Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Контроль частоти серцевих скорочень при постійній формі фібриляції передсердь




 

Більшість хворих з постійною формою ФП потребують зниження частоти шлуночкових скорочень (ЧШС). Це зумовлено кількома причинами. По-перше, висока ЧШС може значно погіршувати стан гемодинаміки у пацієнтів з серцевою недостатністю. По-друге, тривала тахікардія здатна призводити до формування серцевої недостатності через виникнення ”тахікардіоміопатії” – зворотної дилятації порожнин серця. Врешті-решт, при ФП часті неритмічні серцеві скорочення звичайно супроводжуються різноманітними відчуттями, які істотно погіршують якість життя пацієнтів.

Оптимальною є частота шлуночкових скорочень (ЧШС) 60-80 на хви­лину; проте, на практиці у багатьох пацієнтів зменшення ЧШС у спокої нижче 80 на хвилину виявляється недоцільним і навіть супроводжується погіршенням стану гемодинаміки. ЧШС у хворих з ФП розглядається як контрольована, коли середня ЧШС у спокої не перевищує 80-90 ударів на хвилину, а під час субмаксимального навантаження – 120 на хвилину. При проведенні холтерівського моніторування ЕКГ застосовують додаткові критерії: середньодобова ЧШС не повинна перевищувати 80 на хвилину, до того ж не повинно бути епізодів, коли протягом години середня ЧШС перевищує 100 на хвилину.

Оскільки ЧШС при ФП визначається електрофізіологічними власти­востями АВ-вузла, для контролю ЧШС застосовують заходи, спрямовані на зміну цих властивостей. Зниження ЧШС можна досягнути за допомогою медикаментів, які збільшують рефрактерність АВ-вузла та сповільнюють провідність, або радіочастотної модифікації чи абляції АВ-вузла. Серед ме­дикаментів для зменшення ЧШС застосовують серцеві глікозиди, β-адреноблокатори та недигідропіридинові антагоністи кальцію.

Препаратами вибору для зниження ЧШС при ФП до останнього часу вважались серцеві глікозиди. Основні переваги глікозидів полягають в їх позитивному інотропному ефекті, доступності та зручності застосування. Проте, адекватно контролюючи ЧШС у спокої, ці препарати майже повністю втрачають свій ефект при навантаженнях. Основний механізм зменшення ЧШС на фоні застосування серцевих глікозидів – стимуляція парасимпа­тичного відділу вегетативної нервової системи. При фізичних навантаженнях та емоційному стресі істотно збільшується активність симпатичного відділу, а це нерідко зумовлює втрату ефекту серцевих глікозидів. Ще одним важливим недоліком цієї групи препаратів є їх вузька терапевтична широта.

Останнім часом реальною альтернативою глікозидам стали β-адреноблокатори та недигідропіридинові антагоністи кальцію. За здатністю сповіль­нювати ЧШС у спокої вони не поступаються дігоксину, тоді як при наван­таженні мають переваги. Вони особливо показані у пацієнтів, в яких ФП поєднується з артеріальною гіпертензією чи ІХС. Зокрема, антагоністи кальцію можна застосовувати у пацієнтів з бронхоспастичним синдромом, порушеннями периферичного кровообігу, цукровим діабетом. З іншого боку, вони протипоказані при систолічній дисфункції, застійній серцевій недо­статності, тоді як β-адреноблокатори є стандартними засобами лікування цієї категорії пацієнтів після стабілізації стану гемодинаміки.

У пацієнтів з застійною серцевою недостатністю та ФП препаратом першого вибору для зниження ЧШС є дігоксин. У багатьох випадках виправданим є поєднання двох препаратів, здатних сповільнювати ЧШС, наприклад, дігоксину і β-адреноблокатора.

 

Таблиця 7. Основні препарати, що застосовуються для зниження ЧСС при постійній ФП.

 

Препарат Добова доза Побічні ефекти
Дігоксин 0,125-0,375 мг Інтоксикація, АВ-блокада, брадикардія.
Метопролол 25-200 мг АВ-блокада, брадикардія, гіпотензія, бронхообструкція, посилення серцевої недостатності.
Атенолол 25-200 мг Такі самі, як у атенолола.
Дилтіазем 120-360 мг АВ-блокада, брадикардія, гіпотензія, посилення серцевої недостатності.
Верапаміл 120-360 мг Такі самі, як у ділтіазема, а також взаємодія з дігоксином.
Соталол* 160-240 мг АВ-блокада, брадикардія, гіпотензія, посилення серцевої недостатності, аритмогенні ефекти.
Аміодарон* Насичуюча доза – 600-1200 мг на добу, підтримуюча доза – 200 мг на добу Легенева токсичність, порушення функії щитовидної залози, рідко – аритмогенні ефекти, взаємодія з іншими лікарськими засобами.

____________________

Примітки.

* – препарати резерву

 

Таблиця 8. Клінічні аспекти вибору оптимального препарату для корекції ЧСС при постійній формі ФП.

 

Групи препаратів Особливо показані Небажані чи протипоказані
Серцеві глікозиди Серцева недостатність (в комбінації з β-адреноблокаторами) Гіпертрофічна кардіоміопатія, синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта
β-адреноблокатори ІХС, артеріальна гіпертензія, серцева недостатність (в комбінації з серцеви­ми глікозидами) Синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта
Недигідропіриди­нові антагоністи кальцію Артеріальна гіпертензія, ІХС Серцева недостатність, синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта
Соталол Синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта В інших ситуаціях – препарат резерву
Аміодарон Синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта В інших ситуаціях – препарат резерву

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 396 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2599 - | 2276 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.