Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структурно-семантичні Типи речень




ЗА СТРУКТУРОЮ  
П р о с т е  
С к л а д н е  
Має в своєму складі один предикативний центр, виражений сполученням підмета і присудка або лише одним головним членом: О земле-мати! В зоряній судьбі вітаю материнство я в тобі. (Т.Коломієць)
Характеризується наявністю двох або більше предикативних одиниць, що становлять смислову, граматичну та інтонаційну єдність. Кожна частина складного речення має свої граматичні центри: Людство не усвідомить себе як єдине ціле – не буде йому добра. (О.Гончар)
Двоскладне
Односкладне
Предикативний центр складається з підмета і присудка: Душа горить в смертельному вогні. (В.Стус)
Предикативний центр складається лише з одного головного члена, співвідносного з підметом або присудком: Осяяти землю безщасную треба. (Л.Українка)
Непоширене
Поширене
Складається тільки з головних членів речення: Була спека
Крім головних, наявні другорядні члени речення: Пахне істиною хліб. (І.Драч)
Повне
Неповне
Є всі структурно необхідні члени речення: Ой три шляхи широкії до купи зійшлися. (Т.Шевченко)
Не названо один або кілька членів, що встановлюються з контексту: Вливається в Дніпро Сула, життя людей - в історію. (О.Ющенко)
Ускладнені –у своєму складі мають однорідні члени речення, звертання, вставні, вставлені конструкції, відокремлені члени: Ти мене, кохана, проведеш до поля, я піду – і, може, більше не прийду. (М.Рильський)

За метою висловлювання
РОЗПОВІДНІ – інформують про факт дійсності, подію, явище, не несучи при цьому емоційного навантаження. Вже прокинувся і дуб-зимовик, викинувши тендітні жовто-зелені листочки (І.Цюпа).    
СПОНУКАЛЬНІ речення виражають волевиявлення мовця, яке потребує виконання, хоча не обов’язково передбачає конкретного виконавця.
Власне питальні – вимагають обов’язкової відповіді. В кого я дізнаюсь: звідки ця дорога? (М. Гриценко)
Питально-риторичні– виражають ствердження чи заперечення, не потребують відповіді, бо вона міститься в питанні. Хіба ти забув свої власні слова? (Г.Гордасевич)
Питально-спонукальні –містять у собі спонукання до дії, яке виражається через питання. Чи не приніс би ти води?
ПИТАЛЬНІ –містять у собі запитання, яке спонукає співбесідника до відповіді: Про що, пташко, нам співаєш пісню голосну? (О.Олесь)
Вони можуть виражати: 1) наказ, прохання: Вийди, коханая, працею зморена, хоч на хвилиночку в гай (М.Старицький); 2) пораду, застереження, протест: Ви б лягли, мамо, спочити... 3) бажання, згоду, дозвіл: Коли б скоріше збігла ця ніч! 4) заклик до дії: Прийди, візьми мене за руку і в край щасливий поведи (О.Олесь)  
Засоби оформлення спонукання: · спонукальна інтонація; · присудок у формі наказового способу: Моя любове! Я перед тобою. Бери мене в свої блаженні сни. Лиш не зроби слухняною рабою, не ошукай і крил не обітни! (Л.Костенко) · спонукальні частки давай, хай, нехай. Нехай же хоч ніч забуття принесе (М.Вороний)  
Засоби вираження питальності: · питальна інтонація – підвищення тону на слові чи групі слів, з якими пов’язаний зміст питання: За що ж ти караєш її молоду?(Т.Шевченко) · порядок слів у реченні. Як правило, на початку речення стоять слова, з якими пов’язані питання: Березу ти сестрою називаєш? Хто ж ти така? (Л.Українка) · питальні слова – питальні частки, прислівники, займенники: Чого являєшся мені у сні? (І.Франко)

За комунікативним призначенням
СТВЕРДЖУВАЛЬНІ –це речення, в яких підтверджується зв’язок між предметами і їх ознаками в реальній дійсності. Сумна помилка – прийняти за людину її словесний автопортрет (В.Брюгген)  
ЗАПЕРЕЧНІ – речення, в яких зв’язок між предметами та їх ознаками в реальній дійсності заперечується. У сусіда ума не позичиш (Н.тв.)  
Показником стверджувальних чи заперечних речень є наявність чи відсутність у них заперечної частки НЕ  
Заперечні речення можуть бути
Загальнозаперечні якщо заперечується ознака, виражена присудком. Я не прощаюсь ні з чим, разом із вечором плину, плину зі світом своїм (Л.Талалай).
Частковозаперечні якщо частка НЕ стоїть перед підметом або другорядним членом речення і при цьому заперечується суб’єкт, обставина чи означення. Тривога душу розпинає: а що, як любиш не мене? (Л.Костенко).

РЕЧЕННЯ НЕ Є ЗАПЕРЕЧНИМИ





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 481 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2463 - | 2219 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.