Індивідуальна робота
на тему:
«Освітлення виробничих приміщень. Санітарні вимоги до розміщення підприємств, до виробничих і допоміжних приміщень»
Виконав
студент групи ГРС-07
Стороженко Степан
Львів – 2012
Освітлення виробничих приміщень
Освітлення виробничих приміщень характеризується кількісними та якісними показниками. До основних кількісних показників відносяться: світловий потік, сила світла, яскравість і освітленість. До основних якісних показників зорових умов роботи можна віднести: фон, контраст між об’єктом і фоном, видимість.
Світловий потік – потужність променевої енергії, яка оцінюється за світловим відчуттям, яке сприймається оком людини. За одиницю світлового потоку прийнято люмен (лм).
Усі джерела світла, у тому числі й освітлювальні прилади, випромінюють світловий потік у простір нерівномірно, тому введена величина просторово-кутової густини світлового потоку – розповсюджується від джерела всередині елементарного тілесного кута, який має в собі цей напрямок, до тілесного кута. За одиницю сили світла прийнята кандела (кд).
Освітленість – це відношення світлового потоку, який падає на елемент поверхні, до площі цього елемента. За одиницю освітленості прийнято люкс (лк).
Яскравість – відношення сили світла елемента поверхні до проекції, перпендикулярної напряму, що розглядається. Яскравість вимірюється в кд/м².
Рівень освітлення визначається ступенем точності зорової роботи. Але для створення задовільного освітлення на робочому місці необхідно забезпечити не тільки достатню освітленість, але і якісні показники освітлення.
До якісних характеристик освітлення належать рівномірність розподілу світлового потоку, показник осліпленості і дискомфорту, коефіцієнт пульсації, спектральний склад світла. Для оцінки умов зорової роботи існують такі характеристики, як фон, контраст об’єкта з фоном, видимість об’єкта.
Показник осліпленості – критерій оцінки засліплюючої дії освітлювального пристрою.
Показник дискомфорту – критерій оцінки дискомфортної відблисковості, яка викликає неприємні відчуття при нерівномірному розподілі яскравостей в полі зору.
Коефіцієнт пульсації освітленості характеризує відносну глибину коливань освітленості в результаті змін у часі світлового потоку газорозрядних ламп, які живляться змінним струмом.
Контраст об’єкта з фоном – це відношення абсолютної величини різниці між яскравістю об’єкта і фона до яскравості фона.
Для створення сприятливих умов зорової роботи, які виключали б швидку втомлюваність очей, виникнення професійних захворювань, нещасних випадків і сприяли підвищенню продуктивності праці та якості продукції, виробниче освітлення повинно відповідати наступним вимогам:
- створювати на робочій поверхні освітленість, що відповідає характеру зорової роботи і не є нижчою за встановлені норми;
- не повинно бути засліплюючої дії як від самих джерел освітлення, так і від інших предметів, що знаходяться в полі зору;
- забезпечити достатню рівномірність та постійність рівня освітленості у виробничих приміщеннях, щоб уникнути частої переадаптації органів зору;
- не створювати на робочій поверхні різких та глибоких тіней (особливо рухомих);
- повинен бути достатній, для розрізнення деталей, контраст поверхонь, що освітлюються;
- не створювати небезпечних та шкідливих виробничих факторів (шум, теплові випромінювання, небезпечне ураження струмом, пожежо- та вибухонебзпека світильників);
- повинно бути надійним та простим в експлуатації, економічним та естетичним.
Залежно від джерела світла виробниче освітлення може бути природним, штучним і комбінованим, при якому недостатнє за нормами природне освітлення доповнюється штучним.