Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Призначення покарання за сукупністю злочинів. Питання про призначення покарання за сукупністю злочинів виникає у тих випадках, коли злочинна діяль­ність особи проявляється у вчиненні одного або декіль­кох




Питання про призначення покарання за сукупністю злочинів виникає у тих випадках, коли злочинна діяль­ність особи проявляється у вчиненні одного або декіль­кох діянь, які кваліфікуються за двома або більше кри­мінально-правовими нормами Особливої частини КК, до засудження за будь-який з них. Ця обставина є свідчен­ням підвищеної суспільної небезпеки злочинного діяння та особи, що його вчинила. Тому щодо таких осіб вста­новлений ст. 70 КК особливий порядок призначення по­карання, при якому наявність сукупності злочинів роз­глядається як підстава для посилення покарання.

У чинному законодавстві розрізняються дві ситуа­ції, за яких виникає необхідність призначення пока­рання за сукупністю злочинів. По-перше, коли особа визнається винною у вчиненні злочинів і за жодний з них вона не була засуджена (ч.ч. 1 і 2 ст. 70 КК). По-друге, коли після винесення вироку буде встановлено, що особа винна ще й в іншому злочині, який вчинений до винесення вироку у першій справі (ч. 4 ст. 70 КК). У першому випадку йдеться про таку сукупність зло­чинів, яка в літературі називається «класичною», в другому – сукупність, яка дістала назву «розірваної».[38. c.590]

У другій ситуації, як визнається в літературі, має місце та ж сама сукупність злочинів. Вона лише ускладнена процесуальним моментом – несвоєчасним розкриттям одного або більше злочинів і наявністю вироку по одній із справ. Якби цього не сталося, то суд розглядав би справу щодо всіх вчинених злочинів одночасно, тоді б була типова сукупність злочинів.[30. c….]

Призначення покарання за сукупністю злочинів у порядку, встановленому ч. ч. 1 і 2 ст. 70 КК, проходить у два етапи:

1) суд призначає покарання окремо за кожний зло­чин, що входить у сукупність;

2) суд призначає остаточне покарання за сукупні­стю злочинів.

Призначення покарання окремо за кожний із злочинів, що утворює сукупність, – важлива вимо­га ст. 70 КК, порушення якої неприпустиме. Дотри­мання правила про призначення покарання за кож­ний із злочинів є не тільки гарантією справедливого засудження, але й відіграє важливу роль при засто­суванні окремих інститутів кримінального права. Такий порядок призначення покарання дає можли­вість без будь-яких ускладнень застосувати амністію або помилування до кожного окремого злочину, а переглянувши справу, внести зміну у вирок на предмет пом’якшення покарання, призначеного за конкретний злочин, якщо є підстави вважати його надмірно суворим. Якби вирок не містив вказівки на розмір покарання за кожний злочин, що входить у сукупність, то визнання неправильним обвинува­чення в одному із злочинів без скасування вироку у повному обсязі було б неможливим.

Суд, призначаючи покарання за кожний із злочинів, керується загальними засадами призначення покаран­ня (ст. 65 КК). Такий підхід до призначення покарання дає можливість індивідуалізувати його щодо кожного злочину, враховуючи в той же час, що особою вчинено не один, а два або більше злочинів.

Відповідно до ч. 1 ст. 70 КК призначення остаточ­ного покарання може відбуватися шляхом:

1) поглинення менш суворого покарання більш суворим;

2) часткового складання призначених покарань;

3) повного складання призначених покарань.

Призначення остаточного покарання шляхом погли­нення менш суворого покарання більш суворим допу­скається як щодо покарань одного виду, так і різних видів. Але однакові за видом і розміром покарання по­глиненню не підлягають, крім випадку, коли вони при­значені у максимальних межах санкцій статей КК.

Принцип часткового складання полягає в тому, що остаточне покарання призначається шляхом приєд­нання до найбільш суворого покарання, призначеного за один із злочинів, будь-якої частини менш суворого покарання (або покарань), призначеного за інший зло­чин (злочини).

При повному складанні остаточне покарання за су­купністю дорівнює сумі складених покарань. Принцип повного складання покарань, встановлений ч. 1 ст. 70 КК, наочно демонструє відповідальність за кожний із вчинених злочинів.

Суд, при об­ранні принципу призначення остаточного покарання за сукупністю злочинів, як зазначено в постанові Пле­нуму Верховного Суду України № 22 від 22 грудня 1995 р. «Про практику призначення судами криміна­льного покарання» (п. 15), повинен керуватися загаль­ними засадами призначення покарання, враховувати кількість злочинів, які входять до сукупності, форму вини й мотиви вчинення кожного з них, вид сукупнос­ті (реальна чи ідеальна), тяжкість наслідків кожного злочину окремо та їх сукупність тощо.[30. c.63]

У літературі та в судовій практиці визнається доці­льним застосування принципу поглинення покарання в таких випадках:

а) за наявності ідеальної сукупності злочинів;

б) коли один із злочинів істотно відрізняється за ступенем тяжкості від іншого, що входить у сукуп­ність (наприклад, злочин невеликої тяжкості та особ­ливо тяжкий);

в) коли призначені за окремі злочини покарання складанню з іншими видами покарань не підлягають (наприклад, згідно з ч. З ст. 72 КК основні покарання у вигляді штрафу та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю складанню з іншими видами покарань не підлягають).

