1. Механізми перерозподілу доходів. Концепції справедливості.
2. Питання соціального вибору. Компроміс між справедливістю і ефективністю.
3. Порівняльна характеристика механізмів розміщення в охороні здоров'я.
4. Договірні стосунки, як механізм ефективного розподілу ресурсів в охороні здоров'я.
5. Види договорів, які застосовуються в охороні здоров'я.
Особливості застосування контрактів в країнах з перехідною економікою.
7.3. Договірні відносини як механізм ефективного розподілу ресурсів у системі охорони здоров'я
7.3.1. Сутність договірних відносин
Основною проблемою державного сектора охорони здоров'я є те, що нечітко визначено очікувані продукти діяльності медичних закладів в обмін на їх фінансування. Державна система охорони здоров'я працює, передусім, на основі бухгалтерського обліку і, таким чином, для неї важливою є звітність, що забезпечує правильний облік і цілеспрямованість витрат. Ефективність діяльності практично не береться до уваги, адже оцінка ефективності використання ресурсів вимагає порівняння витрат і кінцевого результату. Те саме стосується і справедливого розподілу, оскільки не існує надійного визначення того, хто саме отримує ті чи інші послуги. Таким чином, в умовах обмежених ресурсів головним завданням є забезпечення якомога тіснішого зв'язку між фінансуванням і кількістю та якістю медичних послуг, що надаються громадянам. Механізмом, який забезпечує такий зв'язок, є розмежування функцій фінансування і надання медичних послуг та встановлення договірних відносин між ними. У міру послаблення прямих управлінських зв'язків між вказаними елементами все більш важливу роль відіграють механізми розподілу ресурсів, оскільки вони дають змогу покупцям забезпечувати контроль за витратами на макрорівні, а також підвищувати результативність роботи медичних закладів. Це суттєво змінює характер взаємодії фінансуючої сторони і надавача медичних послуг, а саме пряме підпорядкування лікувально-профілактичних закладів органу управління охороною здоров'я поступається місцем їх взаємодії, основою якої є договір (угода, контракт), який визначає обсяг, якість, ціну медичних послуг, а також взаємні зобов'язання щодо їх виконання; утверджується принцип "гроші йдуть за пацієнтом", тобто населення може вибирати надавачів у рамках тих закладів, які беруть участь у реалізації програми державних гарантій, а, у свою чергу, вибір споживачів є головним джерелом інформації для покупця медичної допомоги, який і має право вступати в договірні відносини з будь-якими надавачами (в межах чи за межами адміністративного району), у тому числі із приватними; покупець медичної допомоги оплачує не ресурси, а кінцеві результати діяльності медичних працівників, при цьому він не просто відшкодовує витрати лікувально-профілактичних закладів, а й активно впливає на обсяг, якість і структуру медичної допомоги, що передбачає аналіз потреб населення, потоків пацієнтів, що традиційно склалися на певній території, пошук ресурсозберігаючих альтернатив, порівняння варіантів надання допомоги, вимоги до обсягу, якості інформації, та кваліфікації управлінських фахівців. Причому фінансовій стороні в договірній системі відводиться роль інформованого покупця узгоджених обсягів медичної допомоги.
Важливою перевагою договірних відносини є те, що вони можуть формуватися як у конкурентному, так і в неконкурентному середовищі. Договірні відносини в неконкурентному середовищі можна розглядати як перший крок до утвердження ринкового принципу розподілу ресурсів. У поєднанні з удосконаленням процесу контрак-тування, підвищенням самостійності лікувально-профілактичних закладів, конкурсним розміщенням замовлень на надання медичної допомоги і організаційною перебудовою системи надання медичної допомоги вони дають змогу реально перейти до формування ринкової системи відносин в охороні здоров'я.
Контрактна система розміщення фінансових ресурсів сприяє рівності доступу і розподілу ресурсів на пріоритетній основі, передусім в інтересах населення, яке не отримувало до цього часу належного медичного обслуговування, особливо соціально незахищених суспільних груп, що є особливо важливим в умовах України.
У процесі сучасних реформ, особливо у бюджетних системах охорони здоров'я, договірні відносини стали інструментом ведення переговорів стосовно ціни і якості. Вони дають змогу забезпечити виконання надавачами взятих на себе зобов'язань*.
Укладання контракту необхідне тоді, коли одна сторона купує послуги, а інша - надає їх. Це відбувається, якщо ці сторони є незалежними юридичними особами: наприклад, коли покупцем є державний орган або незалежна страхова організація, а надавачем послуг -автономне, юридично засноване підприємство чи приватна організація (комерційна або некомерційна).
* Договірні відносини є частиною більш масштабного процесу, який відбувається нині в багатьох секторах державної політики і суспільства. Голландський соціолог Де Сван описує Цей процес як перехід від командного суспільства до суспільства переговорів, в яких договірні відносини замінюють традиційні ієрархічні. Він вважає, що є два пояснення такого переходу до більш симетричної збалансованості владних повноважень у суспільстві. Швидкі технологічні зміни і дедалі більші потреби в ефективності і нововведеннях вимагають забезпечення більш ефективної координації, ніж це було можливо при функціонуванні жорсткої командно-контрольної моделі. На думку Свана, договірна модель має значно більший потенціал з погляду реагування на потреби окремих людей і невеликих груп, ніж командно-контрольна. Це зауваження також необхідно враховувати для усвідомлення сучасних змін, що відбуваються в системах охорони здоров'я
Контракти між окремими юридичними особами є юридичними і в цьому разі будь-яка із сторін може розпочинати юридичні заходи впливу через місцеві суди у разі порушення іншою стороною контрактних зобов'язань. Такі контракти можуть охоплювати спектр послуг від всебічного медичного обслуговування псиного контингенту населення до конкретних неклінічних послуг (наприклад послуги щодо підтримки чистоти в лікарні).
Однак усе більше посилюється інтерес до використання процесу укладенням контракту всередині самого державного сектора, де покупець і постачальник послуг є частиною єдиної юридичної особи, тобто державної служби. Але якщо контракти не є юридичними, то було б помилково називати їх контрактами. Домовленості між різними рівнями чи підрозділами державного сектора правильніше було б названі "договорами на обслуговування", чи "договорами на управління результатами діяльності". Але навіть термін "договір" може виявитися неправильним, оскільки з юридичного погляду може і не бути відмінностей між договором і контрактом. У самому державному секторі точніше було б назвати такі документи "специфікаціями якості або надання послуг".
