У 2004 році «Лукойл» закінчив створення дочірнього банку «Петрокомерцбанк-Україна» у Севастополі, реорганізував систему транспортування і збереження продукції. Усі невиробничі структури виділено в окремі підприємства, дочірні компанії.
ЗАТ «Лукор» одержав у 2004 році 20 млн. дол. інвестицій для реконструкції основних фондів. У затвердженій довгостроковій інвестиційній програмі модернізації ЗАТ «Лукор» планується вкласти 240 млн. дол. «Лукойл» забезпечує «Лукор» дизельним паливом і прямогонним бензином, у 2003 році обсяг їхнього постачання становив 449 тис. т.
Подібні плани розглядаються і відносно «Азмолу». На першому етапі тут намічено подвоїти виробництво мастил і вийти з ними на внутрішній і зовнішній ринки. У 2004 році виробництво мастил становило 65 тис. т наливних і 2,5 тис. т фасованих (16-18% українського ринку мастил). Для реалізації мастил створено мережу регіональних філій у Києві, Одесі, Донецьку, Дніпропетровську, Харкові, Сімферополі, Луцьку. У Києві компанія планує освоїти 7-10% ринку, зробивши акцент на роздрібній реалізації.
Одночасно продовжується реконструкція одеського НПЗ. За два роки обсяг інвестицій збільшився в 10 разів і становив у 2004 році 19,6 млн. дол. Загальний обсяг інвестицій становитиме 39,5 млн. дол. Акцент робиться на різкому збільшенні обсягів виробництва високооктанових бензинів і підвищенні їхньої якості. У 2004 році введено в дію установку ізомеризації, яка дозволила збільшити частку високооктанових марок в обсязі бензинів, що випускаються, до 90%. Відповідно до програми модернізації заводу до 2007 року усі вироблені на ньому нафтопродукти будуть відповідати вимогам ІSО 9000. Якщо в 2002 році глибина переробки нафти становила 48,8%, то в 2002 році - 58,7%, у 2004 році планується досягти європейського рівня - 79,8%.
Компанія ПП «Лукойл-Україна», крім виробництва, велику увагу приділяє реалізації і збуту продукції. Але придбання компанією «Лукойл» НПЗ «Петротел» у Румунії усуне необхідність відвантаження 60% нафтопродуктів у цю країну з одеського порту.
6 вересня 2004 року ПІІ «Лукойл-Україна» представила дуже амбіційну програму - відкриття другої бази реалізації продуктів нафтопереробки в Борисполі - газонаповнювальної станції (ГНС) потужністю 10 тис. т газу. Завдяки їй зрідженим газом будуть забезпечені споживачі Києва, Київської, Черкаської і Житомирської областей, а повітря в столиці стане значно чистішим через скорочення викидів шкідливих газів в атмосферу на 10%. Нині уже 10 АЗС оснащені газовими модулями, до кінця 2004 року - буде 36. У найближчі два роки компанія розраховує вийти на реалізацію 35 тис т зрідженого газу.
Для населення балон зі зрідженим газом коштуватиме 35-36 грн, для підприємств - 40 грн, тоді як середня ціна становить 45 грн. Компанія гарантує, що в балоні буде саме 21 кг газу ±100 грамів на балон.
Російський «Лукойл» здатний вийти на ринок як найбільший постачальник природного газу. Якщо сьогодні добувається 80 млн. тонн нафти і 5 млрд. м3 газу в рік, то в 2010 році розраховують вийти на рівень 50 млрд. м3 газу, що дозволить стати другою компанією в Росії після «Газпрому». Частка газу в загальному обсязі видобутку вуглеводнів компанією збільшиться до 30-40%.
У 2003 році створено ДП «Лук-авіа ойл», що приступило до серійного випуску пального для авіалайнерів. Компанія постійно виходить на нові ринки. Щомісяця реактивним паливом заправляється близько сотні літаків в аеропортах «Бориспіль», «Жуляни», «Чернівці», «Рівне». Контракти укладено з національними авіакомпаніями «Аеросвіт», «МАУ», «Авіалінії України». У 2004 році поставлено 15 тис. т реактивного палива, у 2005 році обсяг реалізації реактивного палива збільшиться вдвічі.
Основними ж напрямами реалізації залишаються дизельне паливо і бензин. Мережа зі 142 АЗС ПП «Лукойл-Україна» охоплює 13 областей України: Київську, Одеську, Житомирську, Вінницьку, Миколаївську, Черкаську, Запорізьку, Івано-Франківську, Волинську, Львівську, Чернівецьку, Херсонську й АР Крим. Однак масштаби роздрібної реалізації можуть бути збільшені вдвічі. У перспективі планується довести мережу АЗС до 250. У вересні 2005 року АЗС «Лукойл» відкрито у Донецьку.
Якщо в 2002 році через свої АЗС продано 5% бензину, то в 2003 - 33%. У 6 разів зросла і частка реалізованого через АЗС дизпалива. У 2003 році через АЗС було реалізовано П2,5 тис. т пального, у 2004 - цей показник збільшився втричі.
