Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Початки вітчизняного політичного мислення. Взаємовідносини світської і церковної влади Київської Русі.




Семінар 1. Політичні ідеї мислителів княжої доби (IX – XIV ст.).

План

Початки вітчизняного політичного мислення. Взаємовідносини світської і церковної влади Київської Русі.

Концепції «богоугодного володаря» і князівського одновладдя. «Слово про Закон і Благодать» митрополита Іларіона. Феодосій Печерський. Нестор.

Руська правда» – свідчення утвердження цілісного суспільства й держави.

Повчання дітям» Володимира Мономаха як синтез основних політичних проблем часів Київської Русі.

Ключові терміни: віче, держава, державна влада, легітимність влади, монархія, народ, патерналізм, теологія.

Початки вітчизняного політичного мислення. Взаємовідносини світської і церковної влади Київської Русі.

Політичні ідеї, що формувалися в Київській Русі у ІХ-ХІV ст., у княжу добу, закарбовані в товарах видатних державних і церковних діячів, літописців:

- Митрополит Іларіон у “Слові про Закон і Благодать”;

- Ярослав Мудрий у “Руській правді”;

- монахи-літописці Нестор і Сильвестр у “Повісті временних літ”;

- Володимир Мономах у “Повчанні дітям”.

Де були висвітлені проблеми сутності, походження і легітимності влади, взаємовідносин світської і духовної влади, місця Русі серед держав світу.

Державна влада для мислителів Київської Русі - це відносини панування і підкорення, коли воля людей, що стоять на вершині ієрархічної суспільної драбини, рухає нижчими верствами суспільства з волі божої та згоди людей на такий порядок у суспільстві.

Основними ознаками влади мислителі Київської Русі вважали справедливість – “правду” та примус – “силу”. Влада, на їхню думку, забезпечує захист, порядок, справедливість і спасіння, і тому її слід визнавати і коритися їй.

У зв’язку з тим, що поняття влади в політичній думці княжої доби часто ототожнювали з владою князя, проблема ідеального правителя в ній посідає одне з провідних місць.

Найбільш повно ідеал князя розкритий Володимиром Мономахом у “Повчанні дітям”. Для нього ідеальний володар – мудрий, справедливий і милосердний, вірний слову, шанує духовних осіб, родичів, гостей, дбає про підданих.

Однією з центральних політичних проблем того часу була проблема взаємовідносин світської і церковної влади. Церква в Київській державі прагнула піднятися над великокнязівською адміністрацією, намагалася стати зв'язуючим центром удільно-роздрібленої держави.

Це знайшло концептуальне відображення в церковному вченні про «богоугодного володаря», в основі якого лежала ідея родового, династичного князювання. Місцем, де розвинулося це вчення на Україні, став Печерський монастир, про значення якого свідчить хоча б те, що за період з середини XI ст. до татарської навали він дав близько 80 єпископів для Київської держави. Монастир став матеріальною основою церковно-аскетичної течії, представники якої захищали містично-аскетичну теологію візантійської церкви, виступали проти зв'язків Русі з Заходом. Вони, користуючись забороною апостола Павла, захоплювались «філософією і пустими спокусами», рішуче заперечували всяку самобутність мислення, раціоналізм у справах віри, гостро виступали проти науки і античної думки. Це випливало з тези про вродженість самої ідеї Бога, що заперечувало потребу роздумів про його буття. До Бога, вважали вони, лежить один шлях - споглядання власної душі. Дана концепція спиралася на думки Василя Великого, Іоанна Златоуста (IV ст.). Церква намагалася утвердити князям думку, що лише «духовний провід» може дати державі добробут і мир, уникнути міжусобних чвар та удільних війн. У X ст. візантійський патріарх заявив, що якщо світська влада видає указ, що суперечить «закону Божому», то він не має жодної сили, оскільки виходить від безбожного володаря.

Друга концепція – це концепція князівського єдиновладдя (представник митрополит Іларіон): монархічна влада є запорукою єдності і сили держави, її територіальної цілісності.

Київський митрополит Іларіон вбачав у сильній монархічній вла­ді князя запоруку територіальної цілісності держави, вважав, що Церк­ва повинна слугувати державі та її володареві, охороняючи загально­державний централізм.

На думку мислителів Київської Русі, народна воля, слабкість ко­трої полягала у надмірній свободі кожного з її носіїв, має бути обмежена волею князя, який несе відповідальність як перед народом, так і перед Богом. Піддані повинні коритися владі, прагнути її опіки й заступництва.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 441 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2302 - | 2033 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.