Назва документа не відіграє значної ролі за умови, що вона не викликає непорозуміння чи не надає аргументи для виправдання небажаних наслідків, викликаючи блокування запровадження такого корисного підходу. Суть будь-якого такого "контракту" полягає в тому, що він формує у покупця послуг чітке уявлення про те, що він вимагає від постачальника медичної допомоги, а надавач, у свою чергу, намагається забезпечити одержання конкретного продукту у вигляді медичних послуг обумовленої кількості і якості в обмін на те, що йому гарантується узгоджена оплата чи грошова компенсація.
Договірні відносини на сучасному етапі розглядаються як механізм досягнення цілей політики у сфері охорони здоров'я. Це координуючий механізм, який пропонує альтернативу традиційній комаидно-контрольній моделі управління охороною здоров'я, важливою особливості якого є те. що він сприяє більш орієнтованому на ринок розподілу ресурсів, які базуються на розподілі функцій покупців і постачальників медичних послуг. Договірні положення можуть сприяти уникненню нечітко сформульованих зобов'язань, наділенню страховиків важелями впливу на заклади, які надають медичну допомогу.
Принцип розподілу фінансування і надання медичних послуг сформульований передусім для бюджетних систем охорони здоров'я (модель Веверіджа). На основі досвіду, накопиченого в системах страхування здоров'я, були запропоновані для обгрунтування запровадження контрактного підходу в системи чотири головні аргументи, які базуються на збиранні податків: заохочення децентралізації; поліпшення роботи тих. хто забезпечує послуги; а також планування службохорони здоров'я і якості послуг та для вдосконалення управління. Однак цей принцип залишається дуже актуальним і для систем медичного страхування (моделі Бісмарка). Страхові посередники в таких системах далеко не повністю виконують функцію покупця медичної допомоги. Дослідження, проведені в рамках Національної служби охорони здоров'я Великобританії, свідчать про те, що договірна модель дає змогу делегувати деякі повноваження нижчим ланкам системи управління, завдяки чому управлінці нижчої ланки отримують більше повноважень щодо мобілізації ресурсів і задоволення потреб населення. Для децентралізації системи управління через договірні відносини використовуються два основні механізми: чітке визначення зобов'язань сторін, які домовляються, і відокремлення фінансових ризиків покупців і надавачів медичних послуг.
Завдяки першому механізму зобов'язання надавачів медичних послуг стають не умовами, а реаліями. Ці зобов'язання оцінюються з погляду досягнення результатів, а не вкладених ресурсів. їх виконання пов'язане із наявністю фінансових коштів, що особливо важливо для країн з перехідною економікою, де системи охорони здоров'я серйозно недофінансовані через традиційний розподіл коштів у галузь за залишковим принципом. Чітке визначення зобов'язань обох сторін призводить також до того, що децентралізація управління стає найважливішим компонентом державної політики, а не просто наслідком суб'єктивного вибору осіб, які приймають рішення.
Договори також забезпечують традиційні механізми розподілу ризиків. Відповідальність страховиків за покриття непередбачених витрат замінюється на договірний розподіл ризиків між страховиками і тими, хто надає послуги. Види домовленостей щодо розподілу ризиків варіюють від спрощених договірних положень у договорах з лікарнями про вартість і обсяги допомоги до різних схем, за яких ланка первинної медико-санітарної допомоги відіграє роль фондо-тримача (Російська Федерація, Великобританія та деякі регіони Швеції). їх загальною особливістю є те, що заклади, які надають медичні послуги, стають певною мірою відповідальними за непередбачені витрати.
Договірні відносини також сприяють запровадженню системи моніторингу і оцінки діяльності медичних працівників. Укладання контрактів спрямоване на те, щоб запровадити більш досконалий метод досягнення результатів діяльності і підзвітності, тобто такої системи, яка ставить конкретні вимоги до надання послуг. Практика договірних відносин використовується як інструмент планування, який забезпечує безпосередній зв'язок між плануванням і розподілом ресурсів, і в цьому сенсі вона не набагато відрізняється від плану вання і розподілу бюджету, але укладання контрактів має набагато більший потенціал для поліпшення показників як продуктивності, так і результативності. Укладання договорів можна розглядати як альтернативний спосіб забезпечення певних результатів, які традиційно досягалися з допомогою планування. Страховики, які здійснюють оцінку потреб у сфері охорони здоров'я і визначення пріоритетів, платять вибраним медичним закладам за надання послуг, які найкраще відповідають потребам населення.
Крім того, надання медичних послуг на договірній основі може сприяти вдосконаленню інформаційних систем. Для страховиків, зацікавлених у запровадженні стабільної договірної практики, необхідна інформація про стан охорони здоров'я, потреби в медичній допомозі, результативність галузі, вартість послуг та ефективність діяльності медичних закладів, без якої неможливо скласти договори.
Однією із найважливіших цілей договірних відносин є заохочення переходу від стаціонарного до амбулаторного медичного обслуговування, а також до найбільш ефективних з погляду витрат медичних втручань. Ця стратегія має особливо велике значення для країн з перехідною економікою, де раніше бюрократичний контроль призводив до серйозної деформації структури системи охорони здоров'я.
Таким чином, контрактний механізм дає змогу пов'язати фінансування з продуктами (медичними послугами), їх асортиментом, кінцевим результатом діяльності, що полегшує вимірювання і сприяє підвищенню ефективності та доступності; дає можливість узгодити права і >,ооов"язання обох сторін, що забезпечує більшу гнучкість і відповідальність за конкретні зобов'язання. Ймовірність реалізації вказаних потенційних переваг підвищується в тому разі, якщо дві сторони є повністю незалежними в своїх діях і мають свободу управління стосовно виконання своєї частини контракту.
Контрактна система сприяє рівності доступу і розподілу ресурсів на пріоритетній основі, передусім в інтересах населення, яке не отримувало належного обслуговування. Роль уряду полягає в тому, щоб забезпечити рівноправність доступу до медичних послуг для того, щоб запобігти створенню вигідних з економічного погляду, але не настільки ж ефективних служб.
Контрактний механізм може стати дієвим інструментом упровадження політики у сфері охорони здоров'я і створення стимулів як для підвищення ефективності управління та розподілу фінансових ресурсів, так і для забезпечення відповідної якості та вдосконалення медичних технологій, однак для цього покупцям необхідна інформація про стан здоров'я, потреби і пріоритети населення, яке обслуговується; ефективність конкретних медичних послуг та економічністьі корисність різноманітних шляхів їх надання; переваги споживачів та їх пріоритети.