Призначення покарання за сукупністю злочинів у порядку, встановленому ч. 4 ст. 70 КК, відбувається в три етапи:

а) суд призначає покарання за злочин, розкритий останнім, тобто за другим вироком;

б) остаточне покарання за сукупністю злочинів суд призначає, враховуючи покарання за першим вироком, або шляхом поглинення менш суворого більш суво­рим, або шляхом повного чи часткового складання, але в межах максимального розміру санкції статті Особливої частини КК, за якою призначено найсуворіше покарання;

в) у строк покарання, остаточно призначеного за сукупністю злочинів, суд зараховує покарання, відбуте повністю або частково за попереднім вироком.

Призначене за правилами ч. 4 ст. 70 КК остаточне покарання не може бути меншим, ніж будь-яке з пока­рань, призначених за злочини, що входять у сукупність.

У строк остаточного покарання, призначеного з вра­хуванням покарання за першим вироком, обов’язково зараховується усе фактично відбуте на цей час покаран­ня за першим вироком, як відбуте повністю, так і відбуте частково. Зарахування у відбуття іншого за видом пока­рання, ніж вид остаточного, відбувається з дотриманням вимог ст. 72 КК про правила переведення менш суворих видів покарання в більш суворі.

Складання покарань обмежене ч. 2 ст. 70 КК пев­ними межами. За загальним правилом, остаточне по­карання, одержане при складанні окремих покарань (повному чи частковому), не може перевищувати ма­ксимальної межі санкції кримінально-правової нор­ми, за якою призначено за конкретний злочин найсуворіше покарання. Так, якщо суд призначив за ч. 1 ст. 122 КК покарання у вигляді 2-х років позбавлення волі, а за ч. 1 ст. 185 КК – 1 рік позбавлення волі, то можливість призначення остаточного покарання шляхом повного складання не виключається (макси­мальний розмір санкції ч. 1 ст. 122 КК – 3 роки по­збавлення волі). Якщо ж суд призначив за ч. 1 ст. 122 КК покарання у вигляді 2-х років, а ч. 1 ст. 185 КК-2 роки 6 місяців позбавлення волі, то остаточне пока­рання може бути призначене лише шляхом частково­го складання, тобто до 2 років 6 місяців суд може приєднати лише 6 місяців від покарання, призначено­го за ч. 1 ст. 122 КК, бо максимальна межа санкції ч. 1 ст. 185 КК становить 3 роки.

У той же час з метою посилення відповідальності осіб, що вчинили два або більше злочинів, у т. ч. тяжкі або особливо тяжкі, чинний КК надає, на відміну від КК 1960 р., можливість суду при призначенні остаточ­ного покарання вийти за максимальний розмір пока­рання, встановлений санкцією статті Особливої части­ни КК, за якою призначено найсуворіше покарання. Згідно з ч. 2 ст. 70 КК, якщо хоча б один із злочинів, що входять у сукупність, є умисним тяжким або особ­ливо тяжким, суд може призначити покарання за су­купністю злочинів у межах максимального строку, встановленого для даного виду покарання. Вказівка на максимальний строк кожного виду покарання містить­ся у відповідних статтях Загальної частини КК (розділ X). У зазначеному положенні йдеться не про абстрак­тну можливість призначення остаточного покарання в межах його максимального строку, а про можливість повного або часткового складання у цих межах.[6. c.270]

Відповідно до ч. 2 ст. 70 КК суд має можливість призначити за певних умов остаточне покарання шля­хом складання за злочини, що входять у сукупність у разі призначення за них однакових за видом і розмі­ром покарань у максимальних межах санкцій.

При засудженні особи за вчинення двох або більше злочинів, як у порядку ч.ч. 1 та 2 ст. 70 КК, так і в по­рядку ч. 4 ст. 70 КК, до основного суд може приєднати додаткові види покарання. Як і основне покарання, додаткове покарання повинно бути призначене за кон­кретний злочин або злочини. Якщо додаткове пока­рання не було призначене за конкретний злочин або злочини, що входять у сукупність, то воно не може бути призначене за сукупністю злочинів.

У випадку, коли один і той же вид додаткового по­карання призначається за два або більше злочинів, ос­таточний його строк чи розмір при частковому або по­вному складанні не може перевищувати максимальний розмір, встановлений у Загальній частині КК для да­ного виду покарання. При призначенні покарання за злочини, що входять у сукупність, різнорідних додат­кових покарань, наприклад, за один – конфіскацію майна, а за другий – позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, кожне з них приєднується до основного остаточного покарання і виконується самостійно.[5. c.311]

У зв’язку із введенням у дію з 1 вересня 2001 p. но­вого КК і застосуванням Прикінцевих та перехідних положень виникли питання про дію у часі криміналь­но-правових норм, які регламентують правила призна­чення покарання за сукупністю злочинів: ст. 42 КК 1960 p. і ст. 70 КК 2001 p. Пунктом 13 Розділу II При­кінцевих та перехідних положень встановлено, що у разі призначення покарання за сукупністю злочинів, вчинених до набрання чинності новим КК, тобто до 1 вересня 2001 p., застосовується ст. 42 КК України 1960 p. Якщо ж хоча б один із злочинів, що входять у сукупність, вчинений після набрання чинності новим КК, то при призначенні покарання за сукупністю зло­чинів застосовується ст. 70 нового КК.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 440 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Слабые люди всю жизнь стараются быть не хуже других. Сильным во что бы то ни стало нужно стать лучше всех. © Борис Акунин
==> читать все изречения...

2240 - | 2159 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.