Керівник (звертаючись до всіх): «Студентка К. погодилася (за п'ятірку звичайно) скористатися її відповідями на запитання. З якої шкали почнемо аналіз?
Репліки: «З четвертої! З восьмої!»
Керівник: «Я розумію, що у вашому віці ставлення до протилежної статі чи до сексу є актуальнішим, ніж у моєму. До цих шкал ми ще дійдемо, але я гадаю, що ми спочатку визначимо, «чи в свої санчата» сіла студентка К.
Що я маю на увазі?
У ваших дипломах буде записано, що ви - «менеджери інформаційних систем». Зрозуміло, що інформаційні системи без людей не
бувають. Отже, проаналізуємо ті шкали, які мають відношення до успішного управління персоналом і уміння налагоджувати добрі ділові і людські стосунки.
Маємо на увазі, що ми тільки проінтерпретуємо те, що К. сама про себе сказала.
Перше. Для успішної роботи менеджерові потрібно ладити з начальством, тому що ви від нього залежні і ваше знаходження на посаді залежить від нього.
Це шкала 1 1 «Керівництво». Зачитайте, будь ласка (звертається до К.), відповіді на запитання 6, 21, 36, 51 - тобто повністю всі ці ствердження».
Студентка К. зачитує відповіді. 6. Мій керівник не цікава людина.
21. У школі мої вчителі завжди ставились до мене добре.
36. Коли до мене наближається викладач (керівник), я не дивуюсь.
51. Люди, перевагу яких я над собою визнаю, - їх не так багато.
Керівник: «Тепер узагальнимо відповіді: Студентка К. критична до дій начальства і не «губиться» при спілкуванні з ним. Поведінка К. викликає, як правило, симпатію у керівництва. Думаю, що К. приховує той факт, що вона трохи зависокої думки про себе.
Як ви гадаєте, студентка К. зможе лагодити з начальством, сама ставши в майбутньому менеджером?»
Відповіді: «Зможе, якщо буде обережна і не така самовпевнена».
Керівник: «Крім налагодження стосунків з начальством, менеджеру потрібно забезпечити свої «тили», тобто бути в добрих, але «статутних» стосунках з підлеглими, щоб вони вас поважали і не «підводили» у справах.
Шкала 12 називається «Підлеглі», зачитайте відповіді 5,19,34,48.
Відповіді: 5. Якщо б я займала керівну посаду, я була б справедливою.
19. Якщо хтось буде під моїм керівництвом, він буде багато працювати.
34. Мої підлеглі слухають мене.
48. Коли я прошу інших щось зробити... це роблять.
Керівник: «Із відповідей у нас «вималювався» образ справедливого, вимогливого і, можливо, дещо авторитарного управлінця, який володіє прийомами впливу на персонал. Чому я сказав «дещо авторитарного» - тому що якщо людині 21 рік, а люди, залежні від неї, їй навіть не заперечують, то це про щось говорить.
Якщо ми все правильно зрозуміла і К. погодиться з нашими висновками, то побажаємо їй більше використовувати важелі «демократичності» в її теперішній і майбутній управлінській діяльності.
Продовжимо аналіз далі: відомо, що стратегія поведінки і діяльності, засоби реалізації цієї стратегії мотивовані близькими і далекими цілями, які людина ставить перед собою.
Отже, шкала 15 «Цілі». Зачитайте, будь ласка, повні речення пп. З, 18,33,49.
Відповіді: 3. Я завжди хотіла жити добре.
18. Я могла би бути щасливою, якщо б досягла своєї мети.
33. Моїм прихованим бажанням в житті є бажання мати все даром.
49. Більш за все я хотіла б в житті здійснити свою мрію. (Сміх в аудиторії).
Керівник: «Перше, що я хочу відзначити, це те, що респондент щиро відповіла на питання, що є досить позитивною особистісною характеристикою. Друге - відповіді мають на собі печать інфантильності, дитячості. Авторка ще не знає, що даром ніхто нічого не має і ніколи не мав. Чи працею, чи матеріально (коштом), чи морально -але в цьому житті за все треба платити.
Ця відповідь опосередковано підтверджує попереднє припущення про деяку авторитарність К. (той, хто хоче все мати даром, буде «витискувати» це все з інших). Все ж таки відповідь більше вказує на неоформленість, неконкретність життєвої мети. Адже добре жити хочуть всі.
