Існуючі системи управління якістю | Особливості | Переваги | Недоліки |
Система управління якістю TQM | |||
Система управління якістю «just in time » | |||
Система управління якістю КСУЯП |
Завдання для перевірки знань
1) У чому полягає системний підхід до управління якістю продукції (послуг)?
2) Які етапи життєвого циклу продукції повинна охоплювати система управління якістю?
3) Назвіть існуючі системи управління якістю. У чому полягають їх особливості?
4) Хто є зацікавленими сторонами в менеджменті якості?
5) Як організовується управління якістю продукції на підприємстві?
6) На яких принципах повинен базуватися менеджмент якості відповідно до міжнародних стандартів?
Тема 7: ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНИЙ МЕХАНІЗМ
УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ
Мета роботи
1. Закріпити теоретичні знання щодо організаційно-економічного механізму управління якістю продукції (послуг).
2. Навчитися визначати складові елементи організаційно-економічного механізму управління якістю продукції (послуг), зокрема послуг побутового обслуговування.
Ключові положення
Механізм управління якістю продукції є сукупністю взаємопо’язаних об’єктів і суб’єктів управління, принципів, методів і функцій управління на різних етапах життєвого циклу продукції та рівнях управління якістю.
Він повинен забезпечувати ефективну реалізацію основних функцій управління якістю.
Для характеристики механізму управління якістю продукції (послуг) доцільно використовувати поширений методологічний підхід до структуризації складних господарських систем, що передбачає виділення у складі даного механізму низки загальних, спеціальних і забезпечуючих підсистем. До загальних підсистем механізму управління якістю продукції необхідно віднести підсистеми прогнозування і планування технічного рівня й якості продукції, регулювання якості продукції безпосередньо у виробництві, контролю якості продукції, обліку та аналізу зміни рівня якості, стимулювання і відповідальності за якість.
Об'єктом управління якістю є виробничий процес, в ході якого при створенні продукції формується її якість, а суб'єктом – система якості як інструмент управління ним.
Процес управління якістю представлений на рис. 7.1.
Відповідно до цілей та стратегії ведеться планування, здійснюється мотивація кадрів і організовується змістовна робота всього підприємства та його елементів, які є об'єктами управління. На наступному етапі здійснюється контроль об'єктів управління, внаслідок чого формується інформація про фактичне положення справ. Дана «внутрішня» інформація доповнюється «зовнішньою», дозволяючою порівняти свої досягнення з тим, що потрібно ззовні. У результаті такого порівняння розробляються необхідні заходи, які впроваджуються після ухвалення рішення керівництвом, в міру необхідності коригуються плани робіт, вносяться зміни у систему мотивації кадрів.
Після впровадження заходів знов здійснюється контроль, формується інформація, розробляються й впроваджуються нові заходи. Таким чином, цикл управління повторюється. Якщо прийняті заходи були обрані вірно й успішно впроваджені, то наступний цикл управління проводиться вже на більш високому рівні, підтверджуючи тим самим ефективність управління. Такий процес управління є «тривимірним», і його «плоска» схема недостатньо наочна.
Вплив на підприємство зовнішніх чинників – політичних, юридичних, соціальних, науково-технічного прогресу, якості поставлених матеріалів, стану економіки тощо – можна розглядати як дію двох узагальнюючих чинників:
загального рівня засобів виробництва, що визначає матеріальну основу підприємства, і виробничих стосунків, що впливають на людський чинник і перш за все на відношення працівників до праці. Матеріальна основа виробництва і люди з їх відношенням до праці визначають основні умови виробничої діяльності підприємства, і тому разом їх можна вважати базою якості.
«Диригентом» і гарантом необхідного рівня якості продукції на всіх етапах її життєвого циклу є інформаційні матеріали під загальною назвою НТД – нормативно-технічна документація (стандарти, норми, виробнича документація, інструкції, технічні умови, вимоги замовника тощо).
Виробництво товарів підприємцями будь-якої форми власності, процеси руху товару, купівлі-продажу, експлуатації й утилізації не можуть здійснюватися у відриві від НТД, в якій регламентовані вимоги до якості товарів, що визначають їх споживчу вартість.
Щоб працювати на рівних з фірмами-лідерами різних країн, необхідна єдина інженерна мова, роль якої виконують міжнародні стандарти.
Стандарти – основний вид документів в НТД. Виражаючись математичною мовою, це сума виробничих елементів діяльності будь-якого підприємства, що забезпечують функцію стабільності якості.
Вимоги до якості продукції, що регламентуються національними стандартами різних країн, можуть відрізнятися надто суттєво, і у зв'язку з цим
продукція, що не відповідає необхідним вимогам за якістю в одній країні, може мати попит в іншій. Необхідно мати у своєму розпорядженні інформацію про те, де і на якому ринку можна отримати максимальний прибуток, і тоді можна без особливого клопоту реалізувати продукцію.
Сподівання на те, що виробники неякісних товарів нестимуть за це особисту відповідальність, вселяє ухвалений Закон України «Про захист прав споживачів», який зобов'язав виробників продукції підтверджувати деклараціями відповідність своїй продукції вимогам НТД. За відсутності такої декларації Закон надав органам державного управління право не допускати на ринок товари сумнівної якості і навіть анулювати патент виробника такого товару.
Практичне завдання
3.1. Проаналізувати складові організаційно-економічного механізму управління якістю продукції (послуг).
3.2. Визначити складові організаційно-економічного механізму управління якістю послуг побутового обслуговування; клінінгових послуг, послуг СТО.
4. Завдання для перевірки знань
1) Дайте визначення організаційно-економічного механізму управління якістю продукції (послуг).
2) З яких підсистем складається організаційна складова механізму управління якістю?
3) З яких підсистем складається економічна складова механізму управління якістю?
4) Які складові формують зовнішнє середовище організаційно-економічного механізму управління якістю?
Тестові завдання для перевірки знань
1. Об’єктом управління якістю є:
а) підприємство;
б) виробничий процес;
в) система якості;
г) політики та цілі у сфері якості.
2. Механізм управління якістю – це:
а) сукупність організаційних структур, методик, процесів, процедур та принципів управління якістю;
б) сукупністю взаємозв’язаних об’єктів і суб’єктів управління, принципів, методів і функцій управління на різних етапах життєвого циклу продукції та рівнях управління якістю;
в) діяльність організації в тому, що стосується якості;
г) господарський механізм управління підприємством.
3. Зовнішні чинники, які здійснюють вплив на підприємство:
а) політичні, соціальні, юридичні, НТП, якість матеріалів, стан економіки;
б) політичні, соціальні, економічні, психологічні, НТП;
в) якість матеріалів та комплектуючих, нормативно-законодавча база країни, соціальні;
г) НТП, політичні, соціальні та економічні.
Тема 8: СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ В СТАНДАРТАХ ISO
СЕРІЇ 9000
Мета роботи
1. Вивчити загальну характеристику стандартів IS0 серії 9000 та структуру базових стандартів IS0 серії 9000.
2. Ознайомитися з основними вимогами, що висуваються стандартом ISO 9001:2008 до систем управління якістю.