Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Історія становлення демографії як науки




Наука демографія має точну дату свого народження - січень 1662 - дата виходу в світ книги англійського купця і капітана, вченого-самоучки Джона Граунта, що мала назву: «Природні і політичні спостереження, перераховані в доданому змісті і зроблені на основі бюлетенів про смертність. По відношенню до управління, релігії, торгівлі, зростанню, повітрю, хвороб і інших змін названого міста. Твір Джона Граунта, громадянина Лондона». Дана книга послужила початку відразу трьох наук: статистики, соціології та демографії. Але спочатку прямим «нащадком» книги Граунта з'явилася політична арифметика - наука, що прагнула вивчати статистичні закономірності суспільних явищ і процесів. У перебігу наступний століть до демографічних аспектів життя виявляли інтерес видатні вчені та громадські діячі: економісти, політики, астрономи, фізики, математики, біологи, медики, священнослужителі та ін

Нарешті, в XIX ст. з'явилося і назва науки, яке дав їй бельгійський вчений Айши Гійяр. У 1855 р. в Парижі він опублікував свою книгу "Елементи людської статистики або Порівняльна демографія...», в якій визначив демографію дуже широко - як «природну і соціальну історію людського роду» і як «математичне пізнання людських популяцій, їх загального руху, їх фізичного, громадянського і морального стану».

Так само широко визначав коло інтересів демографії інший видатний вчений XIX в. - Жак Бертійон. У 1880 у своїй книзі «Статистика руху населення у Франції» писав: «Демографія займається вивченням колективного життя. Мета її полягає у вивченні причин, в силу яких суспільства розвиваються, відновлюються і, зрештою, занепадають і гинуть. Вона розглядає як фізичний, так і моральний склад кожного народу; розглядає, які заняття приносять йому засоби до життя, вона досліджує, як і чому люди одружуються, в якій кількості вони розмножуються і як виховують своїх дітей і пр. Вона вказує, нарешті, за яких обставин, і якому віці і в силу якихось причин люди вмирають». З цих визначень можна бачити, що і А. Гійяр, і Ж. Бертійон включали в коло питань, досліджуваних демографією, дуже широкий спектр явищ, що вивчаються багатьма науками. І такий широкий погляд на демографію зберігався аж до кінця 70-х рр.. XX століття.

У другій половині XIX в. запанував погляд на демографію як на синонім статистики або як на розділ статистики (статистики населення). Причиною цьому послужило швидкий розвиток статистики як самостійної і універсальної науки, що охоплює своїми методами всі області суспільного буття.

Надалі становлення демографії як науки відбувалося у двох напрямках. З одного боку, її предмет поступово звужувалося, точніше, конкретизировался, з іншого - розширювалося коло впливають на цей предмет факторів, які демографія включала в полі свого розгляду. Поступово з нього виключалися питання економіки, виховання та освіти, соціальної структури і мобільності, здоров'я населення, мораль та ін

У Росії в середині XVIII ст. М.В. Ломоносов перший звернув увагу на проблеми «збереження і множення російського народу». До того ж періоду відносяться і роботи Д. Бернуллі і Л. Ейлера, присвячені математичному аналізу смертності.

У XIX в. становлення і розвиток демографії знайшло відображення у працях К. Германа, П. Семенова Тян-Шанського, А.І. Чупрова, Ю.А. Янсона. У той період демографія розвивалася в руслі демографічної статистики.

Після Жовтневої революції аж до початку 1930-х. років у колишньому СРСР велися активні демографічні дослідження. Були організовані в 1919 р. Демографічний інститут АН УРСР у Києві, і в 1930 р. - Демографічний інститут АН СРСР у Санкт-Петербурзі. Досліджувалися проблеми відтворення населення, закономірності смертності та народжуваності, причому велика увага приділялася соціальним чинникам народжуваності, тенденціям формування та розвитку сім'ї. Розвивалася методологія демографічного прогнозування. Вітчизняна демографія в цей період пов'язана з іменами С.А. Новосільського, В.В. Паєвського, О.А. Квіткіна, С.Т. Струміліна, М.В. Птухи, С.А. Томіліна та ін

У 1930-1940 рр.. У колишньому СРСР значно скоротився обсяг робіт з демографічних проблем.

Відродження вітчизняної демографії почалося лише в кінці 1950-х рр.., Коли виникла потреба у всебічному вивченні населення. Вивчення закономірностей відтворення населення, а також взаємозв'язку зростання населення та соціально-економічного розвитку дозволило демографії оформитися в самостійну суспільну науку.

 

Список рекомендованої літератури:

    1. Бахметова Г.Ш. Збір та обробка даних про населення. - М., 2000. -216 с.
    2. Борисов В.А. Демографія. - М.: NOTA BENE, 2003 – 314 с.
    3. Борисов В.А. Демографія: Підручник для вузів. М., 2003. 302 с.
    4. Демографія / під ред. Глушкової В.Г., - М.: Изд-во КНОРУС, 2004 – 216 с.
    5. Медков В.М. Демографія. - М.: Вища школа, 2003 – 216 с
    6. Саак А.Е., Тагаєв А.В., Демографія: Навчальний посібник, Таганрог, 2003 116 с..







Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-11; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 825 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2212 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.