Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Оцінка ризику (імовірності) виникнення аварій




 

2.5.1. Для кожної ініціюючої аварію події на потенційному джерелі аварії виконується оцінка ймовірності її реалізації протягом одного року. Оцінка може виконуватися побудовою й аналізом логіко-ймовірносної схеми виникнення (ініціювання) аварії («дерева відмов»).

2.5.2. «Дерево відмов» є форма упорядкованого графічного зображення логіко-ймовірносного зв'язку випадкових подій (порушень, відмовлень, помилок тощо), що призводять до реалізації небажаної кінцевої події («верхня подія»).

2.5.3. Побудова «дерева відмов» виконується з використанням стандартизованого графічного представлення подій і логічних символів зв'язку між подіями. (Додаток А)

2.5.4. Для побудови «дерева відмов» послідовно розглядаються:

– можливі відхилення параметрів (порушення режимів) процесу;

– причини цих відхилень;

– механічні поломки та відмови елементів устаткування;

– відмови систем КВП і А, сигналізації, автоматичних систем управління (АСУ) і систем протиаварійного захисту (ПАЗ);

– помилки персоналу.

2.5.5. Під час розгляду причин відхилень розглядаються відмови устаткування, арматури, поломки, а також можливі технологічні причини, обумовлені порушенням режимів роботи функціонально пов'язаних систем.

Для кожного процесу чи технологічної системи, що розглядається, після розгляду можливих відхилень і причин цих відхилень проводиться аналіз контрольно-вимірювальних приладів, систем сигналізації, автоматичного управління та протиаварійного захисту, інших систем, що забезпечують контроль і захист від небезпечних відхилень параметрів. Це робиться послідовно для кожного аналізованого відхилення.

2.5.6. Проводиться аналіз взаємодії людини й аналізованої системи. Перед визначенням можливих помилок людини необхідно визначити її функції у створенні технологічної системи, контролі та управлінні процесом, у тому числі:

– помилки в розробці та проектуванні системи;

– помилки під час виготовлення, монтажу та будівництва;

– помилки під час ремонту та реконструкції;

– помилки під час експлуатації.

2.5.7. У процесі аналізу можливих відхилень і помилок поряд з виявленням кожної з цих подій установлюється логічний зв'язок між ними («І», «АБО», що виключає «АБО», «ЗА УМОВИ»). Приклад логіко-ймовірносної схеми у вигляді «дерева відмов» наведений в додатку Б У кожному конкретному випадку «дерево відмов» будується з урахуванням особливостей аналізованої системи відмов, що виникають в ній.

2.5.8. Для початкових (елементарних або складних нерозкритих) подій у «дерева відмов» необхідно визначити імовірність їх реалізації (імовірність відмовлення або помилки). Для цих цілей може використовуватися інформація, що міститься в технічній документації, у довідковій чи нормативній літературі, у комп'ютерних базах даних. Імовірність відмови може бути визначена на основі статистичних даних про відмови в процесі експлуатації (експлуатаційна надійність). Орієнтовні значення імовірності наведені в додатку В На основі зібраних даних про імовірність реалізації елементарних подій у «дереві відмов» для логіко-імовірносної моделі відмов, отриманої в процесі аналізу, розраховується ймовірність виникнення аварії (небажаної «верхньої» події) Рbij.

2.5.9. Якщо імовірність виникнення аварії є неприйнятною величиною, то виконується аналіз «дерева відмов» і відшукуються рішення щодо її зниження. У кожному конкретному випадку «дерево подій» будується з урахуванням особливостей системи, що аналізується, і відмов, що виникають у ній, систем захисту та умов розвитку аварій.

2.5.10. Оскільки одна і та ж речовина може мати декілька небезпечних властивостей і відноситися до декількох категорій і груп речовин, то при кожному наслідку в «дереві подій» можуть виникнути різні види аварій (пожежа, вибух, викид і розсіювання шкідливих і токсичних речовин, інші), що мають свою ймовірність Ра г.

 

 

Структура та об’єм роботи:

Титульний лист – 1 стор.

Завдання і мета виконання роботи - 1 стор.

Визначення базисних подій та аналіз їх впливу на небажану подію – 1 стор. Визначення імовірності базисних подій, розрахунки та побудова «Дерева відмов» – 3 – 7 стор.

Розрахунок людського чинника та побудова «дерева помилок». – 2 – 3 стор.

Висновок – 1 стор.

Загальний об’єм роботи 9 – 14 стор. ф.А4

 

Приклад виконання розрахунково – графічної роботи наведений в додатку Г





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 317 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2175 - | 2132 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.