< 7.3.2. Визначення потреби в медичній допомозі
для укладання контракту та цінності ! й пріоритети споживача
Потреба в медичних послугах відображає стан здоров'я і є результатом рішення про необхідність звертання за медичною допомогою, обґрунтованого з погляду як пацієнта, так і медичної практики. Покупцям необхідно знати, які види медичних послуг і в якому обсязі потрібні споживачам. Таку інформацію тільки частково можуть надати статистичні дані про використання послуг, хоча багато країн вимушені складати свої плани саме на цій основі. Ефективна контрактна система передбачає більш ґрунтовне знання місцевих потреб (включаючи не забезпечені в певний час), а це вимагає популяційних досліджень, перепису населення і використання інших спеціальних методів. Крім того, покупцям потрібна докладна інформація про структуру, частоту і поширеність захворювань серед населення. їм необхідно знати, яким чином ця інформація може бути трансформована в кількісні, пріоретизовані й доступні показники медичних послуг, так щоб контрактна система могла забезпечити виконання поставлених завдань. Існують методи планування, в яких використовуються порівняльні дані для оцінки потреб у послугах, які базуються на наявних популяційних дослідженнях. Ці методи можуть забезпечити інформаційну базу, а контракт - передбачати регулярний огляд і оновлення потрібних даних на основі квартальних і річних звітів щодо доступності і використання медичних послуг. У зв'язку з цим контрактна система може підвищити ефективність діяльності виробників послуг, надаючи їх більше і кращої якості за наявних ресурсів і для визначення того, хто має право на обслуговування, усуваючи таким чином бар'єри, що перешкоджають доступності послуг для незаможних верств населення.
Бюджет покупця має бути розроблений на основі потреб у медичній допомозі населення, яке обслуговується, а не вартості існуючих послуг. Він формується на базі розрахунків, які враховують такі фактори, як вікова та статева структура, смертність та інші показники здоров'я, а також відносну вартість наданих послуг. Якщо покупець вирішує припинити фінансування будь-якого виду послуг, то все одно він повинен знати, що в нього залишається еквівалентний бюджет на інші види послуг, передбачених для населення, необхідні медичні втручання і методи лікування. При цьому не завжди доступна така інформація та відома реальна вартість втручань незалежно від їх ефективності, однак еволюція охорони здоров'я до доказової системи збільшує кількість таких джерел інформації, хоча певна її частина і тепер цілком доступна для всіх країн, що дає змогу зробити її аналіз і адаптувати для власного застосування.
Незважаючи на те. що такі спроби можуть бути раціональними (в сенсі дієвості чи ступеня віддачі від послуг), цінності і погляди споживача, зрештою, формують ту моральну і законодавчу основу, на якій базується фінансування державного сектора охорони здоровії і їх потрібно враховувати, приймаючи рішення про купівлю тієї чи іншої послуги.
Традиційно питання планування послуг розглядалися як прерогативи медичних працівників, хоча насправді таке планування являє собою результат взаємодії політичних, управлінських, історичних, а також клінічних факторів. З розвитком нових технологій і зростанням вартості лікарі не бажають брати на себе одноосібну відповідальність за рішення з планування послуг і вимагають більш чітких підходів до такого планування. Очевидно, що в перспективі покупці медичних послуг будуть змушені добиватися чіткого схвалення з боку споживача відносно як загальнонаціональних питань з охорони здоров'я, гак і місцевих зобов'язань. Покупці ж послуг повинні і будуть дедалі більше вимагати від надавачів послуг пошуку систематизованих шляхів ознайомлення із запитами пацієнтів.
7.3.3. Процес укладання контракту
І Іроцес укладення договорів можна розглядати: як інструмент планування і управління медичною допомогою, як в умовах конкуренції, так і поза нею, а також як інструмент забезпечення інформованого вибору тих, хто надає медичну допомогу. Перше передбачає, що договори можуть бути невід'ємною частиною процесу планування незалежно від того, яку роль у розподілі ресурсів відіграють ринкові відносини. Інакше кажучи, процес укладення договорів розглядається як формалізація процесу планування і управління, при цьому сторони, що домовляються, недвозначно заявляють про свою готовність добиватися досягнення цілей і виконання конкретних завдань. Друге ж передбачає, що такий вид укладення договорів відбувається в умовах конкуренції і мас на меті стимулювати проведення конкурентних торгів стосовно пакетів медичних послуг.
Вказані два підходи не обов'язково є взаємовиключними. У вимоги, які висуваються страховиками в процесі конкурентних торгів, можуть входити положення, спрямовані на поліпшення плануванняресурсів і управління структурою надання медичної допомоги. Договори визначають взаємовідносини між різними категоріями учасників у будь-якій системі надання медичної допомоги, і їх види можуть бути дуже різноманітними. Практику договірних відносин можна аналізувати за чотирма основними елементами: хто є сторонами, що домовляються; правовий статус договорів у сфері охорони здоров'я; конкретний вид механізму укладання договорів і охоплення цього процесу (наприклад, двосторонній порівняно з багатостороннім). Якщо контрактна система використовуватиметься для просування національної політики в напрямі ефективності, економічності і створення справедливого доступу, то вона має вбудовуватися в стратегічний контекст, спрямований на найкраще використання наявних ресурсів. Оскільки конкуренція між виробниками часто обмежена або взагалі відсутня, найчастіше необхідне тісне співробітництво між покупцем і надавачами послуг, а це вимагає: взаєморозуміння, зацікавленості й участі в процесі укладання контракту; розуміння, що обом сторонам необхідно ділити фінансовий ризик і управляти ним; нові навички; наявність інформаційних систем для забезпечення управління і моніторингу процесом; правил функціонування контрактної системи, які не гальмують нововведення через надмірну конкретизацію, а навпаки, надають достатній простір для заохочення впровадження інновацій у надання медичних послуг.
Якщо покупець медичних послуг є державною організацією, укладання контрактів має бути складовою циклу планування, щоб бюджети надавачів послуг були раціонально розподілені і зведені воєдино для формування національного бюджету охорони здоров'я. Елементи цього циклу є результатом конкретних планів, бюджетів і контрактів.
