Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальні відомості та методичні вказівки. Серед заходів, спрямованих на підвищення врожайності сільськогосподарських культур, важливе значення в системі насінництва має контроль за сортовими і




Серед заходів, спрямованих на підвищення врожайності сільськогосподарських культур, важливе значення в системі насінництва має контроль за сортовими і посівними якостями насіння. В усіх ланках насінницької роботи – господарствах, науково-дослідних установах, хлібоприймальних підприємствах – постійно здійснюється внутрішньогосподарський і державний контроль.

Сортовий контрольє науково обґрунтованою системою заходів, спрямованих на збереження типових для районованих сортів сільськогосподарських культур морфологічних, біологічних і господарське цінних ознак.

Одним з основних видів сортового контролю є апробація (від лат. aprobacio –визначення, ухвалення). В сортовому контролі є два види апробації: польова й комірна.

Польова апробація – це контроль сортової чистоти чи типовості сортових і гібридних посівів сільськогосподарських культур.

Комірна апробація означає контроль сортових якостей деяких культур, який проводять у насіннєсховищах. Він доповнює польову апробацію й польове обстеження і полягає у перевірці насіння на сортову чистоту або типовість, ураженість хворобами і пошкодженість шкідниками.

Апробація проводиться згідно з діючою «Методикою проведення апробації сортових посівів зернових культур» [8].

Для визначення видової належності насіння, а також ступеня чоловічої стерильності у стерильних аналогів ліній, сортів, простих міжлінійних гібридів використовують метод ґрунтового контролю – висівання насіння в полі, спостереження за розвитком рослин, аналіз їх після збирання, встановлення сортової чистоти.

Після проведеної апробації можливе засмічення сортового насіння при збиранні, очистці, зберіганні. Тоді виникає потреба у проведенні лабораторно-сортового контролю. Його здійснюють за допомогою аналізу насіння і проростків у лабораторіях Державних насіннєвих інспекцій

Насіннєвий контроль полягає у проведенні системи заходів щодо контролю за посівними якостями насіння сільськогосподарських культур у процесі його виробництва, заготівлі, зберігання й реалізації. Усі показники посівних якостей насіння (чистота, енергія проростання, лабораторна схожість, маса 1000 насінин, вологість тощо) визначають у лабораторіях Державних насіннєвих інспекцій відповідно до методики і вимог стандартів, які регламентують вимоги до насіннєвого матеріалу.

Польова апробація та реєстрація сортових посівів, методика і техніка їх використання. Польова апробація – це визначення справжності сорту, придатності сортових і гібридних посівів для використання урожаю з них на насіннєві цілі

Одночасно з оцінкою сортових якостей посівів визначають засміченість їх важковідокремлюваними культурними рослинами і бур'янами, в тому числі карантинними, злісними й отруйними, ступінь ураження хворобами і пошкодження шкідниками

Перед апробацією і реєстрацією посівів апробатор перевіряє дотримання господарством обов'язкових правил з насінництва, забезпечуючи вирощування високоякісного насіння (в тому числі проведення видового і сортового прополювання), виконання всіх вимог внутрішньогосподарського контролю, а також правильність ведення документації сортових посівів і насіння

На ділянках гібридизації для вирощування насіння першого покоління простих (товарного використання), трилінійних, подвійних міжлінійних, п'ятилінійних, сортолінійних й міжсортових гібридів проводять польове обстеження. Решту площ сортових посівів зернових і олійних культур, усіх посівів кукурудзи і сорго, засіяних гібридним насінням першого покоління, реєструють

Польову апробацію в елітно-насінницьких господарствах проводить комісія (представник наукової установи, обласної насіннєвої інспекції та представник обласного управління сільського господарства) разом з агрономами з насінництва цих господарств, в інших господарствах – агрономи цих або інших господарств.

Підготовча робота до апробації та реєстрації посівів обов'язково включає такі заходи: перевірку наявності в господарстві документів на висіяне сортове й гібридне насіння і, в разі їх відсутності, проведення заходів щодо їх відновлення; встановлення, чи не змішалося насіння апробованого сорту (гібрида) з насінням інших сортів, а також місця, площі посіву і попередника; огляд сортових посівів у натурі і, якщо є потреба, організацію (до апробації) сортового й видового прополювання, видалення бур'янів; перевірку дотримання просторової ізоляції між сортами (гібридами) перехреснозапильних культур; визначення меж кожного поля, яке підлягає апробації, і планування ліній проходу для візуальної оцінки рослин у полі

Апробація посівів проводиться методом окомірної (візуальної) оцінки рослин у полі.Аналіз рослин елітних посівів проводиться по двох діагоналях поля, а інших – по одній. Площа апробаційної ділянки посіву не повинна перевищувати встановленого для апробації розміру.

