Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Теорія пізнання і її значення для діагностики, лікування та профілактики захворювань.




 

Однією з важливих функцій свідомості є пізнання людиною навколишнього світу і самої себе. Люди не можуть жити, перетворювати природу без знань. Пізнання — це таке функціонування свідомості, в результаті якого виникають нові знання. Пізнання відображає реальну дійсність не прямо, а опосередковано — через матеріально-практичну діяльність. Отже, пізнання – це процесс активного відображення людиною об’єктивної реальності з метою отримання нових знань.

Питання про можливість пізнання, яке є зворотною стороною основного питання філософії,можна окреслити такими позиціями:

гносеологічного оптимізму (людське пізнання не має меж і спроможне продукувати надійні, ґрунтовні, достовірні знання);

агностицизму (заперечення принципової можливості для людини мати виправдані достовірні знання);

скептицизму (висловлення сумніву як у позитивних можливостях пізнання, так і в його повній неспроможності).

 Об’єктом пізнання є конкретні речі, явища, процеси, на які спрямована пізнавальна активність. Той, хто здійснює пізнавальну діяльність, виступає суб’єктом пізнання. Ним може бути як окремий індивід, так і соціальна група, що здобуває знання, вибудовує теорії та концепції, зберігає та передає їх новим поколінням. Процес пізнання має суспільно-історичний характер. Усі людські пізнавальні здібності, і насамперед мислення, не дані людині від природи, вони сформувалися на основі праці, суспільного виробництва.

Проблеми пізнання досліджує розділ філософії під назвою «гносеологія» (давньогрец. «гносис» - пізнання).

Предметом теорії пізнання (гносеології) як філософської дисципліни являються: природа пізнання як цілого, його можливості і межі, відношення знання і реальності, знання і віри, суб'єкта і об'єкту пізнання, істина і її критерії, форми і рівні пізнання, його соціокультурний контекст, співвідношення різних форм знання. Теорія пізнання тісно пов'язана з такими філософськими науками, як онтологія - вчення про буття як таке, діалектика - вчення про загальні закони буття і пізнання, а також з логікою і методологією.

Слід зазначити, що пізнання постає не лише процессом отримання інформації, а й прагненням оволодіти реальністю через сфери почуттів, емоцій, інтуїції та ін. Така багатоаспектність пізнання знаходить своє виявлення у різних його видах: життєво-досвідне;мистецьке;наукове;релігійно-містичне;екстрасенсивне.

Етичні, філософські та психологічні основи діагностики.

Діагностика — розділ медицини, що вивчає методи та принципи встановлення діагнозу (діагноз — розпізнання). Це особливий вид лікарської діяльності, що має багато схожого з науковим пізнанням. Лікар є суб'єктом, а хворий — об'єктом пізнання.

Під час дослідження хворого лікар будує модель хвороби, яку зіставляє з еталоном — нозологічною формою, описаною мовою сучасної науки. Більш конкретний зміст поняття діагноз — це короткий лікарський висновок про суть хвороби та стан хворого, а висновок може бути у двох формах "здоровий" або "хворий". Вважається, що коли у людини не виявлено прояву патології, то вона є "здоровою", а якщо є відхилення та зміни від фізіологічної норми, то вона "хвора". Але такий підхід є досить умовним, тому що у людини може бути принаймні чотири стани:

1) оптимальна стійкість до дії патогенних факторів, коли хороша фізична, психічна та соціальна адаптованість;

2) передхвороба, коли можливий розвиток патологічного процесу без зміни сили дії патогенного фактора, внаслідок зниження резистентності;

3) стан, який характеризується наявністю патологічного процесу без специфічних симптомів хвороби;

4) хвороба, тобто такий прояв патологічного процесу, який позначається на соціальному статусі хворого.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-11-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 504 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2333 - | 2114 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.