Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Полезалежність–поленезалежність




 

Уперше цей стильовий параметр був описаний Г. Уїткіним у зв’язку з вивченням ефекту “фігура–фон” у тестах просторової орієнтації та ефекту “частина–ціле” в перцептивних тестах. Тенденція контролювати вплив зорового поля за рахунок опори на внутрішній досвід і легко виділяти частину зі складної фігури отримала назву поленезалежності (ПНЗ), а тенденція покладатися на зовнішнє видиме поле і зазнавати труднощів при виділенні частин із цілого – полезалежності (ПЗ).

Уїткін визначав ПЗ–ПНЗ як “структуруючу здатність у сприйнятті”. Подальші дослідження показали, що ця здатність співвідноситься з рядом показників інтелектуальної діяльності, таких як: “гнучкість завершення гештальту” за Терстоуном (завдання відшукати просту деталь у ряді складних геометричних фігур; знайти знайомі предмети, які були включені в складну сцену, наприклад, “заховані” серед дерев); “адаптивна гнучкість” за Гілфордом (задачі на кмітливість, при рішенні яких випробуваний повинен знайти суперечність у проблемній ситуації або змінити задане розташування сірників з метою отримання певної геометричної фігури), успішність виконання просторових субтестів шкали Векслера (“Кубики” і “Складання фігур”), успішність вирішення задач Дункера (здатність долати “функціональну фіксованість”) і Лачінса (здатність переходити від старих способів вирішення задач до нових при зміні умов діяльності). Значення цих зв’язків, на думку Уїткіна, достатньо ясне: всі вказані психологічні вимірювання (включаючи ПЗ–ПНЗ) тією чи іншою мірою характеризують здатність долати складноорганізований контекст (Witkin, Dyk, Faterson, Goodenough, Karp, 1974).

Проте з часом з’ясувалося, що показники ПЗ–ПНЗ мають відношення до більш широкого спектра проявів інтелектуальної активності. Найбільший інтерес становить зв’язок цього стильового параметра з характеристиками навчання. За даними Г. Уїткіна і його колег, незалежні від поля люди включаються в процес навчання швидше як його активні учасники, ніж як глядачі. Тому, наприклад, в ефективності навчання поленезалежних осіб провідну роль відіграє наявність у них внутрішньої мотивації. Навчання ж полезалежних осіб виявляється більш успішним у ситуації зовнішнього підкріплення. В цілому академічна успішність вища у поленезалежних учнів. У них легше відбувається генералізація і перенесення знань, яскравіше виражена здатність вибирати більш раціональні стратегії запам’ятовування і відтворення матеріалу (Witkin, Moore, Goodenough, 1977).

ПЗ–ПНЗ знаходить свій вплив і в таких складних видах інтелектуальної діяльності, як робота з текстом. Зокрема, наголошується перевага поленезалежних учнів в умовах, коли текст вимагає переструктурування і реорганізації.

При конспектуванні лекцій і наукових текстів поленезалежні студенти (їх стильові особливості вимірювалися за допомогою методик АКТ-70 і “Включені фігури” у варіанті тесту Готтшальда) піддавали текст більшій переробці (скорочуючи кількість слів, перефразовуючи думки, використовуючи засоби структуризації тексту у вигляді абзаців, підкреслення, виділення кольором і т. д.) [23].

Якнайповніші дані були отримані в процесі вивчення зв’язків показників ПЗ–ПНЗ з особливостями міжособистісних стосунків. Полезалежні особи більш чутливі до соціальної інформації, доброзичливі і товариські, схильні тримати коротшу фізичну дистанцію в умовах реального спілкування. Залежні від поля люди чекають від оточуючих підтримки і допомоги. Присутність інших людей інтенсифікує їх діяльність. Вони легше ладнають з людьми, успішніше вирішують конфліктні ситуації, рідше виказують негативне ставлення до оточуючих. Ці люди схильні змінювати свої погляди у напрямі позиції авторитетів. У свою чергу, поленезалежним особам властиві прямо протилежні психологічні якості (Witkin, Goodenough, 1977).

Оскільки полезалежні особистості проявляють такі соціальні установки і соціальні якості, які більш корисні в міжособистісних стосунках, то, на думку Уїткіна, можна говорити про більшу розвиненість у них соціальних здібностей.

У свою чергу, люди, що належать до полюса ПНЗ, мають розвиненіші когнітивно-переструктуровуючі здібності. Ця обставина розглядалася Уїткіним як доказ біполярної природи певного когнітивного стилю: полюс ПНЗ свідчить про інтелектуальну компетентність, тоді як полюс ПЗ – про соціальну компетентність особистості.

Згодом Уїткін розширив трактування ПЗ–ПНЗ, зробивши акцент на характері спрямованості суб’єкта: або на зовнішні фактори (тенденція бути полезалежним), або на внутрішні фактори (тенденція бути поленезалежним).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 682 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2293 - | 2055 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.