Обладнання.
Прилад для видалення металомагнітних домішок марки ПВФ-2; прилад для вимірювання величини частин металомагнітних домішок ПИФ-2; магніт постійний підковоподібний, терези, годинникове скло, папір міліметровий, паличка скляна, тигель фарфоровий, лупа із збільшенням у 5-10 разів, сито з отворами діаметром 3-5 мм, папір білий, ступки.
Підготовка до аналізу
Перед визначенням гранульовані та брикетовані комбікорми подрібнюють у ступці, доводячи до стану первинного продукту.
Ручний спосіб визначення. Зразок комбінованого або борошнистого корму вагою 1 кг розподіляють рівним шаром товщиною 0,5 см на чистому сухому склі. Потім підковоподібним магнітом повільно проводять вздовж та впоперек розсипаного корму таким чином, щоб він увесь був захоплений полюсами магніту (ніжки магніту повинні проходити в товщині корму, злегка торкаючись поверхні скла). Над білим папірцем знімають з магніту частинки металомагнітних домішок і розглядають їх за допомогою лупи.
Вилучення металомагнітних домішок із зразків корму повторюють тричі. Перед кожним визначенням корми перемішують та розподіляють тонким шаром, як вказано вище.
Вилучені металомагнітні домішки переміщають на годинникове скло та зважують на аналітичних терезах. Великі металомагнітні частинки переносять на міліметровий папір таким чином, щоб вони розташувалися вздовж однієї із сторін будь-якого квадрата. Користуючись збіль-шувальним склом, визначають максимальний розмір частин у міліметрах. Частини розміром від 0,5 до 2 мм зважують.
Механічний спосіб. Середню пробу комбікорму масою 1 кг засипають до включеного приладу марки ПВФ-2. Після того, як весь комбікорм пройде через магнітне поле, прилад виключають. Затримані частини металомагнітних домішок знімають з екрана та переносять на папір.
Зважування та визначення металомагнітних домішок, вилучених із проби комбікорму, проводиться так, як і при ручному способі, але одноразово.
Розміри частин визначають за допомогою приладу ПИФ-2. Для цього частини великих металомагнітних домішок розташовують на предметному склі й поміщають у прилад. Вимірювання проводять на збільшуваному екрані, який має сітку з ціною поділки 0,05 мм. Уміст металомагнітних домішок визначають у міліграмах на 1 кг комбікорму.
Визначення загальної кислотності
Обладнання та реактиви.
Вага, зразки кормів, сухі колби, стакани, вимірювальні циліндри, бюретка для лугу, ступка, шпатель, паперові фільтри, колби з дистильованою водою, 1%-ний спиртовий розчин фенолфталеїну та 0,1 нормальний розчин їдкого натру.
Загальну кислотність визначають шляхом обробки наважки комбікорму водою і титруванням витяжки розчином лугу.
Хід аналізу. Відважують 25 г корму і вносять його в суху колбу ємністю 500 мл. Наливають 250 мл дистильованої води, збовтують протягом 10 хв., після чого залишають на 35 хв., періодично збовтуючи. Рідину відфільтровують через фільтр у суху колбу в кількості 25 мл і титрують 0,1 нормальним розчином їдкого натрію за наявності 1%-ного розчину фенолфталеїну (2-3 краплини) до появи слабкого рожевого забарвлення.
Кислотність (Х) визначають за формулою, в градусах:
Х= 4 ак,
де а - кількість 0,1 нормального розчину їдкого натрію, який пішов на
титрування;
к - поправка титру на точний 0,1 нормальний розчин;
4 - коефіцієнт перерахунку на 100 г корму.
Визначення домішок піску в комбікормі
Обладнання та реактиви.
Скляний циліндр з притертою пробкою на 200-250 мл та притертим краном з поглибленням ємністю 2 мл або хімічний стакан на 100-200 мл, 10%-ний розчин соляної кислоти, вуглець 4-хлорний, щільність якого становить 1,59 г/см3, спирт етиловий (ректифікат).
Хід аналізу. Кран відводять в сторону таким чином, щоб частини комбікорму не могли потрапити до поглиблення.
Наважку комбікорму масою 5 г поміщають в сухий прилад, після чого вливають 50 мл 4-хлорного вуглецю. Прилад закривають пробкою та струшують протягом 5 хв. Після цього кран повертають поглибленням доверху і залишають в спокійному стані на 15 хв. Потім кран повертають на 90о, відкривають верхню пробку приладу і зливають рідину. Виймають кран з приладу, зібрані в поглибленні мінеральні домішки переносять у хімічний стакан, заливаючи пісок спиртом.
За відсутності приладу в хімічний стакан поміщають наважку (5г) комбікорму і заливають 50 мл 4-хлорного вуглецю. Вміст перемішують скляною паличкою. Потім стакан закривають годинниковим склом і залишають на 15 хв., після чого чотирихлорний вуглець разом із частинками комбікорму обережно виливають із стакана.
У стакан з осадженим піском доливають 10 мл 10%-ного розчину соляної кислоти та нагрівають на водяній бані протягом 15 хв, після чого кислоту зливають. До осадку знову доливають 10%-ну соляну кислоту, повторюючи цю операцію до тих пір, поки рідина над осадом не буде мати кольору. Осад переносять на фільтрувальний папір та промивають його гарячою водою. Фільтр з осадом переносять в попередньо зважений фарфоровий тигель, підсушують, а потім обережно озолюють і пропікають протягом 20 хв. Тигель з пропеченим осадом поміщають в ексикатор на 20-30 хв. для охолодження до кімнатної температури, після цього зважують.
Процентний уміст піску в комбікормі (Х) вираховують за формулою:
Х=
де С - наважка комбікорму, в г;
С1 - маса тигля з піском, в г;
С2 - маса порожнього тигля, в г.