У моделі Беверіджа сторону покупця представляють органи системи охорони громадського здоров'я, а сторону продавця - виробники медичних послуг. При цьому договори можуть стосуватися не тільки стаціонарної чи амбулаторної допомоги, а й системи охорони громадського здоров'я, програм боротьби з конкретними захворюваннями і надання широкого спектра послуг з охорони здоров'я на рівні громади. У моделі Бісмарка можливості уряду в договірному процесі відносно обмежені, оскільки страхові компанії діють як покупці медичних послуг. У цьому разі договори укладаються між страховиками і роботодавцями чи окремими громадянами, а також між страховиками і надавачами медичних послуг. У цій моделі відносини між страховиками і надавачами можуть регулюватися шляхом укладання не індивідуальних, а колективних договорів, таких як договори між асоціаціями лікарів і страховиками (чи їх асоціаціями). Інколи укладання колективних договорів використовується також у країнах, де переважає модель укладання індивідуальних договорів. У США останнім часом неофіційні асоціації лікарів використовують так звані "парасолькові договори". У таких умовах лікар уповноважує незалежну асоціацію провести переговори із страховиком з метою укладання договору. Подібна процедура укладання договорів існує і в Росії: угоди між регіональним органом управління охороною здоров'я, страховими фондами і асоціаціями надавачів медичних послуг є основою для укладання індивідуальних договорів.
Існує відмінність між "жорстким" і "м'яким" укладанням договорів. При "жорсткому" укладанні сторони є відносно самостійними і відстоюють свої інтереси активно і рішуче. При "м'яких" процесах договірні відносини меншою мірою є формальними і договірні сторони захищають у цілому загальні інтереси сторін. Відносини між страховиками/покупцями і надавачами більшою мірою залежать від співробітництва, взаємної підтримки, довіри, ніж від прояву духу конкуренції і опортунізму, хоча такі договори меншою мірою юридично обов'язкові. Покупці відіграють різну роль при укладанні договорів залежно від правового статусу тих, хто надає медичні послуги. Якщо договір укладається з незалежними чи самостійними установами (наприклад лікарняні трасти). органи управління діють як покупці з усіма правами і обов'язками. Якщо договір укладається з медичними установами, що належать державі, органи управління діють як агенти (представники уряду). У першому випадку відбувається розмежування на покупця і надавача послуг, а в другому - на агента та падавача.
7.3.4. Види договорів, їх зміст та стратегічні плани закупівель
В охороні здоров'я застосовуються такі види договорів.
І Іо-перше, пакетний договір чи блок-контракт. Його можна порівняти з бюджетом окремого виробника. Покупець (чи посередник) погоджується заплатити відповідну суму в обмін на доступ до певного переліку послуг (інколи договір включає певні цілі чи рівні навантаження). Здебільшого блок-контракти можуть зобов'язувати покупця сплачувати фіксовану суму грошей за необмежений доступ до послуг, які надає заклад (наприклад місцева регіональна лікарня). З мінімальними адміністративними витратами цей контракт гарантує надавачеві дохід, а покупцеві - доступ до необхідного пакету послуг. Блок-контракти можуть додатково включати положення стосовно максимального і мінімального обсягу послуг, моніторингу і оцінкиякості, хоча цей аспект залишається недостатньо розробленим через брак інформації щодо ефективності медичних втручань.
По-друге, договір на узгоджений обсяг і вартість медичної допомоги. Такий договір є вдосконаленим варіантом блок-контракту. оскільки плата за конкретні послуги більше стосується обсягу послуг, який належить надати. Наприклад, такий договір може передбачати зобов'язання покупця заплатити конкретну суму за узгоджену кількість пацієнтів, які обслуговуються певними лікарями-спеціа-лістами. В іншому, більш опрацьованому варіанті, оплата може відрізнятися залежно від наданої послуги (наприклад категорії високих, середніх і низьких витрат).
По-третє, договір із зазначенням вартості за колений випадок медичної допомоги. У цьому разі встановлюється єдина ціна для кожного виду послуг. Такий вид договору вимагає інформації про вартість індивідуального лікування з таким ступенем деталізації і точності, який важко забезпечити, хоча нині все ширше розробляються та використовуються спеціальні інформаційні системи для отримання такої інформації.
Контракт щодо критеріїв надання послуг включає такі розділи.1
Преамбула - заява про мету контракту та його учасників. Уже на самому початку важливо обумовити, як потрібно поводитися обом сторонам: чи гарантується розподіл ризиків, чи будуть заохочуватися інновації, чи будуть своєчасно визначатися потенційні проблеми для вирішення. Контракт має бути визначеним як частина процесу із створення ефективної, позитивної і спонукальної системи стосовно культури відносин. Якщо контракт сприймається як односторонній (каральний) документ, а не як частина цілісної системи, то він може сприяти такій поведінці, яка буде спрямована на приховування потенційних проблем, а не на їх вирішення.
Уповноважені особи і підписи - призначені особи з боку покупця і надавача, які підписують контракт і несуть відповідальність за виконання умов контракту.
Термін дії контракту - період, який охоплюється контрактом (і, можливо, умови його повторення при незадовільному виконанні).
Узагальнені заяви - підсумки ключових позицій, які включені в контракт (наприклад будь-які значні зміни в послугах), яким потрібно приділити увагу. Це також може бути корисним для виявлення ключових заходів і зобов'язань обох сторін.
Обсяг медичних послуг і доступ до них - узагальнення обсягу медичних послуг, які будуть надаватися (подробиці мають бути наведені в окремому додатку) і чітка заява про те, хто повинен мати доступ до цих послуг. Стандарти якості - сукупність стандартів щодо послуг (подробиці мають бути наведені в окремому додатку).
Фінансові ресурси - дані про рівень фінансування (подробиці та інші фінансові аспекти мають міститися в окремому додатку).
Умови договору: а) моніторинг і перевірки - принципи спільного моніторингу і проведення перевірок, коли потрібно обмінюватися поточними звітами і проводити офіційні перевірки й оцінки виконання контракту; б) зміна договору - взаємоузгоджена процедура змін; в) розв'язання суперечок - сторони зобов'язуються, по можливості, вирішувати всі спірні питання мирно; г) арбітраж - відомості про арбітра та його призначення; д) юридичні порядки - заяви про те, що дві сторони повинні знати і діяти згідно з відповідним законодавством і національною політикою (вони зобов'язані дотримуватися законів у будь-якому разі, але може бути корисним посилання на конкретні закони чи національні правила); є) конфіденційність - право пацієнта на конфіденційність має бути забезпечене; ж) оплата - як і коли покупець здійснюватиме оплату надавачеві послуг (наприклад, дванадцята частіша річного контракту буде виплачуватися щомісяця).
