Правова статистика має широку систему показників, які всебічно характеризують кримінально-правові, цивільно-правові, адміністративно-правові явища і процеси, висвітлюють діяльність органів слідства, прокуратури, судів, виправно-трудових закладів.
Статистичний показник – це міра певної властивості соціально-економічного явища чи процесу, який виникає в процесі здійснення ІІ етапу статистичного дослідження.
За способом обчислення розглядають первинні і похідні показники. Первинні визначаються зведенням даних статистичного спостереження й подаються у формі абсолютних величин (кількість i сума вкладів в Ощадний банк). Похідні показники обчислюються на базі первинних або похідних показників.
За ознакою часу показники поділяються на iнтервальнi та моментнi. Iнтервальнi характеризують явище за певний час (день, декаду, місяць, рік). Прикладом може бути обсяг виробленої продукції, введення в дію житла, споживання свіжої води і т. iн. До моментних відносять показники, що дають кількісну характеристику явищ на певний момент часу: площа виноградних i цитрусових насаджень, протяжність нафтопроводів на кінець року тощо. Iнтервальнi та моментнi показники можуть бути як первинними, так i похідними.
Таким чином, в правовій статистиці показник — це узагальнююча характеристика правових явищ і процесів, в якій поєднуються кількісна та якісна їх визначеність. Якісна визначеність зумовлюється суттю суспільно-правового явища і відображається назвою показника. За способом обчислення правові показники поділяються на первинні (абсолютні) і вторинні (відносні).Перелік цих показників залежить від галузі правової статистики і виду правоохоронного органу.
Система показників кримінально-правової статистики містить такі основні групи:
-число кримінальних справ у провадженні відповідних правоохоронних органів, їх рух і строки розгляду;
- чисельність притягнутих до відповідальності, обвинувачених і засуджених, їх склад;
- міри покарання, призначені вироками суддів, і їх виконання. У цивільно-правовій статистиці слід розрізняти такі показники:
- цивільного судочинства;
- видів і категорій цивільних справ;
- виконання судових рішень.
Показниками адміністративно-правової статистики можуть бути:
- число адміністративних правопорушень;
- кількість правопорушень, скоєних органами державного управління,
посадовими особами, громадянами;
- чисельність осіб, винних у скоєнні правопорушення;
- заходи боротьби з правопорушеннями: подано скарг до вищих інстанцій
і прокуратури, розглянуто скарг, число покараних за правопорушення.
До складу показників загального прокурорського нагляду входять сумарні показники:
- число протестів, внесених щодо рішень органів влади і державного управління: задоволених, відхилених і нерозглянутих;
- число скарг, які надійшли до прокуратури від окремих громадян, за окремими видами справ і строками їх розгляду.
Показниками роботи міліції, які пов'язані зі злочинністю, є відомості про розслідування і попередження злочинів та про адміністративні стягнення. До першої групи відносяться показники обліку злочинів, оперативної роботи з їх розслідування, руху кримінальних справ, кількості затриманих, засоби розкриття і попередження злочинів; до другої— кількість адміністративних правопорушень і число накладених адміністративних стягнень.
Система статистичних показників органів прокуратури поділяється на такі основні підтеми:
- показники слідчої роботи;
- показники судового нагляду;
- показники загального нагляду.
В системі показників судових органів також виділяються три групи:
- показники судової організації;
- показники кримінального і цивільного судочинства;
- характеристики засуджених і виконання судових рішень.
Для порівняння абсолютних показників використовуються відносні величини, які обчислюються як частка від ділення двох абсолютних показників. Знаменник співвідношення розглядається як база порівняння або основа відносної величини. Від бази порівняння залежить форма вираження відносного показника. Якщо за базу порівняння береться одиниця, то відносний показник виражений коефіцієнтом (часткою), якщо 100—відсотком; 1000—промілем; 10000—продецимілем; 100000 — просантимілем.
У правовій статистиці найбільш поширені такі види відносних показників: інтенсивності, структури, координації, динаміки й порівняння.
Відносні показники інтенсивності відображають, як поширюється будь-яке правове явище у відповідному середовищі. Це іменована величина, в якій поєднуються одиниці виміру чисельника і знаменника. Вони застосовуються для визначення поширеності злочинів або цивільних правопорушень. У кримінальній статистиці відносний показник інтенсивності має назву коефіцієнта злочинності і визначається за формулою:
де П — число правопорушень; Н — середньорічна чисельність населення.
Відносні показники структури — це співвідношення розмірів складових частин і цілого. Сума відносних показників структури дорівнює 1, якщо вони виражені в частках, або 100, якщо вони виражені у відсотках. Щоб визначити структуру правових явищ, необхідно абсолютні величини окремих частин поділити на загальний підсумок і помножити на 100.
Відносні показники координації— це порівняння окремих частин цілого між собою. Вони відображають притаманні суспільно-правовому явищу співвідношення складових частин, пропорцій його розвитку.
Відносні показники динаміки використовуються для оцінки інтенсивності розвитку і обчислюються як співвідношення рівнів соціально-правових явищ за два періоди, тобто:
де Y1 та Y0— рівень правового явища відповідно в поточному та попередньому періоді. Вони виражаються в частках або відсотках.