Перевірку проводять, керуючись П(С)БО 9 "Запаси" і враховуючи те, що облік виробничих запасів повинен здійснюватись у відповідності ?, цим Положенням та Планом рахунків.
Наразі з'ясовують чи ведеться облік узагальненої інформації про наявність і рух належних підприємству запасів сировини і матеріалів (у тому числі таких, що знаходяться в дорозі і в переробці), будівельних ма-
теріалів, запасних частин, матеріалів сільськогосподарського призначення, палива, тари і тарних матеріалів, відходів основного виробництва на рахунку 20 "Виробничі запаси".
Одночасно з'ясовують чи обліковуються окремі види виробничих запасів на відповідних субрахунках рахунку 20 "Виробничі запаси".
В процесі оцінки стану обліку надходження виробничих запасів враховують із яких джерел їх отримано. В залежності від цього існують суттєві особливості обліку придбання запасів у постачальника та підзвітною особою, обліку внесків до статутного капіталу, обліку безоплатного надходження запасів, обліку виявлення надлишків в результаті інвентаризації тощо.
Надходження виробничих запасів із різних джерел повинно відображатись в бухгалтерському обліку на відповідних рахунках (631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками"; 311 "Поточні рахунки в національній валюті"; 372 "Розрахунки з підзвітними особами"; 23"Вироб-ництво"; 40"Статутний капітал"; 719"Інші доходи від операційної діяльності") в кореспонденції з дебетом рахунку 20 "Виробничі запаси": 20Г'Сировина і матеріали"; 202"Купівельніі напівфабрикати та комплектуючі вироби"; 203 "Паливо"; 204 "Тара й тарні матеріали"; 205 "Будівельні матеріали"; 206 "Матеріали, передані в переробку"; 207 "Запасні частини"; 208 "Матеріали сільськогосподарського призначення", 209 "Інші матеріали".
Аналогічно вищевикладеному перевіряється правильність бухгалтерського обліку відпуску виробничих запасів. Передусім перевіряють з яких причин він відбувався. Це може бути: відпуск у виробництво; списання у зв'язку з невідповідністю запасів до критеріїв визначення активу; списання у зв'язку із псуванням, розкраданням тощо; реалізація на сторону; передача до статутного капіталу іншого підприємства; безоплатна передача.
Перевірку правильності відображення в обліку операцій із списання запасів роблять, використовуючи загальноприйняту схему бухгалтерських проводок. їх можна підрозділити за декількома напрямками:
• списання запасів, використаних для виробництва та адміністративних
потреб;
• списання запасів, яких не вистачає;
• списання запасів до статутного капіталу іншого підприємства;
• безоплатна передача виробничих запасів;
• списання запасів внаслідок надзвичайних подій.
Окрім цього, як вказано вище, запаси можуть бути списані з балансу з відображенням їх в складі витрат у Звіті про фінансові результати через те, що вони не відповідають визначенню активу (тобто не є джерелом майбутньої економічної вигоди). Правильність обліку цих запасів переві-
ряюгь особливо ретельно тому, що витрати на їх придбання включаються до складу витрат періоду у Звігі про фінансові результати.
Далі перевіряють правильність відображення запасів в балансі. Згідно з П(С)БО 9 вони повинні відображатись за найменшою з двох оцінок - первісною вартістю або чистою вартістю реалізації.
У разі, коли підприємство робило переоцінку запасів - дооцінку чи уцінку - з'ясовують її обгрунтованість та правильність відображення в обліку. Особливу увагу звертають на уцінку через те, що сума уцінки запасів списується на витрати звітного періоду. Одночасно перевіряють чи відображена ця сума в позабалансовому обліку. З'ясовують також відображення уцінки в примітках до фінансової звітності.
Перевіряючи правильність бухгалтерських проводок з уцінки виробничих запасів, враховують те, що вони повинні буги аналогічними списанню запасів внаслідок невідповідності критеріям визначення активу згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку запасів №9 "Запаси".