Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 10. Міжнародні підприємницька діяльність




 

Основні питання:

1. Загальна характеристика міжнародного бізнесу.

2. Спільні підприємства у міжнародному бізнесі.

3. Регулювання міжнародної підприємницької діяльності.

Мета вивчення теми: сформувати знання щодо загальних характеристик міжнародного бізнесу, сучасних концепцій спільних підприємств у міжнародному бізнесі, основ регулювання міжнародної підприємницької діяльності.

Основні терміни і поняття теми: міжнародна підприємницька діяльність, зовнішньоекономічна діяльність, бартер, зустрічна закупівля, міжнародний кліринг, компенсаційні операції, офсет, регулювання підприємницької діяльності.

Зміст теми:

Міжнародна підприємницька діяльність – це сфера практичної реалізації форм міжнародних економічних відносин. Загальними мотивами, що спонукають окремі суб’єкти господарювання брати участь у такій діяльності є можливість розширення продажу товарів, придбання нових джерел ресурсів, диверсифікація виробництва. Суб’єктами міжнародного бізнесу можуть бути: фізичні та юридичні особи, об’єднання таких та структурні одиниці суб’єктів господарювання іноземних держав, спільні підприємства.

Основними типами міжнародної підприємницької діяльності є державна та приватна а видами: промислова, промислово-аграрна, аграрна, будівельна, транспортно-комунікаційна, торговельна, фінансова.

Розрізняють певні форми та рівні інтернаціоналізації різних суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності:

1-й і найнижчий рівень – виконання окремих зовнішньоекономічних операцій;

2-й невисокий рівень – різноманітна промислова кооперація;

3-й і відносно високій рівень – спільне підприємництво;

4-й найвищий рівень – це комплекс територіально-виробничих і багатосторонніх зв’язків.

Найбільш поширеною формою зовнішньоекономічної діяльності є зовнішньоторговельні операції: імпорт та експорт. Обмеженість конвертації національних валют спричиняє розвиток зустрічної торгівлі, основними операціями якої є: бартер, зустрічна закупівля, міжнародний кліринг, компенсаційні операції, офсет.

Найбільш важливою формою міжнародного бізнесу визнано спільне підприємництво (СП) – це діяльність, що грунтується на співпраці вітчизняних та іноземних партнерів, спільному розподілі прибутків і солідарному ризику від її здійснення. Етапи створення спільного підприємства наступні: вибір сфери діяльності СП де відбувається оцінка вітчизняного партнера і пошук іноземного партнера; далі здійснення попередніх переговорів, який закінчується протоколом про намір і здійснюється техніко-економічне обгрунтування, де проводиться підготовка установчих документів; далі проводиться реєстрація спільного підприємства як юридичної особи і останнім етапом є реєстрація СП як учасника зовнішньоекономічних зв’язків, тобто отримується дозвіл в валютно-економічному управління Міністерства фінансів України. Систематизація міжнародних СП за сукупністю ознак дозволяє аналізувати розвиток таких підприємств, як:

- за видами діяльності - інноваційні, виробничі, закупівельно-збутові та комплексні;

- за джерелами, способами і структурою вкладання коштів у статутний фонд їх поділяють як власні і позичені, одноразові й остаточні вкладення і з розрахунком на додаткові вкладення, за участю лише приватного, приватного і державного капіталу та національних і міжнародних організацій, участь партнерів на паритетних засадах, більша частка іноземного або менша частка іноземного партнера;

- за структурою безпосередніх учасників – це тільки фізичні, тільки юридичні і фізичні та юридичні особи;

- за способом та формою організації це можуть бути тільки два партнери, більше двох партнерів (консорціуми), організаційно-правові форми згідно законодавства країни, що приймає і контрактні (договірні).

Класифікація може здійснюватись і за іншими ознаками, але необхідно все таки враховувати сферу діяльності та розмір підприємства.

Регулювання підприємницької діяльності здійснюється державними органами законодавчої та виконавчої влади (Верховна Рада України, КМУ, НБУ, Міністерство зовнішньоекономічних зв’язків і торгівлі, Державний митний контроль). Основними рівнями регулювання міжнародної підприємницької діяльності є національний (форми іноземних інвестицій, вимоги до результатів діяльності іноземного партнера, трансферт прибутку іноземного партнера, інвестиційні пільги та обмеження, гарантії дотримання прав іноземного партнера), міжнародний (ідентифікація інвестицій та інвесторів, умови імпорту і заохочення іноземного капіталу, переведення платежів, розв’язання суперечок господарського характеру, норми поведінки іноземного партнера, вимоги здійснення спільної діяльності) і наднаціональний. Формами регулювання можуть бути фінансові інструменти стимулювання і фінансові важелі обмеження. Методами регулювання є правові, адміністративні, економічні і соціально-психологічні.

Література [5; 6; 11, гл. 9; 12, р. 9; 16]





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 340 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2420 - | 2132 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.