Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Психологічні типи за К.Г. Юнгом




Тип Основні особливості
Екстравертні раціональні типи   Те, що роблять, – розумно; те, що відбувається, – ірраціонально. Екстравертний раціональний (мислительний тип) Орієнтований на об’єктивну дійсність, представлену в її інте­лектуальній формі. Пригнічу­ються всі залежні від емоцій прояви. Почуття надмірно есте­тизовані.
Екстравертний емоційний (чуттєвий) тип   Цінують і люблять все, що від­повідає об’єктивно добрій оцінці (“розумні” шлюби). Пригнічу­ються логічні доводи. Найчасті­ше спостерігається серед жінок.
Екстравертні ірраціональні типи Те, що об’єктивно відбувається, пере­живається як зако­номірне; присутнє почуття існуючої згоди, на­віть якщо вона і суперечить розуму. Екстравертний сенситивний (відчуваючий) тип   Керується реалістичним почут­тям факту. Зв’язаність з об’єк­том може бути безмежною, при­водячи до компульсій і вивіль­няючи нав’язливі передчуття (в результаті подавлення інтуїції).
Екстравертний інтуїтивний тип Психічне пристосування відбу­вається природно і майже не­свідомо; мислення, сприйняття і почуття пригнічуються. Відчут­тя – лише опора для спогля­дання. Інтуїція прагне якнайпов­нішого відкриття можливостей, тому перенесення з однієї си­туації на інші ускладнене, а факти йдуть від суб’єкта.  
Інтровертні раціональні типи   Розумна думка ґрунтується не на об’єктивному, а на суб’єктивному чин­нику, що нерідко справляє враження егоїзму. Інтровертний раціональний (мислительний) тип   Знаходиться під впливом ідей суб’єктивного походження. Хо­лодне ставлення до об’єктів (І. Кант). Переоцінка себе як суб’єкта мислення супроводжу­ється страхом перед іншими людьми (особливо протилежної статі).
Інтровертний емоційний (чуттєвий) тип “Гармонійно знічені”, є у владі незрозумілих іншим почуттів. Найчастіше зустрічається у жінок. Якщо почуття, підійма­ючись до рівня Его, починає підпадати під об’єктивні оцінки інших, можливі неврози за типом виснаження.  
Інтровертні ірраціональні типи.     Мало доступні для обговорення. З раціонального пог-ляду найменше корисні для прак­тичного життя, але в контексті істо­ричного розвитку – двигуни культури. Інтровертний сензитивний (відчуваючий) тип   Орієнтується переважно за інтенсивністю суб’єктивної час­тини відчуття (порушена про­порційність між об’єктом і відчуттям). Людина діє згідно зі своїми неусвідомлюваними зраз­ками. Обертається у міфологіч­ному світі. Пригнічена інтуїція може прориватися у свідомість у формі істеричних уявлень про об’єкти, які призводять до виснаження.  
Інтровертний інтуїтивний тип Ясно сприймає все, що відбувається на задніх планах свідомості, відкриває нові мож­ливості без зв’язку між об’єктом і собою. Знаходиться у владі архетипів, містик-мрійник. Мож­ливі нав’язливості іпохон­дричного змісту, що ґрун­туються на прориві чуттєвого екстравертного начала.  

 

його думку, “все і так зрозуміло”, а відтворити ланцюжок причин і наслідків йому буває не під силу.

Крім провідної функції, Юнг говорив також про підлеглу (ту, яка протилежна провідній і в рамках якої людина переживає основні труднощі недостатньої адаптації) і вторинні (відмінні від провідної, але не протиставлені їй, як, наприклад, інтуїція по відношенню до провідного мислення).

Визначивши тип особистості, можна логічно добудовувати її “тіньову протилежність”: так, у екстравертованого сенситива протилежністю буде інтровертований інтуїтивіст. Основні ділянки уразливості визначаються, виходячи з типу “підлеглої” особистості, яка, прориваючись, призводить до виникнення неврозів різного змісту. Тому корисно розвивати і вправляти підлеглі функції, забезпечуючи їм можливість “легального прояву”.

“Чистих типів” в реальності практично не існує, і кожна людина, звичайно ж, володіє всіма чотирма функціями. Проте якщо виникають проблеми в якійсь ділянці, слід задуматися, дефіцитом яких психічних функцій вони були викликані.

Теорія Юнга належить до добре розроблених класичних учень про типи особистості, що відповідають вимогам до складання наукових класифікацій. У практичній психології, проте, частіше використовують емпіричні класифікації, що дають ключ до розуміння істотних особливостей особистості сучасної людини.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-24; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 663 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2196 - | 2088 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.