Відбір об'єктів закінчується складанням карток (паспортів) на кожний з них як для конкретно розроблювальної теми, так і для майбутніх екскурсій.
У картку об'єкта вносяться наступні дані:
.1 Його найменування (первісне й сучасне), а також
назва, під яким він відомий у населення.
2 Історична подія, з яким він зв'язаний, дата події.
3 Його місцезнаходження, поштова адреса, найменування
території, де він розташований (місто, селище й т.д.).
4 Його опис (під'їзд до нього, його автор, дата спорудження, з
яких матеріалів виготовлений, текст меморіального напису).
5 Джерело відомостей про нього (література де описана об'єкт і
події, архівні дані, усні перекази)
6 Ступінь його схоронності (стан його й території, на
яке він перебуває, дата останньої реставрації).
7 Відповідальний за охорону об'єкта
8 Відомості про те, у яких екскурсіях об'єкт використовується.
9 Дата складання картки, прізвище й посада укладача.
У картці прикріплюється фотографія об'єкта, що відтворює його нинішній і, по можливості, колишній види. У картку на архітектурні, природні, археологічні об'єкти можуть бути включені й іншої відомості. Наявність картки на всі екскурсійні об'єкти, прискорює розробку нових екскурсійних тем, дозволяє різноманітити використання пам'ятників в екскурсіях, на різні теми, робить їхній показ більше активним.
Забезпечення безпеки на екскурсійному маршруті
Забезпечення безпеки екскурсантів є однієї з обов'язків екскурсовода. Для цього він повинен вживати особливі заходи. На самому початку екскурсії, після знайомства із групою, у вступному слові екскурсовод пояснює правила поведінки екскурсантів. На будь-яких маршрутах (пішохідна й транспортних) головна вимога до екскурсантів - слідкувати вказівкам екскурсовода. Програма й маршрут екскурсії складаються заздалегідь (найчастіше творчою групою), затверджуються в певному порядку. Як правило, при цьому виключається можливість відвідування аварійних будинків або небезпечних ділянок.
Забезпечити безпеку екскурсантів найбільше складно на транспортних
екскурсіях, тому вони вимагають особливого підходу. Всі зупинки, у тому числі й санітарні, необхідно робити в безпечних, спеціально відведених місцях;
перед виходом екскурсантів із транспортного засобу варто нагадати правила дорожнього руху. Транспортний засіб повинне відповідати вимогам безпеки: бути справною, укомплектованою аптечкою й вогнегасником.
В автобусі не повинні перебувати сторонні особи, що не входять у групу, за винятком уписаних у шляховий аркуш або що перевіряющих, котрим туристська організація видає письмову вказівку.
Категорично забороняється зупинятися в шляху на прохання сторонніх осіб, не уповноважених на це, а тим більше виконувати їхнє прохання «підвезти по шляху»- Небезпечні ситуації в транспортній екскурсії можуть виникнути й під час руху транспортного засобу, і під час пересування до об'єкта й у процесі його огляду.
Екскурсовод зобов'язаний проінформувати екскурсантів, да перебувають аварійні виходи, аптечка. При екскурсіях з використанням водного й повітряного транспорту - ці дії повинні виконуватися з особливою старанністю.У випадку виникнення надзвичайної ситуації, завдання й обов'язок екскурсовода - не піддаватися паніці й зробити так, щоб заспокоїти людей, адже відомо, що в небезпечних ситуаціях більше 75 % трагічних випадків пов'язані з розгубленістю, невмінням застосувати знання. Евакуацію людей (із транспортного засобу або будинку спорудження) потрібно проводити швидко, але чітко, без паніки. При цьому в першу чергу евакуюють дітей, жінок, людей похилого віку, інвалідів. Екскурсовод повинен уміти користуватися вогнегасником, надати першу медичну допомогу
САМОСТІЙНА РОБОТА № 9