А тепер повернемось до початку нашого аналізу і жартівливо сформулюємо питання так: «Чи можна вовкові (тобто К.) довіряти пасти овець?» Іншими словами, опосередковано визначимо, чи можна К. довіряти керування суто чоловічим колективом? Чи не закладені в її психіці певні відхилення в цьому відношенні.
Аналізуємо шкали 8 «Протилежна стать» (10, 25, 40, 55) і 4 «Секс» (11, 26, 39, 56).
Відповіді: шкала «Протилежна стать».
10. Ідеалом чоловіка для мене є... немає.
25. Гадаю, що більшість юнаків дуже поверхові.
40. Вважаю, що більшість чоловіків егоїстичні.
55. Мені дуже не подобається, коли чоловік неохайний.
Керівник: «Більшість чоловіків, на думку К., поверхові та егої-
стичні, і наша «героїня» в них розчарована. А якщо мужчина до всього ще й неохайний, то краще хай не потрапляє на очі К., а то йому буде непереливки. Тим паче, якщо це підлеглий К.
А якщо?..
Відповіді:шкала «Секс».
1 1. Коли я бачу жінку разом із чоловіком, згадую свого коханого.
26. Подружнє життя здається мені цікавим.
39. Якщо мені подобається чоловік, я роблю маленькі кроки назустріч.
56. Коли я залишаюсь наодинці з чоловіком, я насолоджуюсь цим.
Керівник: «Виявляється, розчарування в чоловіках, ймовірно, пов'язане у К. з нещасливим коханням. Секс у «ґероїні» асоціюється з подружнім життям, він не затуманює їй свідомість, і вона вважає його подарунком життя і мистецтвом.
Цілком нормальна характеристика. Але тепер повернемось до уявного чоловічого колективу, яким керує наша К. Якщо особисте життя складеться у К. щасливо, то ніяких проблем із підлеглим чоловічим колективом у неї, очевидно, не буде.
Але якщо навпаки, та ще дехто із підлеглих неорганізований та неохайний, то вони «на повну котушку» відчувають на собі ставлення з боку «залізної леді». Або ж... будуть робити спроби ощасливити її, розуміючи, звідки взялася причина цієї «залізності».
Після сказаного
Ми перериваємо наш аналіз, тому що «ключ» для читача став зрозумілим. Не обов'язково кожного досліджуваного треба аналізувати за всіма шкалами на практичних заняттях.
Перед аналізом піддослідного за певною шкалою її значення слід мотивувати. Чим вищий професійний рівень керівника, тим «вступ» у шкалу буде дієвішим (більш резонантним).
Наприклад, шкали «Ставлення до себе», «Страхи», «Вина», звичайно, взаємопов'язані. У ставленні до самого себе ми програмуємо свій успіх. І якщо «я сам себе не поважаю, то за що мене будуть поважати інші. Адже мені видніше». А ставлення до себе може бути сформованим страхами чи комплексами, яких треба позбутися.
Або інше: стосунки в сім'ї, роль батька чи матері «записуються» від народження в підсвідомість. Хлопчики наслідують батьків і підсвідомо ставляться до них, як до конкурентів (Едипів комплекс, Фрейд), а дівчатка - матерів. Якщо в дитинстві вас пригнічували в
сім'ї, то заклали в свідомість і підсвідомість протест проти пригнічення, але, на жаль, він часто в зрілому віці спрацьовує з «ефектом лупи», тобто перебільшено. І є небезпека, що ви цю авторитарність у ставленні до вас «перенесете» на свою сім'ю, своїх дітей.
Керівник (викладач) у названий спосіб повинен розкрити студентам «приховане» значення кожної шкали тесту.
Після своєрідного «показового» аналізу на заняттях можна дати студентам додому самостійну роботу, в якій вони проаналізують свою професійну, соціальну та особистісну орієнтацію і здатність до успішної діяльності за фахом.
У цій самостійній роботі можуть бути виділені кожним переліки власних позитивних та негативних якостей і розроблена програма самовдосконалення. На наступному занятті організовується дискусія по обговоренню самостійних робіт і програм - закріплюється матеріал і доводиться ще раз його практичне значення.
Завдання №19