Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття буття у філософії. Єдине і множинне буття.




План лекції.

Поняття буття у філософії. Єдине і множинне буття.

Буття людини у світі. Місце людини у структурі буття.

Ідеальне та матеріальне буття.

Категорія матерії і її головні атрибути.

Поняття буття у філософії. Єдине і множинне буття.

Філософію може зацікавити безліч тем, явищ, проблем минувшини й сьогодення. Але є серед філософських проблем і такі, що служать у якості інваріантного ядра чи остова для всіх епох її розвитку. Саме такі проблеми ми й будемо називати вузловими. Розглянемо їх лише в одному аспекті – онтологічному. Розглянемо з урахуванням сучасної ситуації, в якій перебуває людська цивілізація.

Буття – категорія, що фіксує суттєві підстави й сенс існування (для світу в цілому або для будь-якого різновиду існуючого). У структурі філософського знання воно виступає предметом онтології; у теорії пізнання розглядається як базисна для будь-якої можливої картини світу і для всіх інших категорій.

Перші спроби вирішення проблеми джерела існування того, що є (має буття) – знаходимо у міфологіях і релігіях. У натурфілософії перших філософських систематизацій – це вже проблеми буття. Філософія як така ставить за мету насамперед визначити справжнє (на відміну від кажимості) буття і осмислити його (або діяльну участь у ньому). Наукоподібна філософія йде по шляху визначення поняття буття і його місця в структурі знання, а також виділяє рівні та типи буття як об'єктивно існуючого.

У найбільшій мірі концентрував різні аспекти цього поняття Парменід. Він виділяє основні характеристики буття: цілісність (буття єдине, множинного буття не існує), істинність, добро і красу. Він також проголошує єдність думки і буття (не-думки і небуття): чуття не схоплює буття, буття лише мислиме ”. Стабільність, стійкість буття: буття непорушне.

Подвоєння світу в Платона на світ ідей (істинний) і на світ речей (світ подоб, тіней) є початком європейської метафізики, є засадою поділу на матеріальний та ідеальний світи. Аристотель зокрема виділяє рівні буття – можливе і дійсне.

У період середньовіччя буття розглядається з релігійних позицій: істинне буття – Бог, тварний світ – не самостійний, створений з нічого і без турботи Бога зник би в ніщо.

Відродження розглядає буття як природу, з одного боку – самостійну (все існуюче – утвір природи), з іншого боку – таку, що потребує людину як свого творця і хазяїна.

Новий час акцентує увагу саме на формах підвладності буття людині, яка завдяки цьому осягає світ як пізнавальне так і практично. Це стає причиною "інфляції" поняття буття – воно сприймається як щось зовнішнє, невловиме людиною в її пізнанні, а незабаром – як філософська ілюзія. Об'єктивно будь-яке філософське вчення в рамках будь-якої традиції містило в собі онтологічний момент, який перетворює це вчення в цілісну систему. У класичній філософії онтологія, як правило, змістовно збігається з метафізикою.

Реабілітація поняття Буття у філософії ХХ століття зв'язана з ім'ям Гайдеггера. Він говорить про нову умову суджень про Буття, відмінну від суджень про існування – про поетичне мислення, розкриття при- сутності людини, конкретної єдності речового світу і людини. З одного боку, – буття розуміється в екзистенціалізмі як сфера людської "занедбаності", а з іншого боку – як буття людського існування. Фундаментальна онтологічна недостатність свідомості підштовхує настанову "зробити себе" за допомогою індивідуального "проекту існування", в силу чого буття конституюється як "індивідуальна авантюра" – у початковому лицарському сенсі цього слова: "буття свідомості себе таке, що в ньому є питання про власне буття. Воно постійно виявляється відсиланням до себе, яким воно повинне бути. Буття людини визначається тим, що воно є у формі: бути тим, чим воно не є, і не бути тим, чим воно є" (Сартр). На цьому шляху індивідуальному буттю з необхідністю "потрібний інший, щоб цілісно осягти всі структури свого буття" ("буття-з-п’єром" або "буття-з-ганною" як конститутивні структури індивідуального буття).

Новий етап некласичної інтерпретації онтології пов'язаний з філософією постмодерну, яка виходить у своїх „онтологічних” побудовах (анти-онтологічних деструкціях) з положення Гайдеггера: "Онтологія має як фундаментальну дисципліну аналітику Буття. Саму онтологію не можна обґрунтувати онтологічно". Культура постмодерну, заснована на постструктуралістському трактуванні реальності як текстової, задає настільки радикальні стратегії стосовно тексту, що у фіналі знімає саму можливість онтології як такої.

Нескінченність і відкритість розгалужених і пересічних значень знака, які детермінуються нескінченністю культурних інтерпретацій, практично розчиняє об'єкт як якісну визначеність в плюралізмі трактувань. Приміром, яйце в різних культурних середовищах може виступати символом життя, Брахми, Пань-Гу, Сонця, землі і неба, світового зла, шлюбу, змії, космогенезу, Леди, воскресіння Христа, фалоса тощо. Прийняття тих або інших значень задає приналежність людини до певної культурної традиції і робить відповідний об'єкт значимим. Знання ж усіх можливих значень у рамках культури постмодерна знімає саму можливість значення як онтологічного.

Єдиною формою інтерпретації буття виявляється в постмодерні нарратив, тобто процесуальність розповіді як спосіб буття тексту, зрозумілого як єдиний спосіб буття взагалі. Нарратив "здійснює реальність" і нема буття, крім актуальної в даний момент події. Постмодерн протиставляє окремим онтологіям програмний плюралізм дискурсивних практик наррації, який реалізує себе в комунікативних мовних іграх. Інтерсуб’єктивний контекст останніх неминуче припускає іншого (нехай навіть ним є „моя самість, яка залишає мене як подвоєння іншого"). Саме така діалогічність продукує умови можливості події, "перформенса" (англ. performance – дійство, буття, спектакль) як ситуативне актуалізуючого стану, у межах якого виявляється реалізованою якщо не визначеність, то, принаймні, віртуальна конкретність значення.

Ось таке умовне наше безумовне буття в постмодерні... Спробуємо поміркувати про нього у ширшому контексті.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 670 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2557 - | 2402 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.