Додаток - хоча не існує обмежень на кількість додатків до контракту, але чим вони простіші, тим краще, і слід намагатися мати тільки необхідний мінімум додатків. Це: 1) послуги, що надаються, і ціна контракту; 2) стандарти якості; 3) кошти, що виділяються. Вимоги до даних і форматів звітів можуть бути визначені в основних чи окремих додатках, якщо це необхідно. Інші можливі додатки включають: процедури для аудиту, моніторингу і оцінки та умови академічної діяльності (якщо надавач послуг здійснює освітню діяльність). Укладання контрактів у державному секторі може потребувати підготовки додатків до угод щодо капітальних інвестицій, планів щодо людських ресурсів, включаючи розвиток і навчання; окремих організаційних заходів. Однак покупцеві потрібно уникати використування контрактної системи для поточного управління діяльністю надавачів послуг. Загалом контракт має встановлювати тільки те, що необхідно виконати, а те, як це буде виконано, є об'єктом уваги надава-ча послуг.
Щоб надавач і послуг могли відповідати вимогам покупців, необхідно їх заздалегідь інформувати про наміри останніх. Покупці послуг мають підготувати "стратегічні плани закупівель" на термін в 3-5 років, які окреслюють стратегію досягнення поставлених цілей. Вони можуть охоплювати: оцінку потреб і пріоритетів населення, яке обслуговується (включаючи загальнонаціональні цілі і завдання з охорони здоров'я); стратегію покупця щодо задоволення цих потреб та умов закупівлі; виявлення всіх значних змін у бюджетних асигнуваннях, спрямованих на здійснення цієї стратегії (асигнувань, що будуть поступово виведені чи додані); рекомендації щодо стандартів якості і процедур забезпечення якості (навіть якщо їх не потрібно розробляти докладніше); рекомендації для надавачів послуг щодо необхідної інформації у форматі даних, які покупець буде очікувати від надавачів; подробиці стосовно послуг, щодо яких покупець бажає укласти контракт у наступному році, а також про бюджети і бюджетні обмеження, враховуючії рівень інфляції.
Усі фактичні і потенційні організатори - надавачі послуг - мають бути докладно ознайомлені з контрактом, а покупець - знати їхню думку про його зміст. Організатори - надавачі послуг можуть захотіти розробити свої довготривалі стратегічні документи, щоб відповідно спрямовувати розвиток своєї організації, інформувати співробітників та ознайомити із своїми намірами покупців медичних послуг. Покупці можуть вимагати від надавачів послуг прозорості їх перспективних планів.
Організації як покупця, так і надавача послуг мають розробити бізнес-плани, що містять деталі конкретних цілей на наступний рік і заходи щодо їх досягнення. Надавачі послуг розробляють такий план у контексті стратегічного плану закупівель покупця послуг. Він може включати: деталі конкретних послуг, які пропонує організація; пропозиції щодо вдосконалення контракту, які будуть упроваджені надавачем послугу наступному році; короткий розділ про стратегію на наступні 3-5 років; пропозиції щодо капітальних інвестицій на наступні 3 роки; подробиці щодо витрат на заплановані зміни; оцінки обсягів і джерел доходів для їх покриття.
Сутність і рівень деталізації залежать від форми власності організації-надавача. Приватний надавач скоріш за все не готовий розкривати те, що стосується його витратних статей, однак покупець цілком може вимагати подання переконливого бізнес-плану, щоб переконатись, що надавач справді зможе виконати те, що пропонує і не вийде із справи протягом контрактного періоду. Річний бізнес-план покупця послуг буде відображати все розмаїття його купівельної діяльності в рамках очікуваного бюджету і всі подробиці щодо витрачання коштів цього бюджету.
• 7.3.6. Оцінка результатів діяльності
■; Завдання з відокремлення функції розподілу від функції надання медичних послуг полягає в досягненні кращого результату за певну кількість витрачених коштів, а також у тому, щоб не спровокувати банкрутства надавача послуг. Досягнення цього результату становить інтерес для обох сторін, а співробітництво між ними сприяє досягненню цієї мети. Оцінка річної діяльності, яка супроводжується регулярними перевірками протягом року та проводиться спільно покупцем і надавамем, може бути настільки ж важливою, наскільки важливий сам контракт. Контракт є основою оцінки діяльності виробника медичних послуг, дає змогу порівнювати фактичні результати з цілями, які обумовлювалися при укладанні контракту. Можна обговорити і проаналізувати відмінності з тим, щоб з"ясувати їх причини і що можна зробити, щоб запобігти їм у майбутньому. Таким чином, можна буде забезпечити досягнення систематизованих довготривалих цілей. Щодо інвестування у досягнення загальної мети обох сторін (і відповідний розвиток можливостей та систем, необхідних для досягнення цієї мети) покупець може вважати більш ефективним розвиток довготривалого партнерства із своїми постачальниками і сприяння їх розвитку замість того, щоб постійно змінювати постачальників. Це передбачає регулярні контакти між сторонами для виявлення та оцінки проблем, а також узгодження рішень.
Контракти мають вимагати від надавачів послуг надання окремих даних про послуги і якість у певному форматі так, щоб можна було зіставити результати з обумовленими в контракті цілями та з іншими контрактами. Це є ще однією важливою потенційною перевагою контрактної системи. Річні оцінки результатів діяльності представляють "аудитний слід" - історію того, що відбувається рік у рік, які результати діяльності були досягнуті, якими були витрати, який отримано приріст продуктивності і які поліпшення стали можливими.
Якщо сторони є різними частинами однієї і тієї самої юридичної особи, будь-який договір не являє собою юридичний контракт. Однак і в цьому разі можна застосувати аналогічний процес і використати деякі переваги контрактної системи. У деяких країнах на цю процедуру посилаються як на пов'язану з процесом "управління результатами діяльності".
Таке управління можна здійснювати на різних рівнях державного сектора. На регіональному рівні контракти з районами можуть забезпечити спрямування бюджетних коштів на вирішення першочергових завдань, визначення чітких цілей стосовно надання медичних послуг і узгодження їх з наявним бюджетом. Райони можуть бути покупцями і укладати договори на обслуговування з окремими закладами: державними лікарнями та надавачами первинної медико-са-нітарної допомоги, а також закуповувати деякі послуги в приватному чи некомерційному секторі.
Контрактна система найефективніша тоді, коли кожна із сторін значною мірою вберігає контроль над своїми ресурсами і операціями. Наприклад, покупець районного рівня повинен мати вплив на районний бюджет, щоб мати змогу приймати рішення про виділення коштів для досягнення економічного балансу між первинним, вторинним і общинним рівнями надання медичних послуг. Це може включати і припинення фінансування витратних закладів, і переведення відповідних бюджетних коштів туди, де вони потрібніші і набагато ефективніші.
