Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Немедикаментозне лікування ФП




 

До цього часу основним методом лікування ФП залишається медика­ментозна терапія. Проте, у частини хворих з ФП вона неефективна або неможлива через значні побічні ефекти. В таких випадках використовують ряд немедикаментозних методів лікування.

Зміна атріовентрикулярної провідності.

У ситуаціях, коли медикаменти виявляються неефективними для конт­ролю ЧСС, викликають побічні ефекти або існують протипоказання до їх прийому, альтернативою є метод катетерної радіочастотної абляції з деструкцією або модифікацією АВ-вузла.

- Деструкція АВ-вузла повністю перериває проходження імпульсів від передсердь до шлуночків і вимагає подальшої імплантації кардіостимулятора. У пацієнтів з пароксизмальною ФП найоптимальнішим режимом стимуляції є DDD(R)-MS, a в пацієнтів із постійною ФП – VVIR. Імплантація ЕКС, здатних лише до стимуляції в режимі VVI, можлива лише в окремих випадках – головним чином, у па­цієнтів старечого віку або тяжко хворих, оскільки веде до зниження загальної якості життя.

- Методика модифікації АВ-вузла радіочастотною енергією дозволяє зменшити ЧСС внаслідок підвищення рефрактерності ”швидкого” чи ”повільного” шляхів проведення імпульсів. Успіх досягається у 65-75% випадків, але АВ-блокада з необхідністю імплантації кардіостимулятора виникає майже у 15% пацієнтів.

Катетерна зміна атріовентрикулярної провідності шляхом створення повної АВ-блокади або так званої її модифікації, коли ЧШС знижується порівняно з початковою на 30-50%. Перевагами катетерної деструкції АВ-вузла є технічна простота та досягнення ефекту практично в 100% випадків. У більшості випадків після деструкції АВ-вузла відмічають покращання якості життя, функціональної здатності і функції лівого шлуночка. До недоліків процедури слід віднести її паліативний характер (вона не впливає на перебіг ФП), а також необхідність пожиттєвої електрокардіостимуляції (ЕКС). З цієї точки зору більш доцільною є модифікація АВ-провідності, при якій досягнути бажаного ефекту вдається в 60-85%, при цьому в подальшому пацієнт не потребує ЕКС. Показом для створення повної АВ-блокади або модифікації АВ-провідності є постійна ФП з погано контрольованою ЧШС, особливо якщо є дані про кардіоміопатію, викликану тахікардією. У випадках пароксизмальної ФП такі процедури показані лише тоді, коли ЧШС при приступі настільки велика, що може призвести до гострої СН.

Стимуляція передсердь з метою профілактики ФП.

У хворих з ”ваготонічною” ФП, а також з дисфункцією синусового вузла постійна стимуляція передсердь є найкращим методом профілактики пароксизмів ФП. При цьому стимуляція передсердь у двох місцях більш ефективна, ніж в одному. Водночас у значної частини таких хворих зберіга­ється потреба в додатковому прийомі антиаритмічних препаратів. Моно- або біфокальну стимуляцію передсердь для профілактики ФП доцільно використовувати лише у випадках, коли є показання для імплантації ЕКС внаслідок брадикардії.

 

Хірургічне лікування ФП

 

Створення анатомічних бар’єрів у передсердях може зменшити число циркулюючих хвиль збудження до рівня, нижче необхідного для підтримки ФП. Так звана операція ”лабіринт” та її модифікації, при яких в передсердях виконуються серії розрізів, дозволяють надійно вилікувати від ФП більш ніж 90% хворих. Недоліками операції є її більша травматичність, а також те, що приблизно 6% з числа прооперованих хворих надалі потрібна імплантація електрокардіостимулятора. Операція ”лабіринт” показана також як додатковий етап при кардіохірургічних операціях з приводу різних структурних патологій серця з супутньою ФП.

Катетерне лікування ФП.

Розрізняють два принципово різних напрямки:

1) Фокальне усунення аритмії передбачає ліквідацію вогнищ індукції ФП. У 95% випадків такі вогнища розміщені в м’язових волокнах легеневих вен. Спершу процедура фокальної ліквідації ФП включала в себе пошук ”вогнищ-тригерів”. Але, зважаючи на важкість і тривалість такого пошуку, зараз більш поширені процедури електричної ізоляції легеневих вен. В лівому передсерді навколо гирл легеневих вен при нанесенні послідовних аплікацій створюється бар’єр, який заважає поширенню збудження від вогнищ, розташованих в легеневих венах. Така процедура дозволяє позбавити від повторних пароксизмів ФП приблизно 80% хворих. При хронічній ФП вона дає позитивний ефект в кращих клініках світу приблизно у 65% випадків.

2) Метод лінійних аплікацій. Цей метод передбачає створення ліній блоку для циркуляції збудження шляхом нанесення послідовних аплікацій. Метод нанесення лінійних аплікацій дозволяє приблизно в 6% випад­ків уникнути рецидивів ФП і додатково у 20% контролювати пароксизми ФП за допо­могою антиаритмічних препаратів, які раніше були неефективні.

В даний час у пацієнтів з ФП, рефрактерною до медикаментозної терапії, з нормальними або помірно збільшеними розмірами лівого передсердя методом вибору є процедура ізоляції гирл легеневих вен.

Таким чином, у пацієнтів з ФП, у яких не може бути досягнутий достатньо надійний контроль аритмії з допомогою медикаментозної терапії, найкращий спосіб немедикаментозного лікування визначається індивідуально. Так, на­приклад, при кардіоміопатії у пацієнтів з хронічною ФП і високою частотою скорочень шлуночків оптимальним шляхом лікування може бути модифіка­ція АВ-провідності. Хворим з дисфункцією синусового вузла може бути реко­мендована передсердна стимуляція (краще біатріальна). У хворих з ідіопатичною ФП найбільш перспективною вважається ізоляція гирл легеневих вен.

Показання для хірургічних методів лікування ФП:

-1. Неефективність антиаритмічної терапії, що проводиться в адекватних дозах.

-2. Аритмогенна дія антиаритмічних засобів.

-3. Гемодинамічно значущі приступи ФП.

-4. Поєднання ФП з синдромом передчасного збудження шлуночків.

-5. Синдром слабості синусового вузла, ”тахі-бради”-форма з вираженою брадикардією, що потребує імплантації ЕКС.

-6. Синдром Фредеріка.

 

Тріпотіння передсердь

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 263 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2454 - | 2335 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.