Якщо площа посіву перевищує встановлений розмір, то її розбивають на кілька ділянок і на кожній з них проводять апробацію окремо

Апробатор, проходячи по найдовшій діагоналі поля, через рівні інтервали в установленій для кожної культури кількості пунктів (через 50–150 м) аналізує рослини на пні. При аналізі рослин у полі апробатор окомірне визначає ступінь засміченості посіву і наявність карантинних бур'янів.

Ступінь загальної засміченості бур'янами визначають за шкалою: 0 – повна відсутність засміченості; 1 – незначна засміченість; 2 – середня; 3 – сильна засміченість.


Результатиоцінювання,отриманіза проведення апробаціїпосіву,заносятьдожурналу польового інспектування (апробації) насінницького посіву (додаток Д).Розрахункиведутьзасереднімизначеннямипоказників(),яківираховують за формулою:

де ∑ –сумарніданікожногозпоказниківна всіхконтрольнихділянках,шт.;

n –загальнакількістьконтрольнихділянок,шт.

Кількістьпродуктивних стебелнапробнійділянці(Р)в шт.визначають за формулою:

 

де S–площапробноїділянки,м2;

М–середнякількістьпродуктивнихстебелнаодномупогонномуметрірядка,шт.; Ш–ширинаміжряддя,см.

Кількістьпродуктивнихстебелосновногосорту(С)в шт.встановлюють за формулою:

 

C = P – а – б

де а–кількістьпродуктивнихстебелосновноїкультури,щоєнетиповимидля даногосорту,шт.; б–кількістьстебелважковідокремлюванихкультурнихрослин,шт.

Сортовучистоту(типовість)посіву(А)в%визначають за формулою:

Засміченістьпосівуважковідокремлюванимикультурнимирослинами(Б)у %визначають за формулою:

Засміченістьпосівуважковідокремлюванимибур'янами(В)у %визначаютьза формулою:

 

де в–кількістьважковідокремлюванихбур’янів,шт.

Ураженістьпосівухворобами(Г)у%визначаютьза формулою:

 

 

де г–кількістьураженихрослиносновноїкультури,шт.

Ушкодженість(заселеність)посівушкідниками(Д)у% визначаютьза формулою:

де д–кількістьпошкоджених(заселених)шкідникамирослиносновноїкультури,шт.

 

Особливості апробації окремих культур: пшениця, ячмінь, овес, просо, тритикале. Апробацію насіннєвих посівів для визначення сортової чистоти проводять на початку фази воскової стиглості. В полі аналізують не менше 1500 стебел у 150 пунктах. Максимально допустима площа апробаційної ділянки проса 350 га, а решти культур – 450 га. Для тритикале просторова ізоляція повинна становити не менше 150 м.

При аналізі рослин у кожному пункті виділяють такі групи стебел:

1) основного сорту апробованої культури;

2) інших видів, різновидностей і сортів апробованої культури (сортові домішки);

3)основної культури, уражені різними видами сажки;

4) культурних рослин, насіння яких важко відокремлюється від насіння апробованої культури;

5) бур'янів, насіння яких важко відокремлюється від насіння апробованої культури;

6) злісних бур'янів;

7) карантинних бур'янів;

8) недорозвинуті стебла основної культури.


 

До важковідокремлюваних культурних рослин належать: в озимій пшениці – жито, ячмінь; у ячмені – пшениця, овес; у вівсі – ячмінь, жито, тритикале.

Бур'яни з важковідокремлюваним насінням: в озимій пшениці – гречка витка, гречка татарська, пажитниця п'янка, кукіль звичайний; у житі – стоколос житній, у ячмені та вівсі – вівсюг звичайний, гречка витка, софора товстоплідна, в просі – амброзія полинолиста, мишій сизий, плоскуха звичайна, гірчиця польова.Злісними бур'янами є осот польовий, молочай рожевий, пирій тощо.Карантинні бур'яни – всі види амброзії, повитиця, гірчак повзучий, паслін колючий тощо.

Сортову чистоту (%) визначають за співвідношенням кількості плодоносних стебел основного сорту до загальної кількості розвинутих стебел апробованої культури.

Ураження посіву сажкою (%) визначається по кожному її виду окремо і обчислюється за співвідношенням рослин до всіх розвинутих стебел основної культури (включаючи й стебла, уражені сажкою).

