Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Обробіток ґрунту під озимі культури. Система обробітку ґрунту під озимі культури в Лісостепу має свої особливості




Система обробітку ґрунту під озимі культури в Лісостепу має свої особливості. Для створення оптимальних умов нормального роз­витку рослин тут, як і в Степу, особливе значення має забезпечення достатніх запасів вологи в орному шарі на період сівби, що дозволяє одержати дружні сходи озимини і хороший її розвиток восени

Найбільш поширені попередники озимих культур в цій зоні - зайняті пари та непарові поля після просапних і стерньових. У південних районах з недостатнім зволожен­ім частину озимини розміщують по чорних і ранніх парах

Якщо грунт не підготували восени, відведене під пар поле дискують, а навесні орють або обробляють плоскорізами не глибше 20 - 22 см (а за сухої і вітрової погоди на 14 - 16 см) з одночасним боронуванням і коткуванням. Запізнення з оранкою навесні значно знижує ефективність раннього пару, тому провадять її зразу ж при настанні фізичної спілості орного шару.

Важливе значення має своєчасне боронування після ви­падання дощів, що дає змогу припинити капілярне піднят­тя вологи на поверхню і зменшити її випаровування. На важких глинистих ґрунтах для цього використовують агре­гати, в першому ряду яких йдуть важкі борони (БЗТС-1,0), в другому - легкі (ЗБП-0,6) або середні (БЗОС-1,0).

У посушливі роки кількість механічних обробітків під час догляду за парами зменшують. Для боротьби з бур’янами при цьому застосовують хімічні засоби.

Кращі попередники озимих в цій зоні - зайняті пари. Використання їх дає змогу одержати значну кількість додаткової продукції за рахунок парозаймаючої культури і створити сприятливі ґрунтові умови для озимини. Найбільш поширені парозаймаючі культури - озиме жито, озима пшениця, кукурудза на зелений корм, горохо-вівсяна та вико-вівсяна сумішки, багаторічні трави на зелений корм і сіно та ін.

Озимі культури на зелений корм звільняють поле у дру­гій половині травня, горохо-вівсяні, вико-вівсяні сумішки та багаторічні трави - у другій половині червня і кукуру­дза на зелений корм - в липні - на початку серпня. Отже, після різних парозаймаючих культур залишається неодна­ковий період для обробітку ґрунту, тому питання про спо­сіб обробітку зайнятих парів слід вирішувати з урахуван­ням вологості ґрунту, його забур'яненості та особливостей парозаймаючої культури. В умовах достатнього зволожен­ня після рано зібраних парозаймаючих культур провадять оранку на глибину 20 - 22 см з внесенням органічних імі­неральних добрив. Якщо грунт сухий і погано розробляє­ться після парозаймаючих культур суцільної сівби, реко­мендується дискування в два сліди з наступною оранкою (через 8 - 10 днів) в агрегаті з боронами і котками.

У південній частині Лісостепу, а в роки з сухою жаркою погодою і в інших підзонах оранка під озимі культури не завжди забезпечує необхідні умови для одержання нормальних сходів і розвитку рослин внаслідок утворення великих брил і пересушування ґрунту. Досліди свідчать, що при оранці протягом б - 7-ми годин сухої і жаркої погоди вологість ґрунту знижується на 3 - 6 %. В сухому ґрунті повільно проходять мікробіологічні процеси і мало нагромаджується рухомих форм елементів мінерального живлення. За таких умов, особливо після культур, які пізно звільняють поле, під озимі культури доцільно провадити мілкий та поверхневий обробіток на 10 - 12 см. При цьому верхній розпушений шар ґрунту краще захищає нижні від пересушування і забезпечує повніше вбирання вологи навіть невеликих опадів у передпосівний період, що сприяє одержанню дружних сходів озимини та кращому їх розвитку восени.

Посіяна в середині вересня озима пшениця на ділянках з поверхневим обробітком повністю зійшла 28 - 29 вересня а там, де застосовували оранку, сходи пшениці з'явилися лише в кінці першої декади жовтня після випадання значних дощів

На Черкаській обласній сільськогосподарській дослідній станції в середньому за дев'ять років (1967 - 1975) запас продуктивної вологи в півтораметровому шарі ґрунту перед уходом рослин озимої пшениці в зиму по мілкому обробіт­ку ґрунту після гороху був на 11, а після кукурудзи на силос на 19 мм вищий порівняно з оранкою.

Значного поширення набув поверхневий обробіток ґрунту під озимі культури в Черкаській, Полтавській, Вінницькій, Івано-Франківській та інших областях.

При відсутності багаторічних бур'янів мілкий обробіток на 8 - 12 см лемішними знаряддями не поступається зви­чайній оранці навіть після багаторічних трав. Так, у дослі­дах УНДІЗ па сірому лісовому ґрунті урожай озимої пше­ниці при такому обробітку в середньому за 1971 - 1980 рр. був практично такий самий, як по оранці на 20 - 22 см. У роки, сприятливі для проростання зимуючих бур'янів (1977 р.), перевага була за оранкою.

При застосуванні гербіцидів урожай зерна озимої пше­ниці був також однаковий.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 680 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2412 - | 2331 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.