В умовах, коли контракти на послуги не є юридично здійсненними, іноді неможливо використовувати законодавчі санкції в разі недосягнення поставлених цілей, хоча в контракти можуть вводитися положення про арбітражний розгляд і випадки шахрайства, крадіжок або нецільового використанням державних коштів.
Контрактні відносини можуть успішно функціонувати в державному секторі, якщо за допомогою оцінки результатів діяльності є можливість виявити нераціональне використання коштів та рівень виконання своїх обов'язків управлінцями. Це свідчить про необхідність визначення особи, яка буде нести відповідальність за виконання контрактних зобов'язань. Контракт має підписувати та особа, яка остаточно відповідає за виконання завдань і дотримання термінів. Чітке визначення того, хто несе відповідальність за виконання контрактних умов, вимагає наявності в нього повноваження щодо розпорядження ресурсами, включаючи працівників. Крім того, щоб це спрацювало на практиці, корпоративний контракт потрібно перетворити на персональні завдання для кожного співробітника шляхом введення систем індивідуального управління діяльністю і оцінки. В них мають бути визначені ролі і обов'язки всіх співробітників організації, їх завдання на рік, і щоб вони чітко усвідомлювали, що від них вимагається.
Контрактна система має стати ніби "своєю" для всіх співробітників організації, а це вимагає урахування таких чинників, як побоювання і мотивація. Упровадження більш прозорого зв'язку між ресурсами і очікуваним продуктом діяльності часто призводить до того, що люди можуть відчувати якусь загрозу від цього процесу. Традиційні показники значущості (такі як кількість ліжок у лікарні) втрачають своє значення для підвищення ефективності діяльності. Важливо залучити всіх людей у процес, щоб вони зрозуміли і визнали його доцільність. Це стосується і клінічного персоналу, який також має бути зацікавлений в успіху процесу, якщо ставиться завдання реалізувати управління результатами діяльності. Хоча можливий опір тому, щоб використовувати робочий час клінічного персоналу для укладення контрактів, не-залучення їх в процес може обернутися хибною економією, якщо договори виявляться нездійсненними. У кінцевому рахунку, рішення клініцистів є головними детермінантами рівню витрат організації-на-давача послуг. Клініцисти мають стати ефективними менеджерами ре-сурсів. які є в їх розпорядженні, щоб організації-надавачі послуг змогли найбільш економічним шляхом досягнути поставленої мети.
Для того щоб процес укладення контрактів був справедливим і неупередженим, необхідно встановити механізми узгодження і арбітражу між покупцем і надавачем. які спрацьовували би в тих випадках, коли не вдається досягти згоди, або ж одна з сторін звинувачує іншу в такому порушенні договору, яке не може бути врегульоване без втручання третьої сторони. Хто б не виконував ці функції, він повинен бути незалежним і сприяти урегулюванню конфліктів.
Децентралізація управління всередині державного сектора розкриває можливості для розвитку контрактної системи. Наприклад, нові районні управлінські структури могли б укласти договір з Міністерством охорони здоров'я. Не підлягає сумніву, що без більш суттєвих структурних реформ, що розширюють автономність цих районних структур, їх контроль над ресурсами залишаєтеся обмеженим (зокрема надлюдськими ресурсами, якщо вони залишаються під контролем центрального державного агенства). Однак використання контрактного виду документів, які окреслюють цільові продукти в зв'язку з бюджетами, створюватиме стимули для більшоїуправлінськоїсвободи з боку тих. хто несе відповідальність за виконання цих завдань.
Добре відомим прикладом укладання контрактів усередині державного сектора є Великобританія. Надавачам послуг (спочатку це були лікарні) було дозволено перетворитися на "трасти", які управляються радами з більшою свободою стосовно послуг, що надаються.
7.3.7. Ключові проблеми договірних стосунків
Перехід до більш складних моделей договірних відносин в кожному окремому випадку обмежується через відсутність достатньої систематизованої актуальної і поточної інформації для проведення ефективної політики купівлі таких послуг. Мінімальні інформаційні вимоги для ефективних договірних відносин включають дані про потоки пацієнтів, інформацію про вартість і споживання медичних послуг по різних спеціальностях або діагностичних групах, а також інформацію по демографічних групах і групах ризику. Необхідно вкласти значні інвестиції в інформаційні системи, які мають бути спроможними обробляти окремі рахунки. Важливо також поширити інформацію, яка дає змогу користувачам зробити раціональний вибір тих чи інших закладів або працівників, що надають медичні послуги. Необхідно подолати опір органів охорони здоров'я і лікарів щодо збирання і поширення медико-санітарної інформації, а також тенденцію до маніпулювання наявною інформацією.
Суміжним питанням також є збільшення витрат на підготовку і укладення договорів, тобто витрат, пов'язаних із забезпеченням безперервної взаємодії покупців і надавачів медичних послуг (оцінка потреб, аналіз результативності, проведення переговорів, моніторинг і т. ін.). Помітне підвищення вартості угод, зокрема в тих випадках, коли контракти стають надмірно складними, а в переговорах бере участь велика кількість невеликих покупців і надавачів послуг. Становить небезпеку дуже велика кількість контрактів, що укладаються за принципом оплати за випадок, бюрократичні процедури розгляду випадків, які не підпадають під дію контракту і виключають велику кількість процедур з укладання контрактів. Ці додаткові витрати можуть бути виправдані лише в разі значного підвищення якості і результативності медичних послуг. Для зменшення таких витрат деякі вчені закликають покупців і надавачів вступати в довгострокові договірні відносини, а не розглядати своє завдання як укладення лише одноразових ринкових угод. Укладення довготермінових контрактів. їх спрощення, обмін формами документів і зосередження уваги на відстеженні найбільш важливих їх аспектів дадуть змогу зменшувати вартість витрат на саму угоду.
