Бухгалтерський колектив відрізняється від будь-якого іншого великим тягарем відповідальності та великими обсягами повторюваних одноманітних процедур, серйозним розумовим навантаженням.
Для створення здорового психологічного клімату в бухгалтерському колективі необхідно ретельно підходити до підбору кадрів. При підборі працівників головний бухгалтер повинен орієнтуватися на наступні особливості:
1) наявність освітньої підготовки;
2) точність пам'яті та вміння запам'ятовувати цифрову інформацію;
3) наявність зорової пам'яті;
4) вміння добре читати і виділяти головне в тексті;
5) посидючість, можливість виконання одноманітної роботи;
6) здатність до комбінування і групування показників;
7) вміння аналізувати шляхом порівняння і зіставлення цифрових даних;
8) точність, акуратність, старанність;
9) професійні знання;
10) хороший зір і відсутність протипоказань до роботи в положенні сидячи.
Причини неякісної роботи є передумовами несвоєчасної та неякісної бухгалтерської інформації:
1) через недисциплінованість;
2) непрофесіоналізм;
3) недбале ставлення до обліку працівників, які не перебувають у штаті бухгалтерії;
4) неправильний розподіл обов'язків;
5) недоліки в організації робочих місць;
6) наявність зустрічних документопотоків;
7) недосконалість застосовуваних методів і форм обліку;
8) недоліки в комп'ютерних програмах.
Кожному відділу, сектору, кожній групі бухгалтерії необхідно виділити окрему кімнату, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Це приміщення повинно бути обладнане таким чином, щоб виключити доступ до робочого матеріалу сторонніх осіб. Воно повинно бути розділене на кабінети (кабіни) скляними перегородками, стеля і стіни забезпечені звукопоглинаючими пристроями.
Ті робочі місця, які призначені для бухгалтерів, що постійно спілкуються з клієнтами, повинні розташовуватися біля стіни з віконцями в коридор.
Ергономічними аспектами проектування робочого місця бухгалтера, зокрема, є: висота робочої поверхні, розміри простору для ніг, вимоги до розташування документів на робочому місці (наявність і розміри підставки для документів, можливість різного розміщення документів, відстань від очей користувача до екрану, документа, клавіатури тощо), характеристики робочого крісла, вимоги до поверхні робочого столу, регульованість робочого місця і його елементів.
Висота приміщення повинна бути не нижче 3,25 м. Площа на одного бухгалтера – 6 м2, об'єм повітря на одного бухгалтера – 20 м3. Приміщення має бути обладнане безшумними кондиціонерами і швидкість руху повітря повинна бути не менше 0,3 м/с.
Кожне робоче місце бухгалтера повинно бути піддано комбінованому висвітленню (стельове і настільне одночасно).
Відносна вологість від 35 % до 60 %, температура в холодну пору року 21 °С, в теплу пору – 21-25 °С.
Стіни повинні бути пофарбовані у світлі тони. Норма відбиття світла від стін не менше 60 %. Максимальна задимленість, запиленість повітря при розмірі часток не більше 3 мікрон – 0,75 мг/м3.
Відстань між робочими місцями повинна становити від 0,75 м до 1 м (не менше).
Яскравість екрана монітора повинна відповідати яскравості світла в приміщенні, а поля незалежно від матеріалу, повинні мати темніший колір, ніж стіни.
Головними елементами робочого місця бухгалтера є письмовий стіл і крісло. Основну частину робочого часу бухгалтер проводить в положенні сидячи за комп'ютером.
Робоча поза сидячи викликає мінімальне стомлення бухгалтера. Раціональне планування робочого місця передбачає чіткий порядок і сталість розміщення предметів, коштів праці та документації. Те, що потрібно для виконання робіт частіше, розташоване в зоні легкої досяжності робочого простору.
В ергономіці виділяють:
Моторне поле – простір робочого місця, у якому можуть здійснюватися рухові дії людини.
Максимальна зона досяжності рук – це частина моторного поля робочого місця, обмеженого дугами, описуваними максимально витягнутими руками при русі їх в плечовому суглобі.
Оптимальна зона – частина моторного поля робочого місця, обмеженого дугами, описуваними передпліччями при русі в ліктьових суглобах з опорою в точці ліктя і з відносно нерухомим плечем (рис. 4.3).
