Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Територіально-промислові і портово-промислові комплекси




Причини формування територіально-промислових комплексів:

1) переробка і комплексне використання сировини;

2) реалізація міжгалузевих державних програм (програмно-цільові ТПК).

Типи ТПК залежно від галузевої спрямованості:

1. ТПК переробної промисловості з перевагою машинобудівної і текстильної галузей характерні для найбільш розвинених регіонів Європи і США.

2. ТПК гірничо-металургійної промисловості спирається на три галузі: чорна і кольорова металургія, рідкометалохімічна промисловість. Базою формування таких комплексів є поклади руд (наприклад, Придніпровський в Україні, КМА в Росії або Рурський у Німеччині).

3. ТПК енергетичної промисловості з провідними паливно-енергетичними галузями. Основою формування є поклади твердого палива переважно відкритого способу видобутку (наприклад, Донецький в Україні або Кансько-Ачинський у Росії).

4. ТПК хімічної промисловості пов'язаний з нафто-, газохімією або гірськохімічною промисловістю. Основною сировинною базою є джерела нафти і газу (наприклад, Прикарпатський в Україні або Середньообський у Росії).

5. ТПК галузей, які ґрунтуються на біологічній сировині.

 

 

 

Рис. 1.15. Типи територіально-промислових комплексів

Типи територіально-промислових комплексів залежно від набору функцій (різноманітності асортименту продукції, що виробляється):

1. Монопродуктові – орієнтуються на випуск одного основного кінцевого продукту (наприклад, нафтопромисловий комплекс Саудівської Аравії).

2. Субпродуктові – випуск головної продукції супроводжується виробництвом супутньої.

3. Поліпродуктові – враховують потребу комплексного освоєння території та її природних ресурсів. Вони виготовляють кілька самостійних різновидів продукції.

Основні типи портово-промислових комплексів:

- океанічний – орієнтований на природно-ресурсний потенціал Світового океану (наприклад, океанічне рибальство, добування залізомарганцевих конкрецій і т. п.) і зовнішньоекономічні морські торговельні зв'язки;

- морський (прибережний) – пов'язаний з освоєнням природноресурсного потенціалу континентального шельфу (морський нафто- і газовидобуток, прибережне рибальство, морекультура);

 

Рис. 1.16. Види територіально-промислових комплексів

 

- приморський – орієнтований на освоєння нових територій морським шляхом (у Росії це освоєння Крайньої Півночі уздовж Північного морського шляху, Крайньої Півночі Канади, Аляски США).

 

 

Рис. 1.17. Типи портово-промислових комплексів

Мета створення технополісів – створення сприятливих умов для максимального зближення науки з виробництвом і сприяння регіональному промисловому розвиткові.

Технополіси поділяють на дві категорії:

Ø Науково-технологічні зони – це певна територія, на якій є вищий навчальний заклад (або декілька), науково-дослідний центр міжнародного рівня і відповідна технологічна інфраструктура для впровадження наукових розробок у практику, що дає можливість зменшити час від наукової розробки до її впровадження у виробництво.


Таблиця 1.4

Сучасні комплекси України

№ п/п Назва Розташування найбільших центрів Основні природні ресурси і спеціалізація комплексу
  Донецький ТПК Донецьк, Горлівка, Луганськ Видобуток кам'яного вугілля (Донбас), кухонної солі; чорна металургія, хімічна і гірничо-хімічна галузі
  Придніпровський ТПК Дніпропетровськ, Запоріжжя, Кременчук Видобуток залізної і марганцевої руд; чорна металургія, машинобудування
  Харківський ТПК Харків Видобуток природного газу (Юліївське, Яблонське, Шебелинське родовища); газоенергетика; основна хімія, машинобудування
  Волинський ТПК Ковель, Рівне, Луцьк Видобуток кам'яного вугілля; лісохімічна; вуглехімічна й індустріально-аграрна галузі
  Прикарпатський ТПК Львів, Калуш, Івано-Франківськ Видобуток нафти (Борислав, Долина), природного газу (Дашава), калійної солі (Калуш); нафто-хімічна і гірничо-хімічна галузі
  Кримський ППК Сімферополь, Севастополь Видобуток природного газу на півострові, а також на шельфі Чорного (база – пгт Чорноморське) й Азовського морів (база – селище Щасливцеве, Стрічкове). Аграрна, гідромеліоративно-аграрна (на основі Північнокримської зрошувальної системи), гірничо-хімічна (морська хімія у Вірменську, Красноперекопську і Саках) галузі; рекреаційний комплекс

 

Ø Науково-технологічні парки (технопарки) – це території, де навколо технічного університету або науково-дослідного центру розташовуються декілька фірм, що займаються впровадженням розробок наукових установ у галузі високих технологій і наукоємних виробництв.

 

 

Рис. 1.18. Види технополісів

 

Створення технополісів дає можливість:

- максимально зблизити науку і виробництво і таким чином значно підвищити ефективність використання досягнень НТП;

- сприяти структурній перебудові економіки для підвищення її наукоємності;

більш рівномірно розташовувати продуктивні сили, вирівнюючи при цьому

диспропорції в економічному розвитку;

- створювати в технополісах безвідходні виробництва, розробляти і впроваджувати більш ефективні методи очищення, застосовувати екологічно чисті матеріали і джерела енергії.

В Україні перші технопарки з'явилися у 2000 році. Вони були створені на базі найбільших науково-дослідних інститутів: два в Києві (ТП “Напівпровідникові технології і матеріали, оптотехніка і сенсорна техніка" та “Інститут електрозварювання ім. Є. О. Патона"), третій у Харкові (ТП “Інститут монокристалів"). Діяльність підкріпили відповідним Законом України “Про спеціальний режим інвестиційної й інноваційної діяльності технологічних парків". З 2002 р. були створені донецький “Вуглемаш" і чотири київські проекти: “Інститут технічної теплофізики", “Інтелектуальні інформаційні технології", “Укрінфотек", “Київська політехніка".

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1008 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2214 - | 2048 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.