Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Спадковість і середовище в детермінації інтелектуальних відмінностей




 

Спадковість. Зі всіх проблем, що коли-небудь привертали увагу психологів і педагогів, мабуть, жодна не викликала таких запеклих суперечок, як питання про те, в якій мірі інтелектуальний розвиток індивіда визначається успадкованими генами, а в якій – факторами середовища. Це питання має велике значення для соціального і політичного життя суспільства.

Дослідники цієї проблеми звичайно використали виміри статусу, який найчастіше визначався через IQ.

Ерленмейєр-Кімлінг і Джарвік склали зведення даних за численними дослідженнями подібності IQ в парах осіб з різним ступенем подібності в рівні IQ і в домашньому середовищі. З цих даних ми можемо отримувати інформацію про те, наскільки подібними виявилися такі пари.

Для ідентичних близнят, що виховуються разом, індекс подібності дорівнює 77% (наведений тут індекс подібності є квадратом коефіцієнта кореляції і показує ступінь перекриття двох наборів ознак, що зіставляються). Такий високий показник зумовлений ідентичністю спадковості і високим ступенем подібності оточення. Для ідентичних близнят, що виховуються порізно, індекс подібності в IQ дорівнює 56%. Різниця між двома індексами складає 21% і відображає відмінність в умовах середовища. В цілому спадковість має, мабуть, набагато більше значення, ніж оточення. Проте вплив цих двох детермінант не є повністю незалежним. В якійсь мірі вони змінюються спільно, як у випадку, коли ідентичні близнята виявляються в подібних умовах проживання або коли батьки і дитина мають подібні можливості отримати добру освіту.

Вернон прийшов до висновку, що ми можемо віднести 60% детермінації статусу IQ на рахунок спадковості, 30% – на рахунок умов середовища і 10% приписати спільній дії цих двох факторів. Цей висновок вірний відносно природного ходу подій. При спеціальних втручаннях, що випливають, наприклад, із збагачуючого середовища, рівновага зміщується у бік середовищної детермінації.

Багатовимірний підхід, що розглядає спеціальні здібності окремо, вимагає детальнішої інформації про ефекти спадковості. Цілком можливо, що одні здібності більше піддаються впливу спадковості, а інші – менше.

Середовище. Існує безліч факторів навколишнього середовища, які сприяють або перешкоджають індивідуальному розвитку інтелекту.

Ефекти сенсорної депривації або збагачення середовища вивчались і на дітях, і на дитинчатах тварин. В останньому випадку депривація досягалася шляхом поміщення піддослідної тварини з перших днів життя в камеру з рівними сірими стінами. Що стосується дітей, випробувані підбиралися з числа тих, хто погано бачить або погано чує від народження. Як у тварин, так і в дітей спостерігалися сповільнений розвиток клітин головного мозку і погане виконання експериментальних завдань. Сенсорне збагачення середовища забезпечувалося за рахунок різноманіття кольорів, звуків і наявності різних об’єктів у оточенні випробуваної дитини або піддослідної тварини. В результаті діти і тварини краще справлялися з психологічними тестами. Навіть нижчі тварини демонстрували прогрес у поведінці.

Життя в сирітському притулку також є свого роду депривацією, оскільки діти перебувають в умовах дефіциту персональної уваги і турботи, яка є звичайною в нормальних сім’ях. Як правило, такі діти відрізняються сповільненим інтелектуальним розвитком.

IQ корелює з деякими особливостями батьків, які імовірно впливають на розвиток дитини. На жаль, окремі з таких впливів також пов’язані з IQ батьків, тобто містять внесок спадковості. Хевігхьорст і Бріз виявили, що різні тести, які стосуються академічних здібностей, сильніше корелюють з рівнем освіти батьків, ніж тести неакадемічних здібностей.

Вивчаючи вплив факторів навколишнього середовища на інтелект, важливо ураховувати об’єм і вид освіти, одержуваної дитиною. В Англії у дітей, що живуть на баржах і відвідують через це усього 5% навчальних занять у школі, середній IQ дорівнював 70. Чим довше діти жили в цих умовах, тим більше знижувався їх IQ. У віці 4 років їх середній IQ дорівнював 90, а до 12 років падав до 60. Подібні дані були отримані і в США. Вернон навів результати досліджень, які свідчать про те, що діти, які не мають можливостей нормально вчитися, демонстрували помітний приріст IQ після появи таких можливостей. Як і слід було чекати, при низькій якості освіти сильніше знижуються показники вербальних тестів, ніж невербальних.

У деяких дослідженнях вивчався не стільки обсяг, скільки вид освіти і його вплив на рівень виконання різних тестів. Одне масштабне дослідження провели Бройлер, Торндайк і Вульярд. На початку і в кінці навчального року майже 13 000 учнів середніх шкіл було запропоновано тести. Між двома сеансами тестування ці учні вибирали для вивчення різні дисципліни. Максимальне зростання IQ було зафіксоване в учнів, які вивчали природничі науки, математику і мови, а мінімальне – у тих, хто займався театральним мистецтвом і домоводством.

