Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Типологія характерів за П.В. Волковим




№ п/п,характер Ядро характеру
1. Епілептоїдний характер 1.Дисфорія (дратівливість) і сильні потяги та інстинкти. 2.Прямолінійність мислення і почування. 3.Авторитарність, схильність до стійких надцінних ідей. 4.Потяг до влади. Ілюстрації: творчість В. Васнєцова, А. Шилова, І. Айвазовського.
2. Інфантильно-ювенільні характери 2а. Істеричний характер 1. Основний компонент характеру – егоцентризм. 2. Способом реалізації егоцентризму є демонстративність (поза). 3. Демонстративність забезпечується витісненням. 4. Ґрунтом для успішної роботи витіснення є дисгармонійний інфантилізм. Ілюстрації: К. Брюллов, А. Вертинський.
2б. Нестійкий характер 1. Дитяча структура волі, розчинена в бажаннях; безплановість життя. 2. Низька здатність стримувати бажання. 3. Перенасиченість одноманітною діяльністю і прагнення пробувати нові варіанти життя. 4. Висока податливість до навіювання і самонавіювання. 5. Відсутність міцного внутрішнього стержня. Ілюстрації: С. Єсенін.
  2в. Ювенільний характер 1. Душевна незрілість. 2. Ненадійність обіцянок, поведінки і життєвих планів. 3. Прихильність до теперішнього моменту і нетерпимість до узагальнення життєвого досвіду. 4. “Дефект совісті по відношенню до здоров’я”. Ілюстрації: В. Висоцький.
3. Астенічний характер 1. Дефензивність з конфліктом між ранимим самолюбством і почуттям власної неповноцінності. 2. Дратівлива слабкість з вегетативною нестійкістю і дисфункціями. 3. Підвищена вразливість. 4. Тривожна недовірливість. 5. Відносно швидка стомлюваність і виснажуваність. 6. Гіперкомпенсація і компенсація як реакції на почуття власної неповноцінності. Ілюстрації: І. Левітан, П.І. Чайковський, К. Сен-Санс.
4. Психастенічний характер 1. Початкова (базальна) тривога зі слабким витісненням. 2. Дефензивність з конфліктом ранимої самолюбності і почуття неповноцінності. 3. Деперсоналізація з бляклою чуттєвістю. 4. Аналітичність рефлексії зі схильністю до тривожних сумнівів. 5. Реалістичне світовідчування. Ілюстрації: К. Моне, А.П. Чехов.
5. Ананкастичний (педантичний) характер   1. Початкова (базальна) тривога. 2. Педантичність. 3. Нав’язливості (ананказми). Ілюстрації: літературні герої оповідань А.П. Чехова “Смерть чиновника”, М.В. Гоголя “Шинель”.  
6. Циклоїдний (синтонний, природно-життєлюбний) характер 1. Повнокровна, чуттєво-тепла, земна природність і натуральність. 2. Невіддільна від природності синтонність. 3. Діатетична пропорція, сплав радості і печалі. 4. Циклоїдні коливання настрою. 5. Практична реалістичність мислення. Ілюстрації: “Душка” А.П. Чехова, О. Бендер І. Ільфа і Є. Петрова
7. Шизоїдний (аутистичний) характер 1. Аутистичність: спрямованість мис-лення на себе і схильність до ідеалісти-ного світовідчуття, тяга до гармонії. 2. М’які форми комунікативного аутизму. 3. Загострені переживання особистісної самотності і закритості. 4. Психоестетична пропорція за Е. Кречмером. 5. Химерно неприродне ставлення до життя з погляду буденного здорового глузду, але психологічно цільне, зрозуміле, виходячи з аутистичних особливостей цього характеру. Ілюстрації: С. Гроф, Г. Гессе, І. Кант.
8. Органічний характер 1. Особистісна загрубілість. Відсутність духовної тонкості. 2. Відсутність цільного ядра характеру, мозаїка різних характерологічних радикалів в їх огрубленості. 3. Неврівноваженість зі слабкістю самоконтролю, руховою розгальмованістю. 4. Посилення примітивних емоцій і інстинктів, розгальмованість потягів. 5. Ейфоричність настрою, добросердечність. Періоди дисфорій. 6. Неохайність, неакуратність мислення, що нерідко поєднується з його в’язкістю. 7. Залишкові явища ранньої органічної ураженості мозку. 8. Груба диспластика. “Букет” тілесних аномалій. Ілюстрації: А. Тулуз-Лотрек.
9. Ендокринний характер 1. М’яке розмивання у людині типово чоловічого і типово жіночого. 2. Аномальність статевого почуття (з наявністю або без гомосексуальних контактів). 3. Складна мозаїка характерологічних радикалів. 4. Ендокринна диспластика статури (яскраво виражена або злегка намічена). Ілюстрації: М. Цвєтаєва, Г.-Х. Андерсен.  

судити про напрям розвитку особистості, хоча б через обмеження, що накладаються дозволяючими можливостями характеру [4].

Назва підходу підкреслює той факт, що, разом з проявами хвороби (у граничному розвитку типу), в його зміст включені також і переживання самої хворої людини. А будучи лише трохи вираженими, акцентуації характеризують особливості особистості здорової людини, полегшуючи розуміння себе й інших і передбачаючи виникнення критичних ситуацій.

Типологія П.В. Волкова дуже практична і містить у собі відповіді на найважливіші питання, що виникають перед психологом-практиком: що властиве даному характеру завжди, що дуже типове, але властиве не завжди, що нетипове, але можливе і, нарешті, що в рамках даного характеру не зустрічається ніколи. Вся ця корисна інформація з’єднана в так званому ядрі характеру, описом якого ми і обмежимося. Всього Волков виділяє дев’ять типів характеру.

Отже, клініко-екзистенціальний підхід дає можливість розуміння людей з різними особливостями, виходячи з доступної їм норми психологічної реакції на все, що відбувається, що дозволяє, з одного боку, допомогти їм яскравіше виявитися, а з іншого – уберегтися від важких сторін їх характеру.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 953 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2196 - | 2088 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.