Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Психологічне консультування та інші види психологічної допомоги




 

Визначення сфер застосування консультування, корекції і психотерапії за допомогою ключових питань: Що? Хто? З ким? І чому?

Що являється сферою впливу? У психотерапії – це психічне здоров’я людей, в психологічному консультуванні і корекції – психологічне здоров’я, тобто психологічні аспекти психічного здоров’я.

Хто здійснює вплив? У психотерапії – лікар-психотерапевт, у психологічному консультуванні і корекції – психолог, психолог-педагог, соціальний працівник.

З ким здійснюється робота? У психотерапії – з хворими людьми, у психологічному консультуванні і корекції – із здоровими, що переживають труднощі розв’язання тієї чи іншої критичної ситуації.

Чому здійснюється вплив або хто являється ініціатором? Психотерапія може проводитися як за бажанням клієнта, так і в окремих випадках на прохання її родичів, і застосовується до людей різного віку. Говорити про корекцію можливо тільки по відношенню до дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, коли робота проводиться в основному за зовнішнім запитом (батьків і педагогів), а мотивація до змін формується в процесі самої роботи. Починаючи з психологічної підтримки підлітків, які вже самі визначають запит психологічної допомоги, необхідно вживати термін психологічного консультування. Тобто існує, психологічна корекція дошкільників і молодших школярів і психологічне консультування підлітків і людей більш старшого віку.

Психологічне консультування відрізняється від інших видів надання практичної психологічної допомоги людям такими основними особливостями. На відміну від індивідуальної і групової психотерапії воно передбачає відносно короткотривалий період і епізодичний характер особистих контактів психолога-консультанта з клієнтом. Різні види індивідуальної і групової психотерапії розраховані на більш тривалий період безперервної взаємодії психолога з клієнтом - від декількох тижнів до декількох місяців і навіть років, при значно більшій кількості годин, що витрачається на роботу з клієнтом.

У психотерапії активну роль відіграє психолог. Саме він виконує активні дії, спрямовані на розв¢язання проблеми клієнта, а сам клієнт відіграє в основному пасивну роль, тобто просто сприймає впливи психотерапевта і реагує на них. У психологічному консультування психолог-консультант в основному тільки дає поради клієнту, а їх практична реалізація стає справою клієнта, активну роль він зберігає за собою.

В інших видах практичної психології роботи з клієнтами на відміну від консультування психотерапевтична практика передбачає безпосереднє особисте спілкування, взаємодію клієнта і психолога, причому навіть в той час, коли клієнт розв¢язує свою проблему. Основна психокорекційна робота, зв¢язана з практикою психологічного консультування, частіше всього проводиться самим клієнтом у відсутності психолога, без прямої чи безпосередньої взаємодії з ним.

У психологічному консультуванні психодіагностика на початку роботи з клієнтом повинна бути зведена до мінімуму і в основному повинна опиратися на результати безпосереднього спостереження консультанта за поведінкою клієнта, коли консультант спілкується з ним у психологічній консультації. Психодіагностика включає в себе аналіз і узагальнення даних, які безпосередньо отримує від клієнта без застосування спеціальних психологічних тестів. У психокорекційній роботі психодіагностика відіграє більш помітну роль, проводиться на самому початку консультації і на неї відводиться значно більше часу.

За кінцеві результати роботи з клієнтом психолог-консультант не несе персональної відповідальності (консультант не відповідає за те, чи скористається чи не скористається клієнт його порадами). Консультант відповідає лише за правильність своїх висновків про суть проблеми клієнта і за потенційну ефективність практичних рекомендацій. В інших видах психотерапевтичної практики психолог несе особисту відповідальність за кінцеві результати своєї роботи з клієнтом, оскільки сам займається корекцією психології і поведінки клієнта, сам реалізує свої висновки і рекомендації.

Консультант-психолог не обов¢язково повинен володіти прийомами і методами психотерапії, за винятком тих, які він може застосувати у самій консультативній практиці. Психотерапевт же, який займається практичною корекцією, повинен професійно володіти її методами, так як у їх застосуванні і полягає основна частина його роботи.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 877 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2201 - | 2035 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.