Відвідування дитячого садка часто супроводжуються зростанням IQ, хоча це не обов’язково: все залежить від програми роботи з дітьми в конкретній установі. Те ж саме можна сказати про ефекти програм Head Start (головний запуск): чим довше дитина бере участь у таких програмах, тим більші вигоди вона отримує, правда, у тому випадку, коли вони взагалі є. Найкращі результати досягаються при залученні у програму матерів: заручившись згодою матері, можна навчити її правильно займатися з дитиною. Як правило, в таких умовах IQ зростає на 15 пунктів.

Серед чинників навколишнього середовища, що впливають на розвиток інтелекту, слід згадати фізіологічні умови. Одні фактори діють ще до народження дитини, інші – під час народження, а треті вже після народження. Кров матері одночасно є і кров’ю плоду. Відповідно харчування матері, приймання нею під час вагітності ліків, звички, в т. ч. куріння і вживання алкоголю, – все це може вплинути на інтелект дитини, як, втім, і психічний стан матері, наприклад стрес. Пологи також не завжди проходять гладко, іноді викликаючи пошкодження структур головного мозку.

Аналізуючи специфіку взаємовпливу індивідуальності і зовнішнього світу, Т. Райс з колегами (1988) виявили зв’язок між рівнем загального інтелекту семирічних дітей і аспектами домашнього середовища, яке оточувало їх у віці одного-двох років. Важливе місце у вивченні джерел детермінації інтелекту займає гіпотеза про діапазон реакцій. Основна ідея полягає в тому, що гени визначають величину діапазону, в якому може змінюватися ця ознака в індивіда. Для IQ цей діапазон визначається в розмірах 20–25 пунктів (Weinberg, 1989). Маючи певну генетичну зумовленість, інтелектуальні здібності в конкретної дитини коливаються у вказаних межах залежно від насиченості–бідності середовища, в якому вона росте. Як тільки якість середовища поліпшується, рівень IQ зростає до верхньої межі діапазону, і навпаки.

Урахування середовищних впливів у детермінації індивідуальних ознак не суперечить тій ролі, яку грають в зумовленості психологічних властивостей спадкові фактори. Конструкт “спадковість” визначається тією пропорцією в загальній варіативності ознаки, яка зумовлена генетичним впливом:

 

генетично детермінована варіативність

варіативність IQ =

загальна варіативність.

 

Якщо спадковість (h2) є змінною, яка зумовлена як генетично детермінованою (потенційною) частиною інтелектуальної поведінки, так і її актуально реєстрованим рівнем, то квадратний корінь з показника спадковості становитиме величину кореляції між генотипом інтелекту і його виявом (інтелектом як таким). Ці положення загальноприйняті в психогенетичних дослідженнях і виходять з одного загального припущення – ступінь відмінностей ознаки є результатом відмінностей у генотипі. Проте, як відзначає С. Цесі (науковий псевдонім професора психології Елен Керр Корнельського університету), спадковість – не еквівалент підтвердження того, що вияв ознаки – це прямий результат генетичного впливу; швидше це відображення генетично зумовленої варіативності ознаки. В контексті основної для диференціальної психології проблеми “спадковість–середовище” вищезгадане означає, що якщо спадковість, наприклад, IQ дорівнює 0.80, то 80% відмінностей між людьми в рівні інтелекту зумовлено генами, але це не означає, що їхній рівень інтелекту, який вимірюється відповідними балами, на 80% зумовлений генетично. Ще важливіший факт, що величина оцінки впливу спадковості безпосередньо пов’язана з діапазоном середовищної (фенотипічної) варіативності.

Дуже поширеним є також уявлення про те, що спадковість пов’язана з фіксованим рівнем інтелекту – якщо величина h2 (спадковість) значна, то ступінь розвитку інтелекту зафіксований генетично і залишається незмінним на фенотипічному рівні. Цей міф ігнорує той факт, що змінна h2 є популяційною статистичною величиною, яка пов’язана з певним набором середовищних умов в певний момент часу. Тому як інтелект, так величина h2 не є фіксованими (Scarr, 1981), а біологічний вплив в даний момент часу може породжувати відмінності в психологічних рисах, яких в інший момент не існувало б, і навпаки Домашня атмосфера протягом першого року життя адаптованих дітей в прийомній сім’ї набагато більше впливає на їх подальший інтелектуальний розвиток, ніж під час другого, третього і четвертого років їхнього життя в новій сім’ї (Rice et al., 1988). Є підтвердження цієї гіпотези – умовно назвемо її гіпотезою про “дану область простору–часу”. Домашнє середовище, виявляється, не є значущим предиктором для рівня інтелекту дворічних дітей, але виявляється таким для оцінки розвитку їхнього інтелекту у віці трьох і чотирьох років (Yeates et al., 1983). До парадоксу, який визначає специфіку взаємовпливу індивідуальності людини і навколишнього предметного і соціального середовища, ми ще повернемося у лекції про соціоекономічний статус і його вплив на індивідуальність.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1153 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2174 - | 2122 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.