ходом країни на нові демократичні засади суспільного життя вже не може залишатися без змін, щоб повною мірою задовольняти потреби суспільства. В умовах нових економічних і політичних реалій виникла необхідність реформування всієї правової системи, передусім її центральної ланки — суду. Створення справді незалежної і ефективної судової влади, забезпечення її чіткого функціонування є нагальною потребою, одним з найважливіших державних пріоритетів у складному процесі побудови демократичної правової держави. Адже без цього не можна створити міцних правових гарантій, які забезпечували б надійний судовий захист соціально-економічних і політичних прав громадян та їх об'єднань у процесі розвитку сучасного українського суспільства. Проведення судової реформи на основі положень Конституції України шляхом дослідження як певних внутрішніх процесів життя суспільства, так і вивчення досвіду розвинутих демократичних країн, де судові системи функціонують в умовах цивілізованої демократії й налагоджених упродовж багатьох десятиріч ринкових економічних відносин, — важливе державне завдання.
Одним з першочергових завдань стала реалізація положень Конституції про введення в судову систему України нових видів судів а саме адміністративного суду, суду присяжних, апеляційних судів тощо, визначення їх структури і функцій стосовно вимог нашого часу, державних і громадських потреб, місця і ролі судової влади в конституційному контексті поділу влади, її функціонального призначення в системі стримань і противаг, а також значення суду для нормальної життєдіяльності правової демократичної держави та її громадян.
Насамперед необхідна була і є подальша законодавча деталізація конституційних положень щодо судоустрою і судочинства, а також окремих судових установ, які у найбільш демократичних, загальновизнаних формах і демократичними методами забезпечували б судовий захист урегульованих Конституцією та чинним законодавством сучасних економічних відносин, політичних інститутів, а також конституційних прав громадян України, прав і законних інтересів іноземних підприємців, інвесторів, інших учасників економічних новацій, що впроваджуються в Україні, реального впливу суду на ефективність боротьби з економічною злочинністю та корупцією.
Серед функцій, притаманних судовій владі, однією з основних є мирними цивілізованими засобами вирішувати спори між індивідами, соціальними групами і навіть державами, запобігати, а якщо вони почались, переривати конфлікти між ними, забезпечувати дію норм
Конституції та чинного законодавства. Юридичні інституції, якими є суди, своєю діяльністю сприяють подоланню суперечностей законним шляхом, стабілізують ситуації, породжують достатньо визначені правові, соціальні та економічні наслідки і, що важливо, гарантують прийняте рішення авторитетом і силою держави або міжнародного співтовариства. Тут можуть застосовуватися і примусові заходи, якщо інші шляхи вирішення або запобігання порушенням закону виявилися безрезультатними. Специфічна влада судового рішення, яке є обов'язковим до виконання, — ефективний засіб досягнення соціальної справедливості та злагоди, інструментом мирного і справедливого вирішення правових спорів і подолання різних суперечностей.
Саме суд, судова влада є необхідною гарантією в системі поділу влади від свавільного втручання урядово-адміністративних органів у суспільні відносини, адже незалежна судова влада має здатність контролювати законність і правомірність виконавчої влади, а також за допомогою процедури конституційної юрисдикції захистити суспільство від можливих законодавчих порушень. Перед судом представники всіх протилежних інтересів є формально рівними між собою. Притаманні лише судові специфічні повноваження дають змогу урівноважувати зіткнення соціальних інтересів, сприяти їх оптимальному врегулюванню, реально забезпечувати гарантії свободи, самостійності та власності.
В умовах дії принципу поділу влади судова влада, рівно як і законодавча та виконавча, наділена Конституцією самостійною компетенцією, а також сукупністю засобів впливу на соціальні ситуації, усунення суперечностей і конфліктів, що виникають у суспільстві.
Зазначимо, що реалізація конституційних повноважень суду здійснюється ним не в ізоляції, а в умовах складного, багатофактор-ного процесу суспільного розвитку під впливом соціально-історичних явищ і подій. Це особливо характерно для перехідного етапу розвитку держави, який зумовлюється і ускладнюється економічною або політичною кризою, незрілістю демократичних засад у суспільстві і нерозвиненістю його політичної системи в період подолання наслідків тоталітаризму, відсутністю повноцінної законодавчої бази, що спричиняє суперечності й викликає конфлікти та протистояння в суспільстві1. Внаслідок багаторічного панування командно-
1 Юридическая конфликтология: процедури разрешения. — М., 1995. — С. 59-158.
490
491
Розділ 22