Прийняття системи розподілу, що базується на договорі, передбачає наявність технічних можливостей та управлінських навичок (наслідків для трудовихресурсів). Контрактування вимагає спеціальних знань (наприклад, при виборі оптимальних за ціною видів медичних процедур, обговоренні і моніторингу діяльності надавачів, комунікаційної стратегії тощо). Персонал має бути підготовлений і діставати довгострокову підтримку, маючи можливість оволодівати навичками ведення переговорів, необхідними для ефективного укладення договорів. Органі-зації-покупці повинні мати навички і вміння оцінювати потреби населення, за які вони відповідальні, але можливо, що таких навичок і знань, необхідних для збирання і аналізу таких даних, недостатньо. Потрібно ділитися з покупцями доступною літературою і керівництвами, а якщо завдання можуть об'єднуватися для консорціуму покупців, то вдається запобігти дублюванню зусиль. Аналогічно і покупці потребують знань і навичок з управління і моніторингу контрактів. Інтереси обох сторін найкраще задовольняються в тих випадках, коли контракти є простими в разі узгоджених умов для зміни заходів і витрат і керованої кількості критично важливих питань забезпечення якості. Але навіть маючи такі навички, покупцям звичайно дуже важко вести переговори на рівних з надавачами медичних послуг оскільки останні тривалий час превалювали у сфері прийняття рішень про надання тих чи інших послуг. І навпаки, надавачі медичних послуг вкрай стурбовані перерозподілом владних повноважень, пов'язаних з укладенням договорів.
Ще одним аспектом ефективного застосування контрактної системи с недостатня автономність надавачів послуг. Щоб виступати однією з сторін у контракту, надавач має бути досить мобільним, щоб відповідати запитам покупця і мати можливість підвищити (або знизити) продуктивність, брати кредити і нести фінансову відповідальність за свою діяльність. На практиці немає сенсу укладати контракт з надавачами послуг державного сектора, якщо в них відсутня реальна здатність виконати умови контракту. Надавач послуг не може ефективно управляти своїм бізнесом, якщо 75% від його бюджету виділяється на постійні витрати та штатних працівників, найнятих центральним державним агентством на жорстких і захищених умовах. Реалізація потенційних переваг контрактної системи вимагає, щоб надавачі послуг мали достатню автономність для контролю ресурсів, включаючи перекидання коштів між бюджетними статтями. Однак впровадження управління результатами діяльності в державний сектор може виявитися дієвим внутрішнім інструментом надання більшої автономності підрозділам надавачів послуг.
Відсутність конкурентного середовища також є стримувальним фактором. На практиці покупцеві часто буває невигідно передавати контракт іншому надавачеві послуг, оскільки це негативно впливає на час. витрачений пацієнтом для отримання послуги, зокрема при гострих і невідкладних випадках захворювань. У такому разі чиста комерційна конкуренція можлива тільки за умови селективного підходу. Якщо реальної конкуренції серед таких надавачів послуг не існує, то покупці послуг мають невеликий вибір, а у продавців немає стимулів для хорошої роботи. У державному секторі забирання коштів від небажаного чи погано працюючого надавача послуг залишається складним завданням, пов'язаним із зайвими витратами.
Брик повноважень для вибіркового підходу до укладення договорів і закупівлі послуг. Фонд медичного страхування має відігравати роль покупця і користуватися механізмом конкурентного ринку. В процесі децентралізації міністерство охорони здоров'я відмовилося від частини своїх функцій, включаючи повноваження з прямого нагляду і контролю. Однак організації, які взяли на себе ці функції (місцеві органи влади і організації соціального страхування), не зуміли розробити необхідні механізми підзвітності і, таким чином, виник вакуум підзвітності в регіоні Східної Європи: перед власниками, платниками. МОЗ і пацієнтами. Дуже важливим при укладенні контрактів є підзвітність надавачів перед платниками. Удосконалення такої підзвітності - нагальна потреба: всі країни стикаються з проблемами підробки звітів про результати і підтасування даних про смертність за діагностичними групами. Хоча організації соціального страхуван-
ня, в принципі, можуть сприймати контрактацію як новий механізм підзвітності, контракти не використовуються як інструменти. Процес укладення договорів не орієнтований на результати роботи: орієнтація на критерії якості роботи, планові завдання і контрольні показники відсутня, вибіркові контракти з постачальниками не укладаються, у більшості країн постачальники зобов'язані укладати договір зі всіма державними закладами.
Прикладом недостатнього використання контрактів як інструмента закупівель і підзвітності може бути Угорщина. Контракти, які там укладаються з лікарнею, враховують її місткість у ліжках і годинах роботи лікарів, але не відображають всі аспекти щодо обсягу. складу і якості послуг - навіть незважаючи на те, що послуги лікарень оплачуються на основі їх результативності (методом діагностичних груп). Навіть ті реформатори, які більше орієнтовані на ринок, не хочуть бути залежними від тиску з боку покупців послуг. У Чехії страховики були заздалегідь зобов'язані укладати договори зі всіма бажаючими лікарнями. З 1995 р. теоретично дозволено вибіркове укладання контрактів. Однак на практиці рішення щодо цього приймаються не страховиками, а комітетами. До складу останнього входять представники фондів медичного страхування. Міністерства охорони здоров'я, Лікарської палати і Асоціації лікарень. Контракти не розриваються, випадків відмови не буває; трапляються лише незначні зміни в складі чи специфічності послуг. Закон, нещодавно прийнятий у Румунії, дозволяє вибіркове укладення договорів і спрямований на те, щоб забезпечити нейтралітет сектора, даючи змогу страховим компаніям укладати контракти як з приватними, так і з державними постачальниками; але поки що не зовсім зрозуміло, наскільки цей закон ефективний. В Угорщині завдання із забезпечення нейтральності сектора не вирішується через відсутність чітких керівних вказівок щодо укладення контрактів з приватними постачальниками. Причини такої непослідовності - в труднощах переходу від централізованого планування вкладень до перспективних закупівель. Необхідне коригування правил та інструкцій, а, можливо, й традицій і норм, які склалися в державному секторі.
Однак творчий підхід до укладання контрактів може сприяти покращанню результатів діяльності через:
• уточнення взаємовідношень між стратегічним управлінням і операційним наданням послуг, що дає змогу ідентифікувати, звертатися до пріоритетів та забезпечувати більшу підзвітність перед урядом і громадськістю;
• зосередження уваги на продуктах, кінцевих результатах і якості обслуговування; встаноіілення реалістичних взаємозв'язків між доступними ре
сурсами, потребами в ресурсах і продуктами медичного обслуговування;
• вироблення систематизованого підходу до визначення резуль
татів упровадження прогресу і відстеження ризиків (управління ре
зультатами діяльності), сприяючи таким чином системному підви
щенню дієвості та ефективності активів;
• заохочення ініціативи і мотивації відповідальних співробіт
ників через чітке визначення їх ролей і зобов'язань.
