Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Практична робота 1. Соматометричні методи оцінки фізичного розвитку. Метод індексів. Пропорціі тіла.




Мета: оцінити показники, отримані при антропометричних вимірах.

Студент повинен знати:

− антропометричні індекси Кетле, Ерісмана, Ліві, Манувріе;

− типи пропорцій тіла;

Студент повинен вміти:

1. Визначити вище перелічені антропометричні індекси

2. Розрахувати відсоткове відношення поздовжніх і поперечних розмірів тіла до його довжини.

3. Визначити тип пропорцій

Оснащення: ростомір, медичні ваги, антропометр, толстотний циркуль, сантиметрова стрічка.

Теоретичні відомості. Під фізичним розвитком людини розуміють комплекс морфо функціональних властивостей організму, який визначається запасом його фізичної сили. Теоретики фізичного виховання розуміють під фізичним розвитком процес становлення і зміни біологічних форм і функцій організму людини, який відбувається під впливом умов життя і особливо виховання. Дослідження фізичного розвитку становить один з основних елементів лікарського контролю за людьми, які займаються фізичною культурою і спортом. Регулярно проводяться обстеження дозволяють розкрити характер впливу різних видів спорту на організм людини, а також дають можливість рекомендувати початківцям спортсменам займатися тим чи іншим видом спорту.

В даний час існують кілька методів оцінки фізичного розвитку: метод індексів, метод стандартів і антропометричних профілів, метод кореляції і шкал регресії.

Метод індексів заснований на співвідношенні тотальних і парціальних ознак фізичного розвитку.

Різні індекси включають різну кількість ознак. Найбільш прості: вагово-ростові і грудо-ростові, які включають дві ознаки. При складанні індексів ряд дослідників виходили з припущення, що форми тіла людей геометричноподібні. Тому для їх оцінки можуть використовуватися математичні формули.

Розробляючи індекси, автори припускали, що розміри тіла людини по відношенню один до одного змінюються пропорційно. Однак проведені пізніше спеціальні дослідження показали, що багато антропометричні ознаки можуть змінюватися непропорційно: при зміні одного з ознак індексу, останній може або зменшуватися, або збільшуватися або залишатися незмінним.

Величини індексів в значній мірі залежать від віку, особливо у дітей та підлітків. Тому одні й ті ж цифрові величини індексів у різних вікових групах повинні мати різне оцінне значення. Тим не менш, простота їх визначення знаходить практичне застосування методу індексів для оцінки фізичного розвитку різних груп населення, у тому числі спортсменів, особливо при спостереженні в динаміці. Метод індексів використовується як вітчизняними, так і зарубіжними дослідниками при оцінці спортивних досягнень в залежності від морфологічних ознак рекордсменів Європи, світу, учасників Олімпійських ігор.

В даний час відомо кілька десятків індексів: Кетле I, Кетле II (ІMТ), Брока, Пінье та інші. Нижче в контрольних завданнях наведені деякі з них, а також методика їх визначення та оцінки.

Пропорції людини - це співвідношення розмірів його тіла: поздовжніх, поперечних, передньозадніх, а також обхватних. Пропорційне статура людини вказує на гармонійність розвитку і свідчить про його здоров'я. Диспропорціональний розвиток вказує на порушення процесів росту, обумовлених ендокринними змінами або іншими причинами. Знання співвідношень окремих частин тіла допомагає тренеру проводити спортивний відбір,індивідуалізувати тренувальний процес. Останнім часом широку популярність придбала методика визначення відносини поздовжніх і поперечних розмірів тіла до його довжини, виражених у відсотках (П.Н. Башкіров, 1962). Ці співвідношення дозволяють виділити три типи пропорцій тіла:

− доліхоморфний;

− брахіморфний;

− мезоморфний.

Для доліхоморфного типу пропорцій тіла характерно коротке і вузьке тулуб і довгі ноги. Особи доліхоморфного типу статури (астеніки) відрізняються переважанням поздовжніх розмірів, мають відносно більш довгі кінцівки, слабо розвинені м'язи і тонкий прошарок підшкірного жиру, вузькі кістки. Діафрагма у них розташована нижче, тому легкі довше, а серце розташоване майже вертикально.

Брахіморфним типам властиво довге й широке тулуб і короткі ноги. У людей брахіоморфного типу статури (гіперстеніки) переважають поперечні розміри, добре розвинена мускулатура, вони не дуже високого зросту. Серце розташоване поперечно завдяки високо стоїть діафрагмі. У брахіморфному типі легені короткі і широкі, петлі тонкої кишки розташовані переважно горизонтально

Мезоморфний тип займає проміжне положення - має середньої довжини тулуб і середньої довжини ноги. До мезоморфному типу статури (нормостеніки) віднесені люди, анатомічні особливості яких наближаються до усереднених параметрах норми (з урахуванням віку, статі і т. д.).

Величини відносних розмірів частин тіла у відсотках представлені в таблиці 1.

Таблиця 1

Пропорції тіла за П. Н. Башкіровим

Тип пропорції тіла Разміри частин тіла відносно її довжини, %
Довжина Ширина
тулубу ноги руки плечей тазу
Доліхоморфний (астенічний) 29,5 54,0 46,5 21,5 16,0
Брахіоморфний (гіперстенічний) 33,5 50,0 42,5 24,5 17,5
Мезоморфний (нормостенічний) 31,0 52,0 44,5 23,0 16,5

 

Для оцінки пропорцій тіла також використовуються метод індексів, зокрема, індекс скелії (ІС) за Манувріе, яким визначається довжина нижніх кінцівок в процентних частках до довжини тіла.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 956 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2316 - | 2272 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.