Інвестиції в будівництво АЗС становили 11 млн. дол. Ще 19 млн. дол. будуть спрямовані на придбання існуючих підприємств нафтопродуктозабезпечення і реконструкцію станцій. Згодом нова АЗС під брендом «Лукойл» будуватиметься лише у випадку, якщо на ній передбачається реалізація нафтопродуктів в обсязі не менш 10 т/день. Реконструкція старих АЗС проводитиметься за умови продажу нафтопродуктів не менш 7 т/день.
У Києві укладено 2 масштабні угоди з компаніями «ТІКО» і «Етрекс». Договори допускають ведення бізнесу на паритетних засадах, у підсумку кількість АЗС у Києві зросла до 24.
З метою вдосконалення оперативного управління діяльністю АЗС у штаб-квартирі «Лукойлу» введено в дію центр диспетчерського зв'язку з АЗС. Він дозволяє автоматизувати процес забезпечення АЗС паливом, полегшує контроль за витратою нафтопродуктів і дає можливість одержувати оперативні дані про рух нафтопродуктів у режимі реального часу. У найближчому майбутньому також планується використання комплексу супутникового спостереження за рухом бензовозів на базі системи С-Р8.
Запущено Інтернет-сайт www.lukoil.ua, що, крім виконання функцій інформаційного ресурсу, обслуговує корпоративних клієнтів. Зокрема, клієнт «Лукойлу» тепер може прямо зі свого робочого місця довідатися, де і коли заправлялися його автомобілі, номінали, типи палива і залишки пального, одержуваного за відповідними паливними картками. Низку АЗС переведено на дилерську систему управління. Так, високий відсоток прибутку, що відраховується як винагорода колективам дилерів, дозволив лише за останні 3 місяці збільшити обсяги продажу майже на третину. При цьому майно всіх АЗС залишалося на балансі штаб-квартири.
Найпопулярніші бренди АЗС в Україні наведено в (КТ 5 к. ДГ 6).
Різке збільшення кількості АЗС ставить проблему збереження якості бензину. Вирішення цієї проблеми буде контролюватися на всіх етапах від виробництва до продажу-Гарантувати високий рівень якості дозволить угода про контроль якості нафтопродуктів на АЗС і нафтобазах з найбільшим міжнародним інспекційним товариством «Бюро Веритас». У його рамках діє незалежний, визнаний в усьому світі експерт.
Відповідно до підписаної угоди регулярно здійснюватиметься добір проб і лабораторний аналіз нафтопродуктів на всіх етапах руху нафтопродуктів до споживача - на одеському НПЗ, у залізничних цистернах, на нафтобазах і АЗС. Це дозволить підвищити ефективність контролю якості, швидко виявляти відповідні порушення і вирішувати суперечки.
Усі названі заходи покликані зробити АЗС «Лукойлу» найкращими в Україні. У свою чергу, це дозволить збільшити присутність цієї компанії на українському ринку з нинішніх 10 до 18-20%.
Розвивається і відповідна інфраструктура.
У 2004 році АЗС підключено до системи продажу нафтопродуктів за пластиковими картками, що дозволило скоротити витрати на них на 20%. Розвиватиметься ринок надання сервісних послуг, страхування.
Створено спеціалізоване підприємство з перевезення нафтопродуктів ДП «Лук-транс». На його баланс передано всі транспортні засоби структурних підрозділів ПН «Лукойл-Україна». Завдання цієї дочірньої компанії - перевезення палива автомобільним, залізничним і морським транспортом. Придбано великовантажні бензовози фірми Scania. Ведуться переговори щодо закупівлі залізничних цистерн. ДП «Лук-транс» уклала договір з найбільшим автоперевізником України - компанією «Укртрансавто». Консолідація зусиль і збільшення власного транспортного парку дозволили скоротити терміни поставок і знизити ризик втрати якості нафтопродуктів.
Водночас компанія будує власні нафтобази чи повністю їх орендує. Уже побудовані термінали в Борисполі, Севастополі, Сімферополі. Місткість задіяних у роботі нафтобаз становить 48 тис. т.
4 вересня 2005 року на засіданні Кабінету Міністрів України керівництво «Лукойл-Україна» погодилося продавати дизпаливо сільськогосподарським підприємствам (під забезпечення майбутньої збиральної кампанії) по 1700 грн/т, хоча його собівартість 1850 грн./т. Це ще один зі шляхів збільшення обсягів продажу на внутрішньому ринку ціною тимчасових збитків.
Окрім цього, ми реалізували низку спонсорських проектів.
ПІІ «Лукойл-Україна» підтримує національну збірну України з тайського боксу. Компанія допомагає команді в період між змаганнями, вирішує питання працевлаштування спортсменів, які йдуть з великого спорту.
У листопаді 2004 року ПІІ «Лукойл-Україна» та Федерація мотоциклетного спорту України підписали Меморандум про співпрацю. Компанія спонсорувала 5-й етап Чемпіонату Європи з мотокросу серед юніорів у Дніпропетровську та Кубок Києва з мотокросу.
22 лютого компанія виступила Генеральним спонсором Першого Фестивалю Московських театрів.
Мою доповідь завершено. Якими Ви бачите перспективи компанії?