Крім того, якість і ціну послуг надавача можна порівняти з іншими (некомкуруючими) надавачамн, використати для виявлення слабких місць і мотивувати їх на ефективнішу роботу. Монополізм можна буде обмежити шляхом розподілу державних чи таких, що стають автономними, надавачів послуг на більш дрібні, але життєздатні підрозділи. Групування покупців, для обслуговування більшої чисельності населення може відкритії можливості для більш вираженої конкуренції між надавачами. Багато ринків є конкурентними, нові учасники можуть входити на них і конкурувати між собою у міру того, як покупці стають більш вимогливими щодо того, що вони хотіли б купити.
Ефективне виконання контрактів гальмують також організації "слабких" покупців, тобто таких, які неспроможні належним чином налагодити відбір надавачів. Там, де створені централізовані нада-вачі послуг з помітним рівнем автономності, часто буває так, що всі реформаторські зусилля спрямовуються на розвиток цих нових організацій, а реструктуризації і розвитку нових функцій покупців не приділяється достатня увага. Там. де Міністерство охорони здоров'я перебрало па себе функцію покупця послуг від імені нових автономних надавачів послуг, часто трапляються збої. Покупці не отримають ті послуги, які вони б хотіли, якщо вони не будуть поводитися активно. Потрібно заздалегідь попередити надавачів послуг про політику покупця. Це передбачає, щоб загальні наміри і стратегічні напрями були чіткими, надання можливості для проведення повних обговорень і здійснення внесків надавача за межами формальних переговорів за контрактом. Конкретні зміни в політиці і пріоритетах мають передаватися своєчасно, щоб надавачі могли реагувати на це адекватно. Це може бути здійснено у вигляді щорічної декларації чи плану закупівель.
Непродумана система закупівель може створити хибні стимули для надавачів, які можуть захотіти максимізувати свій дохід чи мінімізувати робоче навантаження, наприклад шляхом заохочення більш тривалого чи необгрунтованого утримування на лікарняному ліжку, заборони переведення хворих до "конкурента", чи навпаки, заохочення переведення хворих до невідповідного надавача послуг (залежно від методу оплати). Нечітко сформульований і погано виконаний контракт, як мінімум, може створити ризик того, що покупці і надавачі будуть вдаватися до взаємних звинувачень замість того, щоб спільно вирішувати проблеми.
У зв'язку з укладенням договорів у Росії та інших країнах ЦСЄ і СНД виникає кілька проблем, при цьому основним з них є незадо-вііьиийрівень і невисока передбачуваність можливості фінансування фонду медичного страхування чи недофінансування системи. Об'єктивна оцінка наявних фінансових ресурсів надзвичайно важлива для укладання контрактів і взаєморозрахунків. Фонд-банкрот не в змозі оплачувати рахунки за послуги, що виставляються. Державне фінансування також має бути адекватним і передбачуваним, що дало б змогу оплачувати рахунки установ, з якими укладені договори на надання послуг. У країнах з перехідною економікою такі умови виконуються дуже рідкою Крім того, зобов'язання держави надавати послуги безоплатно всім, без хоча б незначної офіційної плати споживача, є надмірними навіть у високорозвинутих країнах. Тому політичні зобов'язання можуть вступати в конфлікт з договірними відносинами.
Перехід від прямого розподілу ресурсів до встановлення договірних відносин з установами, що надають медичні послуги, не є простим процесом. Однією з найважливіших причин повільного просування реформ є нечітке визначення відповідальності страхових фондів і органів охорони здоров'я. Останні зберігають за собою відповідальність як прямі постачальники основної частини медичних послуг; вони здійснюють контроль за фінансами і розподіляють їх поза договірними відносинами з медичними працівниками. Наприклад, у більшості регіонів Росії частка витрат на охорону здоров'я, що охоплюється договорами, у 1995 р. становила 25-30%.
Іншим стримувальним фактором є фрагментація політики фінансування. Це призводить до того, що один платник - страхова організація - діє як агентство, яке купує, тим часом як другий - органи охорони здоров'я і місцеві органи влади - безпосередньо розподіляють ресурси в медичному секторі. Таким чином, ті, що надають медичні послуги, мають відповідати вимогам двох різних економічних режимів: договірному із страховиками і недоговірному - з місцевими органами влади. Це обмежує можливості щодо забезпечення результативності послуг, що надаються. Така подвійна структура фінансування і змішані стимули, які вона породжує, викликає все більше занепокоєння. У відповідь на таку ситуацію деякі органи охорони здоров'я і територіальні медичні страхові фонди стали діяти спільно для координації своєї політики щодо купівлі медичних послуг. Ще одним стримувальним фактором у країнах ЦСЄ і СНД є відсутність навичок управління договірними відносинами. Для таких відносин необхідні навички, які непотрібні при безпосередньому наданні медичних послуг державними закладами, такі як ведення переговорів, контроль за результативністю послуг і здатність планувати більш ефективну з погляду витрат медичну допомогу. Крім того, договірні відносини передбачають високий ступінь децентралізації процесу розподілу ресурсів, оскільки до торгів будуть залучені місцеві представники надавачів медичних послуг, які є надто численними, щоб розглядати їх діяльність на центральному рівні, і їх краще знають місцеві покупці. Тому необхідно виробити відповідні навички на середньому і нижньому рівнях управління, де потенціал може виявитись особливо низьким, тобто нарощування управлінського потенціалу с попередньою умовою для забезпечення процесу укладення договорів.
Звідси випливає висновок: договірні відносини - це новий спосіб виконувати багато з традиційних функцій органів планування і управління медичною допомогою, причому так, щоб дати змогу одночасно долати труднощі, притаманні традиційним методам планування і при цьому виконувати завдання, що стоять перед системою охорони здоров'я.
У практиці договірних відносин у країнах з різними моделями охорони здоров'я можна виділити чотири основні тенденції переходу від укладення:
• блок-контрактів до договорів, що враховують вартість і обсяг послуг, а також вартість кожного випадку лікування;
• універсальних до індивідуальних договорів;
• договорів з усіма постачальниками медичних послуг до селективних договірних відносин;
• договорів з кількох позицій (переважно з обсягу і якості) до більш складних договорів (з низкою положень відносно обмеження витрат, управління споживанням медичних послуг, забезпечення якості, домовленості стосовно розподілу ризиків тощо).
Однак фактичне здійснення договірних відносин не обов'язково збігається з теоретичними очікуваннями. У процесі укладення договорів виникає багато перешкод і проблем, з яких найбільш важливими є відсутність належної інформації, управлінських навичок у покупців і надавачів медичних послуг, високі витрати на підготовку угоди і недостатність державного фінансування в країнах ЦСЄ і СНД.