Засміченість посіву важковідокремлюваними культурними рослинами й бур'янами (%) встановлюють за відношенням кількості стебел кожної з цих груп до загальної кількості продуктивних стебел основної культури, включаючи стебла визначеної групи, за відрахуванням стебел, уражених сажкою.

Результати оцінювання та підрахунків на кожній пробній ділянці заносять у журнал апробації насінницького посіву.Потім підсумовують кожну групу стебел і визначають сортову чистоту та наявність домішок. Записують кількість і назви карантинних бур'янів.

Якщо загальне засмічення посіву важковідокремлюваними культурними рослинами перевищує 5 %, а важковідокремлюваними бур'янами – 3 %, такий посів бракують і він вважається непридатним для насіннєвих цілей.

Якщо посіви пшениці й тритикале (крім еліти) уражені летючою і твердою сажками відповідно більш як на 2 і 5 %, вівса і ячменю (крім еліти) – сумарно по видах сажки 5 %, проса (крім еліти) – летючою сажкою 3 %, то такі посіви вибраковують.


17. Норми сортової чистоти (типовості) для деяких зерновихі зернобобових культур (% не менше)

Культура Категорії
I II III
Пшениця озима і ярова, полба, овес, ячмінь озимий і ярий, просо, рис, горох, квасоля 99,5 98,0 95,0
Тритикале 99,0 98,0 95,0
Жито озиме і яре, люпин вузьколистий гіркий I–II репродукції III–IV репродукції V і наступні репродукції
Гречка I–III репродукції IV–V репродукції VI і масова репродукції
Соя 99,5 99,0
Сорго 98,0 95,0 90,0

 

Завдання 1.

1.1. Записати терміни, що використовуються при польовому інспектуванні: інспектування насінницьких посівів; попереднє інспектування (обстеження); остаточне інспектування (апробація); насінницький посів; сорт; гібрид; сортові вирізняльні ознаки; оригінатор (автор) сорту; підтримувач сорту; пробна ділянка; журнал апробації сортових посівів; акт апробації, державний інспектор; позаштатний інспектор.

1.2. Описати техніку проведення апробації зернової (зернобобової, круп'яної або олійної) культури.

1.3. Ознайомитись з методикою опрацювання результатів.

1.4. Ознайомитись з бланками документів для проведення інспектування сортових посівів: форма акту попереднього інспектування (обстеження) насінницького посіву; форма журналу польового інспектування насінницького посіву; форма акту польового інспектування; форма акту бракування насінницького посіву; форма акту реєстрації сортового посіву.

1.5. Проаналізувати апробаційний сніп (зразок) зернової, зернобобової, круп'яної або олійної культури. Підрахувати нормовані показники та заповнити акт апробації.

Завдання 2. Підрахувати нормовані показники та заповнити акт апробації.

При аналізі апробаційного снопа ярого ячменю сорту Зоряний було встановлено:

число стебел основного сорту......................................................1552

стебел інших сортів і різновидностей........................................... 23

з них:

палідум.............................................................................................11

медікум..............................................................................................8

еректум...............................................................................................4

стебел основної культури, уражених твердою сажкою ……...….5

культурних рослин, насіння яких важко відокремлюється...............................................................................14

у тому числі:

пшениці................................................................................................9

вівса......................................................................................................5

бур'янів, насіння яких важко відокремлюється..................….........6

недорозвинених стебел ячменю.........................................................8

Встановити:

Сортова чистота –

Ураженість твердою сажкою –

Засміченість культурними рослинами, насіння яких важко відокремлюється –

Засміченість бур'янами, насіння яких важко відокремлюється – Посів належитьдо ___________ категорії.

 

Запитання для самоконтролю:

1. Яке значення і завдання насінництва?

2. Як здійснюється контроль за посівними і сортовими якостями насіння?

3. Як проводиться апробація сортових посівів зернових культур?

4. Як проводиться апробація сортових посівів зернобобових культур?

5. Як проводиться апробація насінних посівів соняшника?

6. Як ведеться контроль за посівними якостями картоплі?

 


Лабораторна робота № 10

Тема: Документація сортових посівів і насіння.

Мета: опанувати методикою складання апробаційних документів на сортові посіви та насіння основних польових культур.

Обладнання: заповнені апробаційні документи,заповнені бланки документації на сортове насіння обласної насіннєвої інспекції, апробаторів насінницьких господарств.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1114 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2212 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.