Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Якість трудового життя як критерій оцінки соціально-трудових відносин




Якість трудового життя — це систематизована сукупність показників, що характеризують умови праці в найширшому ро­зумінні — умови виробничого життя — і дають змогу врахувати міру реалізації інтересів і потреб працівника та використання його здібностей (інтелектуальних, творчих, моральних, організаторсь­ких, комунікаційних тощо). Це поняття відображає міру задово­леності важливих особистих потреб працівника через трудову діяльність на підприємстві.

Основу концепції якості трудового життя складають:

• положення про отримання працівником в ході самореалізації задоволення від досягнень у праці як головний мотив порівняно з заробітною платою та кар'єрою;

• принцип трудової демократії (демократії на виробництві), що на рівні підприємства означає розширення автономії особистості працівника та можливості його участі в управлінні підприємством та у власності;

• розвиток працівника в концепції якості трудового життя пе­редбачає можливості постійного професійного зростання, розвит­ку його найрізноманітніших здібностей.

Якість трудового життя — поняття, з одного боку, об'єктивне, стан і динаміку якого можна вимірювати певними кількісними по­казниками (розмір заробітної плати, тривалість робочого часу, важкість і шкідливість роботи і багато ін.). З іншого боку, якість трудового життя — поняття, безумовно, суб'єктивоване, оскільки воно відображає суб'єктивно визначену оцінку працівником умов своєї трудової діяльності. У цьому аспекті мають значення такі по­казники, які важко (або й неможливо) оцінити кількісно — цікавість роботи, справедливість винагороди, повага до працівника, можливості розвитку і т. ін. Однак існує певна система показників, Я кі дають змогу охарактеризувати якість трудового життя як ви­соку (якщо ці індикатори позитивні і змінюються на краще) або як і низьку — в протилежному випадку. Висока якість трудового жит­тя характеризується такими показниками:

1. Робота має бути цікавою саме для цього конкретного працівника.

2. Мають бути створені умови для безперервного навчання, по­стійного професійного зростання, розвитку здібностей працівників.

3. Винагорода і визнання праці мають бути справедливими і сприйматися як такі.

4. Умови праці мають відповідати санітарно-гігієнічним нор­мам.

5. Нагляд з боку керівництва має бути мінімальним, однак здій­снюватися завжди, коли в ньому виникає необхідність.

6. Працівники повинні брати участь у прийнятті рішень, що сто­суються їх роботи та їх долі.

7. Мають бути забезпечені гарантії роботи та дружні взаємовід­носини в трудовому колективі.

8. На належному рівні має бути побутове та медичне обслугову­вання працівників.

Останнім часом з ініціативи Міжнародної організації праці) 11) дедалі ширше вживається поняття гідна праця, яке за змістом є дуже близьким до поняття якість трудового життя. Гідна ця, за визначенням МОП, означає продуктивну працю, яка при-ить достатній дохід, за якої права працівника захищені й забезпечений адекватний соціальний захист. Міжнародна організація і і, і здійснює активне опрацювання концепції гідної праці та пропагує її впровадження. Ця концепція спрямована на забезпечення продуктивної зайнятості, дотримання прав громадян у трудовій рі, розвиток системи соціального захисту працюючих та по-11ого соціального діалогу, загалом на оптимізацію відносин між м а ними працівниками і роботодавцями.

)дна з останніх сесій Міжнародної організації праці (1999 р.) і присвячена проблематиці гідної праці та визначенню па­нів розвитку соціального діалогу. Основні з них такі:

1. Розвиток співпраці між державою, роботодавцями і найманими працівниками з метою зміцнення усталеної практики трипартизму.

2. Зосередження зусиль МОП на пропаганді та поширенні у всьому світі гідної праці як глобальної потреби сьогодення.

3. Впровадження дієвих інституційних заходів для кращого ро-11 ня потреб людей праці та представлення їхніх інтересів у ході праці з іншими представницькими організаціями сторін соціального діалогу.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 433 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2265 - | 2038 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.