Сприйнятливість населення до інфекції
Захворюваність дітей на туберкульоз становить у середньому 20 на 100 000 дитячого населення. В останні роки захворюваність на туберкульоз залишається високою і не має тенденції до зниження.
Проникнення мікобактерій у первинне вогнище – це початок процесу взаємодії макро- і мікроорганізму. Перша захисна реакція в макроорганізмі – це реакція фагоцитозу, вона залежить від віку, статі, спадкової нечутливості або схильності до туберкульозу. Процес фагоцитозу регулюється Т – лімфоцитами і медіаторами, які вони виділяють. Під час розмноження мікобактерій у первинному вогнищі частина туберкульозних паличок руйнується, а інша частина переноситься лімфою в регіонарні лімфовузли. Унаслідок руйнування мікобактерій виділяються активні речовини, які були названі чинником вірулентності мікобактерій і які провокують гострий запальний процес.
Через 4-8 тижнів у макроорганізмі розвивається сенсибілізація до мікроорганізму, формується імунітет, стимулюються захисні сили макроорганізму. У більшості дітей захисні механізми затримують, а потім зовсім пригнічують інфекційний агент, розвиваються процеси обмеження казеозного вогнища, з’являється капсула, починається відкладання солей кальцію. Зміни, які виникають у первинному вогнищі, є такими самими, як і в лімфовузлах.
Якщо опір макроорганізму дуже малий або зовсім відсутній, мікобактерії поширюються з первинного вогнища, лімфою і кров’ю переносяться в різні органи. На ранніх етапах розвитку процесу проявляються алергійні та токсико – алергійні реакції. Ризик захворювання тим вищий, чим молодша дитина в момент інфікування.
Особливості туберкульозної інфекції:
- наявність специфічних гранульом, які мають різні варіанти будови (казеоз, ексудативні або продуктивні реакції),
- тривале, протягом багатьох років, збереження життєздатності збудника в первинному вогнищі, лімфатичних вузлах,
- активізація збудника з повністю „ загоєних “ вогнищ під час зниження імунітету внаслідок інфекційних захворювань (кір, кашлюк, вірусний гепатит, СНІД тощо),
- кінцевий результат хвороби залежить від своєчасності діагностування туберкульозу, перебігу хвороби, ефективності лікування, зворотності змін, що сталися в організмі дитини в процесі захворювання.
Класифікація
А. Основні клінічні форми.
1. Туберкульозна інтоксикація у дітей і підлітків (рання і хронічна)
2. Туберкульоз органів дихання
а) Первинний туберкульозний комплекс
б) Туберкульоз внутрішньогрудних лімфовузлів (бронхоаденіт)
в) Інфільтративний туберкульоз легень
г) Дисемінований туберкульоз легень
д) Вогнищевий туберкульоз легень
3. Туберкульоз інших органів і систем
а) Туберкульоз мозкових оболонок і ЦНС
б) Туберкульоз кісток і суглобів
в) Туберкульоз сечових і статевих органів
Б. Характеристика туберкульозного процесу.
1. Локалізація і поширеність
2. Фаза
3. Бактеріовиділення (БК-, БК+)
В. Ускладнення.
1.Кровохаркання і легенева кровотеча
2.Спонтаний пневмоторакс
3. Легенево – серцева недостатність
4. Ателектаз
Клініка
Рання туберкульозна інтоксикація
Виникає у дітей перших років життя в початковий період захворювання на туберкульоз. Проявляються малоспецифічні симптоми загального порушення стану:
- дратливість, зниження апетиту, підвищена втомлюваність, порушення сну, адинамія, втрата життєрадісності, рухливості, блідість шкіри, головний біль,
- припиняється наростання маси тіла дитини,
- періодичні тривалі підвищення температури тіла до 37,1 – 37,5*С,
- під час пальпації периферійних лімфовузлів визначається їх помірне дифузне збільшення, лімфовузли м’які і безболісні,
- віраж туберкулінової проби (віраж – вперше виявлена позитивна туберкулінова проба після негативної),
- у периферійній крові визначають помірний лейкоцитоз, еозинофілію, іноді – нейтрофільне зрушення формули вліво, помірне збільшення ШОЕ.