Рис. 4.3. Зони досяжності рук у горизонтальній площині.
а – зона максимальної досяжності;
б – зона досяжності пальців при витягнутій руці;
в – зона легкої досяжності долоні;
г – оптимальний простір для грубої ручної роботи;
д – оптимальний простір для тонкої ручної роботи.
Оптимальне розміщення предметів праці і документації в зонах досяжності рук істотно впливає на продуктивність праці:
Дисплей розміщується в зоні а (в центрі).
Клавіатура – у зоні г/д
Системний блок розміщується в зоні б (зліва).
Принтер знаходиться в зоні а (праворуч).
Документація:
1) у зоні легкої досяжності долоні – в (зліва) – література і документація, необхідна при роботі;
2) у висувних ящиках столу – література, невживана постійно.
При проектуванні письмового столу варто враховувати таке:
· висота столу повинна бути вибрана з урахуванням можливості сидіти вільно, у зручній позі, при необхідності спираючись на підлокітники;
· нижня частина столу повинна бути сконструйована так, щоб працівник міг зручно сидіти, не був вимушений підтискати ноги;
· поверхня столу повинна володіти властивостями, що виключають появу відблисків в полі зору;
· конструкція столу повинна передбачати наявність висувних ящиків (не менше 3 для зберігання документації, лістингів, канцелярських приналежностей, особистих речей).
Висота робочої поверхні рекомендується в межах 680-760 мм Висота робочої поверхні, на яку встановлюється клавіатура, повинна бути 650 мм
Велике значення надається характеристикам робочого крісла. Так, рекомендована висота сидіння над рівнем підлоги повинна бути в межах 420-550 мм Поверхню сидіння рекомендується робити м'якою, передній край закругленим, а кут нахилу спинки робочого крісла – регульованим.
При проектуванні робочого місця необхідно передбачити можливість різного розміщення документів: збоку від відеотермінала, між монітором і клавіатурою і т. п. Крім того, у випадках, коли відеотермінал має низьку якість зображення, наприклад помітні мелькання, відстань від очей до екрану роблять більше (близько 700 мм), ніж відстань від ока до документа (300-450 мм). При високій якості зображення відстань від очей користувача до екрану, документа і клавіатури може бути рівним.
Положення екрану визначається:
- відстанню зчитування (0,60 + 0,10 м);
- кутом зчитування, напрямком погляду на 20 ° нижче горизонталі до центру екрану, причому екран перпендикулярний цьому напряму.
Зоровий комфорт підкоряється двом основним вимогам:
- чіткості на екрані, клавіатурі і в документах;
- освітленості і рівномірності яскравості між навколишніми умовами і різними ділянками робочого місця.
Велике значення також надається правильній робочій позі працівника. При незручній робочій позі можуть з'явитися болі в м'язах, суглобах і сухожиллях. Вимоги до робочої позі наступні: шия не повинна бути нахилена більш ніж на 20° (між віссю «голова-шия» і віссю тулуба), плечі повинні бути розслаблені, лікті – знаходитися під кутом 80°-100°, а передпліччя і кисті рук – у горизонтальному положенні. Причинами неправильної пози працівника можуть бути: відсутність підставки для документів, високе розташування клавіатури, а документів – низьке, відсутність підставки для рук і кисті, недостатній простір для ніг. Виправити зазначені недоліки можливо шляхом використання мобільної клавіатури, спеціальних пристосувань для регулювання висоти столу, клавіатури, документів і екрану, а також підставка для рук.
Створення сприятливих умов праці і правильне естетичне оформлення робочих місць на виробництві має велике значення як для полегшення праці, так і для підвищення його привабливості, що позитивно впливає на продуктивність праці. Забарвлення приміщень та меблів має сприяти створенню сприятливих умов для зорового сприйняття, гарного настрою. У службових приміщеннях, у яких виконується одноманітна розумова робота, що вимагає значної нервової напруги і великого зосередження, забарвлення повинна бути спокійних тонів – малонасичені відтінки холодного зеленого або блакитного кольорів.
При розробці оптимальних умов праці бухгалтера необхідно враховувати освітленість, шум і мікроклімат.