Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сучасні засоби інформаційного забезпечення навчального процесу в школі




 

В усьому має бути межа, як у застосуванні традиційних методів навчання, так і в упровадженні сучасних засобів до шкільного повсякдення. І цю межу не можна проводити на якомусь чіткому загальностатистичному рівні. Ця межа, з одного боку, може бути проведена рівнем самовдосконалення вчителя, а з іншого – різним рівнем володіння учнів основами комп’ютерної грамоти.

Вплив комп’ютера на систему освіти зумовлено також тим, що можна застосовувати найрізноманітніші методи навчання, в тому числі й ті, які в умовах традиційних форм можна використовувати з обмеженням. Це пояснюється тим, що комп’ютер, з одного боку, може використовувати в навчанні найрізноманітніші задачі і завдання, а з другого, дає змогу забезпечити всебічне, гнучке керування діяльністю кожного учня. Комп’ютер стає посередником між учителем і учнем, він організовує процес навчання відповідно до фізіологічної, психологічної, інтелектуальної індивідуальності. У традиційному навчанні всі змушені рухатися в одному темпі. Використання комп’ютера дає змогу кожному учневі обрати оптимальну для нього швидкість подачі і засвоєння матеріалу.

Існують також соціальні, психологічні й педагогічні аспекти. В учнів, які засвоїли роботу на комп’ютері, з’являється почуття впевненості в собі. Це сприяє кращому засвоєнню навчального матеріалу, підвищенню рівня їхньої підготовки [15].

Процес розвитку засобів комп’ютерної техніки відбувається настільки стрімко, що те, що вчора називалося вершиною досконалості, сьогодні є звичною справою, те, що зараз здається недосяжним, завтра буде повсякденним явищем. Тому перед школою стоїть проблема вибору комп’ютерної техніки як засобу навчання.

Питання це особливо актуальне: багато шкіл вже оснащені комп’ютерною технікою, у вчителів є певні знання про її ефективність і надійність. Чимало шкіл прагнуть придбати комп’ютерну техніку. Це вимоги науково-технічного прогресу та й самого життя. Перед ними стоїть серйозна проблема: яка техніка краща, надійніша, перспективніша? Неспеціалісту розібратися в такій ситуації буде непросто. Адже на сьогоднішній день є величезна кількість різних типів комп’ютерної техніки, причому багато її видів перебуває у шкільному розпорядженні.

Важливе значення під час вибору комп’ютерної техніки має можливість роботи з мультимедійними програмами і тривалість роботи школяра за дисплеєм комп’ютера [27].

Застосування в школі принципово нових технічних засобів навчання викликає необхідність випереджуючих педагогічних досліджень, які б дозволили виявити позитивні і негативні наслідки їх застосування в навчально-виховному процесі. Залучення школи в технологічну революцію вимагає своєчасної і повноцінної підготовки вчителів, тісного співробітництва вчених, вчителів, спеціалістів в галузі новітніх технологій.

Пріоритетне значення має вирішення психолого-педагогічних проблем комп’ютерного навчання, що безпосередньо пов’язано з розробкою ефективних навчальних програм. Невисока ефективність комп’ютерного навчання часто пояснюється не стільки навчанням у цілому, скільки недосконалістю комп’ютерних програм, які використовуються. Можна виділити п’ять основних достоїнств комп’ютера, завдяки яким використання його в навчальному процесі підвищує його ефективність.

1. Комп’ютер розширив можливість подання навчальної інформації. Застосування кольору, графіки, мультиплікації, звуку дає змогу відтворити реальну обстановку діяльності. За своїми зображувальними можливостями комп’ютер анітрошки не поступається ні перед кіно, ні перед телебаченням.

2. Комп’ютер підсилює мотивацію навчання. Не тільки новизна роботи з комп’ютером, що сама по собі нерідко сприяє підвищенню інтересу до навчання, а й можливість регулювати подання навчальних завдань за складностями, виробляти в учнів інформаційну культуру. Крім того, комп’ютер усуває одну з найважливіших причин негативного ставлення до навчання – неуспіх, зумовлений нерозумінням суті проблеми, значними пробілами в знаннях тощо. Працюючи на комп’ютері, учень може довести рішення будь-якої задачі до логічного кінця, оскільки йому надається потрібна допомога, а якщо використовуються найбільш ефективні навчальні системи, то йому пояснюється рішення; він може обговорити його оптимальність і тупикові ходи.

3. Комп’ютер активно залучає учнів до навчального процесу. Один з найбільш істотних недоліків існуючої системи навчання полягає в тому, що вона не забезпечує активного включення учнів у навчальний процес. Наприклад, у процесі пояснення нового матеріалу багато хто не працює у повну силу; одні – тому що їм не зрозуміло; інші – тому що їм це уже відомо; треті – втратили нитку міркування; четверті – у цей момент відвернулися, думаючи про щось інше.

4. Набагато розширюються набори застосування навчальних задач. Комп’ютери дають змогу успішно застосовувати в процесі навчання задачі на моделювання різних ситуацій, на постановку діагнозу.

5. Комп’ютер дає змогу якісно здійснювати контроль за діяльністю учнів, забезпечуючи при цьому гнучкість керування навчальним процесом.

Під час проведення теоретичних досліджень і практичного досвіду помічено ще одну особливість застосування комп’ютерної техніки у навчанні. Вона, мабуть, є домінуючою саме в процесі трудового навчання. Ця особливість полягає в тому, що застосування комп’ютерної техніки дає змогу відчути і побачити школярам корисність своєї діяльності, усвідомити себе інженерами, технологами, економістами, дизайнерами, відчути свою працю, пізнати комп’ютер з нової сторони як інструмент різного роду діяльності людини [32].

У навчальному процесі комп’ютер може бути як об’єктом вивчення, так і засобом навчання, тобто можливі два варіанти напряму комп’ютеризації навчання. У першому – засвоєння знань, умінь і навичок веде до усвідомлення можливостей комп’ютера, а також його використання під час вирішення різноманітних задач, іншими словами, веде до оволодіння комп’ютерною грамотністю. У другому – комп’ютер є могутнім засобом підвищення ефективності навчання. Зазначені два напрями і складають основу комп’ютеризації навчання як соціального прогресу [24].


РОЗДІЛ 2





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 301 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2455 - | 2137 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.