Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Органи правосуддя в Україні





 


ходом країни на нові демократичні засади суспільного життя вже не може залишатися без змін, щоб повною мірою задовольняти потреби суспільства. В умовах нових економічних і політичних реалій виникла необхідність реформування всієї правової системи, передусім її цент­ральної ланки — суду. Створення справді незалежної і ефективної су­дової влади, забезпечення її чіткого функціонування є нагальною по­требою, одним з найважливіших державних пріоритетів у складному процесі побудови демократичної правової держави. Адже без цього не можна створити міцних правових гарантій, які забезпечували б надійний судовий захист соціально-економічних і політичних прав громадян та їх об'єднань у процесі розвитку сучасного українського суспільства. Проведення судової реформи на основі положень Кон­ституції України шляхом дослідження як певних внутрішніх процесів життя суспільства, так і вивчення досвіду розвинутих демократичних країн, де судові системи функціонують в умовах цивілізованої демо­кратії й налагоджених упродовж багатьох десятиріч ринкових економічних відносин, — важливе державне завдання.

Одним з першочергових завдань стала реалізація положень Кон­ституції про введення в судову систему України нових видів судів а саме адміністративного суду, суду присяжних, апеляційних судів то­що, визначення їх структури і функцій стосовно вимог нашого часу, державних і громадських потреб, місця і ролі судової влади в консти­туційному контексті поділу влади, її функціонального призначення в системі стримань і противаг, а також значення суду для нормальної життєдіяльності правової демократичної держави та її громадян.

Насамперед необхідна була і є подальша законодавча деталізація конституційних положень щодо судоустрою і судочинства, а також окремих судових установ, які у найбільш демократичних, загально­визнаних формах і демократичними методами забезпечували б судо­вий захист урегульованих Конституцією та чинним законодавством сучасних економічних відносин, політичних інститутів, а також кон­ституційних прав громадян України, прав і законних інтересів іноземних підприємців, інвесторів, інших учасників економічних новацій, що впроваджуються в Україні, реального впливу суду на ефективність боротьби з економічною злочинністю та корупцією.

Серед функцій, притаманних судовій владі, однією з основних є мирними цивілізованими засобами вирішувати спори між індивідами, соціальними групами і навіть державами, запобігати, а якщо вони по­чались, переривати конфлікти між ними, забезпечувати дію норм


Конституції та чинного законодавства. Юридичні інституції, якими є суди, своєю діяльністю сприяють подоланню суперечностей закон­ним шляхом, стабілізують ситуації, породжують достатньо визначені правові, соціальні та економічні наслідки і, що важливо, гарантують прийняте рішення авторитетом і силою держави або міжнародного співтовариства. Тут можуть застосовуватися і примусові заходи, якщо інші шляхи вирішення або запобігання порушенням закону виявили­ся безрезультатними. Специфічна влада судового рішення, яке є обов'язковим до виконання, — ефективний засіб досягнення соціаль­ної справедливості та злагоди, інструментом мирного і справедливого вирішення правових спорів і подолання різних суперечностей.

Саме суд, судова влада є необхідною гарантією в системі поділу влади від свавільного втручання урядово-адміністративних органів у суспільні відносини, адже незалежна судова влада має здатність кон­тролювати законність і правомірність виконавчої влади, а також за допомогою процедури конституційної юрисдикції захистити суспільство від можливих законодавчих порушень. Перед судом пред­ставники всіх протилежних інтересів є формально рівними між со­бою. Притаманні лише судові специфічні повноваження дають змогу урівноважувати зіткнення соціальних інтересів, сприяти їх оптималь­ному врегулюванню, реально забезпечувати гарантії свободи, само­стійності та власності.

В умовах дії принципу поділу влади судова влада, рівно як і зако­нодавча та виконавча, наділена Конституцією самостійною компе­тенцією, а також сукупністю засобів впливу на соціальні ситуації, усунення суперечностей і конфліктів, що виникають у суспільстві.

Зазначимо, що реалізація конституційних повноважень суду здійснюється ним не в ізоляції, а в умовах складного, багатофактор-ного процесу суспільного розвитку під впливом соціально-історич­них явищ і подій. Це особливо характерно для перехідного етапу роз­витку держави, який зумовлюється і ускладнюється економічною або політичною кризою, незрілістю демократичних засад у суспільстві і нерозвиненістю його політичної системи в період подолання наслідків тоталітаризму, відсутністю повноцінної законодавчої бази, що спричиняє суперечності й викликає конфлікти та протистояння в суспільстві1. Внаслідок багаторічного панування командно-

1 Юридическая конфликтология: процедури разрешения. — М., 1995. — С. 59-158.


 


490


491


Розділ 22






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 127 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2414 - | 2335 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.