ЛЕКЦІЯ СОЦІАЛЬНИЙ ВИМІР ДЕМОГРАФІЧНИХ ПРОЦЕСІВ
Демографія як наука.
План
Предмет демографії
Теоретичні та практичні завдання демографії
Методи дослідження в демографії
Демографія та інші науки. Спеціалізація всередині демографії
Історія становлення демографії як науки
Вступ
Демографія є галуззю знань про населення, в якій вивчаються теоретичні аспекти народонаселення, розробляється методологія його дослідження. Демографія як наука, що вивчає відтворення населення, в першу чергу, тісно пов'язана з економікою. Процеси народжуваності, смертності, міграції відіграють велику, якщо не сказати вирішальну роль у процесі формування трудових ресурсів, якість і кількість яких безпосередньо впливає на ефективність економічної політики того чи іншого міста, області, країни в цілому. Для підтримки необхідного рівня відтворення населення необхідна розвинена соціальна база, стимулююча народжуваність і впливає на збільшення середньої тривалості життя. Без врахування демографічних чинників розвитку суспільства неможливо вибудувати оптимальну соціальну політику. 1. Предмет демографії
Демографія - наука про закономірності відтворення населення в суспільно-історичної обумовленості цього процесу.
Предмет демографії - відтворення населення, тобто процес безперервного поновлення його чисельності та структури через зміну поколінь і через процеси народжуваності і смертності.
Населення в демографії - це не тільки сукупність людей, що проживає на певній території, але самовідтворювана сукупність людей, тобто основною ознакою населення крім якісного (сукупність людей) і територіального (проживає на певній території) є здатність до постійного відновлення через процес зміни поколінь, тобто через процеси народжуваності і смертності.
Завдання демографії
Значення демографії визначається насамперед тим, що вона дає можливість:
- визначити місце населення в суспільстві і природі;
- пояснити зміни, що відбулися в ньому, передбачити їх спрямованість, вплив на розвиток суспільства і природи.
Питання, пов'язані з соціально-демографічною політикою, її роллю і місцем у соціальній, економічній та екологічній політиці починають поступово мати все більшої ваги і враховуватися при прийнятті низки рішень. Переорієнтація економіки на вирішення проблем розвитку населення, сім'ї, окремих демографічних груп, постійного відстеження змін у соціально-демографічному розвитку, демографічної експертизи прийнятих рішень робить необхідним глибоке осмислення теоретичних питань. Це дозволяє правильно орієнтуватися в соціальних проблемах, вказує основні шляхи і способи вирішення соціально-демографічних проблем.
Практичне значення вивчення демографії складається з ряду практичних завдань:
- облік населення;
- складання трудових балансів;
- планування будівництва установ;
прогнозування міграцій і т.д.
3. Методи дослідження в демографії:
1. Статистичні методи полягають в тому, що демографи вивчають об'єктивно існуючі взаємозв'язки між статистичними чинниками, використовуючи для цього фактичні дані. Статистичні факти - це згруповані за певними правилами і однорідні в деякому відношенні сукупності людей і подій;
2. Застосування математичних методів обумовлено тим, що процеси відтворення населення іноді пов'язані між собою кількісними співвідношеннями, тому виникає необхідність виміряти одні характеристики за даними про інших;
3. Соціологічні методи засновані на вивченні демографічної поведінки, тобто суб'єктивних установок, потреб, планів і думок людей.
Демографія та інші науки. Спеціалізація всередині демографії
Необхідність тісної взаємодії демографії з іншими науками визначається, з одного боку, тим, що відтворення населення як предмет демографії є складним явищем, на характер і динаміку якого впливають практично всі сторони життя людей, вся сукупність суспільних відносин, в які вступають люди в процесі своєї життєдіяльності. Зі свого боку відтворення населення, демографічні процеси, характер і тенденції зміни демографічної ситуації впливають на всі інші сфери суспільного життя, значною мірою визначаючи протягом економічних, соціальних, політичних, етнічних та інших процесів.
Цей двоїстий взаємозв'язок формує зону взаємних інтересів демографії та інших наук, обумовлює необхідність використання даних інших наук для пояснення демографічних феноменів і, навпаки, даних демографії для пояснення явищ і процесів в інших сферах життя суспільства. А також зумовлює необхідність і можливість виділення на основі міждисциплінарних досліджень специфічних предметних областей і відповідно виникнення нових наук, міждисциплінарних за своєю природою.
Демографія як комплексна наука всередині себе розділилася на цілий ряд спеціалізованих галузей і наук. При цьому процеси внутрішньої диференціації демографії мають різні підстави. Можна виділити принаймні три категорії, які можуть бути підставами внутрішньої диференціації демографії:
- теоретичний рівень наукової інтерпретації спостережуваних феноменів;
- об'єктивно-предметний критерій;
- зв'язок з практикою, ступінь орієнтованості на вирішення практичних, прикладних завдань.
При цьому в реальності виділення всередині демографії тих чи інших субдисциплін, розділів або наук грунтується на застосуванні всіх трьох категорій.
Згідно з першим критерієм можна говорити про внутрішню диференціації, заснованої на розрізненні описових і пояснювальних процедур наукового пізнання. З цієї точки зору всередині демографії можна виділити демографічну статистику, описову демографію, формальну демографію, теоретичну демографію і ряд інших розділів.
Другий критерій обумовлює виділення в системі демографічних наук дисциплін, що відображають взаємодію демографії з іншими науками. У цьому контексті можна говорити про економічну демографії, історичної демографії, етнодемографи, медичної демографії і т.п.
Третій критерій характеризує зв'язок тих чи інших розділів демографії з практикою: демографічний аналіз, політична демографія, військова демографія, прикладна демографія, регіональна демографія і т.д.
У цілому, сучасна демографія являє собою цілу систему взаємодіючих наук, які досліджують відтворення населення і окремі демографічні процеси.